PDA

Zobacz pełną wersję : Kompakt, ale taki lepszy



Franek_
16-05-2015, 15:42
Drodzy Nikoniarze,

Jaki jest kompakt, który ma:
- możliwość robienia w RAWach
- matrycę APS-C
- zoom kryjący od 28mm do 50mm (może być większy zakres, ale 18-300 nie jest potrzebne)
- mały albo zerowy shutter lag
- wizjer (albo prawdziwy albo elektroniczną protezę albo chociaż dokładany zewnętrzny)
- względnie sensowną cenę.

?

stachmuszel
16-05-2015, 17:07
Sony A6000+SEL16-50 lub 18-55. Bez wizjera wszystkie NEX-y, Panasonic LX100, ale ma matrycę 4/3.

tilt
16-05-2015, 17:46
Drodzy Nikoniarze,

Jaki jest kompakt, który ma:

W sensie, ze RAWy ode mnie sie nie spodobaly? ;]

wpkx
16-05-2015, 18:07
Leica D-Lux (Typ 109) przyjechała przedwczoraj. :mrgreen:

Franek_
16-05-2015, 19:08
Marcinie - To inny temat =)



Woytku - I jak ją znajdujesz?



Stachu - Ten Sony to jakiś taki niezabardzo. Coś bardziej aparatopodobnego szukam =) A o tym LX100 właśnie myślę.




A Fuji x20?

wpkx
16-05-2015, 19:41
Znajduję ją bardzo.

Franek_
16-05-2015, 19:45
A weź coś z niej wrzuć do pokazania.

stachmuszel
16-05-2015, 19:48
X20 do apsc trochę daleko ;-)

wpkx
16-05-2015, 19:56
Kiedy nimom. To jolcyne pstrykadło. ;)

Franek_
16-05-2015, 20:05
X20 do apsc trochę daleko ;-)

No właśnie tak też coś mi się zdaje... Ale ta leica 109 też nie ma chyba apsc?

wpkx
16-05-2015, 20:06
Ma m4/3. A gdzie Ty widziałeś kompakt z APS-C i zoomem? I z wizjerem na dodatek?

Michu
16-05-2015, 20:15
LX100:

Dawno nie widziany na tym forum Konrad alias Luźna Gumka:

01.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/05/LX100_01-2.jpg
źródło (http://michu.pentax.org.pl/nikon/LX100_01.jpg)

ISO1600, crop 100%:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/05/LX100_01a-2.jpg
źródło (http://michu.pentax.org.pl/nikon/LX100_01a.jpg)

02.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/05/LX100_02-2.jpg
źródło (http://michu.pentax.org.pl/nikon/LX100_02.jpg)

03.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/05/LX100_03-2.jpg
źródło (http://michu.pentax.org.pl/nikon/LX100_03.jpg)

wpkx
16-05-2015, 20:18
No. Maciek, żebyś nie miał wątpliwości - 109 i LX100 to to samo. Różnią się tylko skórką i wyprawką. ;)

Ligo
16-05-2015, 20:36
A gdzie Ty widziałeś kompakt z APS-C i zoomem? I z wizjerem na dodatek?
Ja widziałem. Mało tego - leży u mnie w szufladzie.;)

Michu
16-05-2015, 20:54
Ma m4/3. A gdzie Ty widziałeś kompakt z APS-C i zoomem? I z wizjerem na dodatek?

Sony R1.


No. Maciek, żebyś nie miał wątpliwości - 109 i LX100 to to samo. Różnią się tylko skórką i wyprawką. ;)
Podobno Messerschmitt oferuje lepszej jakości JPGi.

wpkx
16-05-2015, 20:58
Ligo, nie mówimy o analogach ani bezlusterkowcach.
Michu, R1 to nie kompakt.

A Spitfire?

;)

Ligo
16-05-2015, 21:03
Właśnie o R1 mówiłem. Może trochę przerośnięty, ale jednak kompakt.

wpkx
16-05-2015, 21:06
Zaliczanie hybryd do kompaktów to jakaś marketingowa bzdura. Kompakt ma być kompaktowy.

Franek_
17-05-2015, 11:02
To Sony r1 za duze.

