Zobacz pełną wersję : Pomoc w wyborze akcesoriów dla amatora
Cześć,
Rozpoczynam swoją zabawę z pierwszą lustrzanką.
Zdecydowałem się na D5300 + 18-105 VR,
Wybieram się na wakacje i chcę się dobrze przygotować.
Potrzebuję pomocy w wyborze:
Odpowiedniej karty pamięci, doradźcie jaka pojemność mi wystarczy do pstrykania (przez 14dni) i nagrywania filmów w HD 60fps.
Statywu, który zmieści mi się do torby
Torby, która pomieści statyw :) i aparat z pozostałymi akcesoriami.
Filtru UV i polaryzacyjnego (czy na początek potrzebuję jakiegoś innego?)
coś jeszcze ?
I ostatnie pytanie: czy jest jakiś tani (sprawdzony) pokrowiec na nikona (powiedzmy do 300 zł) który umożliwi mi robienie zdjęć pod wodą?
Z góry bardzo dziękuję za zaangażowanie w wątek.
1). 64 GB
2). Manfrotto 057C4-G + Manfrotto 405
3). Camrock Tank X65
4). Filtr UV sobie daruj
5). Kasy
Ok, wyczułem lekką ironię foveon :) Chciałbym się zmieścić w 700 zł :)
ad 1) czy 64GB CLASS 10 GOODRAM MICRO SDCX UHS będzie dobra?
Ad 2) może za sto lat :P
Ok koniec żartów.
* Karta 64 Gb bo chcesz kręcić filmy a to zżera okrutnie pamięć. Ewentualnie kilka mniejszych bo jak któraś padnie to nie tracisz wszystkiego.
* Statyw najlepiej z jakąś porządną głowicą typu Manfrotto 141RC. Jest pełno podrób tego. Jest regulowana w 3 płaszczyznach stabilna i ma szybkozłączkę i jest metalowa. Sam statyw wg uznania musisz sam określić co potrzebujesz.
* Filtr UV naprawdę do niczego się nie przydaje po za zabezpieczeniem i dodatkowymi odblaskami. Nigdy go nie używam. Polaryzacyjny jak najbardziej wskazany. Nie musi być z górnej pułki.
* Pomyśl zamiast torby o plecaku dla mnie to jest wygodniejsze.
* Futerał wodoszczelny więcej będzie kosztować niż małpka wodoszczelna.
* Pomyśl o jakiejś lampie błyskowej bo na pewno kiedyś się przyda. Nie koniecznie musi być Nikonowska.
* Może jakiś wężyk spustowy o ile jest do tego modelu
* Może jakiś teleobiektyw?
Maciej90
18-04-2015, 12:10
Warto by się jeszcze zaopatrzyć w dodatkowy akumulator - Access'a możesz mieć za nieduże pieniądze.
Jak statyw to polecałbym Slik 340DX - nie jest duży i zbyt ciężki.
64GB powinno być ok. Tylko upewnijmy się; będziesz robić zdjęcia w .jpg czy w RAW? Zdecydowanie, pożądaną pojemność kart rozdziel na dwie sztuki - tak jak powiedział foveon. Osobiście zwróciłbym uwagę na karty Sandisk (co najmniej Extreme).
Filtr polaryzacyjny Marumi (yellow) w średnicy 67mm. to wydatek około 160 PLN - warto!
Torba/plecak - lepiej jeśli statyw będzie można podwiesić, a nie schować do środka.
A oceńcie te produkty proszę:
statyw noname (http://allegro.pl/kompaktowy-statyw-foto-sony-canon-nikon-pentax-i5089308798.html)
wasze opinie o Aquapac'u? (http://www.aquapac.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_css.tpl&product_id=18&category_id=6&option=com_virtuemart&Itemid=33)
Foveon, myślałem, żeby zamiast wężyka spustowego zaopatrzyć się w pilot.
Z wyborem torby poradzę sobie, w końcu nie będzie miała wpływu na zdjęcia, po prostu musi wszystko pomieścić.
Maciej90
18-04-2015, 14:15
Statyw wygląda ok. Z tego co widać to będzie można go imbusem dokręcać w razie potrzeby.
Moim zdaniem Aquapack sprawia wrażenie mało praktycznego.
Statyw ma głowice kulową a to nie jest praktyczne zwłaszcza przy filmowaniu nie zrobisz panoramy.
Torba wodoszczelna na aparat jeżeli ma być tylko dla ochrony przed zachlapaniem to ok ale nie zanurzył bym aparatu w takim wynalazku. Pewnie by się i tak nie zanurzył kwestia wyporności.
