PDA

Zobacz pełną wersję : Statyw ultralekki



manfred
31-08-2015, 11:43
Cześć po przygodzie w górach ze statywem gorilli (nigdy więcej) szukam jak najlżejszy statyw z głowicą. Przede wszystkim waga musi być do 1 kg i to ani grama więcej a czym mniej to tym lepiej. Zależy mi na głowicy na której będzie panasonic LX100 oraz D80 z 18-200. Muszę dokupić drugą stopkę tak aby nie bawić się w przepinanie. Kasa nie ma znaczenia.

Wujot
31-08-2015, 12:29
Są dwie opcje (poza badziewiem) - poszukać czegoś możliwie lekkiego ale i niewysokiego (koło metra) i jest tego troszkę.

http://www.cyfrowe.pl/aparaty/-pro-624-cf--.html

http://www.cyfrowe.pl/aparaty/statyw-triopo-g130-i-glowica-kk-0s.html

Przy zasobnym portfelu możesz też zdecydować się na:

http://fripers.pl/product_info.php/info/p5246_Statyw-Manfrotto-BEFREE-CARBON-MKBFRC4-BH.html

Nie wiem czy ta waga 1,1 kg jest z głowicą ale raczej tak. Można spróbować urwać trochę gramów rezygnując z tej głowicy na rzecz uchylnej (czyli posiadającej jeden stopień swobody - w krajobrazie to wystarcza). Jest szansa, że zejdziesz do kilograma, Rozmiar po złożeniu też jest miły. cena trochę spora i jest to jeden z powodów dla których jeszcze go nie kupiłem.

Pozdro
Wiesiek

TOP67
31-08-2015, 12:44
Polecam Manfrotto BeFree carbon. Waga 1,1 kg. Mam też aluminiowy Sirui T-005 o tej samej wadze. Jest mniej sztywny od Manfrotto, ale ze wstępnym podnoszeniem daje radę pełnej klatce. Za to ma tylko 31 cm po złożeniu.

manfred
31-08-2015, 12:48
Myślałem też o takim statywie stołowym . Póki co znalazłem manfrotto ale bez płytki. Chyba pójdę własnie w taki stołowy ale musi być jak najsztywniejszy i z głowicą wraz z płytką.

TOP67
31-08-2015, 13:10
Pamiętaj, że statywy stołowe może być trudno ustawić na nierównym podłożu.

manfred
31-08-2015, 13:21
Dlatego będe się wspomagał głowicą. Po wyjeździe w Alpy i robieniu przewyższeń rzędu 1500 m liczę każdy gram.

TOP67
31-08-2015, 13:34
Ja mam jeszcze taki. http://www.cyfrowe.pl/aparaty/statyw-velbon-ex-macro.html

Ale wolę jednak zabrać coś wyższego.

Może to?
http://www.cyfrowe.pl/aparaty/statyw-manfrotto-compact-light-4-sekc-z-gl-kulowa-czarny.html
http://www.cyfrowe.pl/aparaty/statyw-velbon-ex-230.html

manfred
31-08-2015, 13:42
Muszę się wybrać do Kraka i zobaczyć co to jest warte SLIK Stołowy STATYW MINI PRO DQ
Ja mam jeszcze taki. http://www.cyfrowe.pl/aparaty/statyw...-ex-macro.html (http://www.cyfrowe.pl/aparaty/statyw-velbon-ex-macro.html)Ale ten też jest do zaakceptowania.

Kinomaniak1
01-09-2015, 20:17
czy można zapytać dlaczego gorilla się nie sprawdziła?

manfred
01-09-2015, 20:21
Ponieważ strasznie się gibała na boki. Jednak wolę mieć mały sztywny statyw a samą regulację robić poprzez głowicę statywową.

Kinomaniak1
01-09-2015, 20:28
Ja wprawdzie nie mam lustra tylko x100 (o wiele mniejsza waga), ale kulkowy też nie zdał u mnie egzaminu - mam podobny problem o którym mówisz, tyle że to nie gorilla. Myslałem że w gorili będzie to lepiej działać. Są jeszcze elastyczne pokryte pianką - co o nich myślisz?
czy lepszy będzie ten Velbon EX-Macro?
na serwisie aukcyjnym też takie są tańsze tylko bez głowicy a rozumiem że ten w cyfrowych ma głowicę tak?

