PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon F 80



nikonfan
18-08-2005, 14:49
Witam Wszystkich

Jestem tutaj nowy i chciałbym się przywitać (nie znalazłem osobnego posta)

Planuję zakup F 80 ale diabeł kusi mnie, żeby popatrzeć też na cyfraki D 50 i 70.
Myślicie, że warto inwestować w analoga ?

P.S.
Jak zmienić to czarne tło forum ?

pebees
18-08-2005, 14:55
Myślicie, że warto inwestować w analoga ?

To Ty musisz sobie na to pytanie odpowiedzieć. Ja sobie odpowiedziałem, że warto. Dla mnie warto.

admin
18-08-2005, 15:06
Witaj na forum. Poniewaz napisales rowiez o sprzecie, nie przeniose posta do Nikon Cafe.

Co wybrac? Pytanie o tyle trudne ze nie wiemy do czego uzywasz aparatu, jak czesto i czego po nim oczekujesz. Jakie sa Twoje doswiadczenia? Czy korzystales wczesniej z lustrzanek? Pytania mozna mnozyc. Nie ma wiec sensu, sam napisz lub odpowiedz sobie.

Na stronie glownej, pod tabelami forum, po prawej stronie, masz wybierak "Zmien styl forum". Wskaz "Sub Silver" zeby zmienic styl.

ringo
18-08-2005, 15:30
Witaj na forum nikonfan, baw sie dobrze :wink:

gALL
18-08-2005, 19:46
IMHO warto.

Gdybym mial wolne fundusze to bym zainwestowal w F100 i F3 (ladny tandemik) a narazie musze sie zadowolic F80 i FE2 ... a na dokladke D70 :)

nikonfan
18-08-2005, 22:17
W tej chwili mam Olympusa is 200 (od ok. 3 lat) i jego mozliwosci sa dla mnie juz zbyt skromne. Posiadam tez cyfraka (konica x20) ale to jest tylko zabawka - kiepskie zdjecia, zniekształcone, abberacja, niezbyt dobra ostrość, kurz na wewn. części obiektywu.
Fotografuję głównie na wakcjach, imprezach rodzinnych, itp (ok. 20 rolek na rok)
Główne motywy to ludze i przyroda. Chcę kupić Nikona F 80 (KIT z obiektywem 28-100) i zestaw filtrów B+W lub Hoya (polaryzacyjny, UV, 80,81,82,soft, itp.). Ciągle poszerzam swoją więdzę z zakresu fotografii, mam już 8 książek, które pomogły mi robić lepsze zdjęcia.
Zastanawiam się jeszcze nad cyfrakami D 50 lub 70 ale czy to warto ?

P.S.
Mam propozycję dla Admina, aby założyć i przykleić osobny wątek na powitania Forumowiczów, jakoś tak fajnie by było.

Zoidberg
18-08-2005, 23:18
Chcę kupić Nikona F 80 (KIT z obiektywem 28-100) i zestaw filtrów B+W lub Hoya (polaryzacyjny, UV, 80,81,82,soft, itp.). Ciągle poszerzam swoją więdzę z zakresu fotografii, mam już 8 książek, które pomogły mi robić lepsze zdjęcia.
Zastanawiam się jeszcze nad cyfrakami D 50 lub 70 ale czy to warto?

Ha.. Ja sobie wymyśliłem coś takiego - mam F80 + 2 obiektywy. Jakiś czas temu szalałem na punkcie F100 po postach, w których rozpływano się na jego temat. Ale męczyła mnie też D70. Dlatego po długim namyśle i drapaniu się po głowie pomyślałem sobie, że zrobię tak:

- F80 nigdy się nie pozbędę dobrowolnie bo to aparacik, w którym drzemią duże możliwości a ja pewno nie wykorzystałem dotąd ani połowy z nich,

- F100 sobie daruję, bo choć to super aparacik, i ze stanów można taki przywieźć (przez znajomych) za równowartość 1500 PLN to jednak nie potrzebuję tak dobrego sprzętu, bo po A - nie będę robił przez to ani więcej zdjęć ani zapewne lepszych, a po B - ceny F80 są tak niskie, że musiałbym sporo opuścić by go sprzedać (body rok temu kupiłem za 900 PLN, teraz by szybko poszedł pewno bym musiał spuścić do 500 PLN)

- D70 - niby fajny ale poczekałbym na następce - nie wiem co to będzie D200? D90? - różne są spekulacje. Choć D70/70S to dobry aparacik to jednak uważam, że Nikona stać na nieco więcej nawet w zakresie sprzętu dla zaawansowanego amatora.

