PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon D5500 vs D7200



cebulas
21-04-2015, 19:58
Witam,
Mam pytanie dotyczące możliwości wideo następujących aparatów D5500, D7200, D7000. Lepiej kupić D7000 czy D5500 prawie taka sama cena czy dołożyć do 7200. Potrzebuje aparat, a dodatkowo chce zacząć nagrywać filmy na youtube, będę nagrywał prace w warsztacie lutowanie, toczenie, frezowanie itp. Z góry dzięki za rady

zgera
21-04-2015, 20:01
Do kręcenia filmów najlepsza będzie seria D5xxx, od D5200 w górę ze względu na odchylany ekran.

arturmsi
02-09-2015, 18:37
ktoś orientuj się, który aparat lepiej radzi sobie z pracą na wysokich czułościach? tzn ma mniejsze szumy?

GonzoG
02-09-2015, 19:11
Jeśli chodzi o zdjecia, to jest podobnie. Nowsze trochę lepiej trzymają detale w cieniach.

Jeśli chodzi o wideo - od D5200/D7100 jest bardzo podobnie, przy czym te 2 mają zauważalny banding na najwyższych czułościach. W nowszych już nie ma go.
Starsze puszki pod względem wideo nie nadają się w ogóle do porównania.

TOP67
02-09-2015, 19:20
D7200 pozwala na zmianę przysłony w trakcie filmowania. Seria D5xxx i D3xxx nie. Nie pamiętam już jak to było w D7100.

GonzoG
02-09-2015, 19:30
D7100 nie pozwala.

TOP67
02-09-2015, 19:40
Czyli D7200 jest pierwszą lustrzanką DX, która na to pozwala.

Maciek N
04-09-2015, 09:48
Warto zaznaczyć że tą przesłonę można ustawiać, tyle że pomiędzy ujęciami. Kłopotliwe jest to w reportażu gdy często i drastycznie zmieniają się warunki oświetleniowe. W sytuacjach gdy plan filmowy jest przewidywalny nie ma to większego znaczenia. Osobiście rzadko koryguję przesłonę w trakcie filmowania. Wiąże się to z nieprzyjemnym dla oka skokiem jasności. Ciężko to skorygować w postprodukcji i zazwyczaj trzeba ten moment wyciąć. Dopiero D750 ma płynną przesłonę i to jest bardzo przydatne.

damiroz
09-09-2015, 10:46
Warto zaznaczyć że tą przesłonę można ustawiać, tyle że pomiędzy ujęciami. Kłopotliwe jest to w reportażu gdy często i drastycznie zmieniają się warunki oświetleniowe. W sytuacjach gdy plan filmowy jest przewidywalny nie ma to większego znaczenia. Osobiście rzadko koryguję przesłonę w trakcie filmowania. Wiąże się to z nieprzyjemnym dla oka skokiem jasności. Ciężko to skorygować w postprodukcji i zazwyczaj trzeba ten moment wyciąć. Dopiero D750 ma płynną przesłonę i to jest bardzo przydatne.

D7200 w trybie manualnym ma auto iso, które również bardzo pomaga w przypadku dużych różnic w natężeniu światła - dzięki temu możemy uniknąć przepałów podczas nagrywania.

Warto wspomnieć, że D7200 może nagrywać w 1080 60p ale tylko w trybie w trybie crop x1,3 a taki D5500 może nagrywać normalnie - ot Nikon w ten sposób chciał celowo ograniczyć możliwość D7200.

Maciek N
09-09-2015, 11:41
D7200 w trybie manualnym ma auto iso, które również bardzo pomaga

Czy to iso pracuje płynnie jak w kamerze?

damiroz
09-09-2015, 16:39
Myślę, że TUTAJ (https://www.youtube.com/watch?v=WapK-y2TLXY) znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie.

TOP67
13-09-2015, 23:21
D7200 pozwala na zmianę przysłony w trakcie filmowania. Seria D5xxx i D3xxx nie. Nie pamiętam już jak to było w D7100.


Czyli D7200 jest pierwszą lustrzanką DX, która na to pozwala.

Niestety muszę odwołać swoje rewelacje. To nie D7200 zmienia przysłonę, tylko Nikkor 16-80/2.8-4/8E. To E jest istotne, bo oznacza przysłonę elektromagnetyczną. Z tym obiektywem D7000 też pozwala na zmianę przysłony bez wychodzenia z LV.

arturmsi
09-12-2015, 16:40
Myślę, że TUTAJ (https://www.youtube.com/watch?v=WapK-y2TLXY) znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie.

A d5500 ogarnia autoiso w trakcie filmowania?

