PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon d5200 zawiodłem się - wideo vlog



darekmat
03-06-2015, 21:09
Witam, na wstępnie wyraźnie zaznaczę, że jestem laikiem - kupiłem kilka dni temu Nikona d5200 + AF-S 18-105 VR + 32 gb (48mb). Naczytałem się pozytywnych opinii na temat tego aparatu (między innymi na tym forum), że jest idealny do nagrywania vloga, że tworzy świetne filmy. Miałem nadzieję, że wyciągnę go z kartonu, ustawię automat i będzie normalnie, bez fajerwerków - nagrywać w full hd. Dokupiłem również oddzielny mikrofon.

Dość mocno się zawiodłem jak sobie stanąłem przed kamerą, nagrałem kilka ujęć a na komputerze wszystko okazało się totalnie rozmazaną klapą. Lepiej wychodzą mi filmy nagrywane telefonem (xperia z1 compact) - również w hd... a nie po to wydawałem prawie 3,5 tysiąca aby nadal nagrywać telefonem...

I tutaj pytanie do Was... jak ustawić najbardziej automatyczne nagrywanie wideo, przy którym będę mógł nagrywać zarówno przy oświetleniu żarówkami w pokoju jak i na dworze w ciągu dnia - tak samo jak nagrywam telefonem.
Ewentualnie - jaką kupić kamerę, która spełni moje oczekiwania (będzie super prosta w obsłudze i zwyczajnie będzie się sprawdzać).

Z góry dziękuję za cenne komentarze - porady, darujcie sobie wpisy "było na forum", "poszukaj na google" czy inną gównoburzę - wszystko to już robiłem i nie mogę znaleźć a instrukcję mam jedynie po słowacku.

nikoniarz
03-06-2015, 21:13
Instrukcje bez problemu pobierzesz po polsku.

darekmat
03-06-2015, 21:16
Instrukcje bez problemu pobierzesz po polsku.

Dziękuję za niezwykle pomocną odpowiedź!

piterdm
03-06-2015, 21:19
Proponuję poczytać trochę o filmowaniu lustrzanką, zacząć od instrukcji, bo to nie telefon, a z efektów będziesz na pewno wtedy zadowolony.

Instrukcję znalazłem w 10s na google.

amirez
03-06-2015, 21:20
... jak ustawić najbardziej automatyczne nagrywanie wideo, przy którym będę mógł nagrywać zarówno przy oświetleniu żarówkami w pokoju jak i na dworze w ciągu dnia - tak samo jak nagrywam telefonem.
... tak to tylko w Erze ;)
Instrukcje po polsku do D5200 znajdziesz bez problemu. Wujek Google pomoże.
Ciężko będzie dobrać uniwersalne ustawienia do filmowania w każdych warunkach. Lustrzanka ma swoje wymagania. Gotowej recepty nikt nie poda. Sugeruję metodę prób i błędów, aby dobrać najbardziej satysfakcjonujące Ciebie parametry. Co znaczy "rozmazane" na komputerze. Brak ostrości? Wstaw gdzieś jakiś przykładowy filmik. Tak to można jedynie gdybać.
ps. nie oczekuj poprowadzenia za rączkę - vide Twoja odpowiedź dot. instrukcji. Znalazłem takową w 10 sek.

MstrG
03-06-2015, 21:23
To może wstaw tutaj ten filmik, będzie łatwiej coś podpowiedzieć.

Kedirak
03-06-2015, 21:28
- D5200 to sluszny aparacik, ale to nie D5300/5500 czy 7200
- 18-105 to wyjatkowo udany kit, ale to nie stalka ani super ostry zoom
- 3,5 tys bym na powyzsze _obecnie_ nie wydal

piterdm
03-06-2015, 21:31
- D5200 to sluszny aparacik, ale to nie D5300/5500 czy 7200
- 18-105 to wyjatkowo udany kit, ale to nie stalka ani super ostry zoom
- 3,5 tys bym na powyzsze _obecnie_ nie wydal

