PDA

Zobacz pełną wersję : Obróbka zdjęć w piwnicy- jak zabezpieczyć komputer?



bialogardzianin
29-07-2015, 12:22
Czy ktoś z nikoniarzy obrabia zdjęcia w blokowej piwnicy (poziom -1)? Pomijam kwestie przewidywalności efektów (kolorystyka ścian, dobre oświetlenie, ergonomia stanowiska), bardziej chodzi mi o poprawne funkcjonowanie komputera. Czy wystarczy zaopatrzyć się w pochłaniacze wilgoci? Jakieś dodatkowe siatki z rajstop na dziury? Regularne odkurzanie stanowiska? Czekam na porady czy się da czy odpuścić sobie.

marcinpl
29-07-2015, 12:36
W blokowej piwnicy to przede wszystkim bałbym się kradzieży tego sprzętu, na dużych osiedlach wiecznie coś ginie z piwnic ;) Kurzu bym się nie bał, raz na jakiś czas otworzyć obudowę i odkurzyć. Gorzej z wilgocią, zależy jak ta piwnica wygląda tak naprawdę

vid3
29-07-2015, 12:44
Jak mi z piwnicy powiększalnik gwizdnęli to skończyło się wywoływanie.
A w kwestii poprawnego funkcjonowania komputera- zasilanie masz stabilne ?
Żebyś się nie zdziwił, czasami w piwnicach montowane są różne wynalazki typu ograniczniki mocy.

rybuuu
29-07-2015, 13:45
Czy ktoś z nikoniarzy obrabia zdjęcia w blokowej piwnicy (poziom -1)? Pomijam kwestie przewidywalności efektów (kolorystyka ścian, dobre oświetlenie, ergonomia stanowiska), bardziej chodzi mi o poprawne funkcjonowanie komputera.

? Co ma kolorystyka ścian do przewidywalności efektów? Te zdjęcia chcesz tam robić czy je przerabiać? Serio zgłupiałam. :D


Czy wystarczy zaopatrzyć się w pochłaniacze wilgoci? Jakieś dodatkowe siatki z rajstop na dziury? Regularne odkurzanie stanowiska? Czekam na porady czy się da czy odpuścić sobie.

Pomieszczenie generalnie powinno być niezawilgocone i regularnie odkurzane, i to niezależnie, czy jest na poziomie +20 czy -1.

Dlaczego akurat piwnica?

bialogardzianin
30-07-2015, 12:11
vid3- jakiś czas temu używałem wiertarki w piwnicy i działała bez problemu, ale rzeczywiście sprawdzę stabilność zasilania.
marcinpl- bezpieczeństwo przede wszystkim.
rybuuu- polecam zagłębić się w tematykę zarządzania kolorem, wpływu kolorystyki otoczenia (ścian) i barwy światła zastanego w pracowni (rodzaj oświetlenia sztucznego + obecność okna i zmiana oświetlenia w zależności od pory dnia i pogody). Pomijam już kwestię warunków mieszkaniowych lub temperatury otoczenia (upał vs piwnica, choć na razie jak spoglądam za okno i na termometr to nie widzę tego lata ;) ). Polecam kopalnię wiedzy o zarządzaniu kolorem mva.pl lub wypowiedzi forumowego kolegi czornyja. Przy odpowiednim zorganizowaniu pracowni, piwnica może okazać się jedynym wyjściem gwarantującym stabilne warunki do wielo- a nawet kilkunastogodzinnej obróbki.

rybuuu
30-07-2015, 12:27
Spoko loko, wiadomo, że ergonomia środowiska ma znaczenie - po prostu zwątpiłam, czy na pewno o tym mówimy, gdy zapytałeś o odkurzanie. :D
Tak jak ktoś wspomniał - ja tam bym się bała o kradzieże. W końcu to wspólna przestrzeń. Niektórzy tą "wspólnotę" traktują nad wyraz dosłownie...

gALL
31-07-2015, 00:27
A co z roznej masci insektami, przy ktorych karaluchy sa spokojnymi zwierzetami domowymi? W piwnicy sasiad mial siedlisko pluskw a miejscowe poldzikie koty przynosily stada pchel. W piwnicy mozna bylo wytrzymac gora 3min.

Pamietaj, ze piwnice w blokach sa z golego betonu (posadzki, sciany), ktory pyli jak cholera. Kurz i elektronika nie ida w parze.

Czy masz moze w piwnicy rury centralnego grzewania w czyms cos wyglada jak gips na nodze? Jesli tak i jest to cos z lat 70-80tych, a szczegolnie jeszcze jak uszkodzone to nawdychasz sie azbestu.

KELT
31-07-2015, 11:55
Czy ktoś z nikoniarzy obrabia zdjęcia w blokowej piwnicy (poziom -1)? Pomijam kwestie przewidywalności efektów (kolorystyka ścian, dobre oświetlenie, ergonomia stanowiska), bardziej chodzi mi o poprawne funkcjonowanie komputera. Czy wystarczy zaopatrzyć się w pochłaniacze wilgoci? Jakieś dodatkowe siatki z rajstop na dziury? Regularne odkurzanie stanowiska? Czekam na porady czy się da czy odpuścić sobie.

Da się, ale ..
Na komputer najgorzej zadziała kurz,pył w połączeniu z wilgocią stworzy skorupę i mogą się zapchać na amen wentylatory, przegrzać sprzęt i po prostu przestać działać (będzie się wyłączać).
Powinieneś wszystkie możliwe powierzchnie w piwnicy zabezpieczyć emulsją gruntującą aby zlikwidować pylenie ścian. Ograniczyć dostęp powietrza przez drzwi (zakładam, że to jest jedno z wielu pomieszczeń w piwnicy) aby pył z innych piwnic Ci nie wchodził. Co do poziomu wilgoci to musisz ocenić sam. Często to nie problem. Zależy od poziomu tej wilgotności. U mnie w piwnicy jest wielki kaloryfer, który jak chodzi centralne wysusza powietrze na wiór (wtedy się mocniej kurzy). Latem ogrzewać pomieszczenia raczej średni pomysł. Często wystarczy otworzyć to małe piwniczne okienko aby powietrze było zakurzone a nie wilgotne.
Do tego oczywiście regularnie otwierać obudowę (nie polecam laptopów przez utrudniony dostęp) i czyścić : wiatrak i radiator na procesorze, zasilaczu i grafice. Można też sprężonym powietrzem i wtedy trochę rzadziej (ale jednak) otwierać i czyścić co powyżej.