PDA

Zobacz pełną wersję : kolorowe czarnobiałe NEF-y.....



agape
10-05-2007, 18:35
yyy - no więc ostatnio spotkało mnie takie oto ciekawe doświadczenie - do tej pory D80 robiłam wyłącznie w kolorze - do czarnobiałych zdjęć (które dla mnie muszą mieć to coś zwane "duszą") używałam wyłącznie kochanego f80 i tradycyjnych filmów B&W - jednak ostatnio z braku czasu na ceregiele z wywoływaniem filmów - postanowiłam, że zrobię zdjęcia czarnobiałe "na cyfrowo". Zmieniłam więc ustawienia w D80 na B&W i do dzieła.
Jakież było moje zdziwienie, gdy po wywołaniu NEF-ów w programiku którego zwykle używam i jestem zadowolona - RAW Therape - zamiast zdjęć czarnobiałych - wedle ustawień w aparacie i wg tego nawet co widziałam na jego lcd przy podglądaniu efektów w trakcie sesji - na monitorze mojego komputera ukazały się zdjęcia KOLOROWE :shock:

A szczerze mówiąc ja myślałam i spotkałam się z takimi opiniami, że jeśli już robić zdjęcia cyfrowe - czarno białe - to najlepiej odrazu robić takie przy pomocy odpowiedniego trybu - B&W- w aparacie - a nie za pomocą zamiany koloru na B&W dopiero na etapie np. PS-a ... - a tu taki zonk...
Jaki jest więc sens bawienia się w zmianę ustawień w aparacie na czarnobiałe - skoro ten i tak zapisuje zdjęcia w kolorze?

Czy może ja zrobiłam coś nie tak???

JK
10-05-2007, 18:43
Wszystko jest OK. Jeśli te zdjęcia zostały by zrobione w JPEGach, to by były czarno-białe, ale jeśli są robione w RAWach (NEF) to moga być i kolorowe i czarno-obiałe i w sepii i w wielu innych wariantach. RAW to zapis tego, co zarejestrowała matryca, a matryca rejestruje obraz w kolorze. Dopiero podczas obróbki pliku RAW (jest to często porównywane do wywoływania negatywu) możesz zdecydować, jakie to zdjęcie ma być. Niektóre programy do obróbki plików RAW odczytują i stosują ustawienia aparatu, ale niestety nie wszystkie to robią. A i tak zaraz Ci tu napiszą, że konwersję do B&W najlepiej zrobić samodzielnie. Wyniki zazwyczaj sa lepsze niż te z automatu.

stig
10-05-2007, 19:06
To co napisal JK to cala prawda o BW w aparacie.
To co robi aparat z NEFami, kiedy ustawisz mu tryb BW, to po prostu zapis dodatkowej informacji o desaturacji zdjecia. Jesli uzyjesz programu, ktory odczytuje ustawienia zapisane w NEFach przez soft aparatu, to takowe bedziesz mial. Problem jednak lezy w tym, ze nijak sie to ma do faktycznie czarno-bialego zdjecia.
Duzo lepsze efekty uzyskasz w komputerze, przy pomocy mieszania kanalow lub innymi technikami (bron boze nie przez desaturacje czy konwersje do grayscale).

Maciej
10-05-2007, 19:14
to takowe bedziesz mial.
To jest kobita. :)

stig
10-05-2007, 19:23
To jest kobita. :)

Wim... A Ty zara o jedno literowke sie czepiosz...

;)

Maciej
10-05-2007, 19:24
Jo najserdeczniej przeproszam.

Moje było zamierzone. ;)

agape
10-05-2007, 20:00
hehe - no kobita, kobita... - nic nie szkodzi ;)

No tak - macie rację teraz już ogarniam. ;)

grzegorzant
12-05-2007, 19:58
To co napisal JK to cala prawda o BW w aparacie.
To co robi aparat z NEFami, kiedy ustawisz mu tryb BW, to po prostu zapis dodatkowej informacji o desaturacji zdjecia. Jesli uzyjesz programu, ktory odczytuje ustawienia zapisane w NEFach przez soft aparatu, to takowe bedziesz mial. Problem jednak lezy w tym, ze nijak sie to ma do faktycznie czarno-bialego zdjecia.
Duzo lepsze efekty uzyskasz w komputerze, przy pomocy mieszania kanalow lub innymi technikami (bron boze nie przez desaturacje czy konwersje do grayscale).

a swoją drogą taki CO LE mimo najszczerszych chęci :) "nie desaturuje" do końca. Zawsze trochę koloru zostaje, czy tak?