PDA

Zobacz pełną wersję : Czas naświetlenia/ przysłona/ ISO



91patii
15-06-2015, 11:45
Witam.

Niedawno kupiłam Nikona D3200 - obiektyw18-55mm VR II KIT

Chciałabym prosić o pomoc odnośnie robienia zdjęć z rozmytym tłem...
jeśli zrobię zdjęcia jakiegoś kwiatka, to jest super ostre, tło pięknie rozmazane
ale jeśli już zrobię portret lub osobę w całej okazałości to rozmazanego tła nie ma.
Jak zatem ustawić czas naświetlenie, przysłony i ISO aby to tło było rozmazane jeśli robimy zdjęcia osób
czy nawet rzeczy ale które są oddalone od obiektywu.

Bardzo proszę o wytłumaczenie.

Będę wdzięczna.

wasilewk
15-06-2015, 11:57
Jak fotografujesz obiekt oddalony, to mieści się on w Głębi Ostrości i wszystko przed nim i za nim będzie mniej ostre. Na GO wpływ ma przysłona i odległość: wybranie największej 'dziury' w obiektywie (najmniejsza wartość przysłony) daje największą możliwość rozmycia tła - chyba, że obiekt jest tak daleko, że GO rozciąga się aż na nieskończoność.

thekrycha
15-06-2015, 12:06
Tutaj masz bardzo fajne narzędzie do wirtualnych ćwiczeń z GO :) Narzędzie oczywiście ma swoje ograniczenia, ale daje dobry pogląd. Sprawdź przy jakich parametrach efekt będzie zadowalający, a potem testuj w terenie :)

http://dofsimulator.net/pl/

nikoniarz
15-06-2015, 12:08
18-55 nie rozmyje tla w przypadku portretów tak samo jak w przypadku kwiatków właśnie ze względu na odległość. Żeby rozmyć tło w przypadku całej postaci potrzebujesz jaśniejszego obiektywu.

91patii
15-06-2015, 12:11
mam ustawione na M naświetlenie 1/320 albo 1/640 ale obiekt blisko jest rozmazany a z tyłu wyostrzony - jaką zatem ustawić przysłonę aby wyszło na odwrót?

nikoniarz
15-06-2015, 12:14
Daj sobie narazie spokój z trybem M bo nie masz jeszcze doświadczenia. Używaj trybu A.

91patii
15-06-2015, 12:17
Dzięki za ten program, wypróbuje :)

nie musi być BARDZO BARDZO zamazane tło, ale chociaż trochę :)

nikoniarz
15-06-2015, 12:19
Także tryb A i jak najmniejsza liczba f/

91patii
15-06-2015, 12:23
Ok, mam ustawione na A - F 3.8 - najmniejsza - ale teraz to obiekt bliższy jest zamazany... :(

Borgan
15-06-2015, 12:24
Jest wiele sposobów uzyskania większego rozmazania tła. Najprostszym jest zbliżenie się do obiektu, dla tego w macro to takie proste. Przy czymś większym możesz użyc większego zooma, im większe powiększenie tym tło bardziej rozmazane. Możesz też użyć jaśniejszego obiektywu np ze światłem 2,8 albo lustrzanki z większą matrycą, ale to dość drogie rozwiązanie. Ostatecznie możesz robić zdjęcie z daleka i wyciąć ten skrawek osoby. Rozdzielczość zdjęcia się zmniejszy ale rozmazanie tła będzie większe niż z bliska.

91patii
15-06-2015, 12:27
Czyli z tym obiektywem mogę zapomnieć o zrobieniu zdjęcia całej osoby z rozmazanym tłem ;)

nikoniarz
15-06-2015, 12:28
Borgan, skoro im większe przybliżenie tym bardziej rozmyte tlo to jaki sens sie oddalac i wycinać?