Pytam tak, bo właśnie stoję przed podobnym dylematem i cel podobny też (wakacje/trekking).

manfred
01-09-2015, 20:43
Ja już nie kupię żadnych elastycznych statywów. Póki co mam taki aluminiowy o wadze 1kg. Póki co będe z nim chodził ale za jakiś czas muszę sie wybrać do sklepu i poszukać te które są w linkach.

Adam Rimbaud
01-09-2015, 23:19
Bieganie po mieście z Manfrotto 055ProB źle działa na moje plecy. Na sesje ok, ale nie na wakacje ;) Szukałem czegoś małego i lekkiego w góry, po przeczytaniu xxx testów i obejrzeniu padło na Befree w wersji węglowej. D800 z krótkimi stałkami dźwiga bez problemu i co dla mnie było istotne mieści się*bagażu podręcznym w samolocie.

manfred
01-09-2015, 23:32
Dokładnie to co to za statyw?
Dodam tylko ze zależy mi na jak najbardziej krótkim czyli po złożeniu nie więcej niż 30-40 centymetrow. To ma być statyw w góry wysokie co się śmiga ponad 12 godzin w terenie.

TOP67
02-09-2015, 00:22
Przecież cały czas mowa o tym samym statywie. Manfrotto BeFree.

nimnull
02-09-2015, 00:28
Też przekonałem się do Manfrotto BeFree. Mój kolega ostatnio zakupił, więc miałem okazję posprawdzać. Lekki, w miarę stabilny (D800+stałki).
Dodatkowy argument dla mnie to płytka pl200, czyli to co mam 055xprob.
Z czystym sumieniem polecam i mam zamiar również nabyć.
Pozdrawiam Mirek

manfred
02-09-2015, 04:39
Sorry nie załapałem. Niestety dla mnie ten statyw odpada ze względu na wielkość transportową no i samą wagę.

PiKa
02-09-2015, 07:51
Zerknij do archiwum, było dużo podobnych wątków. Zerknij np
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=208776&page=2 list lekkich statywów
http://forum.nikoniarze.pl/archive/index.php/t-257901.html mikrostatywy

Ja mam dwa:
- Sirui T-005
- Pedco Ultrapod 2

W planach miałem łażenie z tym siruiem, ale jednak 1kg to za dużo a ja łażę dla łażenia a nie dla fotografowania. Więc teraz używam tego ultrapoda a i tak często nie chce mi się go wyciągać.

Zastanów się, może mikrostatyw (sztywny) ci wystarczy.
Alternatywa: monopod

Adam Rimbaud
02-09-2015, 08:45
Sorry nie załapałem. Niestety dla mnie ten statyw odpada ze względu na wielkość transportową no i samą wagę.

1,1 Kg, po złożeniu 40 cm, głowica w środku, pełna wysokość 142 cm. Wydaje mi się, że jest akceptowalne, nie lubię niskich statywów, przyzwyczajenie od 055, i 192 cm wzrostu ;-) Lżejsze i mniejsze to chyba tylko Gitzo, tylko budżet kilkukrotnie wyższy. W moim przypadku to był kompromis cena/wielkość/waga. Wydanie 5k na statyw jest poza moimi możliwościami, nie mam, a jakbym miał to bym jakieś szkło kupił ;-)

Szybka edycja, ztcw Gitzo, najlżejsze bez głowicy to 0,95Kg + głowica nie ma możliwości, żeby było mniej niż 1,1Kg, nośność większa ~10kg, ale te najlżejsze są niższe ~130 cm. Jak znajdziesz coś z głowicą o wadze 1Kg z wymiarami ~40 cm min, ~140 cm maks to daj znać.

manfred
02-09-2015, 08:59
No totylko ci się tak wydaje że jest akceptowalne. Ja statyw potrzebuję do prostego wykonania zdjęcia D80 ze standardowym obiektywem plus jakiś drobny film LX 100. Nie potrzebuję nośności10 kg. Do tego mam Manfrotto . Druga sprawa z takim kolosem wspinanie w Alpach całkowicie odpada. Jest fajny taki mały statyw manfrotto http://www.foto7.com.pl/mn209492long-statyw-stolowy-z-kolumienka-glowiczka-i-futeralem/ ale brakuje mi w nim szybkozłączki.