- Póki nie wyjdzie następca D70 - zainwestuje w szkła - te zawsze się przydadzą (choć oczywiście z umiarem - bo jak ktoś kiedyś napisał - mieć pełną torbę obiektywów a potem się zastanawiać który kiedy użyć to też nie za dobre rozwiązanie)

Dlaczego chce utrzymać dwa systemy? (Analog/cyfra)

Bo analog będzie mi służył do FOTOGRAFII a cyfra - do robienia zdjęć.

nikonfan
19-08-2005, 07:14
ceny F80 są tak niskie, że musiałbym sporo opuścić by go sprzedać (body rok temu kupiłem za 900 PLN, teraz by szybko poszedł pewno bym musiał spuścić do 500 PLN)
A kupowałeś używany ?
Najtaniej co widziałem (nowy) to 1 599 PLN, poniżej link
http://www.sklepfotograficzny.pl/sklep.foto/lista24-1/
Używanego nie biorę pod uwagę, można się "nadziać" na złom nawet jak fajnie wygląda z zewnątrz :wink:

[ Dodano: Pią 19 Sie, 2005 ]

D70 - niby fajny ale poczekałbym na następce - nie wiem co to będzie D200? D90? - różne są spekulacje. Choć D70/70S to dobry aparacik to jednak uważam, że Nikona stać na nieco więcej nawet w zakresie sprzętu dla zaawansowanego amatora

Z tym D 70 to jest róznie, z tego co czytałem na różnych forach fotograficznych aparat wygląda na mocno niedopracowany: kurz na matrycy, kłopoty z nowym softem, problemy z ostrością i inne przypadłości, no i ta cena - zdecydowanie za wysoka. Lepiej pod względem niezawodności wypada D 50, choć różni ludzie też na niego grymaszą.

[ Dodano: Pią 19 Sie, 2005 ]

Póki nie wyjdzie następca D70 - zainwestuje w szkła - te zawsze się przydadzą (choć oczywiście z umiarem - bo jak ktoś kiedyś napisał - mieć pełną torbę obiektywów a potem się zastanawiać który kiedy użyć to też nie za dobre rozwiązanie)

No właśnie, za cenę np. D 50 (KIT) mogę mieć F 80 + obiektyw Nikor AF 28-105
http://www.sklepfotograficzny.pl/sklep.foto/prod20/
Nie wiem czy to jest lepszy obiektyw niż standardowy, sądząc po cenie (2 x wyższa od podstawowego obiektywu http://www.sklepfotograficzny.pl/sklep.foto/prod55/ ) i po opiniach to chyba tak.

Zoidberg
19-08-2005, 07:58
"A kupowałeś używany ?"

Kupiłem na Allegro - nówka - gość się pozbywał bo dostał w prezencie a miał już cyfrę


"Z tym D 70 to jest róznie, z tego co czytałem na różnych forach fotograficznych aparat wygląda na mocno niedopracowany"

Właśnie dlatego chcę poczekać na następce - o D50 nie mam opinii ale to dość okrojony aparacik a ja wolałbym mieć więcej funkcji, nawet jeśli wszystkich nie wykorzystam niż mniej i później zastanawiać się nad nowym body.


"Nie wiem czy to jest lepszy obiektyw niż standardowy, sądząc po cenie (2 x wyższa od podstawowego obiektywu http://www.sklepfotograficzny.pl/sklep.foto/prod55/ )"

Ja zamiast 28-105 zdecydowałem się na 24-80 (jak w moim podpisie). Niby trochę krótszy ale ponoć lepszy od 28-105

Pozdrawiam

nikonfan
19-08-2005, 08:09
Dzięki za info
Fajne forum
Będę tu zaglądał cześciej :D

zgredek
19-08-2005, 09:37
Fotografuję głównie na wakcjach, imprezach rodzinnych, itp (ok. 20 rolek na rok)
Główne motywy to ludze i przyroda. Chcę kupić Nikona F 80 (KIT z obiektywem 28-100) i zestaw filtrów B+W lub Hoya (polaryzacyjny, UV, 80,81,82,soft, itp.). Ciągle poszerzam swoją więdzę z zakresu fotografii, mam już 8 książek, które pomogły mi robić lepsze zdjęcia.
Zastanawiam się jeszcze nad cyfrakami D 50 lub 70 ale czy to warto ?

Witaj na Forum :D .
Chwilę się zastanawiałem, czy pisać cosik w tym wątku. Jest ździebko rozbudowany tematycznie, a żaden ze mnie guru fotografii by się wymądrzać w kilku zagadnieniach na raz, ale... do wydania pójdzie trochę kasy a przytoczone przez Ciebie argumenty należałoby mocno skorygować. Do rzeczy.

