PDA

Zobacz pełną wersję : Zadania tematyczne - DYSKUSJE



anette05
08-05-2015, 18:51
Witam,

Jak wiecie prowadze zabawę Zadania tematyczne i tak pomyślałam, że ludzie mają dużo uwag co do zasad. Zasady można pozmieniać (oczywiscie w miare możliwosci), jeśli bedzie taka potrzeba. Dlatego w tym wątku będziemy wymieniać się poglądami na ten temat. Mam nadzieje, że wspólnie coś zdziałamy i dojdziemy do jakiegoś ładu i składu, że będzie wypływać więcej prac.

Pozdrawiam i czekam na Wasze opinie. ;))

clusca
26-05-2015, 22:54
Zacznę może ;)

Ja w kwestii formalnej, znaczy pytanie mam, bom pewien nie jest: zdjęcia mają być wykonane po podaniu tematu, bo


I Opis zabawy

Zabawa polega na wykonaniu zdjęcia na podany temat, zdjęcie musi jak najbardziej odwzrorowywac temat, bądź być z nim związane.
Ocenie podlega podejście do tematu oraz jego wykonanie.

czy można też korzystać z szuflady


Przedłużam termin o 2 dni, czyli do 7 maja 2015 roku z powodu nie posiadania żadnej pracy.. Rozumiem, zeby Majówka, ale nikt nie uwiecznił radości nigdy?


Pytam, aby rozwiać swoje wątpliwości, bo ten drugi cytat zamieszał mi w głowie ;)

Yabby
26-05-2015, 23:12
Może być z szuflady ;) nie ma żadnych przeciwwskazań, część wysłałem starszych i było ok. Jednak częściej zdarzało się ze np. pod dany temat nic nie miałem to trzeba było improwizować :)

anette05
27-05-2015, 07:48
Z szuflady moze byc jak najbardziej, tylko musi byc w temacie. A jesli chodzi o drugi cytat, to jezeli nie posiadam zadnej pracy to przedluzam termin, jesli są, trwa on tydzien.

spiritus
06-06-2015, 00:04
Ogólnie niegdyś na "specjalne" był dopuszczony LR, teraz jest on dozwolony na każdą edycję więc na "speszjale" nie ma nic (chyba, że będzie jak w rawkach - nieograniczony dostęp do PS-a).
Taki jeden pomysł mi przyszedł dzisiaj do głowy aby może specjalne nie były takie same jak u mnie w zabawie tylko żeby zrobić taki mini reportaż w danym temacie złożony z 3. zdjęć - może z 5.?

W sumie to tematyczne mają rozwijać aspekty techniczne i umysłowe. Może warto jeszcze bardziej myślenie uaktywnić? ;)
W głosowaniu byłoby 3. razy więcej zdjęć niż uczestników - pogrupowane i aby było widoczniej oddzielone (np na całej lini: #).

Yabby
06-06-2015, 13:05
+1
Podoba się!

anette05
06-06-2015, 19:45
O 3 zdjęciach pomyslę, bo pomysl mi sie podoba. Każda osoba by wysyłała 3 zdjęcia na dany temat, a pozniej można by było głosować na poszczególne osoby, oczywiście bez ujawnienia autorów :) Tak? Ale wprowadzimy to tylko w specjalnej edycji.
Co do no limit. W terazniejszym regulaminie i tak nie ma zbyt duzo zakazów co do korzystania z PSa, także chyba to nie będzie potrzebne. Chyba, że jednak sobie życzycie możliwość doklejenia czegoś do zdjęcia to posłucham ludu! :)

spiritus
06-06-2015, 19:53
No limity zlikwidować. Nic nie doklejać. Naturalne zdjęcia z ewentualną obróbką w ACR/LR/itp.
Na specjalne po prostu wysłać mini reportaż na dany temat z 3, zdjęć i tyle ;)
Ujawnienie autorów standardowo po skończonym głosowaniu.

EDIT:
Zrób jakąś ankietę czy takie coś wprowadzić bo tylko Wy się wypowiedzieliście w temacie aaa dużo osób online było ;)

anette05
07-06-2015, 16:27
Ankiete, no spoko, chyba, ze ktos jeszcze sie wypowie :)

thekrycha
08-06-2015, 13:26
+1 ode mnie :) Będzie ciekawej ale i trudniej. Zastanawiam się tylko czy ludziom będzie się chciało. Ankieta powinna rozwiać wątpliwości ... :)

zbyszekD7000
10-06-2015, 22:00
Komplikujecie te zasady strasznie.
Mnie się wydaje że obróbka zdjęcia to i owszem, ale wstawianie obcych elementów wycinanie i.t.p. zdecydowanie NIE.
Najlepiej zebrać propozycje i zrobić listę do zagłosowania wtedy będzie jasność.

spiritus
10-06-2015, 22:13
Paaanie no i tak jest ;)

Tylko, że tu konwent seniorów debatuje nad inną ustawą odnośnie "edycji specjalnych". Chodzi o wprowadzenie mini reportażów na co 10. edycję. Najlepiej jak mówiłem to niech Aneta ankietę zrobi i poznamy opinię innych ;)

spiritus
01-02-2016, 19:02
Spiryt ma pomysł, a czy dobry to się okaże.

Co Pannice i Panowie na to aby ruszyć z nową zabawą? Takie coś a'la tematyczne ale w wersji klasycznej.
Co jest potrzebne? Stary analog (np zenit) z jakąś podstawową optyką i chętna osoba, która wywoła zdjęcia i umieści je tu na forum? Ta osoba od razu stanie się kierownikiem zabawy. Na czym to polegać będzie? W myśl zasady: jedna osoba- jedno zdjęcie. Kierownik robi (lub nie musi robić) zdjęcie i wysyła aparat to następnej osoby. Następny w kolejce ma powiedzmy dobę na wykonanie zdjęcia w danym temacie i odsyła go do innej osoby. Po skończonym filmie osoba na końcu wysyła do kierownika aparat, który wywołuje zdjęcia i pokazuje je tu na forum w formie galerii lub też głosowania. W przypadku głosowania zwycięzca podaje następny temat.

Archibald6803
01-02-2016, 20:12
średnio to widzę ......
Do tego trzeba -dziestu RZETELNYCH i KARNYCH ludków, a to dzisiaj towar bardzo deficytowy......

kkokosz
01-02-2016, 20:54
Pomysł mi się podoba bardzo :) Pytanie tylko, czy aparat zniesie tyle przesyłania i nie zaginie gdzieś po drodze, gdy ulotni się entuzjazm lub nastąpią "okoliczności obiektywne", czyli ktoś będzie zajęty, będzie miał sesję, przeprowadzkę itp. ;)

spiritus
01-02-2016, 21:23
No i to są właśnie minusy zabawy :/

zbyszekD7000
01-02-2016, 21:33
Będziesz musiał jakiś abonament u kurierów wykupić ;)

Dex
01-02-2016, 21:36
Jak już to chyba szybciej by przeszło ciut nowocześniej i wysyłanie samej karty pamięci ;) Nie ten klimat ale koszty transportu/wysyłki niższe a i ryzyko utraty mniejsze.
Wiadomo, nie to samo co analog, ale... ;)

spiritus
01-02-2016, 21:40
Kiedy to właśnie o analoga chodzi

zbyszekD7000
01-02-2016, 21:41
Dex z nieba nam spadłeś, Ty będziesz przewoził ten aparat, wreszcie się do czegoś przydasz :)

Dex
01-02-2016, 21:50
Jasne :D wezme aparat, opchne i uciekne na Karaiby :D słoneczko, ciepełko, laseczki w bikini :D

Wiem, ze ma być analog. Rzuciłem taaak tylko luźną tańszą opcje alternatywną ;)

spiritus
01-02-2016, 22:34
Luźna i jeszcze tańsza alternatywa już jest w obecnych tematycznych :D

Dex
01-02-2016, 22:56
Tak, ale to nie to samo :-P

spiritus
06-02-2016, 15:33
A czy regulamin dopuszcza łączenie kilku zdjęć w jedno?
Kierowniki jak to u Was jest?

thekrycha
07-02-2016, 13:15
Kiedyś myślałem, że można ale teraz wiem, że jednak nie można ... także tak :-)

spiritus
07-02-2016, 13:44
Regulamin tego nie zabrania, więc moszna chyba :D

thekrycha
07-02-2016, 14:04
Reg mówi, że zabawa polega na wykonaniu zdjęcia na zadany temat ... i dalej, że niczego i nikogo nie doklejamy ... więc wydaje się, że jednak nie można :-)

spiritus
07-02-2016, 14:06
Czyli jeden pstryk, hmmm. Trzeba będzie w inny sposób kombinować ;)

zbyszekD7000
07-02-2016, 17:53
A nie było coś w stylu że to ma być to co wypluwa aparat?

spiritus
07-02-2016, 19:41
Kiedyś było ale później Aneta zmieniła regulamin bo warto takie zdjęcia lekko obrobić.

anette05
08-02-2016, 11:51
1. Można używać funkcji dostępnych w programie Photoshop, Paint Shop pro, Painta oraz innego oprogramowania w odpowiednich ilościach, czyli nic nie doklejamy, nikogo nie doklejamy itp. Dopuszczalne jest użycie narzędzia spot removal (tudzież podobnych) do ewentualnego niewielkiego retuszu.

stezu
18-02-2016, 09:30
Pytanie mam, czy techniki typu HDR, Startrails czy też Time Slice są dopuszczalne?
Pozdrawiam,
Paweł

spiritus
18-02-2016, 11:50
Wydaje mi się, że tak ;)

thekrycha
18-02-2016, 12:03
Ja bym dopuścił, choć niektórzy powiedzą, że wymaga to zmiany regulaminu ... bo takie techniki wymagają więcej niż wykonanie jednego zdjęcia, choć jest to ten sam kadr ;) Jestem za dopuszczeniem ... :)

stezu
18-02-2016, 12:19
Byłoby świetnie :D

zbyszekD7000
18-02-2016, 12:48
to może od razu skasować regulamin całkowicie, bo po co on, tylko przeszkadza i przy każdej zabawie dyskusja zaczyna się od nowa ;)
albo zaczniecie równo traktować wszystkich i trzymać się zasad które sami wprowadziliście albo ja odpadam :(

spiritus
18-02-2016, 12:54
Zbyszku ale czemu nie? Time slice, star trails, IR itp są tak samo dobrymi sposobami na zdjęcie w temacie jak każda inna technika wymagająca tylko jednego zdjęcia.

thekrycha
18-02-2016, 13:12
Regulaminy i zasady można zmieniać jeśli nie pasują do rzeczywistości lub hamują rozwój ... Oczywiście, zmiana powinna następować za zgodą ogółu, nie na podstawie autorytarnej decyzji jednego czy drugiego prowadzącego ... Osobiście nic złego w tym nie widzę i zmian się nie boję, i nie ważne jest czy korzystam z danej techniki czy nie ... W każdej zabawie ostateczna decyzja i tak należy do głosujących, a wszystko co pozwala zabawie się rozwijać przyjmuję na plus ...

Równość szans, czy jak to nazwał Zbyszek równe traktowanie, jest wtedy kiedy wszystkich dotyczą te same reguły, nie kiedy wszyscy reprezentują ten sam poziom umiejętności ... Twórzmy zatem te reguły i nie bójmy się ich zmieniać jeśli pomoże to samej zabawie i da większy 'fun' uczestnikom. Nie mówię tutaj, o tej konkretnej propozycji ...

Ale to tylko moje zdanie ... Jako (póki co) połowa kierownictwa w tematycznych nie mam zamiaru niczego nikomu narzucać czy zmieniać zasad wbrew woli ... ale zawsze będę wspierał pomysły, które wspierają zabawę ... i powtarzam nie chodzi mi o ten konkretny przypadek, choć swoje zdanie wyraziłem w innym poście ;)

anette05
18-02-2016, 21:17
Ja sama nie wiem, wiele już sie zmieniło od czasu odkąd założyłam tą zabawę. Moim załozeniem było zmotywować Was do ruszenia główką, przy jednym strzale na dany temat. No cóż, tłum zadecydował później inaczej. Co do hdr itd, można zapytać ludzi, ale szczerze? Troszkę to już zmieni zasady. Ale co ja wiem..

thekrycha
18-02-2016, 22:40
Chyba nie ma co przerzucać się argumentami, bo nie ma jednej racji ;)

Mamy problem/pytanie/propozycję zmiany w zabawie ... robimy ankietę i niech tematyczny lud zadecyduje, każdy głos wtedy jest równy :) Zaraz zapodam ankietę #1 z następującym pytaniem:

Czy Twoim zdaniem w zabawach tematycznych dopuszczalne powinno być wykorzystanie technik HDR, Startrails, Timeslice, etc. polegających na 'łączeniu' wielu zdjęć/ekspozycji tego samego kadru?

Umówmy się, że w bieżącej edycji #21 te techniki nie będą dozwolone a dalej zgodnie z wynikami ankiety.

Szczegóły formalno-techniczne ankiety;)

1. Ankieta potrwa tydzień a wyniki nie będą ukryte.
2. Głosowanie jest ważne jeśli zagłosuje minimum 15 osób.
3. Zmiana przechodzi jeśli głosujący za stanowić będą minimum 2/3 wszystkich głosujących.