A telefon to nie D5200 ;-).

darekmat
03-06-2015, 21:51
Wrzucam filmik nagrany aparatem: https://www.youtube.com/watch?v=EKW2uV7QFhc - prawie mej łysej mordy nie widać... :) Instrukcja, którą znalazłem ma ponad 100 stron i jest napisana językiem który dla osoby nie mającej wiele wspólnego z fotografią jest mało jasny. Pisząc tutaj post miałem nadzieję, że ktoś mi podpowie co ustawić dokładnie; typu to pokrętło tutaj a to ustawienie tak :)

Kedirak
03-06-2015, 21:57
Ustaw ostrosc

GonzoG
03-06-2015, 22:06
Bo lustrzanka do filmowanie, to tak samo jak profesjonalna kamera - większość trzeba zrobić samemu.

Do takich zastosowań najlepiej mieć zdalne sterowanie - np. telefon z qDSLRDashboard (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=253747). Wtedy z telefonu ustawiasz gdzie i kiedy ma ustawić ostrość, jak i włączasz/wyłączasz nagrywanie.
Można po kablu USB (jeśli telefon z Androidem obsługuje hosta USB), ale wygodniej po WiFi z wykorzystaniem routera WiFi - TL-Link TL-MR-3040 albo Colorovo PowerBox WiFi 5200.

Kedirak
03-06-2015, 22:21
Gonzo masz bardzo celne porady o czym dobrze na pewno wiesz.
Kurcze probuje polaczyc apke do d5500 wybierajac Connect to WU-1a/1b ale cos nie bangla (poki co). Moze tak se ne da.

Moze pozostaje nikonowski soft :> ktory dziala lub faktycznie trzeba poprzez router..albo zbyt krotko/malo sie staralem.

ahoj
03-06-2015, 22:34
Dokładnie, zobacz jak jest ostro na samym początku gdzie stoisz blisko aparatu - tam był ustawiony AF/MF, ustaw go tam gdzie stoisz i będzie pięknie.

zbyszekD7000
03-06-2015, 22:41
Dokładnie, to nie kamera żeby sobie sama ostrość ustawiła, najpierw ustawiasz ostrość tam gdzie ona ma być a potem filmujesz, aparat sam ostrości nie ustawi, a raczej nie będzie jej ustawiał w sposób dynamiczny. Więc albo ustawiasz ją manualnie, albo automatycznie ale tylko w danym momencie i na dany obiekt, dla ułatwienia na ekranie masz kwadrat który zmienia kolor w zależności czy aparat ustawił ostrość czy nie czerwony/zielony, a ustawia się poprzez naciśnięcie lekko (do połowy) spust aparatu - to nie ten przycisk co zaczynasz filmowanie tylko ten którym robisz zdjęcia :)
Bardziej łopatologicznie się tego wyjaśnić nie da ;)

I jeszcze jedno, aparat sam może mieć problem z prawidłowym ustawieniem balansu bieli w świetle sztucznym, więc też by należało go ustawić prawidłowo przed filmowaniem - w instrukcji znajdziesz jak to się zmienia

GonzoG
03-06-2015, 23:29
Gonzo masz bardzo celne porady o czym dobrze na pewno wiesz.
Kurcze probuje polaczyc apke do d5500 wybierajac Connect to WU-1a/1b ale cos nie bangla (poki co). Moze tak se ne da.

Moze pozostaje nikonowski soft :> ktory dziala lub faktycznie trzeba poprzez router..albo zbyt krotko/malo sie staralem.

Jeśli masz na telefonie zainstalowany soft Nikona, to się nie połączysz, bo aplikacja działa w tle i blokuje dostęp innym aplikacjom.
Musisz odinstalować soft Nikona, dopiero wtedy qDSLRDashboard połączy się z wbudowanym WiFi lub WU-1a/b.

Tu pisałem o używaniu routerów, bo nie jestem pewien, czy przy używaniu WU-1a/b można nagrywać filmy. Przy wbudowanym WiFi (D5300, D5500, D750) jest to niemożliwe.

tetunio
04-06-2015, 13:21
I balans bieli na zimniejszy. Poza tym zadbaj o oświetlenie sceny w której nagrywasz.

