PDA

Zobacz pełną wersję : D70 i liniowy filtr polaryzacyjny



glisek
20-09-2004, 21:58
Mam pytanie troche naiwne: dlaczego nie mozna uzywac z D70 liniowych filtrow polaryzacyjnych (wyczytane z instrukcji obslugi), tylko kolowe?

P.S. Oczywiscie niezgodnie z instrukcja zamontowalem taki filtr, zrobilem zdjecie i nawet mi sie aparat nie rozlecial.

ddMON
20-09-2004, 22:06
FILTR POLARYZACYJNY
Światło po przejściu przez filtr liniowy jest światłem spolaryzowanym. W układach AF a czasami i pomiaru światła niektórych lustrzanek stosuje się lustra półprzepuszczalne do rozdzielenia wiązki światła. Polaryzacja światła może mieć wpływ na podział między światłem przechodzącym i odbitym przez takie lustro, co może wpływać na działanie AF i światłomierza. Aby tego uniknąć, stosuje się filtry kołowe, które posiadają z tyłu dodatkową warstwę, powodującą rozpolaryzowanie światła, które zostało przefiltrowane przez część liniową filtru. W wyniku tego światło po przejściu przez filtr kołowy jest niespolaryzowane i nie zakłóca działania AF oraz światłomierza. Co do producentów - dobre opinie mają Schneider (rozprowadza filtry pod nazwa B+W), Heliopan i Hoya. W Polsce najłatwiej jest kupić filtry firmy Hama, ktore mają dość kiepskie powłoki przeciwodblaskowe (podobno Hama rozprowadza też filtry z lepszymi powłokami, ale importerzy sprowadzający do Polski kierują się głównie ceną i najczęściej w sklepach są te najtańsze).

Źródło: http://www.man.poznan.pl/~luki/foto.html
POzdro! :wink:

glisek
20-09-2004, 22:14
dzieki,
moze jutro bedzie troche slonca to sprawdze jak mierzy swiatlo, bo z AF nie bylo klopotu,
A tak nawiasem, to czy filtrami kolowymi mozna powycinac odbicia swiatla tak jak liniowymi? Wiem, ze ich nie mozna podkrecic by ustawic kat polaryzacji a to sie przydaje przy takich rzeczach.

Wojtek J.K.
20-09-2004, 22:24
A tak nawiasem, to czy filtrami kolowymi mozna powycinac odbicia swiatla tak jak liniowymi? Wiem, ze ich nie mozna podkrecic by ustawic kat polaryzacji a to sie przydaje przy takich rzeczach.

:idea: Kołowych używasz dokładnie tak samo, jak liniowych. Nie ma różnicy w "obsłudze". Zakres zastosowań też jest taki sam.

glisek
20-09-2004, 22:29
:idea: Kołowych używasz dokładnie tak samo, jak liniowych. Nie ma różnicy w "obsłudze". Zakres zastosowań też jest taki sam.

Dzieki