Andreas1947
17-05-2015, 11:44
Podobno Messerschmitt oferuje lepszej jakości JPGi.

To, że Leica daje lepsze jpg-i można miedzy bajki włożyć. Mam Panasa a znajomy Leice i z obydwu takie same - nie najwyższego lotu. Zostają tylko RAW-y i obróbka wtedy fotki są więcej niż dobre. Trochę jestem tym rozczarowany , że za tak duża kasę takie słabe silniki JPG. Panas GX7 ( którego miałem poprzednio) dawał o niebo lepsze obrazki.

doktor
17-05-2015, 11:54
X20 jak najbardziej, omijam tylko soft do wołania RAWów dołączony do aparatu, nadaje się jak pralka do mycia słonia.

Franek_
17-05-2015, 14:16
Ok, a czy istnieje coś, co jest małe, ma wizjer, zoom i aps-c? Może być używka sprzed kilku lat.

wpkx
17-05-2015, 14:28
Nie.

PiKa
17-05-2015, 15:41
Popieram. Najbliżej chyba LX100?

RomanZWrocławia
17-05-2015, 16:09
Prawie APS-C ma canon G1x i G1xMK2
Mam Canona G1x i mimo, że w użytkowaniu nie jest to z pewnością aparat bardzo dobry i tak go nie sprzedam bo:
za duża strata przy odsprzedaży, a nowy model nie wprowadza nic takiego; za co miałbym sprzedawać stary.
trudno mi coś powiedzieć o opóźnieniu spustu oprócz tego że jakiś jest - bo nie mam jak porównać z innymi aparatami.
Używki starszego modelu są względnie tanie.
Najlepiej gdybyś mógł pomacać ten aparat przed decyzją kupna. Znajdź tets g1x mk2 na dpreview . Ze wszystkim co tam napisano porównując oba modele się zgadzam.

tomek s
17-05-2015, 17:31
Jeśli X20 to ja dorzucę RX100 III sprytny mały aparacik, z wysuwanym wizjerem, mimo że matryca tylko 1" to całkiem giętka. Jeśli aps-c to ze stałką, albo jakieś nieduże bezlustro.
Najbliżej jest wcześniej wspominany LX100 i G1X II ten drugi niestety bez wizjera.
Pozdr

sokół wędrowny
17-05-2015, 18:04
Ok, a czy istnieje coś, co jest małe, ma wizjer, zoom i aps-c? Może być używka sprzed kilku lat.

Sony RX1 jest ciekawą propozycją i ma prawie wszystko co Cię interesuje.

wpkx
17-05-2015, 21:48
"Prawie" - poza zoomem i wizjerem. ;)

sokół wędrowny
17-05-2015, 22:56
Tylko zoom bo wizjer może być opcjonalny zewnętrzny elektroniczny FDA-EV1MK :-)

Sin
17-05-2015, 23:29
Albo taki:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/05/sonyturretviewfinder-1.jpg
źródło (http://www.petapixel.com/assets/uploads/2013/01/sonyturretviewfinder.jpg)

doktor
17-05-2015, 23:37
Wizjer może być optyczny od Voitka z polem widzenia 35mm, albo dedykowany od Zeissa. Reszta rewolweru wtedy niepotrzebna.
Franek, wygląda na to, że chcesz mieć 4 w 1. Ciut za dużo.

Edyta mówi, że jak RX1 to jest kompakt, to syfrowa Mka z Trielmarem też jest kompakt, a w dodatku ma optyczny wizjer.

Franek_
18-05-2015, 08:43
Konrad, chce małego aparatu (taki Fuji x100 jest dla mnie dość mały) z wystarczająco duża matryca, zeby istniał na niej jakis rozklad głębi ostrości, z zoomem bo ma to byc tez aparat dla Gosi i z wizjerem, choćby doczepianym, bo na zombi nie umiem i nie lubie.

wpkx
18-05-2015, 08:47
No więc albo Messerschmitt 109, albo LX100. Nic lepiej spełniającego Twoje założenia nie znajdziesz. 109 opłaca się bardziej, bo w cenie jest Lightroom.