PiKa
04-06-2015, 18:39
Ewentualnie - jaką kupić kamerę, która spełni moje oczekiwania (będzie super prosta w obsłudze i zwyczajnie będzie się sprawdzać).

Do filmowania to z tego co pamiętam ludzie polecają Panasonica GH (np gh3), a z lustrzanek Canona 70D.

Damiannowo
07-06-2015, 12:28
Dokładnie, to nie kamera żeby sobie sama ostrość ustawiła, najpierw ustawiasz ostrość tam gdzie ona ma być a potem filmujesz, aparat sam ostrości nie ustawi, a raczej nie będzie jej ustawiał w sposób dynamiczny. Więc albo ustawiasz ją manualnie, albo automatycznie ale tylko w danym momencie i na dany obiekt, dla ułatwienia na ekranie masz kwadrat który zmienia kolor w zależności czy aparat ustawił ostrość czy nie czerwony/zielony, a ustawia się poprzez naciśnięcie lekko (do połowy) spust aparatu - to nie ten przycisk co zaczynasz filmowanie tylko ten którym robisz zdjęcia :)
Bardziej łopatologicznie się tego wyjaśnić nie da ;)

Można ustawić AF ciągły i aparat powinien bez najmniejszego problemu ustawić ostrość automatycznie.

GonzoG
07-06-2015, 12:35
Można ustawić AF ciągły i aparat powinien bez najmniejszego problemu ustawić ostrość automatycznie.
Widać, że nigdy nie użyłeś tej "funkcji". Nie nadaje się to do filmowania, bo: nie działa, działa tragicznie, doprowadza człowieka do szału...

seba84_2005
07-06-2015, 14:05
Jak ustawi af ciągły, to będzie jeszcze gorzej niż jest. Aparat co kilka sec będzie szukał ostrości zmieniając ogniskowa i do tego jeszcze dochodzi poruszanie się obiektu przy czym tez będzie łapał ostrość.

EMILjo
08-06-2015, 00:20
Widać, że nigdy nie użyłeś tej "funkcji". Nie nadaje się to do filmowania, bo: nie działa, działa tragicznie, doprowadza człowieka do szału...

szał czy nie opcja jest :)
A zbyszekD7000 wypowiedzią...


Dokładnie, to nie kamera żeby sobie sama ostrość ustawiła, najpierw ustawiasz ostrość tam gdzie ona ma być a potem filmujesz, aparat sam ostrości nie ustawi, a raczej nie będzie jej ustawiał w sposób dynamiczny.

...zasugerował, że aparat nie potrafi sam ustawić ostrości.

(ale fakt szukanie ostrości czasem jest baaaardzo irytujące)

matiax
08-06-2015, 10:45
Sprzedaj ten badziew (do videobloga) i kup kamerę. Za 3500zł dostaniesz świetny model z dużą matrycą i szerokokątnym obiektywem. Przy d5200 albo innej lustrzance za kazdym razem niepotrzebnie sie urobisz zanim coś nagrasz. Juz masz kilka porad co i jak, będziesz za każdym razem mierzył odległość od obiektu, manualnie ustawiał, balans bieli zmieniał bo wiadomo, że żarowe zawsze do kitu. Daj se spokój - do videobloga kup kamerkę wideo. Do wideo bedzie o wiele poręczniejsza , łatwiejsza w obsłudze ze świetnym obrazem w FHD. I na YT spokojnie wystarczy.

GonzoG
08-06-2015, 12:05
będziesz za każdym razem mierzył odległość od obiektu, manualnie ustawiał,
że niby po co ?? Aparat ma AF, wystarczy umiejętnie go użyć.


balans bieli zmieniał bo wiadomo, że żarowe zawsze do kitu.
Z kamerką/kamerą będzie dokładnie to samo, albo jeszcze gorzej.
Jeszcze nie spotkałem taniej kamery, która lepiej radzi sobie z AWB od lustrzanki.