Assire
09-12-2015, 17:34
Chyba każda lustrzanka Nikona która pozwala na sterowanie przysłoną za pomocą pierscienia przysłon pozwala też zmieniać wartość przysłony podczas filmowania. Tyle że trzeba też mieć obiektywy z tym pierscieniem.

arturmsi
09-12-2015, 18:10
Chyba każda lustrzanka Nikona która pozwala na sterowanie przysłoną za pomocą pierscienia przysłon pozwala też zmieniać wartość przysłony podczas filmowania. Tyle że trzeba też mieć obiektywy z tym pierscieniem.
Chyba to nie jest odpowiedź na moje pytanie. W cytowanym linku widać jak działa autoiso podczas filmowania w d7200, pytam, jaki lub czy inny nikon z niższej półki ogarnia coś takiego podczas filmowania?

Pugilares
10-12-2015, 15:59
Nie wiem, jak jest w innych, ale w posiadanym przeze mnie D5500 w czasie rejestracji wideo działa auto ISO.
Czyli np. włączam tryb A, uruchamiam LV, startuję zapis wideo i panoramuję z ciemniejszego obiektu na jaśniejszy. W czasie zapisu przesłona i czas pozostają bez zmian. Za to automatyczna ekspozycja jest realizowana przez zmieniające się ISO. Aktualną i zmieniającą się wartość ISO widać na ekraniku.

arturmsi
10-12-2015, 16:13
Nie wiem, jak jest w innych, ale w posiadanym przeze mnie D5500 w czasie rejestracji wideo działa auto ISO.
Czyli np. włączam tryb A, uruchamiam LV, startuję zapis wideo i panoramuję z ciemniejszego obiektu na jaśniejszy. W czasie zapisu przesłona i czas pozostają bez zmian. Za to automatyczna ekspozycja jest realizowana przez zmieniające się ISO. Aktualną i zmieniającą się wartość ISO widać na ekraniku.

o, o to chodziło, dzięki.
Czy ktoś jest w stanie wypowiedzieć się tak samo ma nikon d5300? specyfikacja ta sama, ale w danych technicznych nie można znaleźć o tym informacji, również przy d5500, tylko przy d7200 nikon wspomina o autoiso podczas filmowania.

Pugilares
10-12-2015, 16:54
Ze współczesnych korspusów mam tylko tego D5500, więc nie mam bezpośredniego realnego porównania z innymi współczesnymi korpusami, ale w różnych testach, recenzjach D5500 jest chwalony za wideo - np. za brak zauważalnego rolling shutter, który jest zauważalny w D5300 i chyba też w innych. Jak już wspomniano 60 kl/sek. nagrywa bez cropowania matrycy.
Tak, czy inaczej przebadaj jeszcze temat, czy napewno lustrzanka będzie najlepszym wyjściem do filmowania w warsztacie. Z lustrzanki wychodzą piękne ujęcia, jeżeli jest to filmowanie typu "semi-pro". Czyli wszystko zaplanowane, statyw/steadycam, follow focus, mikrofon/rejestrator. Natomiast nie nadaje się do spontanicznych ujęć, bo 1. głębia ostrości jest mała, 2. autofocus jest praktycznie nieużywalny podczas nagrywania, 3. wbudowany mikrofon łapie mocno odgłosy manipulowania obiektywem (praca VR, zmiany ostrości). Kamerka typu Canon HV30 kosztuje dziś grosze, a znacznie lepiej nadaje się do nagrań, które nie mają budżetu. Do tego dochodzi kwestia montażu materiału - pliki zrzucone na komputer z kamery wideo w rodzaju HV30 nadają się od razu do montowania na średniej klasy komputerze. Natomiast pliki .MOV z Nikona powodują, że mój Core i7 8GB RAM nie wyrabia się kompletnie przy prostych czynnościach montażowych.

arturmsi
10-12-2015, 22:44
ja chce aparat do zdjęć, o filmy i te bzdety pytam przy okazji ;)

RAF7705
10-12-2015, 23:03
Auto ISO przy filmowaniu chyba działa przy większości nikonów.
Akurat bawie się nowym nabytkiem d600, no tak jak pisaliście, pokazuje w czasie filmowania jak zmienia się ISO.
Przy okazji sprawdziłem jak to działa w d90.
No więc, nie pokazuje ale chyba działa, bo obraz się dopasowuje do natężenia światła, tak samo jak w d600.

Pugilares
11-12-2015, 10:14
Czytam sobie http://www.dpreview.com/articles/4086489629/2015-roundup-interchangeable-lens-cameras-800-1200/5 i tam jest napisane:

What we don't:

Lacks a second control dial
No aperture control or auto ISO in video mode
Limited buffer

I zgłupiałem - czy to, co ja widzę w swoim D5500, to nie jest auto ISO w trybie wideo, czy też chłopaki z dpreview słabo się przyłożyli do roboty?