Franek_
18-05-2015, 10:14
A po co mi lightroom?

wpkx
18-05-2015, 11:14
Do obróbki? Na prezent? Dla Gosi i/lub Tomka? Dla teściowej? ;)

Franek_
18-05-2015, 13:28
Przeca mam lightrooma jednego już.

wpkx
18-05-2015, 14:43
Jesteś jak dziecko... Z jednym masz mono, a z drugim będziesz miał stereo. Przecież.

doktor
19-05-2015, 17:21
Franek, ja rozumiem czego ty chcesz, ale w realnym świecie, drut kolczasty nie powstaje jako krzyżówka dżdżownicy z jeżem. Słowem, takie zwierze co ty szukasz nie istnieje.

GL
20-05-2015, 11:55
Piszesz o kompakcie na jakiego niejeden czeka ;)
Na razie najbliższy Twoich oczekiwań będzie zestaw Sony Alpha a6000 + 16-50 oss. Poniżej link do porównania z X100, o którym pisałeś że rozmiarowo jest ok:
http://camerasize.com/compact/#535.360,395,ha,t
Jeśli to Ci nie pasuje, będziesz musiał zweryfikować kryteria poszukiwania...

kaku
20-05-2015, 12:34
http://j.mp/1djGHx1
jasność obiektywu kanada rekompensuje mniejsza matryce. A ten obiektyw sonego ponoć nie wyrabia przy tylu okładkach.

kaku
20-05-2015, 12:42
http://j.mp/1djGHx1
jasność obiektywu kanada rekompensuje mniejsza matryce. A ten obiektyw sonego ponoć nie wyrabia przy tylu okładkach.
http://j.mp/1djI6n5

sokół wędrowny
20-05-2015, 17:17
Piszesz o kompakcie na jakiego niejeden czeka ;)

Z tym czekaniem to bym był ostrożny. Chyba, że z ciekawości bo do wyciągania portfela, to już za dużo chętnych by nie było i pewnie dlatego takowych nie ma … może kiedyś … czego wszystkim nam życzę zupełnie na poważnie.

PSPhoto
20-05-2015, 22:35
Fuji X100/S/T + wide + tele konwerter i jest 28-35-50 mm.
Franek_ i masz wszystko co napisałeś w pierwszym poście - pomijając "względnie sensowną cenę" ;-]

gavin
20-05-2015, 23:01
- mały
- apsc
- zoom

ale można wybrać tylko 2 punkty na raz ;)

andrzejek
21-05-2015, 10:16
Jesli nie lx100 (mikro 4/3) to dlaczego nie sony nex6 lub a6000?Jest i wizjer i zoom i apsc i rozmiar?

wpkx
21-05-2015, 10:20
Bo to bezlusterkowiec a nie kompakt. ;)

tomek s
21-05-2015, 11:04
No tak, tylko ciekawe czy autorowi bardziej zależy na terminologii, czy założonej funkcjonalności :)
Pozdr

andrzejek
21-05-2015, 11:42
kOMPAKT APS-C z zoomem bedzie sporych rozmiarow.Żeby sie sprzedawal, to zakres zooma bedzie oscylowal miedzy 24-28mm a 70-100mm i z pewnoscia nie bedzie maly i kompaktowy.Widac to juz po lx 100.Kom paktowe rozmiary ma panasonic gm1, gm5 z zoomem 12-32mm, tyle ze to mikro 4/3 i obiektywy zewnetrzne.GM1 przez chwile mialem i z tym obiektywem byl naprawde maly, choc ze wzgledu na wizjer gm5 wydaje sie lepsza opcja.LX100 to juz wieksze gabaryty, masa, ale kazdy musi sam "pomacac".

wpkx
21-05-2015, 14:10
Kompakt to kompakt.
Bo w przypadku bezlusterkowca dochodzi wielka pokusa zabawy we wszelkie możliwe obiektywy, i tu niejeden użytkownik już nieźle popłynął i niejeden jeszcze popłynie... :mrgreen:
A kompakt jest pod tym względem "bezpieczny" - niewymienność obiektywu jest niczym esperal. ;)

tomek s
21-05-2015, 15:53
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/05/klej20butaprem20butapren-1.jpg
źródło (http://www.zakupy.toproste.pl/images/klej%20butaprem%20butapren.jpg)
:twisted:

esperal
21-05-2015, 16:05
niewymienność obiektywu jest niczym esperal. ;)Proszę mnie w to nie mieszać:mrgreen:
Mam X30 i jako kompakt daje radę pomimo małej matrycy.