Daj se spokój - do videobloga kup kamerkę wideo. Do wideo bedzie o wiele poręczniejsza , łatwiejsza w obsłudze ze świetnym obrazem w FHD. I na YT spokojnie wystarczy.
Te "świetny obraz FHD" w kamerkach za 2300zł ma się nijak do tego co oferuje D5200.
Obsługa D5200 poza tym nie jest tak skomplikowana, jeśli mój kolega po 5 minutach "szkolenia" bez problemów nagrał całą imprezę w szkole swojego syna, nawet 20 minutowy limit mu nie przeszkadzał.

Borgan
08-06-2015, 13:18
Autorze wątku, zawiedziony to powinieneś być ze swojej wiedzy a nie z możliwości aparatu...
Ustaw się na ok 2,5m od kamery, ustaw zoom na 18mm a przesłonę na f/5,6 i zwiększ ISO do max 3200. Będziesz miał ostro od 1,35m do ok 16,37m. Wtedy nie będzie problemu z szukaniem ostrości. Policz to sobie na http://dofsimulator.net/pl/
A smartfony i tablety nie mają takiego samego problemu z ostrością bo mają tak małą matrycę że dla nich f/2,8 to odpowiednik f/11 i wszystko musi jest ostre. Tylko w porównaniu do lustrzanki iso mocno kuleje.

darekmat
09-06-2015, 10:56
Autorze wątku, zawiedziony to powinieneś być ze swojej wiedzy a nie z możliwości aparatu...
Ustaw się na ok 2,5m od kamery, ustaw zoom na 18mm a przesłonę na f/5,6 i zwiększ ISO do max 3200. Będziesz miał ostro od 1,35m do ok 16,37m. Wtedy nie będzie problemu z szukaniem ostrości. Policz to sobie na http://dofsimulator.net/pl/
A smartfony i tablety nie mają takiego samego problemu z ostrością bo mają tak małą matrycę że dla nich f/2,8 to odpowiednik f/11 i wszystko musi jest ostre. Tylko w porównaniu do lustrzanki iso mocno kuleje.

Swoją wiedzą nie mam co być zawiedziony skoro tydzień temu kupiłem aparat i po to zacząłem czytać między innymi to forum i oglądać filmy na yt aby się czegoś dowiedzieć.
Dziękuję za rady - będę testować.

matiax
09-06-2015, 22:03
1. że niby po co ?? Aparat ma AF, wystarczy umiejętnie go użyć.


2. Z kamerką/kamerą będzie dokładnie to samo, albo jeszcze gorzej.
Jeszcze nie spotkałem taniej kamery, która lepiej radzi sobie z AWB od lustrzanki.


3. Te "świetny obraz FHD" w kamerkach za 2300zł ma się nijak do tego co oferuje D5200.


4. Obsługa D5200 poza tym nie jest tak skomplikowana, jeśli mój kolega po 5 minutach "szkolenia" bez problemów nagrał całą imprezę w szkole swojego syna, nawet 20 minutowy limit mu nie przeszkadzał.



1. Umiejętnie to możesz użyć MF nie AF - zobacz z jaką detekcją on działa. Wystarczy tak jak na filmie czarna koszulka w środku kadru i AF juz nie daje rady bo dać nie może. Płynnie też nie będzie choćbyś nie wiem jak ustawiał AF ten zawsze będzie szukał, zawsze będzie gubił i odzyskiwał albo nie ostrość . Silnik będzie słychać w tym czasie no chyba że zewnętrzny micro.

2. Może za mało kamer spotykałeś ja mam i Sony i JVC każda za około 2500zł i zapewniam, że nie ma żadnego problemu z balansem bieli. Za każdym razem po chwili jest odpowiedni balans nie tak jak w lustrzance, że jak raz wykryje to do końca tak zostaje.
Z aparatów miałem D5100, D7000, Canony 600D i 700D oraz kilka modeli Sony i wiem co mówię nie jest źle ale z kamery i tak lepiej

3. Ja wiem , że twój D5200 jest ponad wszystko i nic lepszego nie ma ale to chyba tylko dla ciebie ;). Poza tym facet pisał o 3500zł a nie 2300 więc jest różnica i jak już coś to nie mijaj się z faktami.

4. Oczywiście, że nie jest ale jak ktoś chce prowadzić videoblog, w którym nie tylko stoi i mówi ale czasem coś przybliży gdzieś przejdzie w inne miejsce to do tego poręczniejsza, szybsza i lepsza jest jednak kamera. To już nawet bezlusterkowiec sony z serii Alpha będzie lepszy od Nikona jeśli chodzi o AF w trybie LV.

Poza tym w videoblogach nie chodzi o bawienie się głębią ostrości czy jakimiś innymi zaletami lustrzanki tylko o to, że sprzęt ma dobrze robić za mnie wszystko bo jestem sam i kręci się samo. No chyba, że masz operatora do tego ale to już inna bajka.

Poza tym mając 3500zł to wolę do kręcenia filmów np. kamerę JVC GC-PX100 niż jakąkolwiek lustrzankę. I niech mi ktoś powie, że ta kamera nie bije lustrzanek na głowę w kwestii kręcenia filmów.

GonzoG
09-06-2015, 23:41
1. Umiejętnie to możesz użyć MF nie AF - zobacz z jaką detekcją on działa. Wystarczy tak jak na filmie czarna koszulka w środku kadru i AF juz nie daje rady bo dać nie może. Płynnie też nie będzie choćbyś nie wiem jak ustawiał AF ten zawsze będzie szukał, zawsze będzie gubił i odzyskiwał albo nie ostrość . Silnik będzie słychać w tym czasie no chyba że zewnętrzny micro.
Umiejętnie to trzeba używać wszystko. Ty ewidentnie dajesz przykład jak się totalnie nieumiejętnie używa AF.



2. Może za mało kamer spotykałeś ja mam i Sony i JVC każda za około 2500zł i zapewniam, że nie ma żadnego problemu z balansem bieli. Za każdym razem po chwili jest odpowiedni balans nie tak jak w lustrzance, że jak raz wykryje to do końca tak zostaje.
Z aparatów miałem D5100, D7000, Canony 600D i 700D oraz kilka modeli Sony i wiem co mówię nie jest źle ale z kamery i tak lepiej
Miałem do czynienia z wieloma kamera, w tym profesjonalnymi i AWB w nich jest gorszy niż w lustrach.
1. bardzo często się sam zmienia, mimo braku zmian w kadrze
2. znacznie częściej się myli niż w lustrzankach



3. Ja wiem , że twój D5200 jest ponad wszystko i nic lepszego nie ma ale to chyba tylko dla ciebie ;). Poza tym facet pisał o 3500zł a nie 2300 więc jest różnica i jak już coś to nie mijaj się z faktami.
Jakością materiału wideo żadna kamerka nie da rady D5200. Nawet profesjonalne kamery mają z tym kłopot.



4. Oczywiście, że nie jest ale jak ktoś chce prowadzić videoblog, w którym nie tylko stoi i mówi ale czasem coś przybliży gdzieś przejdzie w inne miejsce to do tego poręczniejsza, szybsza i lepsza jest jednak kamera. To już nawet bezlusterkowiec sony z serii Alpha będzie lepszy od Nikona jeśli chodzi o AF w trybie LV.
Szybsza jest pod względem AF, ale czy ogólnie lepsza - zależy od tego co chce się uzyskać. Jak się umie wykorzystać to co dają lustrzanki, to kamery tym przedziale cenowym co najwyżej są na równi.



Poza tym w videoblogach nie chodzi o bawienie się głębią ostrości czy jakimiś innymi zaletami lustrzanki tylko o to, że sprzęt ma dobrze robić za mnie wszystko bo jestem sam i kręci się samo. No chyba, że masz operatora do tego ale to już inna bajka.
Nie trzeba operatora, wystarczy dobrze opanować sprzęt.
Pisałem już wcześniej o tanim i bardzo dobrym rozwiązaniu, którego nie oferuje wiele kamer.



