PDA

Zobacz pełną wersję : Formatowanie karty SD do filmowania



Piotr56
07-05-2015, 16:00
Witam
Czy ktoś z Was próbował długich nagrań bez przerw?
Formaty stosowane do kart SDHC powodują że długie nagrania są dzielone na kawałki i w najbardziej nieoczekiwanej chwili na filmie mamy przerwę :(.
Moje doświadczenia dotyczą kamery HDC-SD900 Panasonica, ale problem generalnie wynika z właściwości formatu kart a nie ze sprzętu.
Próbowałem formatować kartę na format typowy dla SDXC (exFAT) ale kamera jej nie zobaczyła pomimo że teoretycznie powinna widzieć karty 64GB sformatowane na exFAT, niestety SDXC są dość drogie aby kupić kartę do testów i przekonać się że i tak trzeba wykonać format na FAT32 i cierpieć jego ograniczenia.
Czy macie jakieś doświadczenia w zapisie długich sekwencji ( np. cały koncert ) na karty SD ?
Pozdrawiam

Maciek N
07-05-2015, 16:59
Jeśli kamera wymaga karty którą formatuje fat32 to inaczej nie będzie.

GonzoG
07-05-2015, 17:30
Większość urządzeń nie chce widzieć kart <64 GB formatowanych w exFAT. Dopiero karty SDXC mają dopuszczony standard exFAT.

A jak jest z dzieleniem - różnie. Część będzie nagrywała do plików do 4 GB, a część nie. Tu też dużo zależy od tego jak zostało zaprogramowane urządzenie.

Na innym forum znalazłem coś takiego (odpowiedź Panasonica na pytanie odności SDXC, exFAT i limitu 4 GB w SD900):

(...)In response to your email our camcorders do not use the exFAT system when formatting the memory cards. You can use SDXC cards with that unit.

The files are created in files of up to 4GB in size. If over 4GB is used in one scene then a new file will be created.(...)
Tłumaczenie:
Kamery nie używają formatu exFAT przy formatowaniu kart. Można używać w niej kart SDHC.
Kamera tworzy pliki do 4GB, jeśli ciągłe nagrywanie przekroczy 4 GB, zostanie utworzony nowy plik.

Maciek N
07-05-2015, 18:00
Był kiedyś o tym wątek na filmowiec.pl. Z tego co pamiętam to jest jakiś sposób łączenia żeby nie występował przeskok ale musisz sobie ten temat znaleźć.

Piotr56
08-05-2015, 10:46
Witam
Dzięki GonzoG, wynika z tego że oprogramowanie kamery potnie pliki nawet na exFAT, czyli nie warto kupować do niej SDXC.
Problem był dla mnie niejasny, bo w polskiej instrukcji jest napisane o kartach SDXC, natomiast nie ma nic o formacie, natomiast
w wersji angielskiej instrukcji jest wprost napisane że SDXC są formatowane na exFAT.
Szkoda że kamera nie wykorzystuje w pełni właściwości formatu exFAT :(
Piotr