1. Nie popełniasz chorej ilości zdjęć, więc w danej cenie F80 z lepszymi szkiełkami da Ci więcej możliwości wyżycia się fotograficznie niż lustrzanka cyfrowa.
2. Raz piszesz o nikkorze 28-100 w kicie raz o 28-105. To inna klasa szkieł - ten pierwszy nie umywa się do 28-105D, który jest świetnie skorygowanym uniwersalnym szkiełkiem na początek za przyzwoite pieniądze.
Pobaw sie nim trochę i dopiero, jak będziesz wiedział jakie ogniskowe wykorzystujesz najchętniej, sięgaj po szkiełka z wyższej półki.
3. IMHO absurdem jest porównywanie - przynajmniej teraz - D70 i D50. Po pierwsze, te puszki dają zupełnie inne możliwości foto. Po drugie, D50 weszła na rynek niedawno więc siłą rzeczy komentarzy na jej temat jest znacznie mniej. Po trzecie i najważniejsze, na D70 decyduje się znacznie więcej fotozapaleńców niż na D50 stąd też i w tej puszcze znajdują więcej niedoskonałości.
4. Nie sądzę, by konieczny był zakup nowej puszki F80. Na rynku jest ich takie zatrzęsienie, że z pewnością znajdzie się egzemplarz w bardzo dobrym stanie, a znaczną różnice w cenie można przeznaczyć na lepsze szkła.
5. I na koniec wybacz, ale i tego punktu nie mogłem sobie darować - przypinanie filtrów B+W [jednych z najlepszych i drogich] do 28-100mm to dość oryginalny pomysł...
6. Olej punkty 1-5 i rób zdjęcia :wink: .

Skoro spłodziłem ten minielaborat, to jeszcze dwa zdania do Pana Zoidberg'a...
Piszesz:


F100 sobie daruję, bo choć to super aparacik, i ze stanów można taki przywieźć (przez znajomych) za równowartość 1500 PLN to jednak nie potrzebuję tak dobrego sprzętu, bo nie będę robił przez to ani więcej zdjęć ani zapewne lepszych,
No niby racja - ja wykorzystuje jakieś 20% możliwych ustawień mojej puszki, ale... odkąd podpiąłem do F80 porządne ciężkie szkło, szybkość ostrzenia AF delikatnie mówiąc pozostawia wiele do życzenia. Ku memu nieszczęściu, podpiąłem sobie kiedyś mojego 35-70 do F100 i w komforcie pracy nie zauważyłem różnicy. ZAUWAŻYŁEM PRZEPAŚĆ. Tak więc co z tego że setka jest cięższa i ma X funkcji mi niepotrzebnych. Gdy wyższą klasę aparatu czuć przy każdym niemal zdjęciu? Nie zrozum nie źle - ja też nie zmienię 80 na 100: cykam głównie widoczki, więc wolny AF bardziej mnie denerwuje niż przeszkadza [i tak często używam MF], ale same porónywanie parametrów technicznych to nie wszystko... Każde body trzeba wziąć do ręki.

Bo analog będzie mi służył do FOTOGRAFII a cyfra - do robienia zdjęć.
To hasełko to już niemal slogan i zawsze miło połechtać swoją próżność: MAM ANALOGA! :mrgreen: , ale...
1. Ciągle w sieci odnajduję nowe fotogalerie prezentujące zdjęcia popełniane cyfrówkami na poziomie, do którego - po kilkunastu latach intensywnych ćwiczeń- baaardzo chciałbym się zbliżyć.
2. Co to za analog, co elektroniki ma tyle samo co cyfrówka?
:wink:
Koniec. Ufff...

nikonfan
19-08-2005, 11:27
4. Nie sądzę, by konieczny był zakup nowej puszki F80. Na rynku jest ich takie zatrzęsienie, że z pewnością znajdzie się egzemplarz w bardzo dobrym stanie, a znaczną różnice w cenie można przeznaczyć na lepsze szkła.

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.
Gdzie w Krakowie lub Katowicach mogę kupić używany F 80 w dobrym stanie, ile takie coś może kosztować ?
Na co zrócić uwagę przy kupnie tego modelu (używanego) ?

A tak poza tym to myślałem, że to http://www.sklepfotograficzny.pl/sklep.foto/prod137/ szkiełko jest dobre

[ Dodano: Pią 19 Sie, 2005 ]

5. I na koniec wybacz, ale i tego punktu nie mogłem sobie darować - przypinanie filtrów B+W [jednych z najlepszych i drogich] do 28-100mm to dość oryginalny pomysł...