Poza tym mając 3500zł to wolę do kręcenia filmów np. kamerę JVC GC-PX100 niż jakąkolwiek lustrzankę. I niech mi ktoś powie, że ta kamera nie bije lustrzanek na głowę w kwestii kręcenia filmów.
Pod względem kręcenia filmów - nie.
pod względem kręcenia filmików - równie dobra może się okazać komórka.

matiax
10-06-2015, 00:09
Dobra GonzoG ty masz rację, jesteś tu ekspertem w dziedzinie lustrzanek i kamer z wieloletnim doświadczeniem w dodatku ze statusem Gaduły. Jak wyrocznia . Niestety stwierdzam, że nie mam w niczym racji i w dodatku kłamię - sorry. Jak o poradę to walcie do Gonza - ma najlepsze argumenty ;) OVER ;)

PiKa
12-06-2015, 09:35
Przy okazji, "wideo vlog" to masło maślane ;)

morzon
12-06-2015, 11:59
Poza tym mając 3500zł to wolę do kręcenia filmów np. kamerę JVC GC-PX100 niż jakąkolwiek lustrzankę. I niech mi ktoś powie, że ta kamera nie bije lustrzanek na głowę w kwestii kręcenia filmów.

Pod jakim względem jest taki lepszy i bije na głowe?

matiax
13-06-2015, 01:34
juz napisałem wcześniej : Nikon jest über alles cud miód malina best sprzęt do wszystkiego a w dodatku lustrzanka więc musi być przecież najlepsza. Cały Hollywood i Bollywood przecież kręci wszystko lustrzankami . Kamery są do d..... a nie do kręcenia filmów przecież każdy to wie. ;) Tych co nie chcą przyjąć innych argumentów niż swoje własne pozdrawiam.
Tak podsumowując ;) Darekmat - kupiłeś najlepszy sprzęt do kręcenia vloga na inne nawet nie patrz only Nikon. Pytałeś w swoim poście czy może kamerę. Posłuchaj rady GonzaG - tylko Nikon a kręcić się naucz ;) w końcu będzie dobrze bo przecież do tego stworzone są lustrzanki. Kamery to łatwizna i szajs kupują je tylko idioci co sie nie znają. Prawdziwy vloger albo filmowiec kręci wyłącznie lustrzanką. ;)

S4INT nie będę się z tobą spierał na racje bo pewnie nawet nie przeczytałeś o co chodzi w pytaniu autora ;) Kolejny typowy hejter Gaduła co nabija posty pytaniami żeby sie spierać. Lepiej poradź coś autorowi. Jak ustawiać sprzęt, światło, AF lub MF, głębie, format pliku, balans, jak lustrzanką krecić płynne zbliżenia lub wyostrzenia, które punkty ostrości wybierać, jakie sprzęty jeszcze dokupić itd. itp. Bo kamerą taką za 3500zł to vloga nie nakręcisz wyjdzie pewnie jakaś kaszana jak z taniej komórki co ma obiektyw wielkości łebka od zapałki....

Borgan
13-06-2015, 08:45
Matryca w tym nikonie ma powierzchnie 372mm^2 a w tej kamerze za 3tys - JVC GC-PX100, tylko 28mm^2. To tyle co w komórkach :P Pewnie zrobili to by oszczędzić na szkle i precyzyjnym AF.
Na pewno kamerą łatwiej się nagrywa wideo, ale w sztucznym oświetleniu będzie kaszka.
Jeśli potrzebujesz lepszego automatycznego AF to Canon ostatnio wbudował w matrycę modelu 70D czujniki AF. Dzięki temu AF nie myszkuje podczas szukania ostrości. Nie sprawdzałem osobiście ale na YT wygląda to obiecująco.

