Zobacz pełną wersję : Nikon D750 i problem z AF HELP !!!
bazarektrzebnica
03-05-2015, 17:23
Cześć. Zrobiłem sobie mały prezent w postaci Nikona D750 i obiektywu Tokina SD 16-28 F2.8 (IF) FX. Sprzęt nowy, zrobiłem coś ok 500 fotek i nagle przestał działać mi AF. Obiektyw dział tylko w manualu zarówno na ustawieniu AF jak i Na M. Body pracuje wszystkie funkcje są dostępne i działające. Sprzęt bezwypadkowy, najprawdopodobniej coś się przestawiło...tylko co??? Jako laik PROSZĘ O pomoc !!!
Przełącznik w aparacie i na obiektywie jest na AF?
Jeśli przy ustawieniu obiektywu na AF i działa manualne ustawianie ostrości, to znaczy, że rozkleił się obiektyw.
Tu pokazany przykład na 11-16/2.8:
http://www.lensrentals.com/blog/2012/09/lensrentals-repair-data-january-july-2012
Podstawowe pytanie. Jaki tryb ostrości wykrywa body. Najlepiej odczytać to z exif. Jeśli raportuje AF, to coś jest popsute w obiektywie. Jeśli MF, to może to być popsuty obiektyw lub przestawione body.
Czy aparat w AF-S robi zdjęcia zawsze, czy tylko gdy ręcznie ustawisz ostrość?
Przełącznik w aparacie i na obiektywie jest na AF?
To Tokina, więc pewno pierścień ostrości jest przesunięty do aparatu.
Zakładam, że użytkownik wie jak przełącza się AF w jego obiektywie.
Nostromo
12-05-2015, 14:21
Chyba jednak nie wiedział :)))....
...chyba chowając lub wyjmując sprzęt z do torby chwycił za pierścien ostrośc, a że tokina i body swoje wazą, to się ... przełączyło ....:)))))
mazurkiewiczm
15-05-2015, 17:40
niedawno miałem dokładnie to samo tzn.w czasie odkładania powyższego obiektywu przesunął się pierścień AF tak że niestety się wyłączył ,zauważyłem to po pewnej dłuższej chwili (sposób przełączania tymi pierścieniami woła o pomstę do nieba) pierścień jest ogromny i nietrudno go przestawić
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.