PDA

Zobacz pełną wersję : co może manualny obiektyw?



Grześ Pseudonim
24-08-2005, 09:49
Witam,
Mam prosbę o informację na temat obiektywów MF Nikona. Rozumiem, że skoro MF, to Manual Focus, a więc ustawienie ostrości ręczne. Natomiast co z przysłoną? Jak to działa? Sorki za trywialność pytania, ale moja wiedza na temat manuali pochodzi sprzed 20-tu lat a w swoim D70 nigdy manuala nie używałem :?
Przykład takiego obiektywu:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

trigger
24-08-2005, 10:05
Ja aż tak dokładnie nie wiem, bo też nie używałem, ale zdaje mi się że z pomiaru światła też nici. Automatyka chyba nie będzie działać, tylko full manual :wink: . Ja np. w obiektywie, który ma pierścień przesłony, zaczniemy ustawiać przesłonę nim, to na wyświetlaczy D70 pokazuje F/EE i działa tylko potwierdzenie ustawienia ostrości. Kółkami nie można zmieniać ani czasu ani przesłony (przy ustawionym trybie manual). Ja to sprawdzałem dla 80-200 ED, on ma styki może ich brak pozwoli na ustawianie ręcze przesłony pierścieniem na obiektywie? Tego nie wiem.

gALL
24-08-2005, 10:10
Kółkami nie można zmieniać ani czasu ani przesłony (przy ustawionym trybie manual)

Bajki wac Pan prawisz!

Zapinajac szklo bez mikroprocesora do D70 (D50, D100, D70s, F65, F55, F75, F80) musisz ustawic aparat w tryb M. Na wyswietlaczu bedzie migac FE. Dziala elektroniczny dalmierz (potwierdzenie ustawienia ostrosci w wybranym polu AF), nie dziala zaden pomiar swiatla, przyslona sterujesz krecac pierscieniem przyslon na szkle, czas ustawiasz glownym pokretlem aparatu, przy D70 jesto to tylne pokretlo (o ile nie grzebalec w CFach). Jedynie co pozostaje w sprawie pomiaru to zewnetrzny swiatlomiesz albo "na oko" na histogramie (sic!). Wole to pierwsze rozwiazanie, wiec zawsze mam ze soba Swierdlowska 4.

Ta metoda (Swierdlowsk lub w studio fleszmiarka) robilem zdjecia z D70 i F80 ze szklem Nikon E 100/2.8.

Grześ Pseudonim
24-08-2005, 10:17
nie dziala zaden pomiar swiatla, przyslona sterujesz krecac pierscieniem przyslon na szkle, czas ustawiasz glownym pokretlem aparatu

Czyli w zasadzie ten obiektyw powinien nie nazywać się MF (manual focus) tylko FM (full manual)? :shock:

gALL
24-08-2005, 10:20
Ze co?
Zapnij go do F100, F5, F6, F90(x), F70, FE(2), FM3a, FM(2), F3, F4, FG(20) i innych albo D1, D2.

To ze puszki typu D70 sa ulomne to inna spawa. Szklo jest pelnowartosciowe, masz wykastronawe body i tyle.

Grześ Pseudonim
24-08-2005, 19:49
masz wykastronawe body

Żona się nie skarży :shock:

trigger
24-08-2005, 20:01
Kółkami nie można zmieniać ani czasu ani przesłony (przy ustawionym trybie manual)

Bajki wac Pan prawisz!

Ale przecież ja wyraźnie napisałem, że sprawdzałem to dla 80-200 ED a ten takowy mikroprocesor posiada. Nigdzie nie napisałem nic o szkłach bez mikroprocesora :wink: