PDA

Zobacz pełną wersję : Serwis regulacja AF w D7000 i Tokiny



mariuszz24
24-04-2015, 00:09
Witam wszystkich.

Mam D7000. W lutym upłynęły 2 lata od kupna.

Mam następujące wartości mikro-regulacji:
-5 dla N18-105
-10 dla N35mm/1.8G
-14 dla N50mm/1.8D (moje najlepsze zdjecia)
>-20 dla Tokina 11-20/2.8

Nie zgłaszałem do serwisu bo N18-105 ma takie wartości jak inni na forum, poza tym dla Nikkorow wszystko miesciło się w zakresie mikroregulacji.

Przy nowej Tokinie mam problem.

Ze sklepowym D7000 wydawało mi się, że Tokina ostrzyła bez mikroregulacji.

Bez wątpienia będę musiał zapłacić za regulacje. Jaki to jest koszt?
Poradźcie proszę jak zgłosić do serwisu Nikon polska aby mi dobrze wyregulowali body i dali zapas dla Tokiny. Wydaje mi się, że byłoby najlepiej wskazać na N50 ale nie mogę go im wysłać i nie można go regulować?

mariuszz24
24-04-2015, 11:35
Obrazki dla kalibracji -15 i -20. Chyba -20 jest w miarę dobry.
-15: http://imageshack.com/a/img661/2963/4t2PSY.jpg
-20: http://imageshack.com/a/img673/7200/SOfQih.jpg

MstrG
24-04-2015, 12:58
Witam wszystkich.

Mam D7000. W lutym upłynęły 2 lata od kupna.

Mam następujące wartości mikro-regulacji:
-5 dla N18-105
-10 dla N35mm/1.8G
-14 dla N50mm/1.8D (moje najlepsze zdjecia)
>-20 dla Tokina 11-20/2.8

Nie zgłaszałem do serwisu bo N18-105 ma takie wartości jak inni na forum, poza tym dla Nikkorow wszystko miesciło się w zakresie mikroregulacji.

Przy nowej Tokinie mam problem.

Ze sklepowym D7000 wydawało mi się, że Tokina ostrzyła bez mikroregulacji.

Bez wątpienia będę musiał zapłacić za regulacje. Jaki to jest koszt?
Poradźcie proszę jak zgłosić do serwisu Nikon polska aby mi dobrze wyregulowali body i dali zapas dla Tokiny. Wydaje mi się, że byłoby najlepiej wskazać na N50 ale nie mogę go im wysłać i nie można go regulować?

Skoro Tokinę masz nową to może wymień na inny egzemplarz?

merkator
24-04-2015, 14:14
Zdecydowanie korpus i szkła (N18-105 oraz N35G) do serwisu. Miałem podobny problem i w okresie gwarancji (na szczęście) zrobili mi regulację. Teraz odchyłka jest +-2.
Szkoda rozregulowywać tokinę kiedy korpus ma wadliwie działający AF.

Zastosuj ciut inny wzornik oraz procedurę ;)
np. http://rafalglebowski.pl/blog/mikroregulacja-af/

lub
1. Aparatem na statywie wyostrzyć w trybie LV na czymś kontrastowym, ustawionym w płaszczyźnie pionowej do osi obiektywu (może być karta testowa przyklejona do ściany).
2. Wyłączyć LV i przełączyć AF w tryb M (na obiektywie lub body).
3. Ustawiać mikroregulację krokowo (czyli -1, -2, -3) i naciskając spust do połowy sprawdzać, czy jest potwierdzenie ostrości w wizjerze. Znaleźć najmniejszą wartość mikroregulacji, przy której potwierdzenie zapala się w sposób pewny.
4. To samo, tylko w drugą stronę - znaleźć największą wartość, przy której jest potwierdzenie ostrości.
5. Ustawić mikroregulację na wartość pośrodku między najmniejszą a największą (czyli jeśli np. w kroku 3. znaleźliśmy -7 a w kroku 4. +3, to należy ustawić -2 i gotowe!
(z konkurencyjnego serwisu http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=41906&postdays=0&postorder=asc&start=20)

notdot
24-04-2015, 17:54
Można też wysłać najpierw body do mikroregulacji, a potem obiektyw razem z body do serwisu Tokiny

zgera
24-04-2015, 19:09
Mam następujące wartości mikro-regulacji:
-5 dla N18-105
-10 dla N35mm/1.8G
-14 dla N50mm/1.8D (moje najlepsze zdjecia)
>-20 dla Tokina 11-20/2.8

W Twoim przypadku najlepszym rozwiązanie byłoby przesunięcie punktu ostrości w kierunku FF o 10 działek, wtedy mikroregulacją ustawiłbyś wszystkie obiektywy.
Serwis skalibruje puszkę do wzorca, obiektywy również do wzorca, co z tego może wyniknąć, może być dobrze ale również może być gorzej i wtedy ponowna kalibracja.
Jeśli będziesz wysyłał tylko puszkę to poproś o przesunięcie punktu ostrości w kierunku FF, czasami posłuchają i tak zrobią.

mariuszz24
24-04-2015, 20:45
Ile moze kosztowac kalibracja Body i obiektywu (18-105)? N35 jest jeszcze chyba na gwarancji.
Czy wyslac DHLem? czy lepiej pojecha do Warszawy? Troche mam malo czasu na taka jazde.