Czyli z tym obiektywem mogę zapomnieć o zrobieniu zdjęcia całej osoby z rozmazanym tłem ;)

Uzyj autofocusa i wyostrz na to co ma być ostre

thekrycha
15-06-2015, 12:33
Czyli z tym obiektywem mogę zapomnieć o zrobieniu zdjęcia całej osoby z rozmazanym tłem ;)

Całą sylwetkę będzie raczej ciężko ... ustaw się możliwie blisko portretowanej osoby i znajdź miejsce gdzie tlo, które ma być poza głębią ostrości (bokeh) było możliwe daleko za tą osobą plus tak jak kolega nikoniarzd3100 pisał najmniejsza wartość f ... aha i upewnij się, że na pewno ustawiasz ostrość na obiekt nie na tło :)

zgera
15-06-2015, 13:44
Obiektywem N18-55 można delikatnie rozmyć tło pod warunkiem że użyjesz ogniskowej 55 mm i przysłony f/5,6 ale tło musi być daleko od fotografowanej sceny, im dalej tym większe rozmycie.
Krótsze ogniskowe w tym obiektywie mają jeszcze większą GO i rozmycie będzie jeszcze słabsze.
N18-105 na ogniskowej 105 mm lepiej się nadaje.
Poniżej przykład z N18-55, ogniskowa 55 mm, f/5,6.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/06/DSC_0940JPG-1.jpg
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/-6tHpkJLD8pQ/VX64036IrpI/AAAAAAAAIwg/pNdFFU7Tllk/s1024/DSC_0940.JPG)

GonzoG
15-06-2015, 16:25
Można i kitem uzyskać dobre rozmycie tła - metodą Brenizera.
Do poskładania zdjęć można użyć darmowego "Microsoft ICE"

koberek
15-06-2015, 17:15
Z tym obiektywem ciężko, ale coś tam można
Daj na A, obiektyw na 55mm, przesłona min czyli chyba w tym obiektywie 5,6 na 55mm i kombinuj z odległością od obiektu fotografowanego, im bliżej tym lepiej, ale żeby mieścił się w kadrze, autofokus na pojedynczy centralny i celuj w oczy lub w kwiatka, będzie ciężko, ale trochę rozmaże :)
tak po chłopsku, bez kombinowania z teorią, ale poczytać by się także zdało :)
oj się chyba spóźniłem hehe

91patii
17-06-2015, 09:44
Dzięki ;)) Ustawiłam no oczywiście zdjęcia jakiś przedmiotów wychodzą mega z idealnie rozmazanym tłem, niedługo wypróbuje na człowieku :D :)
A jakie parametry najlepiej ustawić aby zdjęcie wyszło ostre? Np. Jakiś zabytek albo krajobraz :) ?

spiritus
17-06-2015, 09:46
Do krajobrazów musisz mieć dużą GO tak więc dużą wartość przysłony rzędu 11-16.

Jak zaczynasz przygodę z fotografią to poczytaj książki Petersona - trochę Ci to rozjaśni w czym rzecz i nie będziesz wyskakiwała na forum z podstawowymi pytaniami :D
Na początek podstawa - "Ekspozycja bez tejemnic"

notdot
17-06-2015, 11:24
Do krajobrazów musisz mieć dużą GO tak więc dużą wartość przysłony rzędu 11-16.

nie przesadzałbym aż tak w zupełności 6-8 powinno wystarczyć a i obiektyw ma jeszcze jakąś ostrość

2pompony
17-06-2015, 11:43
Bo może ktoś na zdjęciach krajobrazowych lubi mieć ostre swoje sznurówki?... :|

91patii
17-06-2015, 12:23
ok na pewno poczytam książkę, dzięki :)

tomycki
03-07-2015, 18:57
Witam. Chciałbym trochę poeksperymentować z długimi czasami - (powyżej 30s.).
Z tego co już wyczytałem to potrzebny mi będzie szary filtr, oraz wężyk lub pilot.

Co byście polecili dla amatora z niskim budżetem? (statyw już mam)


I jeszcze jedno, - (- tak sobie kombinuje -) - jeśli w aparacie (d700) ustawię multiekspozycję i naświetlę ten sam kadr np. 10 x po 30s. to otrzymam to samo co wężykiem 1x5min?.

Pozdrawiam.