otwieracz
21-05-2015, 17:05
Kompakt to kompakt.
Bo w przypadku bezlusterkowca dochodzi wielka pokusa zabawy we wszelkie możliwe obiektywy, i tu niejeden użytkownik już nieźle popłynął i niejeden jeszcze popłynie... :mrgreen:
A kompakt jest pod tym względem "bezpieczny" - niewymienność obiektywu jest niczym esperal. ;)

Zależy jak kto na to patrzy. Wystarczy kupić jeden dobry standardowy obiektyw zamocować go na stałe i problem z zabawą zniknie. Tyle że zazwyczaj taki obiektyw kosztuje prawie dwa razy więcej niż body :-P. Ciekawe podejście na ten temat ma jeden ze sklepów internetowych sprzedających sprzęt foto. Otóż sprzedaje on lustrzanki jednoobiektywowe :mrgreen:. Tak czy siak w kieszeń się tego nie włoży. Z APSC do kieszeni to tylko Ricoh GR i Coolpix A ze stałką 28mm i to bez wizjera, ewentualnie można sobie dokupić. Jeśli ma się majtać w pokrowcu to zamiast Fuji X100 lepiej jednak jakieś bezlustro z dobrym standardowym szkłem. W Fuji jest 18-55 2.8-4, w Sony Zeiss 16-70 4. Tylko o kompaktowości takiego zestawu zapomnij... Jak pisali wyżej - obecnie najbliżej twoich potrzeb jest Panas LX100 z matrycą 4/3. Jak wyjdzie coś co sprosta twoim potrzebom to będzie wielkości bezlustra z kitem. Chociaż cholera wie czego to jeszcze producenci nie wymyślą. Może dadzą radę to jakoś przeskoczyć.

esperal
21-05-2015, 17:30
Ciekawe podejście na ten temat ma jeden ze sklepów internetowych sprzedających sprzęt foto. Otóż sprzedaje on lustrzanki jednoobiektywowe :mrgreen:. Co w tym dziwnego skoro sam Nikon nazywa tak swoje lustra?

otwieracz
21-05-2015, 17:57
Co w tym dziwnego skoro sam Nikon nazywa tak swoje lustra?

No mnie to zdziwiło :-P

!AGresT
21-05-2015, 18:02
Przecież istnieją lustrzanki dwuobiektywowe:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/05/fotografiaodadozlubitel-1.jpg
źródło (http://www.swiatobrazu.pl/zdjecie/artykuly/227373/fotografia-od-a-do-z-lubitel.jpg)

Jednoobiektywowe powstały później, dlatego używa (używało) się tego dookreślenia.

puch24
21-05-2015, 18:30
Co więcej, kiedyś były lustrzanki jednoobiektywowe w obu możliwych znaczeniach: miały stały, niewymienny obiektyw (zwykle z migawką centralną). ;-)

otwieracz
21-05-2015, 18:34
Aha... Nie wiedziałem. Dobra, już się nie odzywam :-)

wpkx
21-05-2015, 19:25
A kompakt jest pod tym względem "bezpieczny" - niewymienność obiektywu jest niczym esperal. ;)


Proszę mnie w to nie mieszać:mrgreen:
Mam X30 i jako kompakt daje radę pomimo małej matrycy.

C.b.d.u. :D

Franek_
20-06-2015, 16:36
Podpytam jeszcze - jakieś małe coś, do fotografowania jedzenia. Ktoś, coś?

wpkx
20-06-2015, 19:15
Pinhole zrobiony z naleśnika? Szczypta chilli powinna zapewnić głębię ostrości...

Franek_
28-06-2015, 13:19
Podjąłem decyzję, biorę mikro 4/3. Panasonic GX-7 z obiektywem 15/8 do codziennego pstrykania, a do tego jakiś zoom w celach kulinarno-gastronomicznych.