PDA

Zobacz pełną wersję : Kitowy obiektyw i nieostre zdjęcia - PROBLEM



Daga
21-08-2005, 00:24
Witam

Mam problem. Zaraz sie załamię...
Miesiąc temu sprzedałam posiadane przez siebie szkła. Miałam Sigmę 18-50DC F3,5-5,6 i Nikkora 28-100G.
Kupiłam kita - 18-70.
Kiedyś moje zdjęcia były ostre jak brzytwa. Dzisiaj autofocus ustawia ostrość jak dla mnie zupełnie przypadkowo.
Wykonałam w ostatnich dniach dwie próbne sesje ślubne w plenerze. Nie bardzo mam czym się pochwalić modelom, zdjęcia są zwyczajnie nieostre. Albo ostrość ustawiona jest gdzieś indziej, albo... na dzisiejszych fotkach bywa, iż w ogóle jej nie ma.
Wykonałam przed chwilą kilka zdjęć w domu - dla sprawdzenia, czy to moja ręka się tak trzęsie przy fotografowaniu innych osób, czy aparat coś kiepści.
Ustawiłam ostrość na twarzy osoby siedzącej bokiem do mnie. W centrum wizjera miałam ucho ;). Jakby ostry wyszedł tylko kawałek rękawa t-shirta... - widać dosyć wyraźnie nitki.
Na kolejnym zdjęciu ostrości sie nie doszukałam...
Następnie ustawiłam obok siebie kilka książek, jedną wysunęłam by byłą najbliżej aparatu. Ta próba wychodzi natomiast dobrze. Najczęściej ostra jest książka testowa, chociaż wcale nie jest gruba i dosyć trudno ustawić ostrość właśnie na nią.
Aż tak fatalnie nie było nigdy jak dzisiaj. Nie wiem, zupełnie nie wiem o co tu chodzi.
Czy ten obiektyw jest uszkodzony, czy jak ? Czy może coś da się wyregulować ?
Pytanie : czy pierścien ustawiania ostrości przy ustawianiu manualnym powinien obracać się dookoła ? - czy nie powinien zatrzymać się na krańcowych ustawieniach ? - czy owe kręcenie dookoła może mieć związek z ustawianiem ostrości ?
Dodam, iż punkt ustawiania ostrości mam w centrum kadru - tak mam ustawione.

Pomóżcie, poradźcie coś proszę...
Co mam zrobić, jaki jeszcze test wykonać i ogólnie - z czym może być związany problem...

Pozdrawiam.

trigger
21-08-2005, 00:37
Co do pierścienia, to w sumie można obrócić dookoła. Może ten obiektyw był uszkodzony jednak?? Pokaż może jakieś przykładowe zdjęcia. Zrób też test na FF/BF - może ma tę wadę. Ale jak pokażesz zdjęcia to pewnie będzie łatwiej ocenić co i jak

Tomek
21-08-2005, 01:34
A jaką masz wersję softu w aparacie?
Chodzi o część A.

Daga
21-08-2005, 01:39
Mam teraz soft :
A-2.0, B-2.0

Co do BF-FF, mam może minimalny BF, teraz sprawdzałam, wychodzi mi jakieś 10mm, ale nie wiem czy dokładnie go wykonałam. Tak jak pisałam jednak, test z wysuniętą książką wychodzi OK.

Pozdrawiam

Tomek
21-08-2005, 01:41
To w takim razie zmień szybciutko na 1.01 i zrób testy.
Po mojemu powinno pomóc.

Daga
21-08-2005, 02:04
A gdzie znajde stary soft ? :?
Na stronie nikona nie znalazlam, w googlach tez mi sie nie udalo...
Dzieki.

Pozdrawiam

Tomek
21-08-2005, 02:06
Podaj emila to Ci wyślę

A 1.01 poszło.

trigger
21-08-2005, 07:57
No chyba racja ten soft A 2.0 podobno nie był za szczęśliwy jeśli chodzi o AF. :|