- - - - kolejny post - - - - - -

Zapraszam do głosowania (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=269923&p=3666721#post3666721) :D

PiKa
19-02-2016, 01:10
Regulamin dotyczący poprawek jest niejasny:


Zdjęcie można obrobić w programie graficznym w tzw. "wywołarce RAWów" np. Lightroom (kto co posiada) oraz w innym programie graficznym w celu poprawek zdjęcia. [...] Można używać funkcji dostępnych w programie Photoshop, Paint Shop pro, Painta oraz innego oprogramowania w odpowiednich ilościach, czyli nic nie doklejamy, nikogo nie doklejamy itp. Dopuszczalne jest użycie narzędzia spot removal (tudzież podobnych) do ewentualnego niewielkiego retuszu.

(Wytłuszczenie moje)

Dla mnie intencją jest, żeby można było robić podstawowe korekty, usuwanie plamek itp, ale nie można wpływać istotnie na zdjęcie.

I to dla mnie ma sens, bo w zadaniach tematycznych widzę pole do popisu dla umiejętności fotograficznych, wyobraźni, fajnego pomysłu, a nie umiejętności używania programów graficznych.

Na przykladzie ostatniego zadania - thekrycha jak rozumiem użył filtra który "zrobił" mu symetrie zdjecia. Przepraszam, że tak osobiście, ale to dobrze ilustruje o co mi chodzi. Jakby ktoś wziął zdjęcie i je sobie "odbił" jak w lustrze to czy to by miało sens?

Jaka jest wasza opinia na ten temat?

Witek32
20-02-2016, 13:07
Chyba nie ma co przerzucać się argumentami, bo nie ma jednej racji ;)

Mamy problem/pytanie/propozycję zmiany w zabawie ... robimy ankietę i niech tematyczny lud zadecyduje, każdy głos wtedy jest równy :) Zaraz zapodam ankietę #1 z następującym pytaniem:

Czy Twoim zdaniem w zabawach tematycznych dopuszczalne powinno być wykorzystanie technik HDR, Startrails, Timeslice, etc. polegających na 'łączeniu' wielu zdjęć/ekspozycji tego samego kadru?

Umówmy się, że w bieżącej edycji #21 te techniki nie będą dozwolone a dalej zgodnie z wynikami ankiety.

Szczegóły formalno-techniczne ankiety;)

1. Ankieta potrwa tydzień a wyniki nie będą ukryte.
2. Głosowanie jest ważne jeśli zagłosuje minimum 15 osób.
3. Zmiana przechodzi jeśli głosujący za stanowić będą minimum 2/3 wszystkich głosujących.

- - - - kolejny post - - - - - -

Zapraszam do głosowania (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=269923&p=3666721#post3666721) :D


W sumie od dość dawna wysokiej klasy lustrzanki ANALOGOWE miały funkcję wielokrotnego naświetlania jednej klatki: od biedy można było (ciężko, bo ciężko i z różnymi efektami) osiągnąć multiekspozycję nawet w zenicie.
A taki "niby" odpowiednik HDRu to sam używałem pracując na Krokusie z maskownicą i papierem światłoczułym, więc ten HDR to nie taka nowość.

Czyli ja osobiście jestem za HDRem i multiekspozycją/łączeniem wiele razy tego samego kadru. Takie coś stosowano już dawno, to nie jest wymysł cyrfyzacji fotografii, komputery jedynie ułatwiają taką obróbkę.

A do tego Umówmy się, że w bieżącej edycji #21 te techniki nie będą dozwolone a dalej zgodnie z wynikami ankiety. Kerownyk zabił mi pomysła na moje wypociny, więc (chyba) pasuję w 21.

Edyszą
A co w wypadku, gdy zamiast długiej ekspozycji nałożymy kilka zdjęć z krótszym czasem (bo np. mniejsze szumy, obawa przed padnięciem baterii. etc., etc.)

thekrycha
20-02-2016, 13:18
A do tego Umówmy się, że w bieżącej edycji #21 te techniki nie będą dozwolone a dalej zgodnie z wynikami ankiety. Kerownyk zabił mi pomysła na moje wypociny, więc (chyba) pasuję w 21.

No masz, znowu wina Kierownika ;)

Witek32
20-02-2016, 13:28
No masz, znowu wina Kierownika ;)

Ano, na kogoś być musi, przecież nie napiszę, że nie chce mi się wziąć nikosia za rękę i pospacerować...

thekrycha
20-02-2016, 13:30
Ano, na kogoś być musi, przecież nie napiszę, że nie chce mi się wziąć nikosia za rękę i pospacerować...

Haha :) w sumie tak ...

Witek32
20-02-2016, 14:42
A wczoraj dotarł do mnie wężyk spustowo-interwałowy (hehe, nowe słowo); chciałem sie nim pobawić, a tu zonk...
A pomysła miałem, ciekawe, jakby to wyszło. Ale świat się nie dowie - multiekspozycja ZAKAZANA

thekrycha
25-02-2016, 22:36
Mamy wyniki (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=269923&page=3&p=3669831#post3669831) pierwszego zrywu tematycznego ludu :D Brawo !!! Zapraszam :D

Archibald6803
26-02-2016, 20:46
Jak już jesteśmy przy modyfikacjach regulaminu to mam jeszcze jeden postulat dotyczący obu zabaw (RAWków i Tematycznych);
jeżeli dochodzi do dogrywki to dobrze by było żeby nie ujawniać autorów prac do samego finału; będzie ciekawiej.

Witek32
26-02-2016, 22:02
Jak już jesteśmy przy modyfikacjach regulaminu to mam jeszcze jeden postulat dotyczący obu zabaw (RAWków i Tematycznych);
jeżeli dochodzi do dogrywki to dobrze by było żeby nie ujawniać autorów prac do samego finału; będzie ciekawiej.

W sumie rozsądny pomysł. Autorów na miejscach niżej może Kerownyctwo podać, a nicki Dogrywkowiczów pozostawić sobie tylko do wiadomości. Niech do końca pozostanie element tajemniczości i walki Dzieł, a nie Autorów.

kolorowooka
26-02-2016, 23:32
Jak już jesteśmy przy modyfikacjach regulaminu to mam jeszcze jeden postulat dotyczący obu zabaw (RAWków i Tematycznych);
jeżeli dochodzi do dogrywki to dobrze by było żeby nie ujawniać autorów prac do samego finału; będzie ciekawiej.

Popieram.

thekrycha
27-02-2016, 10:39
Myślę, że pomysł Arcziego nie wymaga nawet ankiety :p Jestem za oczywiście !!!

A tak przy okazji, mogę już oficjalnie potwierdzić ...

W zbliżającej się wielkimi krokami tematycznej ćwiartce, czyli jubileuszowej #25 edycji BĘDĄ NAGRODY DLA PODIUM !!! ... Szczegóły niebawem :D

Dodam tylko, że sponsorem nagród jest FOMAG (http://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=58263), dzięki !!!

P.S. Oczywiście gdyby jakiś łaskawy Mecenas zechciał nas dodatkowo wesprzeć to oczywiście zapraszamy do kontaktu :D

Witek32
28-02-2016, 01:10
No to ja w ramach wygranej pudłowej (nota bene nie załapię się, gdyż albowiem ponieważ bo nie wezmę w tejtamtej rozgrywce udziału) zamawiam:
pół litra, wino, dwa piwa i coś do picia...

edyszą
a tak a propos RAWek przyszedł mi głupi, ale jednak pomysł. Jeśli RAWkowicze rozwiną skrzydła, to może jest możliwa możliwość skonstruowania dwóch (słownie: 2) kóńkursów, jedyn - RAWki mieszane (czyli wklejanie, wyklejanie i inne tam pierdółki), a w drugim - tylko opracowywowywowanie oryginału (podszedłbym nawet rygorystycznie - bez kadrowania).

Pewnie Kerownyctwo zechce w tym temacie zrobić ankietę - takie ich ostatnie zboczenie - ale czepa im to fypatrzydź.

Uuups, chyba o pyfko za dużo

:)

Archibald6803
28-02-2016, 01:16
..... swój człowiek ........

PiKa
28-02-2016, 10:29
Moim zdaniem można by robić tak: normalnie "zwykłe" zasady, a co jakiś czas (co 3? co 5? edycji) urozmaicone, np:
- większe możliwości "fotoszopowania" i innych obróbek / technik
- kilka tematów do wyboru
- możliwość wysłania kilku zdjęć
- konieczność użycia konkretnej ogniskowej/przysłony/czasu
- ... inne pomysły ...

spiritus
28-02-2016, 11:27
Ja może nie mam pomysłu (jeszcze) na technikę zabawy ale na lekkie urozmaicenie.

Jak to w RAWkach jest- każdy wie. Autor rawa coś niecoś o rawie napisze. W tematycznych chciałbym widzieć to samo. Wiadomo, że każdy temat rozumie inaczej ale czasami rozumie jako jedno a o drugim nie pomyśli. Zdanie autora tematu mogłoby się przyczynić do większej ilości prac ;)

PiKa
28-02-2016, 12:45
To mogło by być jedno z urozmaiceń. Ale na codzień ta możliwość interpretacji zadania jest jedną z zalet zabawy (MZ)

thekrycha
28-02-2016, 17:00
a tak a propos RAWek przyszedł mi głupi, ale jednak pomysł. Jeśli RAWkowicze rozwiną skrzydła, to może jest możliwa możliwość skonstruowania dwóch (słownie: 2) kóńkursów, jedyn - RAWki mieszane (czyli wklejanie, wyklejanie i inne tam pierdółki), a w drugim - tylko opracowywowywowanie oryginału (podszedłbym nawet rygorystycznie - bez kadrowania).

Pewnie Kerownyctwo zechce w tym temacie zrobić ankietę - takie ich ostatnie zboczenie - ale czepa im to fypatrzydź.

Uuups, chyba o pyfko za dużo

:)


Moim zdaniem można by robić tak: normalnie "zwykłe" zasady, a co jakiś czas (co 3? co 5? edycji) urozmaicone, np:
- większe możliwości "fotoszopowania" i innych obróbek / technik
- kilka tematów do wyboru
- możliwość wysłania kilku zdjęć
- konieczność użycia konkretnej ogniskowej/przysłony/czasu
- ... inne pomysły ...

Świetne pomysły :D Szczególnie podoba mi się organizacja 'specjalnych' np. co 5 edycji a nie co 10, tym sposobem będziemy świętować częściej niż rawkowicze :p

Przy takiej inwencji na każdą specjalną możemy robić inne zasady, decydując przed z wykorzystaniem ankiety oczywiście, żeby nie było :p

Dzięki Panowie :D


Jak to w RAWkach jest - każdy wie. Autor rawa coś niecoś o rawie napisze. W tematycznych chciałbym widzieć to samo. Wiadomo, że każdy temat rozumie inaczej ale czasami rozumie jako jedno a o drugim nie pomyśli. Zdanie autora tematu mogłoby się przyczynić do większej ilości prac ;)

A może niech zwycięzca oprócz kolejnego tematu opowiada nam trochę o historii danej pracy, pomysł, wykonanie, itd.?

spiritus
28-02-2016, 17:03
Świetne pomysły :D Szczególnie podoba mi się organizacja 'specjalnych' np. co 5 edycji a nie co 10, tym sposobem będziemy świętować częściej niż rawkowicze :p

Przy takiej inwencji na każdą specjalną możemy robić inne zasady, decydując przed z wykorzystaniem ankiety oczywiście, żeby nie było :p

Dzięki Panowie :D



A może niech zwycięzca oprócz kolejnego tematu opowiada nam trochę o historii danej pracy, pomysł, wykonanie, itd.?

Może być i to też :)

A masz jakiś pomysł na specjalną?

thekrycha
28-02-2016, 17:05
Witek, PiKa i Ty podrzuciliście ich na tyle dużo, że tylko brać i wybierać ... :D Myślę, że szczegóły dogadamy bliżej #25 ;) Ale wszelkie dalsze pomysły mile widziane ...

spiritus
28-02-2016, 17:43
Proponuję robić np co dziesiątą edycję, że przed wzięciem się do pracy ostro się napie....napić i wtedy brać się za dany temat :D

notdot
28-02-2016, 18:25
to jak my się tak wszyscy nap... to wyjdzie co najwyżej coś takiego

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/02/BTmKlDK-1.jpg?1
źródło (http://i.imgur.com/BTmKlDK.jpg?1)

ale w sumie można zrobić odwrotną zabawę, ktoś wrzuca zdjęcie, reszta wymyśla nazwy na zasadzie (jak w szkole na polaku) co autor wierszyka miał na myśli :D

spiritus
28-02-2016, 19:19
I czy to nie jest dzieło? :D

thekrycha
28-02-2016, 19:20
Ja tam bym głosował :D

notdot
28-02-2016, 19:25
to rezerwujcie mi miejsce na podium w następnej zabawie (temat nieważny) :D

Sinobrody
28-02-2016, 19:31
Notdot, weź to zdjęcie zachowaj, to może być kiedyś dużo warte, coś jak "Rhine II" czy "Phantom" :grin: .

kkokosz
28-02-2016, 22:04
A ja bym jednak był za tym, żeby autor tematu nie tłumaczył, co przez niego rozumie. Właśnie cała zabawa tkwi w tym, że jeden zrozumie temat tak, inny inaczej - moim zdaniem o to właśnie chodzi. Wspólny tytuł dla bardzo wielu różnych prac :)

Johny42
28-02-2016, 22:38
Podpisuję się ręcyma i nogami pod sugestią @kkokosz.

thekrycha
28-02-2016, 23:08
Ale nawet po zakończeniu i zwycięstwie, tak dla potomnych, też nie? Nie chodzi o tlumaczenie sensu stricte, bardziej o jakąś opowiastkę jak zdjęcie powstało ... mi by się to podobało ;-) ale to mi bo ja ciekawy z natury jestem :-D

Witek32
28-02-2016, 23:38
Ale nawet po zakończeniu i zwycięstwie, tak dla potomnych, też nie? Nie chodzi o tlumaczenie sensu stricte, bardziej o jakąś opowiastkę jak zdjęcie powstało ... mi by się to podobało ;-) ale to mi bo ja ciekawy z natury jestem :-D

Ale powstało w jakim sensie? Czy chodzi ci o pomysł (co ma być na fotce, jaki zamysł kierował wykonawcą) czy technikę wykonania? Bo często jest tak (przynajmniej w moim przypadku), że w głowie siedzi jedno, a w wyniku różnych splotów nieszczęśliwych wypadków (np. brak wspomagaczy, tudzież zamknięcie sklepiku osiedlowego co czyni niemożliwym uzupełnienie w/w wspomagaczy) efekt końcowy diametralnie różnił się od zamierzeń. Nawet w przypadku zadanego tematu.

