Zobacz pełną wersję : Jak zrobić takie zdjęcie rybim okiem ?
indepedente
01-08-2015, 10:14
Witam, tak jak w temacie, ktoś może poradzić jak zrobić taką fotkę?
Chodzi mi dokładnie takie zaokrąglenie.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/08/160_1cd27e60-1.jpg
źródło (https://www.szerokikadr.pl/public/repozytorium/poradnik/201211/3/160_1cd27e60.jpg)
2pompony
01-08-2015, 10:31
Na moje oko trzeba zrobić mniej więcej tak: stanąć w lekkim tłoku, zapiąć do aparatu kołowe rybie oko, podnieść aparat do góry i nacisnąć spust. :)
Tytułem wyjaśnienia - są dwa typy obiektywów rybie oko: circular (kołowy) i diagonal (moglibyśmy powiedzieć 'całoklatkowy'). Tu był użyty fisheye circular (rybie oko typu kołowego), czyli taki, który daje pełne koło na zdjęćiu, i stąd efekt. Ten ten drugi pokrywa całą klatkę zdjęcia, choć ma też te charakterystyczne zniekształcenia.
indepedente
01-08-2015, 12:47
Na moje oko trzeba zrobić mniej więcej tak: stanąć w lekkim tłoku, zapiąć do aparatu kołowe rybie oko, podnieść aparat do góry i nacisnąć spust. :)
Tytułem wyjaśnienia - są dwa typy obiektywów rybie oko: circular (kołowy) i diagonal (moglibyśmy powiedzieć 'całoklatkowy'). Tu był użyty fisheye circular (rybie oko typu kołowego), czyli taki, który daje pełne koło na zdjęćiu, i stąd efekt. Ten ten drugi pokrywa całą klatkę zdjęcia, choć ma też te charakterystyczne zniekształcenia.
Nawet nie wiedzialem, bo słyszałem, że są jakieś techniki sklejania zdjęć itp.
Masz jakieś namiary pod taki obiektyw do nikona ?
A to przypadkiem nie sklejona zwykła panorama?
A to przypadkiem nie sklejona zwykła panorama?
Zwykła nie, to panorama sferyczna.
To ani panorama sferyczna, ani zwykła.
To pojedyncze zdjęcie zrobione kołowym rybim okiem.
A jest takich klika do wybory - stare nikkory od 6mm (ale drogie) albo Sigma 8mm (opisana circular fish eye) - to pod pełną klatkę, a pod DX - Sigma 4.5mm.
Jacek S.
02-08-2015, 11:43
Podobny efekt daje samyang 8mm ze zdjętą/obciętą osłoną przeciwsłoneczną na pełnej klatce. Tu mój przykład:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/08/3Y4QIv6-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/3Y4QIv6.jpg)
nikoniarz
02-08-2015, 11:47
Podobny efekt daje samyang 8mm ze zdjętą/obciętą osłoną przeciwsłoneczną na pełnej klatce. Tu mój przykład:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/08/3Y4QIv6-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/3Y4QIv6.jpg)
W pierwszym zdjęciu chodzi o zupełnie inny efekt niż pokazałeś...
Jacek S.
02-08-2015, 12:01
W pierwszym zdjęciu chodzi o zupełnie inny efekt niż pokazałeś...
Jesteś pewny, że "zupełnie" inny?
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/08/9chHMl0-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/9chHMl0.jpg)
nikoniarz
02-08-2015, 13:31
Jesteś pewny, że "zupełnie" inny?
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/08/9chHMl0-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/9chHMl0.jpg)
Jestem pewien, bo pierwsze pokazane przez Ciebie zdjęcie ma niewiele wspólnego niż to tematowe. Drugie już owszem, jak najbardziej. Ale w pierwszym nie pokazałeś "podobnego" efektu i tylko do tego się odniosłem.
Borat1979
02-08-2015, 13:45
Ale w pierwszym nie pokazałeś "podobnego" efektu i tylko do tego się odniosłem.
Efekt jest dokładnie taki sam różnca jest tylko w pozycji aparatu. Na pierwszym w poziomie na drugim w pionie.
Jacek S.
02-08-2015, 13:51
Efekt jest dokładnie taki sam różnca jest tylko w pozycji aparatu. Na pierwszym w poziomie na drugim w pionie.
Dokładnie tak jak pisze Borat.
Ten sam aparat i ten sam obiektyw na obydwu zdjęciach.
nikoniarz
02-08-2015, 14:00
Panowie, ja odnosiłem się tylko do tego, że podając własny przykład dobrze jest by był z efektem jak najbliższym z tym, o jaki pytał autor. To tak jakby ktoś pytał jak można zrobić takie zdjęcie i w przykładzie pokazał zdjecie mrówki czy pająka wypełniającego większość kadru, a ktoś inny dał by przykład zdjęcia całej osoby. Też niby efekt taki sam bo fotografowany obiekt zajmuje taką samą cześć kadru, w dodatku sprzęt również identyczny... A nasze "nieporozumienie" wynika z innej interpretacji. Także sorry za OT.
Jacek S.
02-08-2015, 14:24
Ale autor nie pytał jak zrobić zdjęcie w górę, aby było widoczne całe niebo, a chodziło mu raczej o efekt zdjęcia wpisanego w koło:
Chodzi mi dokładnie takie zaokrąglenie.
Ja napisałem, że można podobny efekt uzyskać przy pomocy takiego szkła z takim body. Podobny, bo w samyangu to koło jest delikatnie przycięte z góry i dołu.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.