RaditZ
13-06-2015, 09:16
Wrzucam filmik nagrany aparatem: https://www.youtube.com/watch?v=EKW2uV7QFhc - prawie mej łysej mordy nie widać... :) Instrukcja, którą znalazłem ma ponad 100 stron i jest napisana językiem który dla osoby nie mającej wiele wspólnego z fotografią jest mało jasny. Pisząc tutaj post miałem nadzieję, że ktoś mi podpowie co ustawić dokładnie; typu to pokrętło tutaj a to ustawienie tak :)

Jezu... Jak ustawiasz ostrość na 20cm przed obiektywem to nie licz, że 3m dalej też bedziesz mieć ostro. No chyba, że ustawisz przesłonę na >20.
Najprościej będzie poprosić drugą osobę by wyostrzyła na Ciebie.

C_K
13-06-2015, 13:36
Czytam i nie wierze....hehe

matiax
15-06-2015, 22:32
no własnie ;) dlatego z uporem maniaka będę pisał kup kamerkę . Nie potrzebujesz dodatkowych osób do nagrywania, żadnych zabaw z focusem, starty czasu na kombinowanie z innymi ustawieniami itp. |Kamere stawiasz na statywie, obracasz ekran, włączasz lub zoomojesz sobie pilotem jak potrzeba i jest dobrze. Poza tym tego video bloga nie bedziesz puszczał na ogólnopolskim programie tylko na YT więc wszystko wyjdzie dobrze. Aparat sie przyda do zdjęć jakiś produktów itp. Zobacz np. czym kręcą chłopaki z "5 sposobów na" .
Wcześniej przykładowo tylko podałem kamerę JVC GC-PX100 bo jest właśnie w cenie około 3500zł co nie znaczy , że do vloga tańsza będzie gorsza. Tu małe porównanie tej kamerki z canonem https://www.youtube.com/watch?v=726pGyLDcuI. I wiem wiem, że zaraz pieniacze na mnie naskoczą że ten test nie jest obiektywny ale ja nie chcę tu z nikim polemizować tylko doradzam koledze, który nie ma doświadczenia w kręceniu lustrzankami i szkoda czasu na próby, testy, doświadczenia i nauki jak kamerką ma od razu.

GonzoG
16-06-2015, 00:03
ja nie chcę tu z nikim polemizować tylko doradzam koledze, który nie ma doświadczenia w kręceniu lustrzankami i szkoda czasu na próby, testy, doświadczenia i nauki jak kamerką ma od razu.
To twoje uparte twierdzenie, że kamerka z mikromatrycą jest lepsza do wszystkiego nie tylko jest polemiką, jest bzdurną polemiką.
1. Nigdzie nic nie jest od razu dobrze.
2. Każde urządzenie trzeba odpowiednio ustawić do panujących warunków.
3. pełen automat to jest dobry tylko do prania... a i tam trzeba odpowiedni program wybrać, wsypać odpowiednią ilość, odpowiedniego proszku, jak i nalać odpowiedniego płynu do płukania...

Daj konkretne argumenty, wraz z przykładami, że któraś z tych kamerek jest tak wspaniała, jak je reklamujesz.

matiax
16-06-2015, 20:09
GonzoG daj argumenty , że 5200 jest lepszy niż kamerka za 3500 do kręcenia vloga a nie gadaj o pralce. Podważać niczym czyjeś argumenty potrafisz jak nikt inny. Wypowiedz się raz sam od siebie. Daj przykłady porównujące użycie kamery i lustrzanki do takich celów. Wykaż, że lustrzanką zrobi to i lepiej i szybciej i łatwiej. Krok po kroku poprowadź nowego w tym temacie bo on o to pyta. I nie czepiaj się wielkości matrycy bo to nie wszystko. Jak coś mądrze napiszesz to sam chętnie poczytam.