PiKa
29-02-2016, 00:47
Ja są wątpliwości co do zgodności zdjęcia z tematem to autor powinien się wytłumaczyć

kkokosz
29-02-2016, 07:48
Ja są wątpliwości co do zgodności zdjęcia z tematem to autor powinien się wytłumaczyć

E, no jeśli są wątpliwości co do zgodności z tematem, to chyba takie zdjęcie nie wygra? Przynajmniej ja biorę pod uwagę podczas głosowania nie tylko walory techniczne, ale właśnie umiejętne przemycenie tematu :)

Co do sugestii Kierownika, to owszem, jakiś opis/anegdota czy historyjka związana ze zwycięskim zdjęciem byłyby fajne, ale dałbym tutaj wolną rękę autorowi - jak mu się chce, napisze i wszyscy poczytamy, takie opisy z reguły są bardzo ciekawe (skąd skojarzenie? czy były trudności z realizacją? jak się to w końcu odbyło? czy była potrzebna jakaś specjalna technika/obróbka?). A jak nie chce, to trudno kogoś zmuszać do wymyślania czegoś na siłę ;)

thekrycha
29-02-2016, 10:02
E, no jeśli są wątpliwości co do zgodności z tematem, to chyba takie zdjęcie nie wygra? Przynajmniej ja biorę pod uwagę podczas głosowania nie tylko walory techniczne, ale właśnie umiejętne przemycenie tematu :)

Co do sugestii Kierownika, to owszem, jakiś opis/anegdota czy historyjka związana ze zwycięskim zdjęciem byłyby fajne, ale dałbym tutaj wolną rękę autorowi - jak mu się chce, napisze i wszyscy poczytamy, takie opisy z reguły są bardzo ciekawe (skąd skojarzenie? czy były trudności z realizacją? jak się to w końcu odbyło? czy była potrzebna jakaś specjalna technika/obróbka?). A jak nie chce, to trudno kogoś zmuszać do wymyślania czegoś na siłę ;)

Pełna zgoda !!! :D

thekrycha
29-02-2016, 17:22
Naszedł, a wręcz napadł, mnie dzisiaj pomysł na urozmaicenie i wzbogacenie rywalizacji w tematycznych :-D

A mianowicie, aktualizowany po każdej edycji Ranking tematycznych. W każdej edycji uczestnicy na podium otrzymywaliby od 1 do 3 punktów w zależności od miejsca. O pozycji rankingowej uczestnika decydowałaby suma punktów z dotychczasowych edycji.

Ranking prowadzony byłby w dedykowanym wątku i co edycję prezentowana byłaby pierwsza 10 tematycznych ...

Co sądzicie o takim urozmaiceniu?

spiritus
29-02-2016, 17:46
Ja jestem za!

Archibald6803
29-02-2016, 18:17
Podoba mi się ten pomysł. Wprawdzie uczestniczę dopiero od nr 19 ale to mało ważne. Moja wina.

Dex
29-02-2016, 19:26
Fajny pomysł :)

zbyszekD7000
29-02-2016, 22:04
No i wreszcie się DEX dołączy do zabawy ;)

thekrycha
29-02-2016, 22:40
Dobra to kto chętny żeby zweryfikować arkusz, który będzie nam 'ustawiał' klasyfikację generalną w tematycznych?

spiritus
29-02-2016, 22:45
Dobra to kto chętny żeby zweryfikować arkusz, który będzie nam 'ustawiał' klasyfikację generalną w tematycznych?

Jutro mam nudne wykłady więc pewnie laptopa wezmę i się mogę zająć :D

tylko z rana pw proszę (noo może tak ok 12) :D

thekrycha
29-02-2016, 22:46
Ok, to podeślę niebawem tylko dopieszczę ;-)

Dex
29-02-2016, 22:53
No i wreszcie się DEX dołączy do zabawy ;)

Chwilowo nie mam do tego łba, ale kiedyś kto wie ;)

PiKa
29-02-2016, 23:50
To punktacja nie zaczyna się od zera?

thekrycha
01-03-2016, 08:12
Jeżeli miałaby to być klasyfikacja generalna, a taki był pomysł to punkty naliczane byłyby od pierwszej edycji ...

PiKa
01-03-2016, 08:29
Nie wiem czy nie lepiej byłoby liczyć od aktualnej zabawy. Ale nie będę się upierał.

Natomiast uważam, że niezależnie od powyższego, powinna być klasyfikacja "sezonowa" (np zliczająca 5-10 edycji, albo 2-3 miesiace), żeby był jakiś cel krótkoterminowy i wieksza szansa na "wygranie", a więc i większa motywacja do gry.

thekrycha
01-03-2016, 10:18
Klasyfikację generalną nie, bo jak generalna to generalna ;)

A co do sezonowej to jeśli będzie taka wola tematycznego ludu, to ja nie widzę przeciwwskazań, ale wołałbym edycjami, wtedy nie trzeba kontrolować dat ;)

Co Wy na to?

Archibald6803
01-03-2016, 10:54
PiKa poruszył istotną rzecz;
zabawa trochę już trwa, a wiele osób dołącza się (i będzie dołączać) w trakcie więc oprócz tzw. generalki (od początku zabawy) można też stworzyć punktację np. 10-cio edycyjną; dla nowych dołączających się osób będzie to na pewno dodatkowa motywacja i zachęta by uczestniczyć w zabawie.
Dobrze się składa bo dopiero ruszyliśmy z trzecią dziesiątką.......

Można też wprowadzić po każdej "dziesiątce" dodatkową, extra edycję np. SILVER EDITION, w której uczestniczyłyby tylko zwycięskie prace z ostatnich 10 tematów; zwycięzcy takiej edycji dostawaliby np. podwójną ilość punktów: 6-4-2

Można też pójść krok dalej i na koniec każdego roku kalendarzowego zrobić kolejną dodatkową "GOLDEN EDITION" do której zakwalifikowane by były tylko zwycięskie prace z wszystkich SILVER EDITION z bieżącego roku; wprawdzie byłoby to tylko 3-5 prac ale za to byłyby to te wyselekcjonowane ........
No i za wygranie takiej GOLDEN EDITION to już jakaś nagroda by się zwycięzcy koniecznie należała bo to przecież byłaby praca ROKU......

Dołaczenie do obecnej zabawy tych dodatkowych edycji uatrakcyjniłoby ją mocno, a co bardzo ważne : dałoby możliwość wielu osobom do startowania (z różnych powodów) na krótszych dystansach ( 10-cio odcinkowych) , a jednocześnie z szansami na wygranie GOLDEN EDITION.

thekrycha
01-03-2016, 11:26
Okej, czyli generalka plus ranki co 10 edycji :D Ktoś ma coś przeciwko? Póki co opublikowalibyśmy klasyfikację generalną plus dwa rankingi pośrednie. Oczywiście proszę pamiętać, że jeśli ktoś nie chce znaleźć się na listach poproszę o PW, ale o tym będę jeszcze pisał ;)

Co do szlachetnych edycji opisanych przez Arcziego ... bardzo fajne pomysły, ale mam pewne obawy bo trzeba pamiętać, że chcemy jeszcze co 5 lub 10 edycji robić 'specjalne' na specjalnych zasadach ;) najbliższa będzie #25. Dlatego żeby nie zrobił się zbyt duży bałagan, a osoby, które nie załapią się np. na 'silver' nie musiały bezczynnie czekać proponuję aby w edycjach specjalnych przyznawać, tak proponuje Arczi 6-4-2 punkty rankingowe. A na koniec roku możemy zrobić 'golden' ze wszystkich zwycięskich prac z całego roku, w tym specjalnych.

Archibald6803
01-03-2016, 13:15
......... A na koniec roku możemy zrobić 'golden' ze wszystkich zwycięskich prac z całego roku, w tym specjalnych.

Będzie "siwy dym" bo w takim przypadku będziesz miał w GOLDENIE ok 30 prac ....... a spośród tylu ciężko się wybiera JEDNĄ JEDYNĄ; lepiej robić wcześniejsze selekcje tak by w ścisłym finale było nie więcej niż kilka prac.

Dlatego uważam że :

1/ edycje JUBILEUSZOWE/SPECJALNE - owszem, organizowane na specjalne okazje ; punktowane podwójnie ; zwycięska praca trafiałaby automatycznie do edycji GOLD
2/ edycje SILVER - co pełna 10 ( 30,40,50 itp.) ; składające się ze zwycięskich prac z edycji pośrednich ( np. SILVER 30 składa się ze zwycięskich prac z edycji 21-29 ) bez punktów, ale za to zwycięska praca trafia z automatu do edycji GOLD
3/ edycja GOLD - na koniec roku kalendarzowego - zwieńczenie całorocznej zabawy ; składałaby się ze zwycięskich prac ze wszystkich edycji SILVER i JUBILEUSZOWYCH, które odbyłyby się w danym roku kalendarzowym; ( tym samym w edycji GOLD będzie 4-6 prac)
zwycięska praca otrzymałaby tytuł: TEMATYCZNEJ PRACY ROKU ...... ; to wielka nagroda i prestiżowe wyróżnienie dla autora i jego pracy ; można pogadać z Fomagiem i ta praca odpowiednio opisana mogłaby być powieszona na głównej stronie forum, promując zabawę i jednocześnie fotografię jako taką ..... zresztą na edycję GOLD łatwo będzie pozyskać kupę fajnych nagród dla WSZYSTKICH autorów zakwalifikowanych do niej prac ...... bo to przecież będą prace NAJLEPSZE z NAJLEPSZYCH ;

Gdyby działać wg powyższego schematu to przypuszczam, że po doprowadzeniu do tegorocznego GOLDA w kolejnym roku zabawa będzie mocno oblegana.

A punktacja ? ......
jeżeli chcemy to niech sobie leci swoim torem ...... ; niemniej , niestety, nie ma większego znaczenia dla merituum zabawy...... ;
ponieważ jednak określa systematyczność i zaangażowanie danego człowieka w zabawie- można raz na jakiś czas przyznać takowej osobie oficjalne wyróżnienie .....

thekrycha
01-03-2016, 13:29
Będzie siwy dym, oj będzie ... ale unikniemy pewnego ryzyka, bo co jeśli w danym 'silver' będą prace na o niebo wyższym poziomie niż w innym, wtedy przejdzie najlepsza z najlepszych a z drugiego 'silver' najlepsza z najgorszych ;) ... oczywiście zakładam, że wszystkie prace będą na wysokim poziomie, ale to mi się średnio podoba ... Ponadto, wydaje mi się, że jeśli 'silver' to zrezygnujmy ze specjalnych, poza #25 oczywiście, bo mamy już nagrody :D

Chyba, że ...

1. Edycje 25, 35, 45, 55 ... itd. są edycjami specjalnymi, niekoniecznie z nagrodami ale na nieco odmiennych zasadach niż standardowe i teraz pytanie albo zwycięska praca przechodzi od razu do edycji 'golden' albo normalnie do 'silver'?
2. Edycje 'silver', za Arczim ... co dziesiąta, czyli 30, 40, 50 z pracami z poprzednich 9 edycji, w tym specjalnych (chyba, że te od razu do 'golden') ... będzie ich około 3 w roku.
3. Edycja 'golden', za Arczim ... chyba, że do edycji 'golden' przechodzą prace z podium w edycjach 'silver' ... wtedy trochę minimalizujmy skutki ryzyka, o którym pisałem wcześniej

Archibald6803
01-03-2016, 13:47
Słuszny dylemat, ale nie do końca..... bo tytuł tematycznej pracy roku i tak zdobędzie NAJLEPSZA Z NAJLEPSZYCH;

Niemniej faktycznie; może się zdarzyć że w danym SILVERZE będą 2-3 prace wyśmienite , a w kolejnym tylko jedna;
trochę to smutne, bo możliwe że druga praca w jednym z SILVERÓW ma szanse na np. 3 miejsce w GOLDZIE .....

MODYFIKACJA:
niech zatem do GOLDA wychodzą z każdego SILVERA dwie najlepsze prace , a nie jedna. Tym samym w GOLDZIE będziemy mieli około 10-12 prac ,
ale nagrodzone zostanie tylko PIĘĆ najwyżej punktowanych.

thekrycha
01-03-2016, 13:56
To może tak jak pisałem, zwycięzcy edycji specjalnych, które mają być urozmaiceniem, przechodzą klasycznie do 'silver' a z każdej edycji 'silver' po 3 prace z podium do 'golden' :) Wtedy w 'golden' mamy 9 prac i mniejsze ryzyko pomicięcia prac naprawdę wartych uwagi, którym nie udało się wygrać w 'silver' ale mogą śmiało konkurować w 'golden' :D

- - - - kolejny post - - - - - -


A punktacja ? ......
jeżeli chcemy to niech sobie leci swoim torem ...... ; niemniej , niestety, nie ma większego znaczenia dla merituum zabawy...... ;
ponieważ jednak określa systematyczność i zaangażowanie danego człowieka w zabawie- można raz na jakiś czas przyznać takowej osobie oficjalne wyróżnienie .....

