PDA

Zobacz pełną wersję : Lightroom 5 a karta graficzna w laptopie



barszczo
05-08-2015, 10:46
Witam
Planuję zakup nowego laptopa i do tego będę chciał zainstalować Lightroom 5.
Planuję coś z I5 (lub i7) RAM min. 8

proszę o poradę co do karty graficznej ?
czy z tych stosowanych w laptopach, zintegrowanych, któraś będzie lepsza do współpracy z Lightroomem ?
może jakiś konkretny model ktoś może podać ?


z góry dzięki

GonzoG
05-08-2015, 11:48
Dla LR 5 karta graficzną nie ma znaczenia.
Dopiero LR6 ma możliwość wykorzystania akceleracji sprzętowej z grafiki, ale jak na razie działa z tym wolniej niż bez.

barszczo
06-08-2015, 23:28
W znanym serwisie mozna kupic Lightrooma od okolo 300 do 600.

Czyms sie roznia?

GonzoG
07-08-2015, 02:28
ceną (znaki)

barszczo
18-08-2015, 13:32
mam zamiar nabyć Lr zastanawiam się nad wersją, Lr 5 czy Lr 6?
zaznaczę ze jestem amatorem, do tej pory obróbką się nie zajmowałem, tzn. zdarzało mi się odpalić Lr 3 i trochę pobawić
teraz chcę poświęcić temu trochę więcej czasu

2pompony
18-08-2015, 14:06
Wszystko zależy prawdę mówiąc od tego, jakie masz body, tzn. czy piątka go jeszcze obsługuje, czy już nie.

Po drugie, jak chcesz nabyć, to już chyba tylko wersję 6 - nie wiem, czy są gdzieś legalne wersje 5 do kupienia - a te cuda z allegro za 50 czy 100 złotych i tak są nielegalne, bo OEMowych nie można odsprzedawać, więc te radziłbym odpuścić. To byłoby tak, jakbyś załatwił sobie pirata i jeszcze za to zapłacił.

Z drugiej strony późne piątki są cały czas lekko (lekko! żebyś nie myślał że różnice są spore) lepsze pod względem prędkości działania... Kiedyś w szóstce to pewnie poprawią, a przynajmniej mam taką nadzieję.

Pod względem funkcjonalnym oba programy (wersje późne 5 i 6) różnią się tak nieznacznie, że z początku nawet nie zaważyłbyś różnicy. W szóstce abonamentowej dodano jeden suwak (Dehaze) którego działanie cwany operator zastąpi sobie sam krzywymi jak będzie wiedział jak, i dodano mocno dyskusyjne wsparcie dla odpowiednich kart video, które i tak słabo działa... Plus leciuteńkie zmiany w działaniu detali modułu Maps (inaczej działa defaultowy reverse geotagging, ale dla operatora, który tego używa nei ma specjalnych różnic, a jeśli nie używa, to i tak nei zauważy).

barszczo
21-08-2015, 12:26
używam D5100, ale nie rozumiem związku między body a wersją Lr

2pompony
21-08-2015, 13:23
Po prostu - plików z nowszych body starsze wersje LRa nie odczytają. LR uzna, że to jest plik mu nieznany i odmówi współpracy.

demona
21-08-2015, 13:24
Jakiś czas temu canon dodawał 5 do nowych puszek i można było na allegro kupić te pudełkowe 5 za ok 350-400zl bo było ich dość dużo.

GonzoG
21-08-2015, 16:38
Jakiś czas temu canon dodawał 5 do nowych puszek i można było na allegro kupić te pudełkowe 5 za ok 350-400zl bo było ich dość dużo.
Równie dobre jest ściągnięcie pirata i używanie go bez płacenia... Bo te od Canona mają licencję ważną tylko i wyłączni w przypadku zakupu sprzętu Canona.

demona
21-08-2015, 19:23
Czy to znaczy, że nie można odsprzedać swojej nie używanej licencji? A co np z wielokrotnym ściąganiem triala? Pytam teoretycznie bo ja mam akurat 6 z chmury.

GonzoG
21-08-2015, 19:31
Czy to znaczy, że nie można odsprzedać swojej nie używanej licencji? A co np z wielokrotnym ściąganiem triala? Pytam teoretycznie bo ja mam akurat 6 z chmury.
Możesz odsprzedać licencję, ale taką, którą kupiłeś. Ta dodawana do Canona ma wyraźne zastrzeżenie, że nie można jej sprzedawać.

A triala możesz ściągać ile chcesz. Działać i tak będzie tylko 30 dni od zainstalowania.

demona
21-08-2015, 19:37
Nie wiedziałam, dzięki za wyjaśnienie. Swoją drogą szkoda, że Nikon nie robi takich fajnych promocji jak C (teraz dawali roczny abonament ps+lr i tablet)

Seś@
22-08-2015, 05:52
Nie wiedziałam, dzięki za wyjaśnienie. Swoją drogą szkoda, że Nikon nie robi takich fajnych promocji jak C (teraz dawali roczny abonament ps+lr i tablet)
Robi. Cashback, za który możesz sobie kupić LR :-)

GonzoG
22-08-2015, 11:29
Nie wiedziałam, dzięki za wyjaśnienie. Swoją drogą szkoda, że Nikon nie robi takich fajnych promocji jak C (teraz dawali roczny abonament ps+lr i tablet)
Trudno, żeby Nikon robił promocje z LR, skoro mają własny soft do RAWów, który swego czasu był dołączony do wszystkich puszek pro.