Możesz napisać o Ci konkretnie chodzi ?

pebees
19-08-2005, 11:34
5. I na koniec wybacz, ale i tego punktu nie mogłem sobie darować - przypinanie filtrów B+W [jednych z najlepszych i drogich] do 28-100mm to dość oryginalny pomysł...
Możesz napisać o Ci konkretnie chodzi ?
Podejrzewam, że o to, iż filtr B+W jest dobry, a obiektyw cienki, wiec po co dobry filtr do cienkiego obiektywu. Zapomniał chyba, że w ten sposób obiektyw nie stanie się jeszcze dużo cieńszy ;-)

Thrasher
19-08-2005, 11:56
Ja mam filtr B+W UV MRC na kitowym obiektywie Nikon AF Zoom-Nikkor 28-80mm f/3.3-5.6G, poniewż wydaje mi się, że gdybym założył jakiś słaby to obiektyw stracił by na jakości a i tak nie jest przeciesz za jasny. A dobry filtr zawsze może się przydać gdy dokupię jakiś lepszy obiektyw. Myślę, że warto od razu kupić lepszy niż potem dodatkowo kupować i wydawać kolejne pieniądze. A odnosnie tematu to myślę, że warto inwestować w analoga bo to jest właśnie według mnie inwestycja, a jeżeli chodzi o cyfre to wydawanie pieniędzy ponieważ jest to wydatek na, krótki okres czasu w przeciwieństwie do analogów. Ja kupiłem analoga a na cyfre jeszcze poczekam, może kiedyś :-) jak będą uczciwsze ceny.

nikonfan
19-08-2005, 11:59
Ja mam filtr B+W UV MRC na kitowym obiektywie Nikon AF Zoom-Nikkor 28-80mm f/3.3-5.6G, poniewż wydaje mi się, że gdybym założył jakiś słaby to obiektyw stracił by na jakości a i tak nie jest przeciesz za jasny. A dobry filtr zawsze może się przydać gdy dokupię jakiś lepszy obiektyw. Myślę, że warto od razu kupić lepszy niż potem dodatkowo kupować i wydawać kolejne pieniądze.

Dokładnie !
Lepiej od razu zainwestować w porządne filtry niż bawić się w żelatynowe albo plastikowe wynalzki.

pebees
19-08-2005, 12:02
gdybym założył jakiś słaby to obiektyw stracił by na jakości a i tak nie jest przeciesz za jasny. A dobry filtr zawsze może się przydać gdy dokupię jakiś lepszy obiektyw.
Na jasności nie stracisz, co najwyżej ostrość i dodatkowe zniekształcenia. A mam nadzieję, tak przy okazji, że ten lepszy obiektyw będzie mial tę samą średnicę :)

Thrasher
19-08-2005, 12:06
Postaram się znależć taki, który będzie miał. A jak nie będzie miał to można kupić redukcje :-)

[ Dodano: Pią 19 Sie, 2005 ]
Wydaje mi się że na jasności też można stracić bo przecziesz nie ma chyba takiego szkła, które by przepuszczało całe padające nań światło a więc lepiej kupić jak najlepsze.

ALF
19-08-2005, 12:10
oba swoje aparaty klasyczne (wolę to niż analogowe) kupiłem na allegro, a łącznie na aukcjach kupiłem kilkanaście aparatów :mrgreen:
jak dobrze poszperasz na allegro możesz trafić np taki F70 za 400-450zł (body) i tamrona 28-75/2,8 za 1300-1350zł (do którego warto już zapinać dobre - czytaj drogie filtry :P)...a co do filtrów to zamiast drogich b+W, można kupić sporo tańsze marumi (zwłaszcza wersja WPC MC jest godna polecenia)
nie oszukujmy się...puszki nikona z zakresu F 70, 80, 90, 801 sa bardzo podobne i nikt nie zauważy różnicy w zdjęciach, co najwyżej w ergonomii :twisted:

nikonfan
19-08-2005, 12:19
nie oszukujmy się...puszki nikona z zakresu F 70, 80, 90, 801 sa bardzo podobne i nikt nie zauważy różnicy w zdjęciach, co najwyżej w ergonomii

:shock: :shock: :shock: No to chyba przesada !

zgredek
19-08-2005, 13:20
nie oszukujmy się...puszki nikona z zakresu F 70, 80, 90, 801 sa bardzo podobne i nikt nie zauważy różnicy w zdjęciach, co najwyżej w ergonomii

:shock: :shock: :shock: No to chyba przesada !
A jednak podzielam opinię Alf'a... Dużo ważniejsze są różnice w szkłach.
Poza tym, jak ma się powyższe do Twojej stopki - pozwól, że zacytuję: "Zdjęcia robi fotograf, a nie aparat" :wink:
Przy czym nie umniejszałbym roli tej "ergonomii" w wyborze aparatu. W końcu znacznie częściej będziesz sie denerwował, że aparat "źle leży" w dłoni, niż że np. ma migawkę max. 1/2000 a nie 1/4000s.