Adam Rimbaud
02-09-2015, 13:40
Stołowy w moim przypadku się*nie sprawdzi zupełnie, za mały, za niski. Po Alpach nie chodzę, na Tatry i Karpaty Befree mieści mi się*w obciążeniu. Każdemu wg potrzeb. Opisałem to co się*u mnie sprawdza. Sirui T-025x wygląda ciekawie, nie wiele niższe, a waga sporo poniżej 1kg – tylko czy nie za lekkie? Do D80 powinno Ci wystarczyć.

manfred
02-09-2015, 14:25
Po Alpach nie chodzę

No właśnie to nie wiesz o czym mówię.

dodo34
06-09-2015, 20:56
Może zostanę uznany za spamera, ale ja w góry (i ogólnie na wędrówki) do Sony A6000+Samyang 12/2 kupiłem Polaroid T-42. Zapominam, że go w ogóle mam w plecaku. Dość stabilny jak na swoje wymiary i masę, do LX100 pewnie by się sprawdził. ;) Oczywiście nosiłem cięższe klocki, ale kiedy zaczyna liczyć się każdy kilogram...

manfred
06-09-2015, 21:02
Bez szybkozłaczki całkowicie odpada.

Wujot
06-09-2015, 21:33
To przy takich ograniczeniach wagowych trzeba zrezygnować z wysokości. To na przykład wygląda w miarę a 0,6 kg

http://www.fotograficzneakcesoria.pl/mini-statyw-fotograficzny-54cm-model-m-063,id672.html

ten też do kupienia ale niestety już nie produkowany

http://www.cyfrowe.pl/archiwum/aparaty/statyw-slik-mini-ii.html

trochę ciężki ale wygląda soldnie

http://www.cyfrowe.pl/aparaty/statyw-fotopro-mini-m-5.html

Są też zdecydowanie bardziej amatorskie konstrukcje nawet 350g.

Ale jak tak liczysz wagę to chyba nie masz zamiaru targać lustra???

Pozdro
Wiesiek

manfred
06-09-2015, 21:45
Statyw przed zakupem muszę wsiąść w łapki. Co do skromnego górskiego budżetu zmuszony jestem na duet D80-LX100.

Henio Jawa
07-09-2015, 07:02
Bez szybkozłaczki całkowicie odpada.

Zawsze możesz zastosować to:
http://www.manfrotto.com/quick-change-rectangular-plate-adapter

manfred
07-09-2015, 07:57
Musze się z kimś dogadać uczciwym ;-) i zakupić kilka wersji po czym odesłać te które mi nie odpowiadają.

manfred
14-11-2015, 08:39
Jednak przyznaję rację iż taki mały statyw jest bardziej męczący w użytkowaniu niz normalnej wysokości. W takim razie szukamy coś z głowicą kulową z panoramowaniem do 1,5 kg. Tak się zastanawiam czy błądzić czy uderzyć w manfrotto. Miałem 190 i mam 055 solidny sprzęt.

Zahir
22-02-2016, 16:42
Nie chcę zakładać nowego tematu, bo jest szansa że zaglądają tu posiadacze Manfrotto BeFree.
Otóż szykuje mi się kilkudniowy wyjazd do Amsterdamu, zabranie "głównego" statywu nie wchodzi w rachubę z racji chorej ceny (ekwipunek sportowy), więc zdecydowałem zakupić BeFree i wcisnąć go do podręcznego.

Mam pytanie do osób, które latały ze statywem w podręcznym, jak obsługa przy odprawie reaguje? Nie chciałbym żeby trafił do kontenera, ze skonfiskowanymi nożyczkami i pilniczkami do paznokci ;)

pozdrawiam

TOP67
22-02-2016, 16:49
Latam z nim wszędzie. Ostatnio zabrałem do Izraela dwa statywy w jednej walizce podręcznej. Bez problemu.

Zahir
22-02-2016, 17:02
dzięki, w takim razie zamawiam :)

Zahir
23-02-2016, 15:25
No i nazamawiałem ;)
Już był w koszyku jak w sugestiach zauważyłem takiego cudaka (http://www.amazon.co.uk/XCSOURCE-Profesional-Photography-Monopod-LF375/dp/B00K4N4C48/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1456233365&sr=8-1&keywords=XCSOURCE+Q-666C) i postanowiłem mu się przyjrzeć.
Okazało się, że jest mniejszy po złożeniu i wyższy po rozłożeniu (35 x 158) od BeFree (40 x 144) i prawie 3x tańszy.

