PDA

Zobacz pełną wersję : Profil przetwarzania RawTherapee



TeretyczniePoważny
14-06-2015, 12:17
Witam, w jaki sposób mogę przenieść do programu RawTherapee profil kolorów i przetwarzania zdjęcia .NEF z nikonowskiego ViewNX2? Chcę tak zrobić bo RawTherapee automatycznie mi przetwarza zdjęcia sam i są one wyblakłe i zaszumione.

GonzoG
14-06-2015, 12:30
Nie możesz.
Jak chcesz profili Nikona, to musisz używać softu Nikona.


A te wyblakle i zaszumione zdjęcia nie są z winy RawTherepee, a twojej, bo nie zrobiłeś że zdjęciami nic, aby to zmienić.

TeretyczniePoważny
14-06-2015, 12:45
No dobrze, ale ktoś mi wcześniej pisał na tym forum, że mogę skopiować profile kolorów jakoś, tylko nie wiem jak.

Wyblakłe i zaszumione zdjęcia to nie moja wina. Gdy otwieram plik .NEF w PS lub ViewNX2 to zdjęcie wygląda dokładnie jak z aparatu. Ale gry otwieram w RawTherapee to on automatycznie je przetwarza i zdjęcie jest, szare oraz wyblakłe. Oczywiście mogę to pozmieniać, tz ekspozycję, kontrast itp, ale wtedy zostają szumy. W innych programach nie ma takich problemów.

GonzoG
14-06-2015, 12:54
No dobrze, ale ktoś mi wcześniej pisał na tym forum, że mogę skopiować profile kolorów jakoś, tylko nie wiem jak.

Wyblakłe i zaszumione zdjęcia to nie moja wina. Gdy otwieram plik .NEF w PS lub ViewNX2 to zdjęcie wygląda dokładnie jak z aparatu. Ale gry otwieram w RawTherapee to on automatycznie je przetwarza i zdjęcie jest, szare oraz wyblakłe. Oczywiście mogę to pozmieniać, tz ekspozycję, kontrast itp, ale wtedy zostają szumy. W innych programach nie ma takich problemów.

Bzdura.
1. PS nie czyta RAWów, trzeba ją najpierw wywołać.
2. ACR którym wywołuje się RAWy nie czyta profili Nikona, więc nie może zdjęcie wygląda jak w aparacie.

TYLKO SOFT NIKOA CZYTA PROFILE NIKONA.

A co to szumów - włącz odszumianie, to znikną.

TeretyczniePoważny
14-06-2015, 13:21
Używam do PS camera raw

TeretyczniePoważny
14-06-2015, 13:56
Jednym zdaniem, chcę wyłączyć automatyczną ingerencję programu w zdjęcie, żeby po prostu nie przerabiało go na starcie.

GonzoG
14-06-2015, 14:13
Jednym zdaniem, chcę wyłączyć automatyczną ingerencję programu w zdjęcie, żeby po prostu nie przerabiało go na starcie.
Masz wyłączone. To co widzisz , to jest właśnie RAW bez ingerencji.
To co masz w aparacie, to jest RAW po wywołaniu przez aparat i takie zdjęcie zobaczysz TYLKO I WYŁĄCZNIE w sofcie Nikona.

Czornyj
14-06-2015, 14:19
Nie ma czegoś takiego jak RAW bez ingerencji, o barwach decyduje profil w konwerterze. Nie da się użyć profili Nikona w innych konwerterach, bo ten ani ich nie udostępnia, ani sobie tego nie życzy. Wyjątkiem jest ACR/LR, gdzie Adobe stworzyło profile naśladujące rendering barw profili Nikona.

TeretyczniePoważny
14-06-2015, 15:02
Hmm, już rozumiem jak to działa, dziękuję za wytłumaczenie. A jest jakaś możliwość żebym w programie RawTherepee otrzymywał takie rawy jak w np w ViewNX2?

Seś@
14-06-2015, 15:11
Musisz sie nieźle suwakami namachać. Miałem kiedyś RawTherapy. Tragedia.