TOP67
11-12-2015, 11:17
Raczej chodzi o to, że nie możesz tego kontrolować. W wyższych modelach można wyłączyć autoISO i zrobić przysłoną przyciemnienie na koniec ujęcia. W D5500 autoISO utrzyma jasność i pojawią się szumy.

Pugilares
11-12-2015, 11:28
Mam włączony tryb A, wyłączyłem auto ISO, rozpocząłem nagrywanie wideo, przechodzę z ciemniejszego motywu na jaśniejszy - ISO stoi w miejscu, ekspozycja się trzyma na wyrównanym poziomie poprzez zmiany czasu migawki. Czyli włączenie/wyłączenie auto ISO działa podobnie (tak samo?) dla wideo, jak dla zdjęć.
Faktycznie, nie widzę możliwości wykonania ręcznego ściemnienia podczas rejestracji ujęcia, ale długo nie szukałem (bo akurat mi to niepotrzebne - wolę robić takie efekty w montażu).

TOP67
11-12-2015, 11:40
Ale chyba nie da się włączyć/wyłączyć autoISO w trakcie nagrywania. A ściemnianie oczywiście wykonuje się w trybie M.

Pugilares
11-12-2015, 13:38
W trakcie trwającego zapisu wideo nie da się wejść do menu - nie da się wyłączyć/włączyć auto ISO.
W trakcie trwającego zapisu wideo w trybie M można - kręcąc pokrętłem - zmieniać czas migawki i w ten sposób ściemniać/rozjaśniać rejestrowany obraz.
Natomiast wciśnięcie i trzymanie przycisku +/- i kręcenie w tym czasie pokrętłem nic nie daje w czasie nagrywania filmu w trybie M.

RAF7705
11-12-2015, 13:56
No bo, po co korekta w trybie M?
Masz wtedy dostęp do wszystkich parametrów i nimi operujesz manualnie. Zawsze tak było.

TOP67
11-12-2015, 14:08
No bo, po co korekta w trybie M?
Masz wtedy dostęp do wszystkich parametrów i nimi operujesz manualnie. Zawsze tak było.

To nie chodzi o korektę. W aparatach z jednym kółkiem tak się zmienia przysłonę w trybie M.

RAF7705
12-12-2015, 01:34
A to sorry, nie wiedziałem.

Pugilares
04-01-2016, 23:52
Trochę zamotałem we wcześniejszej wypowiedzi.
Właśnie spróbowałem jeszcze raz i przy filmowaniu:
* w trybie A, auto-ISO OFF: trzymanie przycisku +/- i kręcenie kółkiem sprawia, że obraz ściemnia/rozjaśnia się w zakresie między - 5 EV a + 5 EV poprzez zmianę czasu migawki;
* w trybie S, auto-ISO OFF: trzymanie przycisku +/- i kręcenie pokrętłem sprawia, że obraz ściemnia/rozjaśnia się w zakresie między - 5EV a + 5 EV poprzez zmianę wartości przysłony;
* w trybie A, auto-ISO ON: też ściemnia/rozjaśnia +/- 5 EV, ale dokładnie jeszcze nie rozpracowałem w jaki sposób. Chyba najpierw zmienia ISO starając się utrzymać czas, dalej jeśli zmiana ISO nie wystarcza zmienia czas. Ale wskaźnik -/+ EV zasłania wartość ISO.
Chodzi o D5500.

GonzoG
05-01-2016, 04:12
Trochę zamotałem we wcześniejszej wypowiedzi.
Właśnie spróbowałem jeszcze raz i przy filmowaniu:
* w trybie A, auto-ISO OFF: trzymanie przycisku +/- i kręcenie kółkiem sprawia, że obraz ściemnia/rozjaśnia się w zakresie między - 5 EV a + 5 EV poprzez zmianę czasu migawki;
* w trybie S, auto-ISO OFF: trzymanie przycisku +/- i kręcenie pokrętłem sprawia, że obraz ściemnia/rozjaśnia się w zakresie między - 5EV a + 5 EV poprzez zmianę wartości przysłony;
* w trybie A, auto-ISO ON: też ściemnia/rozjaśnia +/- 5 EV, ale dokładnie jeszcze nie rozpracowałem w jaki sposób. Chyba najpierw zmienia ISO starając się utrzymać czas, dalej jeśli zmiana ISO nie wystarcza zmienia czas. Ale wskaźnik -/+ EV zasłania wartość ISO.
Chodzi o D5500.
Przecież tak jest chyba od D90, a już na pewno od D7000/D5100, ale jasność na ekranie nie ma bezpośredniego przełożenia na jasność filmu. Tylko i wyłącznie przy manualnych ustawieniach ekspozycji masz rzeczywistą jasność na ekranie.

Pugilares
05-01-2016, 18:12
Nie mam D7000/D5100 ale u mnie w trybie A zmienia się jasność nie tylko na ekranie, ale też na nagranym filmie. Właśnie sprawdziłem.