Po za tym worki mogą zrobić więcej zła niż dobra. Wsadzisz lekko wilgotny aparat i zrobi się sauna na słońcu i wilgoć wlezie wszędzie. Osłona na obiektyw będzie się obijać bo nie jest do niczego mocowana. Najlepsze są obudowy dedykowane ale to kupa kasy.
Pilot jest Ok ale potrzebuje baterii i skierowania w konkretne miejsce (chyba że jest radiowy), jak będziesz chciał robić nocne zdjęcia z długimi czasami może być kłopot z pilotem.
Zastanów się naprawdę nad plecakiem. kosztuje podobnie co torba i jest tak samo funkcjonalny.
P.S.
Statyw np taki:
http://allegro.pl/statyw-160-cm-udzwig-5kg-glowica-3d-profi-metalowy-i5256773836.html
Głowica zerżnięta z manfrotto i pewnie sama płytka będzie pasować od manfrotto a płytki lubią się gubić.
Płytka:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.abfoto.pl/public/cache/img/resources/private/offer/1/00001585/1832/2117/300x300.jpg)
Foveon, dzięki za zwrócenie mojej uwagi na 3 kierunkową głowicę.
Rozumiem, że będę musiał wydać więcej na statyw niż zakładałem.
Niech będzie to kosztem tego aquapaca, z którego na razie rezygnuję.
Jedyne co mi się nie podoba w tym statywie to rozmiar, ale chyba nie dostanę nic mniejszego (poręczniejszego) w tej cenie.
Jeśli chodzi o plecaki to nie jestem ich fanem, wolę torbę na ramie i odkryte plecy.
Z plecakiem źle bym się czuł w ciepłym kraju.
Napisałeś:
jak będziesz chciał robić nocne zdjęcia z długimi czasami może być kłopot z pilotem.
Możesz powiedzieć dlaczego?
Migacz112
18-04-2015, 17:23
Wężyk spustowy ma możliwość zablokowania migawki w trybie bulb - normalnie sam aparat ma najdłuższy czas ekspozycji 30s, a z wężykiem masz tyle ile dusza zapragnie :) ostatnio sam robiłem czterominutowe ekspozycje :)
Mniej więcej o to chodzi.
Pilot jest na podczerwień i musi być skierowany w stronę odbiornika w aparacie. Zapewne z przodu mieści się odbiornik.
Tak więc jeżeli chcesz wykonać nocne zdjęcie ustawiasz aparat na B i owym pilotem wyzwalasz migawkę. Jeżeli to zadziała (nie miałem nigdy pilota do aparatu) to migawka jest tak długo otwarta jak odbiornik i nadajnik się widzą lub jak długo trzyma bateria. Po pierwsze musisz celować pilotem gdzieś na przód aparatu i możesz wejść w kadr, po drugie rękę masz wygiętą w dziwnej pozycji. Najtańszy wężyk ma blokadę i jest na kablu i trzymasz go gdzie chcesz.
A prawda jest taka że wężyk kosztuje 15 zł a pilot 9 więc kup oba i będzie po kłopocie.
P.S.
Jak będziesz kupował torbę zwróć uwagę aby miała wymiary podręcznego bagażu u twojego przewoźnika do ciepłych krajów.
Nie wiem jak w innych body ale nie musisz aż tak bardzo celować pilotem, ja w swoim d7100 czy wcześniej w d7000 od tyłu pstrykałem i łapało, do tego jeden klik wyzwolenie migawki, drugi klik zamknięcie, nie ma czegoś takiego że pilot się musi widzieć z body podczas naświetlania w trybie bulb
Fakt 25 zł za wężyk plus pilot to szkoda sie zastanawiać.
Wracając do statywu, w tym przesłanym przez Ciebie foveon nie ma możliwości przyblokowania każdego z przegubów prawda?
Tj, jak ruszysz nieuważnie jedną z dźwigni to możesz przypadkiem obrócić\przchylić aparat w dwóch kierunkach na raz prawda?
Bo np. w takim:
http://allegro.pl/statyw-foto-velbon-df-61-pokrowiec-i5185723888.html
Jest jedna rączka, a pozostałe kierunki obrotu są dokręcane przez pokrętła, czyli mogę sobie zablokować pion i prawo lewo dokręcając pokrętło i wtedy poruszając rączką nie ryzykuje odchyleniem w dwóch kierunkach, dobrze zauważyłem?
W tym co ci pokazałem każdą pozycje się blokuje. Każda z 3 rączek jest tak naprawdę śrubą którą blokujesz przez zakręcenie jej. Tak więc głowica może się ruszać po 1, 2 lub 3 płaszczyznach. To jedno z lepszych rozwiązań.
To co pokazałeś to plastik przy bocznym pochyleniu będzie bardzo niestabilny. Po za tym będzie miało sporo luzów po jakimś czasie.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.