PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon d3200 problem z balansem bieli



music2000
16-06-2015, 07:50
Mam problem z balansem bieli w nikon d3200. Pliki RAW, wołane Capture One (v.7) Zdjęcia robione w
trybie automatycznego pomiaru balansu bieli w słoneczny dzień. Po wczytaniu do C1 wartości na poziomie 7800K
dają właściwy obrazek - biały jest biały..
Gdy tylko lekko obniżę wartość temperatury to biały robi się niebieski.. a gdy podwyższę robi się żółto/pomarańczowy... coś strasznego.
Skąd te 7800K, przecież słoneczny dzień powinno być jakieś 5200 - 5500K

Z RAWami z nikona d90 i d700 nie mam takich komedii.,.

sl011
16-06-2015, 09:02
Wygląda mi to na problem z profilem wejściowym aparatu w CO.
Ja bym sprawdził jak wyglądają rawy i jpegi po ustawieniu balansu bieli ręcznie. Warto też porównać, jak wyglądają rawy wywołane przez oryginalne nikonowskie oprogramowanie - Capture NX-D lub View-NX2.

music2000
16-06-2015, 09:18
Dzięki sl011. Dziś po pracy spróbuję na ręcznym WB. Tak też wstępnie obstawiam że to coś z profilem wejściowym w C1...
Ogólnie ciężko z tym WB w d3200.

to jest przykładowe foto gdzie WB w C1 jest na poziomie 7800K

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/06/0030ok_900-1.jpg
źródło (http://2.bp.blogspot.com/-8wIh7YutgW8/VX8hBfg-2iI/AAAAAAAACp4/byDAodbPFvY/s1600/0030ok_900.jpg)

sl011
16-06-2015, 09:39
Sprawdziłeś, czy masz najnowszą wersję programu?

music2000
16-06-2015, 09:45
Nie , nie sprawdzałem

nazir_altamar
16-06-2015, 12:13
Ca operuje w innej skali balansu bieli.
Zobacz sobie jaką temperaturę ustawi C1 jak ustawisz balans bieli na flash ;)

music2000
16-06-2015, 18:05
Wykonałem mały test, w d700 jak i w d3200 ustawiłem WB na słoneczny
oto jak mi wczytało do C1

1. d700 WB "słoneczny" wczytuje 5200K:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/06/pogladowe_d700_WB_sloneczny_5200-1.jpg
źródło (http://3.bp.blogspot.com/-PdqfF2SqVuE/VYBHQfHggVI/AAAAAAAACrY/ouAC_w0jfKg/s1600/pogladowe_d700_WB_sloneczny_5200.jpg)

2. d3200 WB "słoneczny" wczytuje 7800K:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/06/pogladowe_d3200_WB_sloneczny_7800-1.jpg
źródło (http://2.bp.blogspot.com/-viyN1awPWRY/VYBHPnCG3jI/AAAAAAAACrQ/4FpPuCKF_q0/s1600/pogladowe_d3200_WB_sloneczny_7800.jpg)


sam już nie wiem

nazir_altamar
17-06-2015, 10:15
sam już nie wiem

To pewnie zależy czy interesują Cię cyfry czy efekt końcowy ;)

music2000
17-06-2015, 13:30
Interesują zarówno cyferki jak i efekt