Może mieć znaczenie, jeśli zwycięzcy (podium) edycji 'silver' i 'golden' będą odpowiednio punktowani ... wtedy ranking będzie mocno korelował z meritum zabawy :D

Archibald6803
01-03-2016, 13:59
DOSKONAŁA PROPOZYCJA. Dla mnie OK.
Ale warunek : w GOLDEN nagradzamy tylko POŁOWĘ PRAC ( bo mogą zdarzyć się prace mniej warte nagrodzenia .... ;-) )

Punkty ....., OK - racja;
może:
za SILVER: 9-6-3
za GOLD : 30-20-10

thekrycha
01-03-2016, 14:06
No i git :D Wygląda na to, że mamy to :D

Czy Szanowne Kolegium ma dodatkowe propozycje w tej kwestii, zbiorę to wszystko w 'kupę' i po zakończeniu obecnej #2 wystrzelimy z kolejną ankietą, choć powinna to być formalność ... oby :D

A tym czasem udostępniam arkusz rankingowy w wersji beta (https://www.dropbox.com/s/7x5zpbf6lt9nlnl/Tematyczne_Ranking_02.xlsx?dl=0) z prośbą o zgłaszanie wszelkich uwag, błędów itp. na PW (żeby tutaj nie zaśmiecać) ;)

Notka: Generalnie wszystko wylicza się samo. Auto lista rankingowa jest po lewej stronie, mamy top 10 uczestników. Po prawej stronie mamy listę uczestników kolejno jak przyłączali się do zabawy, i w kolejnych kolumnach poszczególne edycje. Zgodnie z wynikami głosowania w danej edycji uczestnik otrzymuje punkty jak w legendzie po lewej. Wszystkie edycje się sumują a formułki liczą top 10 pozycji (szare po lewej). Wszystko poniżej 10 pozycji jest ignorowane, w sensie 11, 12 itd. Jeśli, kilku uczestników z top 10 ma tyle samo punktów wyżej będzie ten, który wcześniej przystąpił do zabawy czyli w kolejności listy. W niektórych edycjach były 1 bądź 2 prace, a w jednej mieliśmy dwa pierwsze miejsca bez dogrywki.

PiKa
01-03-2016, 14:15
Ja bym nie komplikował za bardzo (przynajmniej na początku).

Klasyfikacja generalna plus klasyfikacje "dziesiątkowe" są proste.

Specjalne sposoby liczenia punktów to moim zdaniem już za dużo. Przynajmniej ja nie złapałem zasad przy szybkim przeczytaniu przy obiedzie.

Prosiłbym więc o więcej czasu na dyskusje, przed założeniem ankiety.

thekrycha
01-03-2016, 14:16
Spokojnie, ankieta dopiero pod koniec tygodnia :D

PiKa
05-03-2016, 00:33
Widzę, że dyskusja umarła ;)

To jaką masz propozycje pytań w ankiecie?

anette05
05-03-2016, 02:59
Ale kombinujecie, moim zdaniem już za bardzo.. i troszkę na siłe.

thekrycha
05-03-2016, 18:50
Okej, to tak ... trochę się tego nazbierało więc postaram się to podsumować w postaci potencjalnych pytań do najbliższej ankiety ... Wszelkie uwagi i sugestie mile widziane :D

Pytanie będą dwa, zapodam je 'chronolololo' tak jak były zgłaszane ;) Celem obu zmian jest urozmaicenie zabawy, wspieranie regularnego udziału, a także wyróżnianie tych naprawdę wyjątkowych prac. Oczywiście celem pośrednim, niemniej bardzo ważnym, na jaki liczymy jest ciągły wzrost liczby uczestników :D

Pytanie 1:
Czy jesteś za tym aby wprowadzić klasyfikację generalną uczestników zabaw tematycznych? Klasyfikacja generalna prowadzona byłaby od edycji #1. Za każdą edycję uczestnicy, którym dzięki Waszym głosom udało się dostać na podium otrzymywaliby odpowiednio 3-2-1 punkty. Suma punktów z dotychczasowych edycji decydowałaby o pozycji danego uczestnika w klasyfikacji generalnej. Dodatkowo, po każdej 10 edycji publikowany byłby tzw. 'ranking sezonowy' odzwierciedlający wyniki ostatnich 10 edycji.

Pytanie 2:
Czy jesteś za następującym urozmaiceniem zabawy?
1. Każda edycja numer 25, 35, 45 i tak dalej co 10, jest edycją specjalną i obowiązują dla niej zasady pozaregulaminowe, o których decydują uczestnicy zabawy, np. możliwość wysłania kilku zdjęć, kilka tematów do wybory, większe możliwości obróbkowe etc. Najbliższa specjalna to #25.
2. Po każdych 9 edycjach np. #21-#29 organizujemy edycję #30 'Silver', w której biorą udział zwycięskie prace z poprzednich 9 edycji. Mamy tylko szybkie 3-dniowe głosowanie. Będzie ich około 3 w roku.
3. Na koniec każdego roku organizujemy edycję 'Golden', w której udział biorą prace, które znalazły się na podium w edycjach 'Silver'. Zwycięska praca otrzymuje tytuł "Tematycznej Pracy Roku".
4. Aby klasyfikacja generalna, jeśli będziemy ją prowadzić, miała przełożenie na samą zabawę, uczestnicy na podium w edycjach 'Silver' otrzymywaliby odpowiednio 9-6-3 punktów, a w edycjach 'Golden' 30-20-10 punktów.

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i ostatecznego kształtu powyższych pomysłów. Jeśli coś jest mało precyzyjne bądź nie tak jak miało być, dajcie znać, zmienimy przed odpaleniem ankiety, które planuję na jutrzejszy wieczór. Ostateczna decyzja należeć będzie jak zawsze do Was :D

Ku chwale

PiKa
05-03-2016, 19:11
Techniczne uwagi:

1. moim zdaniem powinno być napisane dokładnie, jak zmieni się regulamin, żeby nie było później z tym problemu
2. opisałbym zmiany w treści posta, a w pytaniach ankiety referowałbym na ten opis
3. dodałbym opcję uzupełniającą - ktoś może nie chcieć ani jednej ani drugiej opcji

Może coś w tym stylu (numery paragrafów wymyśliłem sobie):

Ankieta:

P1: Jestem za wprowadzeniem "klasyfikacji" do zabaw tematycznych na zasadach uproszczonych (dodanie $3, jak opisane w treści posta)
P2: Jestem za wprowadzeniem "klasyfikacji" do zabaw tematycznych na zasadach rozszerzonych (dodanie $3 i $4, jak opisane w treści posta)
P3: Jestem za pozostawieniem regulaminu bez zmian i nie wprowadzaniu "klasyfikacji"


W treści posta:

.... link do tej dyskusji ....

Proponuje się rozszerzenie regulaminu o następujące punkty:

a) wersja uproszczona:

$3
...

b) wersja rozszerzona:

$3
...

$4
...


W tej ankiecie możesz wybrać, czy chcesz wersję uproszczoną, rozszerzoną, czy nie chcesz wprowadzać tych zmian w ogóle.




Przyznam, że treści propozycji (pytań) nie czytałem - wolałbym poczekać na konkretne zmiany do regulaminu.

Sinobrody
05-03-2016, 19:14
Odnoszę wrażenie, że z zabawy robi się powolutku olimpiada. Mam nadzieję, że nie trzeba będzie wypełniać norm kwalifikacyjnych :mrgreen:

thekrycha
05-03-2016, 19:18
@PiKa dzięki, zaproponuję coś .. ale to pewnie z rana ;)

@Fagot, to tylko pomysły od Was dla Was :D Nikt na siłę nie będzie nic zmieniał, chodzi tylko o to żeby zabawa stała się bardziej popularna ale czy takie pomysły przejdą zdecydujecie sami :D

zbyszekD7000
05-03-2016, 19:31
Odnoszę wrażenie, że z zabawy robi się powolutku olimpiada. Mam nadzieję, że nie trzeba będzie wypełniać norm kwalifikacyjnych :mrgreen:

A ja myślę że skutecznie to zniechęci nowych, bo jak zobaczą punktację starych wyg, to stwierdzą że nie mają szans i nawet nie spróbują ;)
Zauważ też jakie się porobią dysproporcje nie do przebicia jak komu§ wejdzie 10 czy 30 punktów, pozostali będą bez jakichkolwiek szans i wcześniej czy później też zrezygnują.
Obym nie był złym prorokiem ;)

PiKa
05-03-2016, 19:38
Być może masz rację.

Więc może wprowadzić tylko klasyfikację "10-cio odcinkową" (albo kwartalną) - wtedy co 10 zabaw/co kwartał zaczynało by się od zera.

W sumie jak sobie teraz myślę, to takie rozwiązanie bardziej mi się podoba.

Sinobrody
05-03-2016, 19:39
Może nie będzie tak źle, ja do tej pory brałem udział dwa razy, obecna będzie trzecia. Te wyzwania wymuszają zwiększenie kreatywności a o to (przynajmniej mi) chodzi. Pomimo tego, że w obydwu dostałem po jednym głosie, za co głosującym dziękuję, nie będę się poddawał, nawet nie po to, żeby starać się wygrać, ale po to, żeby skonfrontować swoje podejście do tematu z innymi pracami. A zwycięzcom życze jak największej ilości punktów, niezależnie od tego czy będą sumowane, czy będziemy traktować każdą zabawę oddzielnie.

thekrycha
05-03-2016, 19:42
Okej, póki co widzę, że klasyfikacja byłaby okej. Co do formy są różne zdania, ale to na spokojnie sobie dopracujemy :D

A jakie jest Wasze zdanie a prop drugiego pomysłu z 'silverami' i 'goldenami' jako takimi, bez odniesień do 'jakiejś tam' klasyfikacji?

thekrycha
06-03-2016, 12:31
W związku z brakiem odzewu a prop edycji '€˜bling bling'€™ na razie wrzucam propozycje zmian regulaminu w zakresie klasyfikacji, które będą przedmiotem ankiety. W przypadku braku uwag wieczorem ruszymy z ankietą.

W punkcie I Opis zabawy proponuje się dodanie następujących punktów regulaminu:

Propozycja 1:
3. W zadaniach tematycznych prowadzona jest klasyfikacja generalna, obejmująca wszystkie edycje zabawy, poczynając od edycji #1. W każdej edycji uczestnicy na podium otrzymują odpowiednio 3-2-1 punkty. Suma punktów z dotychczasowych edycji decyduje o pozycji rankingowej uczestnika.

Propozycja 2:
3. W zadaniach tematycznych prowadzona jest klasyfikacja generalna, obejmująca wszystkie edycje zabawy, poczynając od edycji #1. W każdej edycji uczestnicy na podium otrzymują odpowiednio 3-2-1 punkty. Suma punktów z dotychczasowych edycji decyduje o pozycji rankingowej uczestnika.
4. Co 10 edycji publikowany jest dodatkowy ranking, obejmujący wyłącznie ostatnie 10 edycji.

Propozycja 3:
3. W zadaniach tematycznych prowadzona klasyfikacja okresowa, obejmująca każde kolejne 10 edycji. W każdej edycji uczestnicy na podium otrzymują odpowiednio 3-2-1 punkty. Suma punktów z poszczególnych edycji decyduje o pozycji rankingowej uczestnika w danym rankingu okresowym. Po zakończeniu danej edycji rankingu punktacja uczestników zeruje się, a klasyfikacja rozpoczyna się od nowa i trwa kolejne 10 edycji.

Pytania do ankiety:
1. Jestem za przyjęciem Propozycji 1
2. Jestem za przyjęciem Propozycji 2
3. Jestem za przyjęciem Propozycji 3
4. Jestem za pozostawieniem regulaminu bez zmian i nie wprowadzaniu klasyfikacji uczestników

Macie uwagi? Aha, chcecie wybór jedno czy wielokrotny?