GonzoG
16-06-2015, 20:38
Nie dałeś żadnych argumentów, więc nie ma co podważać.
Dowody - wielkość matrycy (szumy, DR, kolory), jakość materiału (możesz sprawdzić chociażby na YT, choć tam i tak mocno skompresowane, ale wyraźnie widać, że Nikon ma lepszą), możliwość ustalenia własnych krzywych do przetwarzania obrazu...

matiax
16-06-2015, 21:38
Jak nie dałem żadnych argumentów to dlaczego ze mną polemizujesz ;) . Jak wykorzystać własne krzywe do przetwarzania obrazu przydatne w kręceniu videobloga chętnie posłucham ;)

Aeon88
18-06-2015, 18:47
Sprzedaj co masz i kup sobie Canona 70D i jakiś tani kit. Ten aparat ma AF więc włączysz tryb A, balans bieli też w automat, iso też w automat, a AF będzie Ci twarz śledził i będziesz miał ostro tam gdzie jesteś. Tylko pamiętaj żeby do pomieszczenia w którym będziesz nagrywał kupić lampy o temperaturze 5500K (http://www.ceneo.pl/10590400), inne światła pogaś. Automatyczny balans bieli nie działa poniżej 3000K i na normalnych żarówkach będziesz miał żółty obraz na automacie.

Takim zestawem nagrasz wszystko w domu i na zewnątrz, poprostu włączysz aparat, odchylisz ekran w swoją stronę, staniesz w polu widzenia aparatu a automatyka zrobi resztę.

Maciek N
19-06-2015, 10:16
GonzoG daj argumenty , że 5200 jest lepszy niż kamerka za 3500 do kręcenia vloga a nie gadaj o pralce..

Ponieważ zajmuję się filmem blisko 20 lat to może w kilku zdaniach rozwikłam spór.
Jakość obrazu z lustrzanki dorównuje profesjonalnym kamerom za 30-50 tyś. Głównie ze względu na wielkość matrycy. Motywacją do wykorzystania lustrzanki jest jakość obrazu za stosunkowo niewielkie pieniądze, oraz tania wymienna optyka.
Lustrzanka ma sporo ograniczeń, z tego powodu mało kto ją używa do filmowania.
Brak stabilizacji, brak AF, możliwość przegrzania i przerwania nagrywania. Ograniczenie cyfrowe czasu nagrywania, słaby przetwornik dźwięku, brak wyjść XLR.

Kto i do czego używa lustrzanek w filmie?
Lustrzanki przeznaczone są dla bardzo ambitnych i kreatywnych twórców, w sytuacjach gdzie nie ma potrzeby robić długich ujęć. Oznacza to, że świetnie się sprawdzą przy produkcji teledysków, produkcji ślubnych, prezentacji firm, reklamie itp.
Nie ma możliwości użyć lustrzanki podczas wykładów, meczy, programów na żywo i innych produkcji gdzie niezbędny jest sprawny i szybki AF, oraz długie ujęcia.

Na koniec kilka słów do autora tego tematu.
Lustrzankę można wykorzystać do nagrywania videobloga. Śmiem twierdzić że można to zrobić arcy-ciekawie i twórczo wykorzystując atuty tego narzędzia. Niestety jeśli nie masz doświadczenia z obsługą lustrzanki to czeka Cię droga cierniowa. Nie wiem czy chcesz ją przejść. Będąc wieloletnim filmowcem do filmowania lustrzanką przygotowywałem się rok. Teraz filmuję 2 lata i nadal odkrywam nowe możliwości.
Jeśli zależy Ci na automatyce, to najlepszym rozwiązaniem będzie kupno kamery.
Powodzenia

fotouśmieszek
22-06-2015, 22:46
juz napisałem wcześniej :

....

Obejrzyj klipy na YT krecone ...d5100, ciekaw jestem Twojej opinii...

Borat1979
22-06-2015, 23:07
Tu małe porównanie tej kamerki z canonem https://www.youtube.com/watch?v=726pGyLDcuI.
Na tym filmie wyraźnie widać przewagę Canona. Jakość obrazu, ostrość i ilość detali jest dużo większa na filmie z lustrzanki.

PiKa
23-06-2015, 00:40
Koło 7:00 jvc wygląda znacznie lepiej