@MstrG: Tokiny sa tylko na zamowienie... po zamowieniu maja po 1 sztuce.

@merkator: Fajny pomysl - na to nie wpadlem :)
Pozyczylem statyw.

@notdot, @zgera: pozyczylem innego D7000. Za tydzien moze kolega przyniesie D300 (referencyjne body dla mnie).
Wtedy moglbym podjac decyzje czy wyslac samo body.

Trche boje sie sytuaji, ze wysle wszystko do regulacji. Zaplace i odesla mi takie jakie bylo.

zgera
25-04-2015, 09:09
Ile moze kosztowac kalibracja Body i obiektywu (18-105)? N35 jest jeszcze chyba na gwarancji.
Czy wyslac DHLem? czy lepiej pojecha do Warszawy? Troche mam malo czasu na taka jazde.

@MstrG: Tokiny sa tylko na zamowienie... po zamowieniu maja po 1 sztuce.

@merkator: Fajny pomysl - na to nie wpadlem :)
Pozyczylem statyw.

@notdot, @zgera: pozyczylem innego D7000. Za tydzien moze kolega przyniesie D300 (referencyjne body dla mnie).
Wtedy moglbym podjac decyzje czy wyslac samo body.

Trche boje sie sytuaji, ze wysle wszystko do regulacji. Zaplace i odesla mi takie jakie bylo.

Kalibracja body to koszt około 100 zł, chociaż cena mogła się już zmienić, tyle było gdy ja wysyłałem.
Kalibracja obiektywów jest w podobnej cenie.
Przetestuj swoje szkła na innym body, będziesz miał rozeznanie problemu.
Nie łudź się że jak wyślesz wszystkie szkła i body to po kalibracji ustawienia mikroregulacji dla wszystkich obiektywów będziesz miał na zero.
Jest norma i przewidziane odchyłki od normy, odchyłki dodatnie i ujemne wpływają na lepsze dopasowanie body i szkła, odchyłki dodatnie bądź ujemne które się sumują pogarszają tylko problem.
Jeśli body ma BF i obiektyw ma BF to taki tandem da jeszcze większy BF.
BF w body i FF w szkle sprawi że może być w punkt bez regulacji ale tylko dla tego szkła.

notdot
25-04-2015, 10:13
No właśnie, potestuj różne body i ewentualnie też inna szkła na twoim body i będziesz wiedział, ja ostatnio płaciłem za regulację i czyszczenie matrycy w D7000 165zł w znanym na forum studio w warszawie, wysyłałem kurierem.
A jak masz szkło na gwarancji to kalibracja pod body jest darmowa.

mariuszz24
25-04-2015, 14:33
Sprawdziłem ostatecznie body i szkło (post na http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=252921&page=8).
W skrócie: przy korekcie -20 jestem na lub przed "Depth of field Near limit".
50mm/1.8D bylo dobre bez kalibracji na D300. U mnie wymaga korekcji -15.

Czyli niezbedna jest korekcja -15 do -20.
Obiektyw 35mm/1.8G jest jeszcze na gwarancji.
Chyba wysle do nikona - sam nie wiem. W ciagu miesiaca musze miec sprawe zalatwiona.

Czy tak im opisac problem jak Wam, że nie moge ustawić ostrości dla Tokiny?

notdot
25-04-2015, 15:29
Ja bym raczej opisał że jest problem na szerokich kątach a nie tylko na tokinie

merkator
25-04-2015, 16:06
.....
50mm/1.8D bylo dobre bez kalibracji na D300. U mnie wymaga korekcji -15.
.....

No to masz o 15 działek przestawiony AF w korpusie. Szkła "D" korzystają z śrubokręta i ich się nie kalibruje, tu w 100 procentach za precyzję AF odpowiadają mechanizmy wbudowane w korpus. W przypadku szkieł "G" które posiadają wewnętrzny silnik AF, kalibruje się najpierw korpus a potem szkło. W serwisie robią to do wzorca jak koledzy wspominali.
Mój korpus miał na starcie -12, i poprawili ;)

Nie wiem czy robią kalibrację AF ale w Krakowie jest dość solidny serwis, koledzy go chwalili. http://www.fotoserwis.krakow.pl/kontakt.html
Zawsze możesz zadzwonić tu i tam, i zapytać czy regulują AF i w jakiej cenie.

nikoniarz
25-04-2015, 16:30
Wydaje mi się, że szkła na śrubokręt też się kalibruje.

merkator
25-04-2015, 17:51
Wydaje mi się, że szkła na śrubokręt też się kalibruje.