Archibald6803
06-03-2016, 13:04
Świetnie to ubrałeś w słowa; MZ ankieta jednokrotnego wyboru.

kolorowooka
06-03-2016, 14:28
Nic dodać, jestem za jednokrotnym wyborem

Johny42
06-03-2016, 14:32
Ja też uważam, że wybór jednokrotny będzie właściwy.

thekrycha
06-03-2016, 20:41
Dziękuję wszystkim i zapraszam do ankiety (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=270440&p=3673834#post3673834) :D

kkokosz
11-03-2016, 08:45
Hm... a ja się tak zastanawiam, czy warto teraz robić jakieś klasyfikacje, przyznawanie punktów itp., jeśli ciągle są wątpliwości co do samych zdjęć i tego, co jest na nich dopuszczalne. Czy brak obróbki, czy obróbka ograniczona, czy po prostu obrazy, w które nikt nie wnika, jak powstały. Regulamin w obecnej postaci jest nieprecyzyjny i każdy może go rozumieć po swojemu, potem są dyskwalifikacje prac, które miały tylko dodaną teksturę (piszę "tylko", bo to według mnie pryszcz w porównaniu do klonowania/usuwania fragmentów zdjęcia)... Wolałbym najpierw mieć tutaj czystą i klarowną sytuację, niż dostawać punkty w różnych klasyfikacjach ;)

Sam przyznam, że jak sobie rozmyślam, to jestem coraz bliższy skrajnościom: albo prace prosto z aparatu, albo bez wnikania, co kto ze swoim zdjęciem robił. Pośrednia droga to będzie droga przez mękę przez ciągłe wątpliwości, co można, a czego nie można. Posłużę się tutaj pewnym przykładem z własnego życia - brałem kiedyś udział w zabawie podobnej do "Tematycznych", organizowanej przez kolegę z pracy. Temat był bodajże "Po drugiej stronie" czy coś podobnego, przygotowałem coś takiego (http://orig08.deviantart.net/041a/f/2011/297/5/3/i__ve_been_waiting_for_you_by_kkokosz-d4dthv1.jpg). Usłyszałem komentarze, że to nie fotografia, że za dużo Photoshopa, że takie coś to już w ogóle nie jest zdjęcie tylko narysowana grafika. A tak naprawdę obie sylwetki zostały wycięte z papieru i sfotografowane jasnym obiektywem na tle jakiegoś plakatu z CD Action. Jedyna obróbka to lekka zmiana kontrastu. Podobnie zdjęcie to zdjęcie (http://pre12.deviantart.net/654f/th/pre/i/2010/191/4/e/poppy_by_kkokosz.jpg) było uważane swego czasu za efekt zabawy w Photoshopie, a to przecież tylko efekt długiego czasu naświetlania roślin trącanych wiatrem. Nawet to (http://orig10.deviantart.net/b721/f/2016/040/9/d/oil_drops_iii_by_kkokosz-d9r2rhr.jpg) nie jest render, tylko zdjęcie bez wklejek i nakładania czegokolwiek, w co nie każdy wierzy :D

Chcę przez to powiedzieć, że "Tematyczne" powinny kłaść nacisk na to, żeby prace twórczo interpretowały bieżący temat i dawały do myślenia. Tak naprawdę tutaj liczy się pomysł na kadr, a że czasu nie ma zbyt dużo, obróbka może tylko pomagać uzyskać założony efekt. Dobry pomysł na zdjęcie zawsze się obroni, więc nie ma (moim zdaniem) obaw, że dobra fotografia przegra z beznadziejną, ale na siłę upiększoną w Photoshopie... :)

Wyrażę tutaj też swoją wątpliwość co do podejścia "Jpg prosto z puchy" - jeśli byśmy się na to zdecydowali, trzeba od razu rozwiązać sprawę, czy można coś korygować w samym aparacie (czyli wywołać sobie RAWa w puszce, wykorzystując mniej lub bardziej zaawansowane funkcje). Moim zdaniem jeśli już, to trzeba zdjęcie zrobić od razu jako JPG i wysłać surowy plik z aparatu, chociaż osobiście uważam to za zbyt duże obostrzenie. To byłoby dobre na inną zabawę dla hardkorowców, w "Tematycznych" - taka jest moja opinia - priorytetem powinien być temat i jego realizacja, a nie technika :)

thekrycha
11-03-2016, 12:19
Aleś się rozpisał :) To może po kolei odniosę się do najważniejszych rzeczy ...

1. Mamy ankietę, która ma zdecydować czy w ogóle wprowadzimy jakieś klasyfikacje, a jeśli tak to w jakiej formie.
2. Zgadzam się, że regulamin nie jest precyzyjny i nad tym powinniśmy pracować. Jeśli ktoś ma propozycję nowych zapisów, zapraszam :)
3. Nie zgodzę się natomiast, że dodanie tekstury jest "tylko" ... bo to ewidentne dodanie elementu obcego, a regulamin jasno stwierdza, że 'doklejać' nic nie wolno. Także akurat w tym przypadku mamy jasność.

P.S. Fajne foty wrzuciłeś jako przykłady :)

kkokosz
11-03-2016, 13:16
1. Mamy ankietę, która ma zdecydować czy w ogóle wprowadzimy jakieś klasyfikacje, a jeśli tak to w jakiej formie.
Tak, wiem, ale bierzemy się za rankingi i klasyfikacje, nie mając jasności co do samego przedmiotu zabawy :)

2. Zgadzam się, że regulamin nie jest precyzyjny i nad tym powinniśmy pracować. Jeśli ktoś ma propozycję nowych zapisów, zapraszam :)
Ja tam już się nie udzielam, wystarczy w rawkach ;)

3. Nie zgodzę się natomiast, że dodanie tekstury jest "tylko" ... bo to ewidentne dodanie elementu obcego, a regulamin jasno stwierdza, że 'doklejać' nic nie wolno. Także akurat w tym przypadku mamy jasność.
Ale ja nie pisałem o tym w kontekście tych trzech prac z edycji 22, tylko ogólnie - jak dla mnie, dodanie tekstury jest dużo mniej inwazyjne i "przekłamujące" fotografię niż wycięcie coś z niej lub doklejenie elementu innej fotografii. Bo to jak z generowanym szumem - można dodać? Można. A jak w RAWerach pojawią się generatory "zakłóceń" w rodzaju rys czy plam, to też będzie można przecież, bo to nie będzie doklejanie, tylko dozwolona edycja, taka jak zaszumianie/odszumianie czy dodanie winiety ;) Rozumiem też oczywiście, że z bieżącymi zapisami regulaminu dodawanie tekstury koliduje, ale wg mnie właśnie nie powinno :)

thekrycha
11-03-2016, 15:15
No dobra, ja się podjąłem :D

Czy poniższa wersja regulaminu byłaby wystarczająco precyzyjna? Póki co nie odnosiłem się do tekstur ;)

I Opis zabawy


Zabawa polega na wykonaniu zdjęcia na podany temat. Zdjęcie powinno jak najbardziej odwzorowywać temat bądź być z nim związane. Ocenie podlega podejście do tematu oraz jego wykonanie.
Można przesłać tylko jedną pracę w danej edycji zabawy.
Zwycięzcą zostaje uczestnik, którego praca otrzymała najwięcej głosów w ankiecie podsumowującej każdą edycję zabawy.
Zwycięzca zabawy rozpoczyna kolejną edycję podając temat nowego zadania. Jeśli zwycięzca nie dostarczy nowego tematu, robi to osoba z kolejną największą liczbą głosów.


II Zasady w zakresie edycji zdjęć


Dopuszczalne jest wykorzystanie technik HDR, Startrails, Timeslice, etc. polegających na '€˜łączeniu'€™ wielu zdjęć/ekspozycji tego samego kadru.
Zdjęcie/a można edytować w dowolnym programie. Zakres edycji leży w gestii uczestnika zabawy. Wyjątek stanowi punkt 3, poniżej.
Zabronione jest wykorzystywanie elementów, które nie były częścią pierwotnego kadru (tzw. '€˜doklejanie'€™) lub zmiana charakteru pierwotnego kadru (np. stosowanie filtrów, które zmieniają '€˜geometrię'€™ kadru, przestawianie elementów kadru, usuwanie '€˜znaczących'€™ elementów kadru, etc.).
W przypadku potencjalnej niezgodności z regulaminem, osoba prowadząca zabawę wyjaśnia wątpliwości z autorem pracy. W skrajnym przypadku praca, która rażąco łamie regulamin lub co, do której uczestnik nie dostarczył odpowiednich wyjaśnień, może zostać zdyskwalifikowana. Ostateczna decyzja w tej kwestii należy do osoby prowadzącej zabawę.


III Kwestie techniczne i pomocnicze


Wysyłamy tylko wygenerowany plik *.jpg
Wymiary pracy muszą być zgodne z regulaminem forum, tj. maksymalnie 1024px szerokości i 850px wysokości.
Adres do wysyłki: zad.tematyczne@gmail.com
Jeśli to możliwe, wpisujcie w temacie maila numer edycji oraz jej temat.
Nazwa pliku powinna być nadawana wg klucza Nick_<hasło>.jpg
Głosowanie podstawowe trwa 3 dni. Dogrywka trwa 1 dzień i w razie potrzeby powtarza się ją aż do wyłonienia zwycięzcy.
W przypadku tzw. edycji specjalnych i po uprzednim uzgodnieniu możliwe jest zastosowanie zasad innych niż opisane w punktach I i II.

Sinobrody
11-03-2016, 15:25
Noo, a co np z filtrami w ACDSEE ?? Sepia, deszcz itp, można czy nie?? Jak jest różnica między nałożeniem filtru sepiowego a "pokręceniem" ustawień kolorow żeby np uzyskać sepię? Zbyt skomplikowane zasady się powolutku robią.
Więc:
1. Fotka prosto z puszki (jpg)
2. Fotka z puszki (raw) + dopuszczone/niedopuszczone odszumianie, ostrość itp
3. Wolno wszystko co umożliwia LightRoom, AcdSee, Darktable itp
4. Lista narzędzi z każdego softu, które można użyć

Może ankieta?? :mrgreen:

Edit:
Jak pisałem to postu thektycha jeszcze nie było :) i mój post się trochę zdezaktualizował, ale nasuwa się nowe pytanie dot. "geometrii" - w kolejnej zabawie nie będzie wolno prostować budynków?? ;)

thekrycha
11-03-2016, 15:33
Edit:
Jak pisałem to postu thektycha jeszcze nie było :) i mój post się trochę zdezaktualizował, ale nasuwa się nowe pytanie dot. "geometrii" - w kolejnej zabawie nie będzie wolno prostować budynków?? ;)

No bez przesady :) Chodzi raczej o twirle i inne takie, które tak zmieniają pierwotny kadr, że powstaje coś co przekłamuje oryginał np. 'symetria' ;) haha

kkokosz
11-03-2016, 15:37
No to ja namącę: co to znaczy "usuwanie znaczących elementów kadru"? ;) Bo mocne kadrowanie też pod to podpada :D Co z tą geometrią? Czy można odwracać kadr? Odbijać w pionie/poziomie? Zaraz zaczną się tego typu wątpliwości i znów regulamin będzie nieprecyzyjny :D

Tak naprawdę chodzi chyba o to, jak zwięźle i jasno napisać coś w rodzaju: "Ludzie, róbcie zdjęcia na zadany temat i nie popadajcie w przesadę przy ich obróbce. Wymyślcie kadr, zróbcie fotę, jak coś nie do końca wyszło - np. poziom czy kolory/kontrast, to poprawcie i wysyłajcie! Zamiast godzinami dłubać i pieścić obrazek w Fotoszopach ;D"

thekrycha
11-03-2016, 15:44
No to ja namącę: co to znaczy "usuwanie znaczących elementów kadru"? ;) Bo mocne kadrowanie też pod to podpada :D Co z tą geometrią? Czy można odwracać kadr? Odbijać w pionie/poziomie? Zaraz zaczną się tego typu wątpliwości i znów regulamin będzie nieprecyzyjny :D

Spokojnie, będzie rozporządzenie wykonawcze do regulaminu ;)

A tak poważnie, to jak chcecie listować szczegółowo co można a czego nie, to nikt nie weźmie udziału w zabawie bo zanim przeczyta regulamin i zasady to minie czas na przesłanie zdjęcia. Żaden regulamin nigdy nie będzie w 100% precyzyjny ... a przeregulowanie zabawy może ją 'killim' jak mawiał Siara ... Co do jpg z puszki, nie bardzo bo przecież to jest fota już po obróbce, a każdy aparat może mieć inny algorytm wywoływania i znów będą nierówne szanse ...

Sinobrody
11-03-2016, 15:49
... Co do jpg z puszki, nie bardzo bo przecież to jest fota już po obróbce, a każdy aparat może mieć inny algorytm wywoływania i znów będą nierówne szanse ...

Wystawimy rawki a Kierownik wywoła :mrgreen:

kkokosz
11-03-2016, 15:52
Wrrr, jak ja czytam o "równych szansach", to mnie trzęsie :D Przecież nie ma czegoś takiego - mamy różne aparaty, różne obiektywy, różne umiejętności, różne spojrzenie na świat :) Tego "równania" to ja kompletnie nie rozumiem :) Co ma być równe? O jakich szansach się mówi tutaj i w rawkach? :) Przecież wszyscy widzą temat, mają aparat i ten sam czas na zrobienie foty i przesłanie do Kierownika. Co tu jeszcze wyrównywać? :)

thekrycha
11-03-2016, 15:54
Wystawimy rawki a Kierownik wywoła :mrgreen:

Też o tym myślałem, ale nie każdy robi w Rawach, a czasem też się zdarzy fotę telefonem czy innym tosterem popełnić ;)

- - - - kolejny post - - - - - -


Wrrr, jak ja czytam o "równych szansach", to mnie trzęsie :D

To tylko cytat z uwag do Kierownictwa ;)

Archibald6803
11-03-2016, 17:18
Chłopy ( i baby ); niech w "Tematycznych" nie będzie żadnych ograniczeń technicznych; wszystkie chwyty niech będą dozwolone; W końcu to zabawa o charakterze twórczym; głosujący i tak zweryfikują wartość każdej pracy........

Jak chcemy konkursu z czyściutką i klasyczną fotografią to zorganizujmy dodatkowo "zabawę w jpegi" ( ja bym się na taką zabawę chętnie pisał..... )

Sinobrody
11-03-2016, 17:30
Jest to jakaś myśl, ja bym się na to pisał, chociaż moje umejętności "warsztatowe" sa póki co małe. Mam tylko jedną uwagę - bez fotomontaży :)

spiritus
11-03-2016, 18:53
Chłopy ( i baby ); niech w "Tematycznych" nie będzie żadnych ograniczeń technicznych; wszystkie chwyty niech będą dozwolone; W końcu to zabawa o charakterze twórczym; głosujący i tak zweryfikują wartość każdej pracy........

