PDA

Zobacz pełną wersję : Stawki vat w fotografii



ajt
14-05-2007, 23:16
Na forum jest zapewne sporo osób prowadzących działalność i będących vatowcami, może zechcecie się podzielić swoimi doświadczeniami w następującym temacie:

Usługi foto, czyli śluby, imprezy, zdjęcia do dokumentów podchodzą pod 22%.
Jeśli jednak zdaży się vatowcowi sprzedać licencję na wykorzystanie zdjęcia w gazecie czy jakim kalendarzu, to ma być 7%, a może ZW?

Załącznik 3 (wykaz dla stawki 7%) poz. 162 do ustawy o vat:
"Usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania"
Pod spodem tabelki jest jeszcze uwaga, że nie dotyczy ZW

Natomiast załącznik 4 (wykaz zwolnionych z vat) poz. 11:
"Usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania"
ale z wyłączeniem m. in. działalności agencji informacyjnych, pod którą (przynajmniej wg PKD) kryje się m. in. działaność fotoreporterów.

No i teraz wychodzi mi tak: sprzedam zdjęcie reporterskie, stosuję 7%, sprzedam jakiś pejzaż - ZW.
No ale to ZW tylko pod warunkiem, że to "usługa związana z kulturą" podchodząca pod PKWiU 92, bo tego dotyczy wspomniana poz. 11
Trochę się zapłatałem...
Praktykował ktoś z Was coś takiego?

bachol
15-05-2007, 08:41
hmhmhm. Najbezpieczniej będzie sprzedać z 22% VAT-em. Nie zostaniesz ukarany za nadpłatę podatku. Jedynie zwrot..... Wydaje mi się że to najbezpieczniejsze rozwiązanie jeśli nie jesteś pewny.




ps. Jeśli chcesz wiedzieć jak interpretuje to Twój urząd skarbowy napisz do nich oficjalne pismo. Na odpowiedź poczekasz 2 tygodnie. Potem masz już kwit i jest git:P

fIlek
15-05-2007, 11:59
Jeśli dobrze pamiętam, to niższe stawki oraz zwolnienie z VATu w momencie gdy prowadzisz działalność artystyczną (50% koszty uzyskania przychodu itp). Jeśli pracujesz przeważnie dla firm, to i tak preferują 22%. Raczej nie możesz mieszać stawek, czyli jeśli jedziesz na normalnej działalności gospodarczej, to masz 22% VATu, przy działalności artystycznej jest zwolnienie, a 7% jeszcze w branży nie spotkałem.

Jacek_Z
15-05-2007, 18:41
fIlek stawka VAT nie jest powiązana z podmiotem prowadzącym działalnośc gospodarczą, tylko z usługą lub towarem. Jeden podmiot może mieć usługi opodatkowane różnym Vatem - można mieszać.

Z jednej strony bezpieczniej wystawiac vat 22% - bo w razie złej inetrpretacji % nie ma zwrotu nadpłaty, a klienci sa vatowcami i nie oponują, że 22%, bo i tak sobie odliczą, ale urząd skarbowy (jak to wyłapie) może to i tak zakwestionować - na zasadzie że jest naliczony nieprawidłowo.

Paweł M
21-05-2007, 16:25
to ja również podepnę się pod temat z pytaniem. Jak to jest gdy ktoś nie prowadzi działalności gospodarczej. Czy można robić zdjęcia np wesela na umowę zlecenie czy o dzieło? Ile da radę tak ciągnąć?

Rafał_Sz
21-05-2007, 18:22
Ja mogę powiedzieć, że sprzedaję swoje wyroby na 7%, ale: Na każdy wyrób rok w rok muszę robić atesty w Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej które są podstawą do wystawiania faktur z preferencyjną stawką VAT. Urząd Skarbowy sprawdza mi to bardzo skrupulatnie i jak dotąd nie miał zastrzeżeń. Jednak to co robię, ma mało wspólnego z fotografią, choć to też pewnego rodzaju sztuka. Dał bym link do swojej strony, ale chyba nie wypada... :)

Paweł M
21-05-2007, 22:43
Dał bym link do swojej strony, ale chyba nie wypada... :)

dawaj dawaj .. nie marudź