PDA

Zobacz pełną wersję : Problem Super Coolscan 9000 ED



mirekkania
03-07-2015, 18:38
Może ktos z Was umiałby pomóc.
W/w skaner uruchomiłem na Win7 wg tego sposobu http://www.colorneg.com/XP/Vista/7/driver-for-64-Bit-Windows/Coolscan/Nikon-Scan/
Skaner komunikuje sie z Nikonscan 4.03, odpowiada na polecenia, ale:
1. nie widzi się z negatywem w ramce do małego obrazka. Wyrzuca polecenie w stylu "Usuń ramkę i spróbuj jeszcze raz" po czym wyświetla komunikat, że "nikon Scan was unable to find any active devices". Ramka jest na oko zupełnie w porządku, bez mechanicznych uszkodzeń.

2. Widzi się z negatywem w ramce do średniego, ale skanuje jak na obrazku:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://pics.tinypic.pl/i/00680/su4aq6iqvgdq.jpg)
Przestawianie opcji w programie nie przynosi efektu.

Czy ktoś z Was diagnozował już podobny problem? Czy ktoś z Was ma jakiekolwiek doświadczenia związane z podobnymi problemami?

Skaner jest nie mój, przyszedł do mnie na przechowanie od "niewłaściciela", który miał go wcześniej na przechowaniu. Nie wiem, jak teraz właścicielowi spojrzeć w oczy, bo uruchomiłem go dopiero po ponad miesiącu od otrzymania i ciężko się tłumaczyć, że to nie moja wina.

Ratuj, kto może!!!

Z góry bardzo dziękuję.

fafniak
03-07-2015, 19:23
http://www.hamrick.com

Wyeliminujesz ew. problemy z oprogramowaniem

mirekkania
06-07-2015, 17:11
Dzięki Marcin. Sory za ciszę, ale miałem inne rzeczy na głowie i nie miałem na to chwilowo czasu.

Dobra wiadomość - VueScan łyknął skaner we wszystkich konfiguracjach.
Czyli coś jest nie tak z podanym na colornegu sterownikiem. Będę rzeźbił dalej, żeby go uruchomić w NikonScanie, bo ten Vue to taka popierdółka trochę.

Kamień z serca!

Franek_
20-07-2015, 22:23
Z racji tego, że skaner, o którym pisał Mirek jest mój i właśnie dziś do mnie trafił po rocznej przerwie, zrobię mały update problemu.

Otóż, na komputerze, pod którym skaner działał jakiś rok temu z dedykowanym oprogramowaniem Nikon Scan 4.03 skaner działać przestał (nie było formatu systemu, nie usuwałem w międzyczasie nikon scana). Objawy te same co u Mirka na komputerze. Nawet bez wkładania jakichkolwiek ramek wyskakuje błąd 'proszę wcisnąć ok aby wyjąć ramki i spróbować ponownie'. Wyłączyłem sterownik, włączyłem od nowa - skaner połknął małe ramki, zbudował thumbnailsy, które wyglądają nawet przyzwoicie (i są w kolorze), poza tym, że jest na nich kilka czerwonych i zielonych drobnych pasków. Następnie docelowy skan wychodzi tak samo, jak ten, który wrzucił Mirek - w biało czarne paski. Skaner nie jest też w stanie wykonać polecenia 'autofocus' - wyskakuje błąd. Po włożeniu ramek na 135 (miejsce na 2 paski po 6 zdjęć) i wpakowaniu do nich jednego, 6-zdjęciowego paska, thumbnailsy tych pustych klatek zamiast czarne są czarne w czerwone paski.

Po zainstalowaniu vuescana skaner działa i skanuje. Jak na wersję demo, zdjęcia wyglądają bardzo przyzwoicie.

Po zainstalowaniu Silverfasta mówi, że nie widzi żadnego skanera.

O CO CHODZI? Ktoś ma jakąś sprytną sugestię?

Franek_
14-09-2015, 11:53
Okazało się, że uszkodzona jest płytka zawiadująca LEDami oświetlającymi matrycę. W Coolscanie matryca jest monochromatyczna i oświetla ją listwa LEDów RGB. I płytka, która mówi skanerowi, które światełko i kiedy powinien włączyć się była zepsuła.

Czy ma ktoś może, drodzy Nikoniarze, namiar na schemat elektryczny tego Coolscana? Bez tego ani rusz, żeby rzeczoną płytkę naprawić, a poszukiwanie uszkodzonego skanera, żeby wymontować tą płytkę jest delikatnie rzecz ujmując nieco bezowocne...

fafniak
14-09-2015, 16:14
o masz ci los....
Jeżeli trafisz na jakiegos majtra co umie dłubać w takich sprzetach - daj znać - mam minolte multiscan pro - i pewien problem.....

mirekkania
14-09-2015, 18:37
Majstrów jest wystarczająco wielu, nie mają jednak schematu, a bez tego ani rusz.