Jak chcemy konkursu z czyściutką i klasyczną fotografią to zorganizujmy dodatkowo "zabawę w jpegi" ( ja bym się na taką zabawę chętnie pisał..... )

A może "tematyczne analogiem"? :D

Archibald6803
11-03-2016, 19:30
To byłby już prawdziwy hardcore ale czemu nie.
W końcu sprzęt leży na dnie szuflady; pewnie by się nie pogniewał, że regularnie by był przewietrzany .
Tylko cykl zabawy musiałby być miesięczny .......



A'propos ewentualnej, roboczo nazwanej przeze mnie poprzednio, "zabawy w jpeg"; mogłaby takowa być organizowana równolegle/obok w jednym czasie i z tym samym tematem co "Tematyczne";

krótko mówiąc : ktoś kto ma ochotę realizować temat z "tematycznej" mógłby to uczynić w kategorii OPEN ("obecne tematyczne, ale bez żadnych ograniczeń technicznych") lub kategorii CLASSIC ("tylko czysty jpeg z puchy") albo tak i tak ....

Jedna zabawa (jeden temat) w dwóch wariantach wykonawczych i dwóch osobnych klasyfikacjach.
Dodatkowej roboty kerownictwu by to (chyba) zbytnio nie przysporzyło, a my wszyscy mielibyśmy wybór i podwójną zabawę.......
Co Wy na to ?

spiritus
11-03-2016, 20:07
Trzeba by było maila założyć nowego bo się prace będą mieszać :P

zbyszekD7000
11-03-2016, 20:11
też miałem taką myśl, aby tylko był temat, a jak go zrealizujecie to już Wasza sprawa bez nakazów zakazów i.t.d ale Arczi mnie ubiegł :)
regulamin prosty przejrzysty, żadnych wątpliwości, a kreatywność nieograniczona,
co Wy na to ?
W końcu to tematyczne i najbardziej się liczy podejście do tematu.

spiritus
11-03-2016, 21:07
No ja za tym.

Ok zaraz na rawki zapraszam :D

hydra_ulik
11-03-2016, 22:38
Obyśmy się w tym wszystkim nie zatracili...napchamy różnych uwarunkowań w regulamin i strach będzie cokolwiek zrobić ze zdjęciem ;)

Witek32
12-03-2016, 13:18
A'propos ewentualnej, roboczo nazwanej przeze mnie poprzednio, "zabawy w jpeg"; mogłaby takowa być organizowana równolegle/obok w jednym czasie i z tym samym tematem co "Tematyczne";

krótko mówiąc : ktoś kto ma ochotę realizować temat z "tematycznej" mógłby to uczynić w kategorii OPEN ("obecne tematyczne, ale bez żadnych ograniczeń technicznych") lub kategorii CLASSIC ("tylko czysty jpeg z puchy") albo tak i tak ....

Jedna zabawa (jeden temat) w dwóch wariantach wykonawczych i dwóch osobnych klasyfikacjach.
Dodatkowej roboty kerownictwu by to (chyba) zbytnio nie przysporzyło, a my wszyscy mielibyśmy wybór i podwójną zabawę.......
Co Wy na to ?

W sumie niegłupie.
W końcu nie każdy ma dostęp do LR czy PSa, ja dysponuję tylko Capturem, więc na dzień dobry jestem w plecy.
Czyli: TEMATYCZNE open i TEMATYCZNE classic, czyli można wszystko i można niewiele. A te niewiele według mnie to tyle, ile można było zrobić z fotkami analogowymi (np pod powiększalnikiem). Bo widzę, że jest tutaj wielu analogowców, więc wiedzą o co mi chodzi.

kkokosz
12-03-2016, 13:46
W końcu nie każdy ma dostęp do LR czy PSa, ja dysponuję tylko Capturem, więc na dzień dobry jestem w plecy.
Ale w czym jesteś "w plecy"? W szansach na wygraną w konkursie? Bo nie masz PSa? A gdybyś miał, robiłbyś lepsze zdjęcia? ;) Zdarzyło mi się raz czy dwa tutaj wygrać i wierz mi, akurat te prace wymagały tylko odpowiedniego wywołania RAWa, bez jakiejś specjalnej czy wydumanej obróbki :)

PiKa
12-03-2016, 14:57
Moim zdaniem celem tematycznych (tych tutaj) powinna być kreatywność, ale związana z procesem robienia zdjęcia, a nie jego późniejszego edytowania w programach graficznych.

kkokosz
12-03-2016, 15:20
Moim zdaniem celem tematycznych (tych tutaj) powinna być kreatywność, ale związana z procesem robienia zdjęcia, a nie jego późniejszego edytowania w programach graficznych.

I pełna zgoda, ale jak to zapisać precyzyjnie w regulaminie, żeby nie było wątpliwości? Ja bym nie zakazywał używania jakichkolwiek narzędzi, bo przecież może być tak, że samo zdjęcie i przygotowanie do niego zjedzą masę czasu, zaś w programie graficznym chcielibyśmy tylko takie zdjęcie "doprawić". Dlaczego tego zabraniać? Ja bym zabronił "tworzenia" zdjęcia w programie graficznym - że niby robisz szybką fotkę byle czego, a potem szlifujesz to i malujesz w Photoshopie, osiągając może i efektowną, ale grafikę. Tylko jak rozgraniczyć te dwie sprawy - że dodajesz jakiś jeden efekt (jak te nieszczęsne tekstury ostatnio) albo prawie rysujesz pracę w programie graficznym? Dla mnie taka tekstura to tylko "smaczek", nie sprawiający, że fotka jest super i zaraz na nią zagłosuję, tylko będąca pewnym efektem, jak winieta lub szum. Dlaczego zabraniać jej dodawania? Ale jak ktoś ze zdjęcia krzesła zrobi w PSie wahadłowiec lądujący na Marsie, to takich prac oglądać tutaj bym nie chciał...

Bo chodzi tak naprawdę tylko o to, żeby programu graficznego użyć z umiarem. Żeby podkreślić czy uwypuklić to, co już na zdjęciu jest, bo zdjęcie jest dobre samo w sobie. Czasem wystarczy dać to, co wypluje aparat, czasem chcemy odszumić czy zwiększyć kontrast, czasem usunąć paproch czy papier, który się zawieruszył niezauważony. Chcemy po prostu trochę poprawić to, co z różnych względów nie wyszło przy robieniu zdjęcia. Ale to ma być korekta czy "przyprawa", a nie "rzeźbienie" sensu pracy w programie graficznym.

Myślę, że większość (jeśli nie wszyscy) uczestników to czuje - to w końcu zabawa fotograficzna. Pojawia się tylko wymóg, że coś trzeba do regulaminu wpisać. A żeby było dobrze i precyzyjnie, to chyba trzeba by napisać kilkanaście stron różnych warunków i obostrzeń - kto to będzie czytał? Kto tego będzie przestrzegał? Nawet dotychczasowe zapisy budzą wątpliwości.

Ja bym pozwolił na wszystko, licząc po prostu na zdrowy rozsądek uczestników. Jak się pojawi jakaś praca ewidentnie "ukręcona" w PS, to można na nią zwyczajnie nie głosować. A jeśli nie będzie widać, czy PS, czy żywa fotografia, to co za różnica dla kogokolwiek? :) W końcu to zabawa dla nas, no nie? I my głosujemy, tak? :)

hydra_ulik
12-03-2016, 15:47
@kkokosz, pod Twoimi słowami wystarczy się podpisać i regulamin jest :)

Tak poważnie, to tylko rozsądek głosujących i mam nadzieje wstawiających zdjęcia do zabawy, nada jej sens. Moja fotografia w <Zabawie nr22>, nie ma nic, do czego bym potrzebował, Bóg wie jakich programów graficznych. Wołana była w LR, podniesiony kontrast, kontrast lokalny, ogarnąłem przepalenie w jednym miejscu i dodałem ziarno. Kolory poprzesuwałem tak, żeby było "na staro" i...już :)

Przychylam się więc do głosów, że zezwolić na wszystko, a to głosujący będą mieli wybór i zdrowy rozsądek. Z drugiej jednak strony, jak sobie pomyśle o różnego rodzaju doklejkach, wklejkach i przeklejkach, to jestem przerażony, że trzeba będzie na to patrzeć, w ogóle. Baaa...nie jedna taka poczwara, wygra :D

kkokosz
12-03-2016, 17:23
@kkokosz, pod Twoimi słowami wystarczy się podpisać i regulamin jest :)
O, nie, nie, drugi raz się nie dam wrobić ;)

thekrycha
14-03-2016, 16:53
Dzięki wszystkim za dyskusję i wszelkie sugestie. Wnioskuję zatem, że regulamin nie powinien niczego zabraniać i to do głosujących należeć będzie decyzja czy pracę 'dopuszczają' i czy chcą oddać na nią głos. A zatem, czy poniższa treść regulaminu byłaby okej (usunąłem punkt o HDRach bo się chyba zdezaktualizował i dodałem punkty I.5 i I.6 zgodnie z wynikami ankiety (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=270440&page=2)) ...

I Opis zabawy


Zabawa polega na wykonaniu zdjęcia na podany temat. Zdjęcie powinno jak najbardziej odwzorowywać temat bądź być z nim związane. Ocenie podlega podejście do tematu oraz jego wykonanie.
Można przesłać tylko jedną pracę w danej edycji zabawy.
Zwycięzcą zostaje uczestnik, którego praca otrzymała najwięcej głosów w ankiecie podsumowującej każdą edycję zabawy.
Zwycięzca zabawy rozpoczyna kolejną edycję podając temat nowego zadania. Jeśli zwycięzca nie dostarczy nowego tematu, robi to osoba z kolejną największą liczbą głosów.
W zadaniach tematycznych prowadzona jest klasyfikacja generalna, obejmująca wszystkie edycje zabawy, poczynając od edycji #1. W każdej edycji uczestnicy na podium otrzymują odpowiednio 3-2-1 punkty. Suma punktów z dotychczasowych edycji decyduje o pozycji rankingowej uczestnika.
Co 10 edycji publikowany jest dodatkowy ranking, obejmujący wyłącznie ostatnie 10 edycji.


II Zasady

Zdjęcie/a można edytować w dowolnym programie. Zakres edycji leży w gestii uczestnika zabawy.
Wysyłamy tylko wygenerowany plik *.jpg
Wymiary pracy muszą być zgodne z regulaminem forum, tj. maksymalnie 1024px szerokości i 850px wysokości.
Adres do wysyłki: zad.tematyczne@gmail.com
Jeśli to możliwe, wpisujcie w temacie maila numer edycji oraz jej temat.
Nazwa pliku powinna być nadawana wg klucza Nick_<hasło>.jpg
Głosowanie podstawowe trwa 3 dni. Dogrywka trwa 1 dzień i w razie potrzeby powtarza się ją aż do wyłonienia zwycięzcy.
W przypadku tzw. edycji specjalnych i po uprzednim uzgodnieniu możliwe jest zastosowanie zasad innych niż opisane w punktach I i II.

zbyszekD7000
14-03-2016, 18:59
ANKIETA, ANKIETA, ANKIETA :)

GŁOSUJEMY ;)

Dajcie spokój z nazywaniem pliku nazwą tematu. Nazwa pliku powinna się składać z:
Nazwa użytkownika_tematyczne nr.xxx.jpg

spiritus
14-03-2016, 19:34
Kuurde, z kryśki ostatnio się ankieter robi :D

thekrycha
14-03-2016, 19:36
Kuurde, z kryśki ostatnio się ankieter robi :D

No właśnie jak raz myślałem, że obędzie się bez ankiety ... ;)

- - - - kolejny post - - - - - -


Dajcie spokój z nazywaniem pliku nazwą tematu. Nazwa pliku powinna się składać z:
Nazwa użytkownika_tematyczne nr.xxx.jpg

Słusznie :)

zbyszekD7000
14-03-2016, 20:25
Słusznie :)

I ankieta i głosujemy ;)



I Spirytowi w RAWkach proponuję to samo względem nazewnictwa plików ;)

spiritus
14-03-2016, 20:30
Toć u mnie tak jest aaa nawet nie wymagam w nazwie nr edycji.
Mi wystarczy tylko nazwa użytkownika.

zbyszekD7000
14-03-2016, 20:32
Wiem, ale by można ujednolicić ;)

notdot
14-03-2016, 21:09
Panie i Panowie, a nad czym tu głosować? Propozycja jest dobra i w zasadzie uwzględnia to co zostało napisane ostatnio odnośnie obróbki jak i odwzorowania tematu.
Kierownictwo niech zatwierdzi. Uczestnicy mogą się napić ... znaczy zabrać się za najnowszą zabawę w uliczce czy coś :D:D

thekrycha
15-03-2016, 14:56
Widzę, że dyskusja nieco przygasła ... uznaję, że poza mną i notdot'em reszta z Was opowiada się za 'ulubioną' ankietą ... Wieczorem wrzucę. Przedmiotem ankiety będzie przytoczony wyżej projekt aktualizacji regulaminu w zakresie zniesienia ograniczeń twórczo-edycyjnych i lekkiego uporządkowania pozostałych punktów. Ankieta nie będzie miała wpływu na wprowadzenie punktów opisujących zasady prowadzenia klasyfikacji, te zostaną wprowadzone zgodnie z podjętą przez Was decyzją.

thekrycha
15-03-2016, 18:05
Może jeszcze nie wieczór ;) ale zapraszam (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=270720) ...

Rafał_Sz
02-05-2016, 15:29
Zrobiłem Wam porządek w podforum - wszystkie stare zabawy przeniosłem do zakończonych. Wątki o mniejszej wadze odkleiłem.

Proszę wskazać które ankiety są już nieaktualne, z nimi też zrobię porządek. Sugeruję trzymanie w przyklejonych jedynie regulamin i aktualną zabawę.