Chyba się zdecyduję, a różnicę w cenie (160 funtów) na nowe szkło sobie dołożę ;)

tutaj dwa filmiki, może się komuś przydadzą
https://www.youtube.com/watch?v=wXoPWuTitLY
https://www.youtube.com/watch?v=De_e9hxaImA

pozdrawiam

2pompony
23-02-2016, 16:22
Też go kiedyś znalazłem, ale ponieważ nei mam na razie ciśnienia na kupno - z radością poczekam aż opiszesz jak się sprawuje. Zamów i opisz dokładnie jakie ma wady, bo jakie zalety to widać: lekki, mały i wyjątkowo przenośny.

TOP67
23-02-2016, 17:56
Stabilności BeFree to on nie będzie miał. Bardziej przypomina Sirui T-005. Ma tyle samo sekcji, ale na + możliwość zrobienia monopodu. Mocowanie płytki w głowicy również nie na szybkozłączkę, tylko imadełko. Wkurzało mnie to kręcenie. Dodatkowo ma dwie gałki blokujące kulę, to nie będzie szybkie. Ale za to wejdzie do walizki Wizzair (tylko dlatego wciąż mam Sirui).

Zahir
23-02-2016, 18:11
Wizzair faktycznie przegina z rozmiarem podręcznego i z egzekwowaniem tego. Byłem świadkiem jak chłopu kazali dopłacać bo o dosłownie 2-3cm się nie zgadzało. Cała akcja oczywiście na ostatnim checku przed wyjściem z terminalu do samolotu.
Ja Wizzairem akurat dość często latam, więc im bardziej kompaktowy tym lepszy dla mnie.
Co do stabilności to się okaże, jak będzie zbyt wiotki to odeśle, z tym akurat w przypadku Amazonu nie ma problemów. Choć muszę przyznać, BeFree tez do nie jest jakiś super sztywny. Mówię o wersji carbon, pobawiłem się nim trochę w lokalnym sklepie i czterech liter nie urwał - zwłaszcza za taką kasę.
Ten powyższy wydaje się, że ma nieco masywniejsze nogi od BeFree, ale za to jeden element więcej. Sam jestem ciekaw.

Bombel na pewno skrobnę kilka słów w tym wątku jak go już dostanę.

2pompony
23-02-2016, 19:20
Nie mam wątpliwości, że Manfrotto za prawie 3 razy powinien być lepszy (i myślałem, ze dpę urywa, jak człowiek dotknie i się pobawi). Manfrotto jest też o tyle wygodniejszy, że ma przynajmniej dwa kąty rozwarcia nóg, podczas gdy ten chiński wynalazek tylko jeden. Ale za to ma możliwość zamocowania odwrotnie kolumny głównej, więc też można umieścić obiektyw tuż nad ziemią, jakby ktoś strasznie się uparł.

Nie wierzę też w dane jakie podają o tym statywie o satanistycznej nazwie Q-666C (np. udźwig 15 kg - no chyba, że to siła niszcząca) - dlatego z chęcią poczekam na testy kogoś w miarę wiarygodnego. Jeśli statyw z karbonu, który na aliexpress można znaleźć za lekko powyżej 400 złotych (z przesyłką) będzie miał udźwig choćby ze 6-7 kilo, to już może być dobrym wyborem na wyloty. Owszem, ta szybkozłączka jest ergonomicznie średnia, zwłaszcza jak ktoś się przyzwyczaił do sakramenckiej wygody złączki Manfrotto (ja mam akurat 200). Ten przykręcany wynalazek rzeczywiście może być bólem w tyle, ale coś za coś.

Z drugiej strony ta głowica kulkowa akurat wygląda (na obrazku) na porządną, ja wolę kule ze śrubami regulującymi opór, niż takie z jednym pokrętłem... Po drugie piszą, że można nią panoramować, co jest akurat sporym plusem - jeśli tylko to działa, a nie jest czczym marketingowym wygłupem.

Słowem - Zahir - nie pękaj! Kupuj i opisz wrażenia! Może się okazać, że będzie to jakaś w miarę rozsądna alternatywa dla choćby BeFree, czy innych podróżniczych statywów...

