PDA

Zobacz pełną wersję : Panoramy - workflow (np. co robić przed a co po sklejaniu)



PiKa
30-08-2015, 21:44
Cześć,

co należy zrobić przed a co po sklejeniu zdjęcia? Wiem, że np. wyostrzanie należy robić po sklejeniu zdjęcia.

Mam dostępne takie parametry (używam CaptureOne):

- wyostrzanie (sharpening)
- balans bieli ("Kelvin" i "Tint")
- ekspozycja (exposure)
- kontrast
- jasność (brightness)
- nasycenie (saturation)
- HDR (światła, cienie)
- "clarity"
- "structure"
+ inne z których nie korzystałem jeszcze, jak redukcja szumu, moira

Wydaje mi się, że przed sklejaniem trzeba by robić:
- rzeczy związane z kolorem (balans bieli, ekspozycja, jasność, nasycenie, wyciąganie ze świateł i cieni)

Po sklejaniu:
- wyostrzanie
- "structure" (bo to podobne do wyostrzania - "mikrowyostrzanie")

Nie jestem pewien co do:
- kontrastu i "clarity" (to drugie to chyba mikrokontrast)
Powiedziałbym, że to też trzeba robić "po".


W CaptureOne przy wywoływaniu RAWów można wybrać "disable sharpening", ale to wyłącza tylko "sharpening", nie wyłącza nic innego, np. nie wyłącza "structure", "clarity", kontrastu...

GonzoG
30-08-2015, 21:54
Przed łączeniem robisz wszystko co się robi na RAWach, nawet ostrzenie.
Po połączeniu - jak dobrze połączone, to nic. Jak nie najlepiej, to trzeba poprawić miejsca łączenia, ale to raczej w programach jak PS, a nie wołarkach RAWów.

Borat1979
30-08-2015, 22:28
co należy zrobić przed a co po sklejeniu zdjęcia? Wiem, że np. wyostrzanie należy robić po sklejeniu zdjęcia.

Na początek to zrobić dobre zdjęcia żeby było co poskładać :)

A wyostrzanie zawsze robi się na końcu a nie na początku.

PiKa
30-08-2015, 22:38
Przed łączeniem robisz wszystko co się robi na RAWach, nawet ostrzenie.

A wyostrzanie zawsze robi się na końcu a nie na początku.


Widzę pewną różnice w opiniach ;)
Skłaniam się do tego co mówi Borat, bo
a) tak pisze w poradnikach
b) w jednym przypadku sklejana panorama miała artefakty (źle się skleiło) gdy zdjęcia były wyostrzane przed sklejaniem i nie miała gdy nie były



Na początek to zrobić dobre zdjęcia żeby było co poskładać :)

Oczywista oczywistość ;)
Niestety nie mam specjalnej głowicy do tego, ale przy zdjęciach krajobrazu nie jest to takie bolesne.



Po połączeniu - jak dobrze połączone, to nic. Jak nie najlepiej, to trzeba poprawić miejsca łączenia, ale to raczej w programach jak PS, a nie wołarkach RAWów.

CaptureOne ma nie najgorsze możliwości poprawiania...
PSa niestety nie mam.

Borat1979
30-08-2015, 22:46
Oprogramowanie takie jak CaptureOne czy LR to nie jest najlepsze narzędzie do składania panoram.
Ostatnio z ciekawości testowałem tryb panoramy i HDR w LR i te funkcje to jest po prostu dramat.

PiKa
30-08-2015, 22:48
Skladam w Huginie

A HDR w sns-hdr


Zresztą C1 nie ma HDRa w postaci sklejania klatek