Alfą i omegą nie jestem. Dzięki za wyciągnięcie z błędu ;)

zgera
25-04-2015, 17:52
Wydaje mi się, że szkła na śrubokręt też się kalibruje.

Nie kalibruje się.

mariuszz24
25-04-2015, 18:21
Po ustawieniu kalibracji na -20 jestem przed albo na "Depth of field Near limit" (przy f=20mm, przeslona 3.5, dystans okolo 1-1.5m). Natomiast dalej Tokina daje piekny ostry obraz. Na innym watku tez przeczytalem, ze ktos dla Sigmy i Tamrona mial -20 wkurzyl sie i wyslal body do Nikona -pomoglo.

Najtaniej byloby dac do regulacji samo body i N35mm/1.8G ktory jest na gwarancji.
Skoro i tak kalibruja wszystko oddzielnie to albo N18-105 skalibruje w body albo im wysle oddzielnie do kalibracji.

Moze jednak serwis Nikona pomimo tego, ze znajomy mial z nim powazne problemy.

Jezeli serwis mi nie pomoze to pozostanie mi oprogramowanie serwisowe (na pewno bedzie w nim jakis offset do korekcji) a potem niezalezne studia. Krakow mam. Wyslijcie mi prosze na Private na wszelki wypadek adres tego studia w Warszawie (jezeli go znacie).

Musze miec sprawny sprzet na poczatku czerwca.

Wojteksw
25-04-2015, 20:19
Wyslijcie mi prosze na Private na wszelki wypadek adres tego studia w Warszawie (jezeli go znacie).



http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=257141

merkator
25-04-2015, 21:35
Po ustawieniu kalibracji na -20 jestem przed albo na "Depth of field Near limit" (przy f=20mm, przeslona 3.5, dystans okolo 1-1.5m). Natomiast dalej Tokina daje piekny ostry obraz. Na innym watku tez przeczytalem, ze ktos dla Sigmy i Tamrona mial -20 wkurzyl sie i wyslal body do Nikona -pomoglo.


Za blisko, sugerowałbym typową odległość z jakiej robisz zdjęcia. Ale nie mniej niż 3-5m.

mariuszz24
25-04-2015, 23:34
@merkator: no tak ale dla takich odleglosci problem zaczyna znikac.
Z teoretycznych obliczen na dofmaster:

f przeslona odleglosc glebia ostrosci
do obiektu od - do w metrach
a) 11mm 3.6 5m 1.27 - nieskonczonosc
b) 11mm 2.8 5m 1.5 - nieskonczonosc
c) 20mm 3.6 5m 2.65 - 44.4
d) 20mm 2.8 5m 2.93 - 11.9
a) 11mm 3.6 3m 1.09 - nieskonczonosc
b) 11mm 2.8 3m 1.25 - nieskonczonosc

notdot
26-04-2015, 10:04
Nie sugeruj się w tym przypadku DoFMasterem, po prostu wyślij body do kalibracji a potem tokinę z body do serwisu tokiny, ewentualnie zrób jeszcze kilka dobrych testów ale nie na ogrodzeniu tylko wiesz, kartka z liniami pod kątem, statyw, wyzwalanie z pilota/wężyka, różne odległości i przysłony, czas odpowiednio mały np. 1/100 lub mniej, itd, itp

Wojteksw
26-04-2015, 10:47
Przeniesiona do innego wątku

mariuszz24
26-04-2015, 22:58
Sprawdzałem na testach według Waszych porad. Jest troszke lepiej niz na siatce.
Tester z celem i linijka pod katem gdzieś mi wsiąkł kilka dni temu. Muszę zrobić nowy.
@notdot: Dziekuje Wam za porady. Postaram sie jak najszybciej wyslac body do kalibracji.

notdot
26-04-2015, 23:06
Jak się nie ma linijki a ma się drukarkę to się odwiedza stronę http://www.skibek.pl/zts/2012/12/foccal-2-3a3-czyli-xxl/

a swoją drogą to czekam aż moje body wróci z kalibracji i idę na zakupy :D

mariuszz24
27-04-2015, 09:32
Bardzo Wam dziekuje. Aparat spakowałem. Dzisiaj wysyłam go DHLem do Nikon Warszawa.
Napiszę gdy tylko będę miał informacje zwrotne.

mariuszz24
12-05-2015, 21:51
Dzisiaj kurier przywiózł aparat i obiektyw N35mm/1.8D.
Zrobiłem od reki kilka zdjęć, wydaje mi sie, ze aparat ostrzy w punkt.
Trochę odetchnąłem. W czwartek sprawdzę dokładnie.