TOP67
23-02-2016, 19:33
Ten statyw ma dwa kąty rozwarcia, a Sirui nawet trzy. Udźwig 15kg dotyczy zapewne głowicy (tak samo jest w Sirui). Funkcja panoramowania jest faktycznie fajna, brakuje mi tego w BeFree. Żeby obrócić aparat, trzeba tam poluzować główną kulę. Tutaj jest trzecie pokrętło i tarcza ze stopniami. Sama głowica, poza sposobem mocowania płytki wydaje się najlepszym elementem zestawu.
Ten statyw wydaje się być lepszym zamiennikiem Sirui. Sam chętnie poczytam, jak się sprawuje.

2pompony
23-02-2016, 19:43
Ten statyw ma dwa kąty rozwarcia,

No właśnie wydawało mi się trochę głupie, że przy tym sposobie składania nóg (całkiem do góry) nie zrobili paru, albo przynajmniej dwóch kątów rozwarcia. Na stronie aliexpressu chwalą się wszystkim, nawet detalami jak haczyk u dołu, a o kącie rozwarcia nie ma nic - więc myślałem, że to dają tylko w droższych modelach. A na powiększeniach słabo widać.

Ale skoro piszesz, że mają dwa kąty, to nawet lepiej niż myślałem. No też ciekawy jestem testów!

Sławomir
23-02-2016, 21:48
kiedyś trafiłem na stronę: http://www.aliexpress.com/store/product/Q666c-Professional-Carbon-Fiber-Tripod-For-SLR-Camera-Portable-Traveling-Tripod-Head-Monopod-Changeable-Max-Loading/332269_1139466206.html?spm=2114.12010108.100007.5. wSWDGO
i trochę zastanawiam się czy ten statyw jest wart "zachodu"? Waga i cena są ciekawe. Dostawa wydaje się szybka jak na odległość. W nazwie "Better than Q666". Może ktoś ma i napisze kilka słów?

TOP67
23-02-2016, 22:09
Ale on waży 1,6kg, ultralekki to on nie jest. Zresztą carbonowy 666 waży 1,3 kg. Aluminiowy Sirui kilogram.

Umbra
24-02-2016, 00:06
Ja mam ten i jestem zadowolony: http://dobas.art.pl/blog/sirui-t-025-opinie-i-wrazenia-po-testach-w-himalajach/

TOP67
24-02-2016, 10:35
To jest carbonowa wersja T-005, o którym tu dużo pisano.

wkiniorski
24-02-2016, 13:22
Używam bardzo fajnego statywu na piesze wycieczki. Oczywiście nie w Alpy, ale zależało mi na niskiej wadze. Od kilku lat używam Manfrotto statyw węglowy 732CY. Zakupiłem go razem z bardzo fajnym plecakiem i głowicą kulową za cenę poniżej 500 zł.
Jest po złożeniu trochę większy, bo ma 42cm, a waży 0,95kg. Nie wiem czy bardzo różni się od tego Befee, a jest połowę tańszy. Niestety nie jest już produkowany.
Jednak znalazem go na allego za cene 480 zł. razem z plecakiem. Ja go polecam. Mam też węglowy 055, ale jak to powiedziano wcześniej na wycieczki jest za duży i za ciężki.
http://allegro.pl/zestaw-mypack-statyw-manfrotto-7322yb-plecak-i5956049376.html

Zauważyłem, że ten statyw z allegro ma chyba głowicę bez płytki. Mój ją ma Było kilka wersji tego zestawu. Tak, że musiałbyś dokupić małą głowicę z płytką, np. manfrotto 494 lub lżejszą starą 484.

Zahir
26-02-2016, 15:25
Statyw już u mnie. Pobawiłem się wczoraj trochę, a dzisiaj planuję pierwsze próby w terenie - jeśli pogoda pozwoli.
Wszelkie wrażenia jakie tu postaram się zamieścić, będą porównaniem do używanego przeze mnie Manfrotto 190CXPRO3 z głowicą MHXPRO-BHQ2.

