PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z wyważaniem Glidecam HD-2000



Aeon88
22-04-2015, 17:12
Czy spotkaliście się z taką sytuacją, że po wyważeniu glidecama na jedną rękę (wyważony jest ok, stoi prosto, wraca 2-3s) i wzięciu go do drugiej ręki glidecam się przechyla?

Przykład:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/v3-2.jpg
źródło (http://www.adriankraska.pl/ftp/nikoniarze/video/v3.jpg)

Stawiam glidecam na statywie do wyważania własnej roboty, rączka jest równo za glidecamem i w takiej pozycji sprzęt jest wyważany (zdjęcie po lewej). Gdy jest już wszystko ustawione, przekręcam rączką tak że nie jest równo za glidecamem tylko po lewej stronie głównej kolumny glidecama, wtedy sprzęt się rozjeżdża i przechyla, trzeba go wyważać jeszcze raz (zdjęcie po prawej).

Oczywiście gdy znowu rączkę ustawię równo za glidecamem wszystko jest ok. Niestety jest to dla mnie problem bo nie można podczas pracy zmienić ręki którą się trzyma glidecam bo wtedy wyważanie szlag trafia, a łażenie kilkadziesiąt minut z jedną ręką jest dość ciężkie.

Też tak macie że po obróceniu rączki w inną stronę wyważanie się rozjeżdża?

Maciek N
24-04-2015, 09:41
tak być oczywiście nie może. Podejrzewam zbyt wysoko ustawiony środek ciężkości. Musisz tak wyregulować żeby po każdej akrobacji wracał do pionu.
Kwestia wprawy i doświadczenia w wyważaniu. Jak dostrajam urządzenia np. po zmianie obiektywu to zajmuje mi to jakieś 30s. Jeśli zmieniam np. lustrzankę na kamerę to wyważenie trwa 2-3 min.

Aeon88
24-04-2015, 10:39
Samo wyważanie u nas też trwa krótko, z tym nie mamy problemu. Problem polega na tym że po przesunięciu uchwytu w inną stronę niż było wyważane sprawia że aparat dobrze wyważony zaczyna się przechylać. Spróbuję z tym środkiem ciężkości, wydłużę głowną rurkę w dół z odważnikami może będzie lepiej.

Aeon88
24-04-2015, 15:53
Edit: faktycznie środek ciężkości miałem za wysoko, obniżyłem odważniki i teraz jest ok, glidecam zawsze stoi prosto. THX :)

rotor
11-09-2015, 11:26
polecicie jakiś tani (do zabawy w zasadzie, nie jakiś poważnych produkcji) steadycam ?

(w puszkach to odpowiednikiem będzie D3300, a nie od razu D750, czy D4 ;)

GonzoG
11-09-2015, 13:13
Z tanich (nie znaczy dobrych) - Camrock VS60.

rotor
11-09-2015, 14:23
no wpadły mi właśnie one w oko, zastanawiam się, czy będzie to duży problem, jak przekroczę deklarowany udźwig modelu VS40 (1kg) np, o 0,2 - 0,4kg ?
miał ktoś do czynienia z tymi steady ? da się coś nimi porobić ?

Maciek N
11-09-2015, 16:27
Może mieć znaczenie, ale jeśli tak będzie to dodatkowe (minimalne) obciążenie załatwi sprawę. Np. kilka większych podkładek na obciążniki.

rotor
11-09-2015, 16:46
dzięki
pytam, bo różnica między tymi modelami to 400g, przy dłuższej "zabawie" może mieć to znaczenie dla kogoś, kto na co dzien się tym nie zajmuje (filmowaniem), ale jeśli dodatkowe podkładki ew. załatwią sprawę, to mz warto spróbować z tym lżejszym szczególnie, że nie zamierzam montować dodatkowego wyposażenia (monitor, czy cuś )

Maciek N
13-09-2015, 11:23
Raczej sprawdzi się to co piszę ale zaznaczę że tego nie sprawdzałem więc zanim zainwestujesz zrób kilka praktycznych testów. Wystarczy że uda Ci się to wyważyć.