C_K
28-05-2016, 23:44
Czy zdjęcie musi być wykonane podczas trwania danej edycji czy można wykopac coś z szuflady ?

spiritus
29-05-2016, 00:26
Czy zdjęcie musi być wykonane podczas trwania danej edycji czy można wykopac coś z szuflady ?

Zapewne 80% prac to szuflada :P

administrator
05-07-2016, 12:09
Rozdzieliliśmy zabawę RAWki od zadań tematycznych. Było trochę bałaganu, teraz każda zabawa ma swoje podforum.
Zrezygnowaliśmy z podforów trwające oraz zakończone, bo i tak trwające są na wierzchu, nowsze posty windują temat na górę.
Są plany honorowania zwycięzców konkursów gadźetami nikoniarzy, tylko ... musza być pierw wyprodukowane (tzn trzeba wrzucić parę tys na sporą partię - to trochę potrwa).

thekrycha
05-07-2016, 13:01
Rozdzieliliśmy zabawę RAWki od zadań tematycznych. Było trochę bałaganu, teraz każda zabawa ma swoje podforum.
Zrezygnowaliśmy z podforów trwające oraz zakończone, bo i tak trwające są na wierzchu, nowsze posty windują temat na górę.
Są plany honorowania zwycięzców konkursów gadźetami nikoniarzy, tylko ... musza być pierw wyprodukowane (tzn trzeba wrzucić parę tys na sporą partię - to trochę potrwa).

Brawo Brawo Brawo !!! Dzięki w imieniu Tematycznych i Rawkowiczów !!! :D

Dex
05-07-2016, 13:03
Mucias gracias ;)

administrator
05-07-2016, 13:11
Konkursy są teraz reklamowane na stronie głównej - box w prawym górnym rogu.

zbyszekD7000
05-07-2016, 13:16
No i super, dzięki :)

spiritus
05-07-2016, 18:20
Rozdzieliliśmy zabawę RAWki od zadań tematycznych. Było trochę bałaganu, teraz każda zabawa ma swoje podforum.
Zrezygnowaliśmy z podforów trwające oraz zakończone, bo i tak trwające są na wierzchu, nowsze posty windują temat na górę.
Są plany honorowania zwycięzców konkursów gadźetami nikoniarzy, tylko ... musza być pierw wyprodukowane (tzn trzeba wrzucić parę tys na sporą partię - to trochę potrwa).

Brawoo!!!
Super :)
Dzięki wielkie ;)

Miłe rozpoczęcie dnia :D

notdot
05-07-2016, 20:52
Rozdzieliliśmy zabawę RAWki od zadań tematycznych. Było trochę bałaganu, teraz każda zabawa ma swoje podforum.
Zrezygnowaliśmy z podforów trwające oraz zakończone, bo i tak trwające są na wierzchu, nowsze posty windują temat na górę.
Są plany honorowania zwycięzców konkursów gadźetami nikoniarzy, tylko ... musza być pierw wyprodukowane (tzn trzeba wrzucić parę tys na sporą partię - to trochę potrwa).

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/07/546f8fa5d72c31389fc8546ca5964550-2.jpg
źródło (https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/564x/54/6f/8f/546f8fa5d72c31389fc8546ca5964550.jpg)

thekrycha
29-07-2016, 11:57
Jako, że dyskusje nam ostatnio nieco przymarły mam ogłoszenie parafialne :D

Ze względu na urlop Waszego ulubionego not kierownika ;) ... edycje #34 i #35 zabawy poprowadzi dla Was Tematyczny Dream Team ... uwaga uwaga ... zbyszekD7000 i Dex !!! ... Whoa !!! :D :D :D

Będzie się działo :) Dzięki Panowie i powodzenia :D

kkokosz
29-07-2016, 12:11
zbyszekD700
Same awanse ostatnio, Archi i Spiritus na modów, teraz Zbyszek na FX ;) :D

thekrycha
29-07-2016, 12:14
Same awanse ostatnio, Archi i Spiritus na modów, teraz Zbyszek na FX ;) :D

Chyba jednak muszę wypić kawę, same 'bugi' od rana ... Dzięki kkokosz :D

Dex
29-07-2016, 12:15
Wróci z urlopu a tu działów nie będzie bo skasowane :mrgreen:

thekrycha
29-07-2016, 12:20
Ja Wam dam ... kontrola najwyższą formą zaufania :p

Dex
29-07-2016, 12:23
O nie, zamontują mi czipa w orzeszku.

notdot
29-07-2016, 22:30
a na moje pytanie nikt nic?

thekrycha
29-07-2016, 23:11
@notdot przypomnisz, bo nie widzę pytania?

notdot
30-07-2016, 00:58
ah kurde tyle tego, że chyba w wątku z rawem to było, a nie tutaj
napłodziliście postów, że się aż człowiek pogubił
;-)

madebyzosiek
25-08-2016, 13:17
Kto chce fotel kierownika, niech w szczegóły szybko wnika! Tu zabawę nową mamy i serdecznie zapraszamy! Regulamin poznajemy, zdjęcia szybko dodajemy, punkty szybko sumujemy i nagrody dostajemy!

>>>Zabawa fotograficzna - czy znasz Polskę?<<< (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=275065)

Nie ma co do jutra czekać! Taka szansa może zniknąć, a wystarczy tylko kliknąć :)

spiritus
13-01-2021, 10:25
Przyszedł mi ostatnio pomysł... lekko fajny, lekko szalony :D

Turbo tematyczne zrobić :D

Zebrać chętne osoby i je pogrupować pod względem terytorialnym. Gdzie kto mieszka.
Cała zabawa polegałaby na lekkim spontanie na czas. Dwie osoby zgadują się w tym samym miejscu w tym samym czasie. Na forum pojawia się temat (podają go uczestnicy poprzedniej bitwy lub ktokolwiek inny). Czyta go pierwsza osoba i ma 5 min na jego zrealizowanie (druga osoba nie zna tematu i tylko pilnuje czasu). Późnej jest zmiana. Druga osoba poznaje temat a pierwsza liczy czas. Zrealizować podczas takiego jednego galimatiasu 3-5 tematów, później głosowanie na forum i wyłania się zwycięzcę pojedynku. Raz na miesiąc można by było takie coś zrobić.

Dex
13-01-2021, 10:41
https://gifs.le6barbare.me/img/Conversation-Gifs/i-stop-thinking.gif

Na spokojnie to będe musiał później przeczytać jeszcze raz i jeszcze raz i jeszcze raz.

crusiek
13-01-2021, 10:46
Mogłaby to być jakaś motywacja do spotkania się i przy okazji pobawienia. Tylko skoro umówienie się z kimkolwiek graniczy z cudem (tak to jest ze mną, pomimo wysiłków) to zastanawiam sie nad tym jakie będzie zainteresowanie.
Ogólnie to jestem na tak :)

spiritus
13-01-2021, 11:54
Na spokojnie to będe musiał później przeczytać jeszcze raz i jeszcze raz i jeszcze raz.

Bo to trzeba na spokojnie, przy browarku... nic na siłę :D

- - - - kolejny post - - - - - -


Mogłaby to być jakaś motywacja do spotkania się i przy okazji pobawienia. Tylko skoro umówienie się z kimkolwiek graniczy z cudem (tak to jest ze mną, pomimo wysiłków) to zastanawiam sie nad tym jakie będzie zainteresowanie.
Ogólnie to jestem na tak :)

noo między innymi integracja xD

crusiek
13-01-2021, 11:55
Ale jak wstawisz temat, żeby widziała to tylko jedna osoba? :D

spiritus
13-01-2021, 12:11
Ale jak wstawisz temat, żeby widziała to tylko jedna osoba? :D

Temat pojawia się o umówionej godzinie (ktoś wstawia). Jedna osoba wchodzi na forum, czyta i działa. Nie mówi o nim drugiemu (wiadomo... konkurencja) a po skończonym czasie robi to samo druga osoba.

Głosowanie byłoby w takiej formie:

Temat I
pierwsze zdjęcie
drugie zdjęcie


Temat II
pierwsze zdjęcie
drugie zdjęcie


Temat III
pierwsze zdjęcie
drugie zdjęcie

Bez podawania nazw autorów. Po głosowaniu patrzy się kto wygrał (zwycięzca zgarnia minimum dwa punkty). Może pojawić się remis gdy zdobędą po jednym punkcie a ostatnie z głosowań zakończy się remisem.

crusiek
13-01-2021, 12:20
Przydałby się spoiler na forum.

mocnyvito
24-01-2021, 11:09
fajna rzecz ale nie realna, za mało ludzi jest aktywnych na forum, tymbardziej żeby znaleźć regionalne pary


ja natomiast mialbym dwie uwagi do konkursów tematycznych:

- przywrócić numerację od początku konkursów (nie zerować wraz z nowym rokiem) - w końcu konkurs ma już długą i ciekawą historię , i nie ma co mu umniejszać
- zakaz dublowania tematów , bez przymykania oka ,że jak był 2,3 lata temu to można - zwiększenie kreatywności uczestników

OjTam
24-01-2021, 13:21
- przywrócić numerację od początku konkursów (nie zerować wraz z nowym rokiem) - w końcu konkurs ma już długą i ciekawą historię , i nie ma co mu umniejszać
Ta, też byłbym za tym. Nawet lepiej wtedy co 10 edycję liczyć, bez naciągania i wyciągania. :roll:
Tylko coś się Jacek uparł...


- zakaz dublowania tematów , bez przymykania oka ,że jak był 2,3 lata temu to można - zwiększenie kreatywności uczestników
Nom, po coś ta lista tematów powstała. Choć tak przy całkowitym zakazie dubli tematów sprzed x lat bym się nie upierał.

Dex
24-01-2021, 13:38
Stara numeracja była klasa. OjTam, wyłam się i rób klasyczną numeracje od następnej zabawy ;)

OjTam
24-01-2021, 13:42
Roger, Wilco.

Dex
24-01-2021, 13:56
143 o wiele lepiej się prezentuje niż 3/21 ;)

OjTam
24-01-2021, 13:57
Się powtórzę: Roger, wilco. :p

Dex
24-01-2021, 14:04
https://media3.giphy.com/media/3ohzA8gXePjAiB3mpy/giphy.gif

Zbyszek
24-01-2021, 15:40
Choć tak przy całkowitym zakazie dubli tematów sprzed x lat bym się nie upierał.No właśnie, dałbym zapis w regulaminie że nie można dublować tematów z ostatnich 2 albo 3 lat. Dłużej to już prehistoria. Obecne zasady powodują że tematy bardziej popularne zostaną zablokowane na zawsze i trzeba będzie wymyślać takie które bym nazwał "hermetycznymi". Mam zdjęcia w takim temacie przy którym chyba tylko ja i może jeszcze ktoś by wziął udział, a chyba nie o to chodzi. Bardziej "hermetyczne" tematy oznaczają też mniej uczestników.

crusiek
24-01-2021, 15:51
Jak dla mnie, temat może być i dwa razy pod rząd, jeśli jest duże zainteresowanie.

OjTam
24-01-2021, 15:54
Darth Dex dał w 100 możliwość wykorzystania 100+ tematów. I co? I jajco. Sam sobie zobacz, jakie zainteresowanie było. :roll:
Całe 8, słownie osiem zgłoszeń. ¯\_(ツ)_/¯

crusiek
24-01-2021, 16:01
No to lepiej zablokować temat na 2 lata a co tam. [emoji23]
Niech plebs wymyśla [emoji23]

OjTam
24-01-2021, 16:05
Tematów może być od cholery i jeszcze trochę. I to nie tylko hermetyczne. ¯\_(ツ)_/¯

crusiek
24-01-2021, 16:17
Tematów może być od cholery i jeszcze trochę. I to nie tylko hermetyczne. ¯\_(ツ)_/¯

¯\_(ツ)_/¯

Jacek_Z
21-07-2022, 01:27
Pod dyskusje 3 sprawy.
1. Czy w wakacje nie zwolnic tempa? Tzn wydłużyć czas między konkursami. (to samo dotyczy RAWków). I w Fotografii miesiąca połączyć lipiec z sierpniem?

2. Czy ta formuła 3 tematów ma sens? Wcale nie ma więcej propozycji zdjęć, wręcz przeciwnie. No i w głosowaniu wybieramy (może tak się zdarzyć) rzeczy nieporównywalne.
Podobnie jest w RAWkach, te sklejanie kilku RAWów nie ma za wiele wspólnego z wywoływaniem, to raczej tworzenie takiego collage.

3. Tak swoją drogą to byłby pomysł na zupełnie odrębny konkurs, gdyby oczekiwać prac takich, gdzie nie widać sklejania (bo to co oddawane jest w konkursie rawkowym to generalnie "jajcarstwo" ;). Materiał wyjściowy powinien pochodzić od raczej jednej osoby i nie musiałby to być RAW, można wychodzić z jpg.

Ligo
21-07-2022, 02:58
Pod dyskusje 3 sprawy.

2. Czy ta formuła 3 tematów ma sens? Wcale nie ma więcej propozycji zdjęć, wręcz przeciwnie. No i w głosowaniu wybieramy (może tak się zdarzyć) rzeczy nieporównywalne.
Dokładnie. Wspominałem o tym jakiś czas temu.
Przy wielu tematach robi się misz-masz i nie wiadomo, o co chodzi. Efekty jak widać.

Dex
21-07-2022, 07:31
Pod dyskusje 3 sprawy.
1. Czy w wakacje nie zwolnic tempa? Tzn wydłużyć czas między konkursami. (to samo dotyczy RAWków). I w Fotografii miesiąca połączyć lipiec z sierpniem?