Pierwsze wrażenie jak wiadomo można zrobić tylko raz, a to jest bardzo dobre. Statyw jest faktycznie mocno kompaktowy, krótki i taki "zbity w sobie". Elementy nóg krótkie i masywne.
Konstrukcja jest lekka i sztywna, nic nie klekocze i nie "lata", przeguby nóg chodzą dość ciężko - z takim bardzo płynnym oporem. Podobnie jak zaciski, do ustawiania kąta rozwarcia nóg.
To mój pierwszy statyw z pierścieniowymi zaciskami segmentów, więc porównania nie mam. Takie rozwiązanie nigdy mnie nie przekonywało i nie inaczej jest tym razem.
Na plus, że można niejako otworzyć wszystkie segmenty na raz jednym ruchem, natomiast zakręcanie każdego z osobna już takie fajne nie jest. Pierścienie, chodzą dość płynnie.
W momencie kiedy są wystarczająco zaciśnięte, można wyczuć delikatny "klik", który wyczuwalny jest również podczas odkręcania -niestety z jakiegoś powodu nie na wszystkich zaciskach owy klik występuje
(najbardziej wyczuwalny jest na 2 największych - nie wiem czy tak ma być) podobnie jak z karbowanym gumowaniem każdego pierścienia, na niektórych guma się obraca z oporem
(co jak sądzę ma zapobiegać przekręceniu i zerwaniu gwintu) podczas gdy na innych wydaje się być przyklejona.

Największym pozytywnym zaskoczeniem jak dla mnie jest zdające się działać sprzęgiełko (to drugie, mniejsze pokrętło od kuli) w głowicy. Kula pracuje dość płynnie i z równomiernym oporem w każdym położeniu.
W terenie dopiero się okaże czy dociśnięcie/zablokowanie kuli nie powoduje delikatnego przesunięcia kadru. Podobnie płynnie pracuje pionowa oś obrotu głowicy, jest nawet dość słabo czytelna skala z wyraźniejszymi
oznaczeniami co 30 stopni kątowych. Dociśniecie blokady obrotu powoduje delikatne cofnięcie wskaźnika na skali - jakieś 0.1 stopnia co świadczy, o nie do końca precyzyjnym spasowaniu elementów aczkolwiek nie sądzę
żeby to przeszkadzało w robieniu panoram, gdzie zakładki się robi znacznie większe.

Pierwszy raz spotykam się z teleskopową główną kolumną i nie wzbudzą to we mnie zaufania. W położeniu złożonym jest znacznie sztywniejsza ale może się kiedyś te dodatkowe 20parę centymetrów przydać i wtedy chyba lepiej mieć niż nie mieć.
Kolumnę można obrócić i myślę, że w tym scenariuszu jej teleskopowa natura może się bardziej sprawdzić.
Statyw po całkowitym (wliczając główną kolumnę) rozłożeniu jest wystarczająco wysoki i dość sztywny. Po złożeniu kolumny jest już bardzo okej, a dodatkowe złożenie najcieńszego segmentu nóg już konkretnie usztywnia całość.

Opcja monopodu jest i to tyle co mogę na ten temat powiedzieć, wydaje się być wystarczająco wysoki na moje 182 cm wzrostu. Ale doświadczenia żadnego nie mam i mylić się mogę srodzę.

Z dodatków zainteresował mnie rodzaj nosidełka ze szlufką na pasek - pozwalający zawiesić statyw (lub monopod) przy pasku - dzisiaj z pewnością to wypróbuję :)

to chyba tyle z pierwszych wrażeń, jak to mówią Angole - so far so good - i na chwilę obecną jestem zadowolony z zakupu. Mam nadzieję, że ten stan się utrzyma po testach polowych.
Mam zamiar zrobić przy jego użyciu jakąś dłuższą (5-8 minut) ekspozycję na dłuższej ogniskowej - co powinno dać jakieś pojęcie o jego stabilności.

jak macie jakieś pytania to śmiało

pozdrawiam

PiKa
29-02-2016, 00:42
Dzięki za opis, wygląda bardzo ciekawie. Jakbym teraz kupował, to bym go rozważył.


Stabilności BeFree to on nie będzie miał. Bardziej przypomina Sirui T-005. Ma tyle samo sekcji, ale na + możliwość zrobienia monopodu. Mocowanie płytki w głowicy również nie na szybkozłączkę, tylko imadełko. Wkurzało mnie to kręcenie. Dodatkowo ma dwie gałki blokujące kulę, to nie będzie szybkie. Ale za to wejdzie do walizki Wizzair (tylko dlatego wciąż mam Sirui).
Też mam tego sirui. Dodatkowo wkurza mnie śruba w płytce. Trzeba mieć monetę żeby przekręcić. Podobno można kupić takie śruby z takim uchwytem, żeby dało się palcami chwycić i kręcić.

