PDA

Zobacz pełną wersję : D5200 czy D5300.



Maku2
26-04-2015, 19:18
Witam.

Kupuję aparat który ma służyć jako uzupełnienie do kamery na różnych imprezach okolicznościowych. Generalnie rzecz biorąc od kopa brałbym D5200 który w pełni powinien spełnić moje wymagania. Jest jednak mały problem, kamera którą posiadam nagrywa w fullHD 60p/50p a D5200 przy fullHD tylko 60i/50i. Przy slow motion widać sporą różnicę. I teraz pytanko czy będzie to bardzo widoczna różnica, bo np. przy 720p już można nagrywać w 60p i 50p. Nie miałem tylko nigdy do czynienia z łączeniem materiału w różnej ilości klatek i nie wiem czy będzie to bardzo widoczne w gotowym materiale. Nie jest też tak że wszystko robię w slowmo.

Poza tym nie widzę żadnej funkcji która mogłaby mnie przekonać do dołożenia kilkuset złotych do zakupu 5300 zamiast 5200.

Byłbym wdzięczny gdyby ktoś mógł mi poradzić czy warto dokładać kasę do nowszego modelu.

lucek92
26-04-2015, 19:30
Witam.

Kupuję aparat który ma służyć jako uzupełnienie do kamery na różnych imprezach okolicznościowych. Generalnie rzecz biorąc od kopa brałbym D5200 który w pełni powinien spełnić moje wymagania. Jest jednak mały problem, kamera którą posiadam nagrywa w fullHD 60p/50p a D5200 przy fullHD tylko 60i/50i. Przy slow motion widać sporą różnicę. I teraz pytanko czy będzie to bardzo widoczna różnica, bo np. przy 720p już można nagrywać w 60p i 50p. Nie miałem tylko nigdy do czynienia z łączeniem materiału w różnej ilości klatek i nie wiem czy będzie to bardzo widoczne w gotowym materiale. Nie jest też tak że wszystko robię w slowmo.

Poza tym nie widzę żadnej funkcji która mogłaby mnie przekonać do dołożenia kilkuset złotych do zakupu 5300 zamiast 5200.

Byłbym wdzięczny gdyby ktoś mógł mi poradzić czy warto dokładać kasę do nowszego modelu.

Taka właśnie między nimi różnica (oprócz bajerów jak WIFI i GPS), że D5300 nagrywa w 60p/50p. Poza tym jakość obrazu video jest nieco lepsza w D5300. MZ warto dołożyć parę stówek.

Kedirak
26-04-2015, 20:00
D5200 IMHO kupowany jako nowy jest zupełnie bez sensu. D5300 Ma znacznie lepszą matrycę. Oczko wyżej, w modelu D5500 jest dodatkowo dostępny Flat Profile, choć dla amatorskich filmików i tak wolałbym mieć continuous focus obecny w canonie 70D :>

Maku2
27-04-2015, 14:10
Witam,

zmieniły się troszkę plany, zyskałem większy budżet i kilka nowych możliwości.

Na aparat mogę teraz wydać ~2000 pln (+1500 szkło)

Do tej pory brałem pod uwagę jedynie D5200 oraz D5300 ponieważ tylko one mieściły się w poprzednich założeniach.

Dodatkowo mam możliwość wzięcia sprzętu na fakturę na firmę przyjaciela, a ten będzie mi w stanie oddać 100% podatku vat. Do tego jest jeszcze promocja cashback.

Cały sprzęt będę kupował prawdopodobnie w Krakowie, w sklepie fotoplus.pl

I teraz wygląda to tak (odejmując od ceny podatek vat oraz zwrot cashback):

D5200 - 1385.23 zł
D5300 - 1598.73 zł
D7100 - 2158.73 zł

I teraz zastanawiam się, czy lepiej wziąć np. D5200 i to co zostanie (600-700zł) dołożyć do lepszego szkła na start, czy lepiej kupić D7100 i na razie kupić troszkę tańsze szkło ale cieszyć się poziom lepszą puszką do której za jakieś pół roku - rok, będę mógł dokupić lepsze obiektywy.

Zdaje sobie sprawę, że temat rzeka, ale nie chce pluć sobie za dwa miesiące w brodę że pożałowałem kilku stówek na dużo lepsze body (o ile D7100 jest faktycznie dużo lepsze od 5200/300)

Inaczej sprawa wyglądała by, gdyby był to mój zawód, ale jest tak że po prostu mam możliwość dorobienia sobie paru ładnych groszy, nauki w temacie fotografii oraz może w przyszłości porzucenia obecnego zawodu na rzecz zdjęć / wideo, kto wie.

Tak więc góry dzięki za wyrozumiałość : )

Maciek N
27-04-2015, 15:01
Żadna puszka nie jest przyszłościowa. Musisz się liczyć że za 2 góra 3 lata zapragniesz czegoś lepszego a stara będzie niewiele warta.
Co innego obiektywy. Jak zainwestujesz w taki, który Ci przypasuje to może służyć kilkanaście lat. Poza tym one nie tracą tak szybko na wartości.
Trzecia sprawa to łączenie obrazów z przeplotem i progresywnie. Tego robić się nie powinno. Po zmontowaniu obraz będzie raz gorszy raz lepszy. Fatalny pomysł.
Tak jak koledzy wyżej radzili zainwestuj w D5300 i myśl o obiektywach.

GonzoG
29-04-2015, 12:40
Do wideo nie brałbym D7100 - cięższy, brak ruchomego LCD.
D5300 jest wygodniejszy.

Co do łączenia filmów z różnymi FPS - odradzam. Przy zmniejszaniu wyraźnie widać skoki (wycięcia klatek) co jakiś czas, przy zwiększaniu ilości klatek widać co jakiś czas przyspieszenia obrazu, a porządne przetworzenie do jednej prędkości zajmuje bardzo dużo czasu.
Jak kręcić to wszystko przy jednakowej ilości klatek /s.