2. Czy ta formuła 3 tematów ma sens? Wcale nie ma więcej propozycji zdjęć, wręcz przeciwnie. No i w głosowaniu wybieramy (może tak się zdarzyć) rzeczy nieporównywalne.
Podobnie jest w RAWkach, te sklejanie kilku RAWów nie ma za wiele wspólnego z wywoływaniem, to raczej tworzenie takiego collage.

3. Tak swoją drogą to byłby pomysł na zupełnie odrębny konkurs, gdyby oczekiwać prac takich, gdzie nie widać sklejania (bo to co oddawane jest w konkursie rawkowym to generalnie "jajcarstwo" ;). Materiał wyjściowy powinien pochodzić od raczej jednej osoby i nie musiałby to być RAW, można wychodzić z jpg.

1 - Nie, bo to tylko wydłuża czas zabawy a prac więcej nie ma, testowane. I tak większość wlatuje na ostatnią chwile. Kto chce znajdzie czas, kto nie znajdzie wymówke.

2 - Tak było od dawna więc nic nie było zmieniane w tej kwestii. Ale zawsze można się pochylić nad nowym pomysłem ;)

3 - Jak wyżej, można się pochylić nad tym pomysłem, ale na takim czarowaniu to ja już się nie znam więc tu niech się wypowiedzą inni.

sneer
21-07-2022, 08:01
Ad. pkt.2 Też uważam, że formuła trzech tematów nie sensu. Fotek wpływa mało, a temat ucieka.
A termin nadsyłania- kto chce, to wyśle, a kto nie chce, to nie wyśle. Zbyt długie czekanie powoduje znudzenie. :)

crusiek
21-07-2022, 08:51
1. Faktycznie "zwolnienie" tempa niewiele wnosi. Co najwyżej powoduje że więcej osób zapomina, no i prac więcej raczej nie ma.
2. Tu popularność zbyt duża nie jest, to fakt, wymaga więcej poświęcenia i namysłu, toteż wiele osób odpuszcza miast walczyć :D :)
3. Jakieś tam "Crazy Butapren Środy (CBŚ :D) " z przygotowanymi zestawami tematów do jajec to mógłby być fajny pomysł ;) a gdyby to zlepić ze sklejką, no może... ale myślę, że ze względu na większy wymóg wkładu własnego frekwencja byłaby podobna niezależnie, czy tematy byłyby spójne czy nie, ale mogę się mylić :)

eMGie
21-07-2022, 10:19
wg mnie
1. Chyba nic nie zmieni
2. jestem za, wole jeden temat.
3. nie do końca rozumiem, ale jestem za :-)

OjTam
21-07-2022, 10:22
To ten..
1. Było, nie wyszło. Ani w TMT, ani FM.
2. No ok. Tylko pomysł był, żeby jakoś tą co 10tą edycję rozróżnić. Co w zamian?
3. RAWki to Krecia sprawa, ja mu tam nie grzebię. Jeszcze mi kable przegryzie czy coś... ;)

Dex
21-07-2022, 11:10
Jestem bardzo ciekaw propozycji na pełne edycje.

pysson
21-07-2022, 19:58
Jeśli chodzi o "jubileuszowe" edycje może nich to będzie jeden temat, złożony przez trzech forumowiczów.
Coś w stylu "dysharmonia, niekoniecznie fantastyczna", albo "fantastyka, niekoniecznie dysharmoniczna" :)
Można też przy tej okazji dopuścić stare tematy.

Wind Mill
21-07-2022, 23:04
Ad 1 - sam o tym wielekroć myślałem, ale (jak już wspomniano) prawda jest taka, że na 99% bym pstryka nie zrobił, nawet gdyby o tydzień więcej dawali czasu. No, może na 90%. Ze dwa...cztery razy miałem pomysła niezrealizowanego przez aurę, ale i tak większość to brak czasu / prawdziwej chęci.

Ligo
21-07-2022, 23:33
Można też przy tej okazji dopuścić stare tematy.
Ale po co? Tematy są problemem?
Trzeba wziąć do ręki Słownik Języka Polskiego, albo jakąś encyklopedię i lecieć po kolei z rzeczownikami, np:
- AAA Skodę sprzedam
- abstrakcja
- absynt, czyli alkohol
itd, itd...

Dex
22-07-2022, 07:48
Absolut... albo dwa :mrgreen:

Ahhhhhhh jaka piękna deszczowa pogoda xD

pysson
22-07-2022, 08:36
"Hipostaza dyskursywna heurystyki dialektycznej" :D

Powtarzenie tematów w edycjach jubileuszowych tylko.

Dex
22-07-2022, 09:35
"Penelopia w okolicy lewego głowozaura" :D

To moze zamiast trzech tematów w pełnych edycjach jeden temat, ale można dodać od siebie co sie chce w szopie?

sneer
23-07-2022, 08:40
Może na pełne edycje taki temat: "Wolny temat" np. wolny temat nr 1, a potem następne numery. :razz::D

OjTam
14-09-2022, 12:37
UWAGA!

Od kolejnej edycji, pkt I.3 regulaminu będzie brzmiał:


Uczestnik przesyłając zdjęcie lub pracę do zabawy potwierdza, że praca lub zdjęcie zostały wykonane przez uczestnika i posiada on do nich wszelkie prawa autorskie lub ma zgodę autora na ich przesłanie do zabawy. W przypadku, gdy na zdjęciu widnieje postać, autor fotografii oświadcza, że ma prawo do zadysponowania wizerunkiem osoby widocznej na zdjęciu w zakresie wymaganym w tym konkursie.
Odstępstwa od tej zasady będą skutkowały 3-miesięcznym odpoczynkiem od forum.


Zapis znajdzie się tak czy siak. Jak ktoś ma jakieś dodatkowe sugestie, pisać.

- - - - kolejny post - - - - - -

Myślę też o dodaniu jeszcze jednego pkt, brzmiał by tak:

xx. Prowadzący zabawę zastrzega sobie prawo do ingerencji w zdjęcia, w celu usunięcia niechcianych reklam, lub treści niezgodnych z regulaminem Forum, w przypadku zaistnienia sytuacji, w której autor pracy nie może/nie zdąży podmienić pliku.

Wiem, dość brutalne, ale już raz tak trzeba było zrobić. Złapała się reklama chwilówki w kadrze.

OjTam
14-09-2022, 19:31
https://forum.nikoniarze.pl/threads/312917-Zadania-Tematyczne-Nowy-regulamin

PM.M
14-09-2022, 20:29
Wiem, że dyskusja z dyrekcją nie przystoi, ale może by to ograniczyć do przypadku, kiedy ... widnieje postać w stopniu umożliwiającym jej identyfikację,...

OjTam
14-09-2022, 20:37
I znów... Myślałem, że to się samo przez się rozumie. Cóż, można dopisać. Będzie jaśniej.

PM.M
14-09-2022, 20:55
Dziękuję

Jacek_Z
14-09-2022, 21:19
Chodzi o dysponowanie wizerunkiem. Czyli jak mamy tłum to nie trzeba mieć zgody. Ale jak 1-2 osoby to tak.
W RAWkach dopiszemy oczywistość, że "obróbkowicz" nie ma praw autorskich do oryginału, a obróbka może być publikowana tylko na tym forum.

crusiek
14-09-2022, 21:35
Cóż, to przekazujący musi zdecydować czy wizerunek jest rozpoznawalny czy nie, nikt za niego tego nie zrobi, bo w razie W to nie kierownik pójdzie się tłumaczyć xD

Jacek_Z
14-09-2022, 23:08
Jeśli jest rozpoznawalny, a osoba będąca na zdjęciu wyraża zgodę, to mozna takie zdjęcie dać na forum.

jurkarol
15-09-2022, 15:29
UWAGA!

Od kolejnej edycji, pkt I.3 regulaminu będzie brzmiał:




Zapis znajdzie się tak czy siak. Jak ktoś ma jakieś dodatkowe sugestie, pisać.

- - - - kolejny post - - - - - -

Myślę też o dodaniu jeszcze jednego pkt, brzmiał by tak:


Wiem, dość brutalne, ale już raz tak trzeba było zrobić. Złapała się reklama chwilówki w kadrze.
No ale jeśli jakaś reklama stanowi część treści zdjęcia, kontekstu to nie wolno? Nie obawiałbym się nadużyć tutaj a znów zamazywanie wszelkich logo wzorem amerykańskim czy TVN to bez sensu. Może nie trzeba być tak przewrażliwionym chociaż sam reklam żadnych nie znoszę, ale nie o to chodzi, tylko o treści. A no właśnie wspomniało mi się logo - czy logo też należy uznać za reklamę czy jakieś szyldy Magdo nalda też, dla przykładu, czy w ogóle wszystko i jaka jest granica? Czy tramwaj z logo to reklama MPK Kraków Łódź Warszawa a Intercity - bo w pociągu zrobiono zdjęcie i coś tam się załapało?
To już całe ulice trzeba będzie stemplować bo logo na samochodach, i zamazywać? Zostanie tylko mgła i może jakaś sylwetka stanowiąca zasadniczą treść zdjęcia, ale co z kontekstem. Może przesadzam ale właśnie- jak doprecyzować co jest reklamą?

OjTam
15-09-2022, 15:32
Oj, chodzi o coś takiego:
https://forum.nikoniarze.pl/attachment.php?attachmentid=41675&d=1595876869
(TMT 18/20).

Dalej widać o co chodzi, ale zamazywane było logo i nr telefonów.

jurkarol
15-09-2022, 15:34
Oj, chodzi o coś takiego:
https://forum.nikoniarze.pl/attachment.php?attachmentid=41675&d=1595876869
(TMT 18/20).

Dalej widać o co chodzi, ale zamazywane było logo i nr telefonów.
Rozumiem niby dobre chęci ale w sumie to przewrażliwienie. co z tym numerem telefonu - że zaraz się zadzwoni? trochę wykastrowane mimo wszystko

Dex
15-09-2022, 16:11
Nie ma być reklamy za free ;)

jurkarol
15-09-2022, 16:43
Nie ma być reklamy za free ;)
Hehe.
To proponuję wzorem tvn zamazywanie wszelkich logo i napisów na koszulkach. Skąd wiadomo że dany napis nie reklamuje czegoś. Nie będzie tak, że jakaś fotografia rowerów z imprezy i tam się załapie wytłoczony napis firmy [...] Albo [...]
To już na forum się procesów boimy o darmową reklamę czy co.
Albo impreza sportowa masowa czy tour de pologne, pardon za reklamę tour de pologne, a tam wszystko flagi szmaty banery z nazwami firm... to się wykastruje
Światowe czy niby postępowe to forum się robi no no

OjTam
15-09-2022, 16:47
O konieczności tego zapisu najlepiej świadczy fakt, że przez te wszystkie lata raz był potrzebny. Raz.

Ale, jak to mówią... Lepiej mieć i nie potrzebować, niż na odwrót. ¯\_(ツ)_/¯

crusiek
15-09-2022, 17:11
Te reklamy się tam nie biorą z przypadku, TVN organizatorzy itp itd dostają za to gruba kasę, sponsoring itp, tylko co to ma do naszego forum, nie rozumiem tego rozrzewnienia i łez żalu xD
Równie dobrze zostawmy spamerów bo cialis i viagra się zawsze przyda [emoji1787][emoji23][emoji1787][emoji23][emoji1787][emoji23]
Tak wiem, porównanie z d... XD

jurkarol
15-09-2022, 19:54
O konieczności tego zapisu najlepiej świadczy fakt, że przez te wszystkie lata raz był potrzebny. Raz.

Ale, jak to mówią... Lepiej mieć i nie potrzebować, niż na odwrót. ¯\_(ツ)_/¯
Nie chodzi o konieczność zapisu tylko o sam fakt ograniczenia w sumie kreatywności. O absurdzie takiego zakazu napisałem, a do jakiego stopnia jest coś reklama a kiedy nie jest, nie ma wytycznych

OjTam
15-09-2022, 20:04
Jeśli ktoś będzie chciał jakąś reklamę kreatywnie wykorzystać, to wykorzysta ją, jednocześnie nie reklamując. Tyle.
Będą zamazywane loga, numery telefonów, maile, adresy www, kody QR czy inne elementy, pozwalające określić czyja to jest reklama.
To forum nie ma takiego zasięgu, więc zalew PRowców próbujących reklamować w ten sposób nam nie grozi, ale zapis zostanie.

A skoro tak się kreatywność martwisz, to może pozwalajmy też na podpierdzielenie czyichś zdjęć? Zawsze można im kreatywnie zmienić kolor czy kadr przekręcić... ¯\_(ツ)_/¯

jurkarol
15-09-2022, 22:47
Jeśli ktoś będzie chciał jakąś reklamę kreatywnie wykorzystać, to wykorzysta ją, jednocześnie nie reklamując. Tyle.
Będą zamazywane loga, numery telefonów, maile, adresy www, kody QR czy inne elementy, pozwalające określić czyja to jest reklama.
To forum nie ma takiego zasięgu, więc zalew PRowców próbujących reklamować w ten sposób nam nie grozi, ale zapis zostanie.

A skoro tak się kreatywność martwisz, to może pozwalajmy też na podpierdzielenie czyichś zdjęć? Zawsze można im kreatywnie zmienić kolor czy kadr przekręcić... ¯\_(ツ)_/¯

No przecież nie o taką "kreatywność" mi chodzi, bo to nie jest kreatywność jak wiesz i wcale tego nie powiedziałem, nie wkładaj mi tego w... klawiaturę.
Czy logo marki samochodu to jest reklama czy nie?