Sirui nie ma też poziomic (trochę mi tego brakowało) i chyba nie da się zamocować kolumny głównej odwrotnie.

Za to jak pisałeś waży 1kg (chociaż pisali, że OIDP 800g) i po złożeniu ma 30cm.

Natomiast w góry i tak jest wielki i ciężki i zastanawiam się nad kupnem gorillapoda...

Umbra
29-02-2016, 01:51
A po co w ogóle odkręcacie tę płytkę? Ja mam na stałe przymocowaną do aparatu.

TOP67
29-02-2016, 08:20
Za to jak pisałeś waży 1kg (chociaż pisali, że OIDP 800g).

800g statyw, 200g głowica.

manfred
29-02-2016, 09:27
Ja poszedłem w triopo trochę cięższy o 50 g ale do górskich wypadów idealny. No i głowica B-2N super sie sprawuje. Choć musiałem podłożyć gumową podkładkę bo się odkręcała na mrozie.

PiKa
29-02-2016, 09:36
A po co w ogóle odkręcacie tę płytkę? Ja mam na stałe przymocowaną do aparatu.
Mam więcej niż 1 aparat.


800g statyw, 200g głowica.
Teraz to wiem, ale nie było to jasne tak jak to podawali.

TOP67
29-02-2016, 09:58
Ja poszedłem w triopo trochę cięższy o 50 g ale do górskich wypadów idealny. No i głowica B-2N super sie sprawuje. Choć musiałem podłożyć gumową podkładkę bo się odkręcała na mrozie.

Ale sama głowica waży więcej niż pół statywu. A chciałeś mieć max 1 kg.

manfred
29-02-2016, 10:04
To prawda ale jej funkcjonalność nadrabia wagę. Mogę dodatkowo cofnąc aparat do tyłu co w jakimś stopniu poprawia wykonanie panoramy. W zamian tego biorę 0,5 kg kiełbasy mniej w góry.

2pompony
29-02-2016, 16:42
A moglibyście podawać modele tych ultralekkich statywów, żeby inni też mogli sobie zobaczyć co to za wynalazki? Na przykład Ty Manfred, powiedziałeś że się sprawdza w górach i że cięższy tylko o 5 deko, tylko że nie bardzo wiadomo jaki to model...

manfred
01-03-2016, 09:17
Na przykład Ty Manfred, powiedziałeś że się sprawdza w górach i że cięższy tylko o 5 deko, tylko że nie bardzo wiadomo jaki to model...
Triopo GX 1027 plus triopo B-2N

TOP67
01-03-2016, 09:46
No to faktycznie ani ultra lekki, ani mały. Za to stabilniejszy, bo tylko 3 sekcje.
W sumie waży 1,3 kg, co na taki statyw nie jest dużo. Ale do bagażu podręcznego nie wejdzie. Od biedy przytroczony luzem do plecaka lub ukosem w walizce.

cezet
01-03-2016, 09:53
U mnie stale Sirui T-005. Ma coś w sobie ten maluch :)
Mały, w miarę stabilny, szybki w obsłudze i dobrze wykonany...gdyby nie durny sposób montowania kostki, to byłby idealny statyw turystyczny.

Przez niego w domu stoi i kurzy się 600R

manfred
01-03-2016, 09:53
Nie interesuje mnie latanie samolotem gdyż w góry jeżdżę samochodem. A już go wypróbowałem i nie odczuwam przechyłu plecaka w jedną stronę co miało miejsce przy moim 190 nie mówiąc o 055. Te dwa zostawiam sobie na spacery na pajęczynki. Miałem też ala gorilla i taki statyw całkowicie odpada z powodu gimnastykowania się podczas zdjęć. Owszem i tak wspomagam się pilotem jednak zakup tego uważam za dobry stosunek ceny do wagi i pracy na nim.

markB
01-03-2016, 19:00
Zobacz tu: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=43964
Z moich doświadczeń wynika, że bywa różnie. Można trafić na obsługę, która przymknie oko, a mogą się przyczepić i kategorycznie zażądać nadania statywu na bagaż główny. Lepiej tak zrobić od razu. Mniej nerwów.
Sorry, nie zauważyłem, że po poście #30 pojawiło się nieco odpowiedzi. Ale może się przyda link, bo powyżej ktoś wspominał o podobnej dyskusji.