TeretyczniePoważny
14-06-2015, 15:21
A zna ktoś jakiś odpowiedni układ tych suwaków, żebym mógł sobie jako profil zapisać?

sl011
15-06-2015, 10:40
w jaki sposób mogę przenieść do programu RawTherapee profil kolorów (...) z nikonowskiego ViewNX2?
Procedura jest dość dokładnie opisana w instrukcji Raw Therapee, gdzieś na jej końcu (a przynajmniej była opisana parę miesięcy temu). Nie pamiętam jej dokładnie, dlatego Cię tam odsyłam.
Moim zdaniem kolory uzyskane po wczytaniu profili są bardzo podobne, trudne do odróżnienia od tych "oryginalnych", z programów Nikona.
Zastosowanie "profilu wejściowego" z Nikona może jednak spowodować widoczne artefakty, podobne do hotpikseli. Znikają one przeważnie, jeśli zastosuje się algorytm demozaikowania igv zamiast domyslnego amaze. Zdarza się też tak, że po wczytaniu profilu, na podglądzie widoczne są artefakty, które znikną dopiero po powiększeniu do 100%, kiedy to uruchomi się "pełne przetwarzanie" rawa.


Chcę tak zrobić bo RawTherapee automatycznie mi przetwarza zdjęcia sam i są one wyblakłe i zaszumione.
Wczytane profile wpływają tylko na renderowanie koloru. Kolory powinny się "poprawić", ale odszumianie, wyostrzanie itp, musisz opracować sobie sam. Przy odrobinie wprawy efekty mogą być lepsze niż z Capture NX-D. Działanie w Raw Therapee nie musi być też pracochłonne. Moim zdaniem dobrym sposobem jest zapisanie na dysku kilkunastu presetów do różnych zastosowań (np dla różnych czułości) - wtedy wywoływanie rawów tym programem staje się szybkie i proste.

Borat1979
15-06-2015, 11:38
Ja też mam pytanie: po co meczysz się z tym badziewnym RawTherapee?

PiKa
15-06-2015, 13:12
Stosunek możliwości do ceny jest dość korzystny ;)

mmluty
24-06-2015, 11:40
W tym momencie dyskusji przypomniała mi się stara triada dotycząca wyboru: szybko, dobrze i tanio - z tego można sobie wybrać dowolny zestaw dwóch kryteriów. Dla RawTherapee będzie tanio, ale na pewno nie szybko. Natomiast kwestią otwartą jest czy będzie dobrze. Używałem kiedyś tego programu. Na początku użytkowania tego wynalazku jest: tanio długo i kiepsko. Z czasem coraz krócej i coraz lepiej, ale szybko w porównaniu do innych programów, a szczególnie w stosunku do NX2 to na pewno nigdy.

Edit:
Z RawTherapee jest chyba taki problem, że najczęściej początkujący w obróbce RAW nie mają ochoty wydawać kilku stówek na program i zaczynają od darmowego RT, ale RawTherapee jest raczej dla tych którzy wiedzą dość dokładnie co i w jaki sposób osiągnąć. Więc początkujący się zniechęca i wraca do obrazków "prosto z puszki ".

sl011
24-06-2015, 20:51
Na początku użytkowania tego wynalazku jest: tanio długo i kiepsko. Z czasem coraz krócej i coraz lepiej, ale szybko w porównaniu do innych programów, a szczególnie w stosunku do NX2 to na pewno nigdy.
W moim przypadku praca z RT jest szybsza, niż z Capture NX-D i łatwiej mi uzyskać to, co chcę.

mmluty
24-06-2015, 21:41
Z Capture NX-D nie mam doświadczenia, ale np. darmowy ViewNX2 "na dzień dobry" przy otwieraniu NEF otwiera z ustawieniami puszki, ktore dodatkowo możesz korygować suwakami i w kilku ruchach otrzymujesz całkiem poprawny obrazek renderowany według algorytmu Nikona z użyciem Picture Control. Bardzo wątpię czy przy pomocy RT zrobisz to samo w tym samym czasie. RT ma sens tam gdzie trudno używać coś łatwiejszego np. pod Linuxem. Oczywiście jak to mawiają: jeden lubi blondynki a inny kisiel i nic nikomu do tego.