PDA

Zobacz pełną wersję : Telekonwerter do Nikona 300/4 Afs?



luckas83
28-08-2015, 21:42
Witam!

Wybieram się na pokazy lotnicze i od kiedy przeszedłem na pełna klatkę brakuje mi ogniskowej na Nikon 300 f4 afs. Jaki telekonwerter polecacie? Może ktos z Was używał tego szkiełka z telekonwerterem i podzieli się swoimi spostrzeżeniami?

markB
29-08-2015, 12:57
Używam ten obiektyw z TC-14E II i obrazek jest OK, aczkolwiek AF nieco zwalnia. Próbowałem z TC-20E III i już tak fajnie nie było. Trzeba było w większości przypadków ostrzyć ręcznie, a obrazek tracił mocno na szczegółowości i kontraście.

miroko
29-08-2015, 14:23
W pokazach zdaje się że najważniejsza jest szybkość AF, a przynajmniej jest bardzo ważnym czynnikiem.
Do tego szkła max 1.4.
Potem leci już i jakość i AF So raczej niezadowalajacego poziomu

luckas83
29-08-2015, 21:58
Czyli 1.7 Nikonowe to niezbyt dobry pomysł?

miroko
30-08-2015, 16:13
może nie niezbyt dobry ale raczej lepszym pomysłem jest mimo wszystko 1.4
1.4 to już jest wyciskanie dodatkowych 40% ogniskowej a to dużo.

tutaj jest stronka na której można sprawdzić jak się zachowuje to szkło, przynajmniej w testach (ale nie w waruknach rzeczywistych)
no ale daje jakieś odwzorowanie
http://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=651&Camera=614&Sample=0&FLI=0&API=0&LensComp=651&CameraComp=614&SampleComp=0&FLIComp=1&APIComp=1

z prawej strony jest wybrana ogniskowa 420 czyli extender 1.4
możesz też wybrać 510 by mieć extendera 1.7
jak najedziesz myszką na obrazek to pokazuje jaki jest wynik dla zestawu z prawej strony, więc łatwo porównać

podejrzewam, że i 1.7 by nie był aż taki zły, ale utrata jakości już może być zauważalna na fotkach

gatewayfl
30-08-2015, 17:26
Miałem nikkora af 300 i af-s 300 i jedyny słuszny i co najważniejsze użyteczny tc z tymi szkłami to 1.4, u mnie gościł nikon 1.4 II, ewentualnie wiem że dobrze współpracuje też kenko 1.4 wersja chyba Pro 300 DGX.
Na forum jest dużo wiadomości o tych szkłach i tc więc poświęć chwilę i odszukaj posty.
Np. tu coś jest: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=170836
Pozdrawiam