Ale po kolei, bo trochę się po moich wypocinach działo...



gdybym założył jakiś słaby to obiektyw stracił by na jakości a i tak nie jest przeciesz za jasny. A dobry filtr zawsze może się przydać gdy dokupię jakiś lepszy obiektyw.
Na jasności nie stracisz, co najwyżej ostrość i dodatkowe zniekształcenia. A mam nadzieję, tak przy okazji, że ten lepszy obiektyw będzie mial tę samą średnicę :)

Tu całkowicie zgadzam sie z Pebees'em: lepiej nie wybierać spośród drogich świetnych szkieł będąc ograniczonym średnicą jakiegoś " bardzo średniej klasy" zoom'a... A przejściówki - cóż, IMHO im mniej dodatkowych elementów w podstawowym zestawie, tym lepiej. Na pewno przydadzą się do szkiełek, które mniej używasz.
Pomijając nawet powyższe, dobry filtr - jak i inne - niszczy się mechanicznie [no chyba, że leży w szufladzie...] Ja zdecydowanie wolałbym do drogiego wymarzonego szkiełka podpiąć nowy B+W, a nie nieźle juz poharatany... :) Ale, co kto lubi...
Nie oszukujmy się też - przy użyciu średniej klasy filtra Hoya [ze dwa razy tańszego] nie zobaczymy różnicy na fotkach popełnionych kitowym zoomem. Przynajmniej do formatu 40x60cm :wink:

Co do obiektywów - doprecyzuję:
Przytoczony w linku nikkor 28-105mm f/3.5-4.5D to bardzo przyzwoite szkiełko. Wiem z autopsji. Pisałem o tym.
W swoim pierwszym poście podałeś natomiast jako kitowego nikkora 28-100mm f/3.5-5.6G. A tego już nie polecam.
I o tym pisałem.

Odnośnie kupna użuwanego body.
Przeszukaj Forum. Conajmniej kilka już razy było, na co zwracać uwagę przy kupnie sprzętu.
Polecam przejrzeć oferty alledrogo - ofert jest tyle, że jeśli niedowierzasz opisom, na pewno znajdziesz jakiegoś sprzedającego, który mieszka nieopodal i będziesz mógł przed zakupem pooglądać sprzęcik.

qooba
19-08-2005, 13:24
A dlaczego przesada????
Przeciez one nie maja matryc CCD, jeno film. Poza tym zdjęcie robi obiektyw!

Zrób zdjęcia na F60 i F5, oba z tym samym obiektywem, filmem, czasem i przysłoną. Nadal twierdzisz, że zobaczysz różnice????

olaboga...

zgredek
19-08-2005, 13:30
Zrób zdjęcia na F60 i F5, oba z tym samym obiektywem, filmem, czasem i przysłoną. Nadal twierdzisz, że zobaczysz różnice????

olaboga...
No, nie przesadzajmy i w drugą stronę - w trudnych warunkach dla pomiaru światła różnica będzie...
Wcześniej Alf przytoczył aparaty zbliżonej klasy.

Radek
19-08-2005, 13:33
cyfra - analog, ja mam coraz większe trudności by wyrwać się z kolegami w plener a powód jest jeden ale za to dośc poważny - żona - argumentuje, że nie mamy kasy na zabawę w foto amatora /ja uważam inaczej/

jeśli masz zasoby finansowe na zabawę analogiem to zakup jak najbardziej sensowny, jeśli przeczówasz, że mozesz usłyszeć od bliskiej Ci osoby, że robisz za dużo zdjęć a to sporo kosztuje to raczej cyfra

muszę jakoś rozwiązać ten problem /u mnie kasa jest, tylko żona zaczyna być wrogiem lustrzanek analogowych:)/

qooba
19-08-2005, 13:43
No, nie przesadzajmy i w drugą stronę - w trudnych warunkach dla pomiaru światła różnica będzie... Wcześniej Alf przytoczył aparaty zbliżonej klasy.

przeczytaj jeszcze raz, co napisałem ;-)
zgadzam się, że jest różnica w pomiarze i AF, ale w przytoczonych przeze mnie warunkach nie ma prawa być różnicy!

nikonfan
19-08-2005, 13:43
Polecam przejrzeć oferty alledrogo - ofert jest tyle, że jeśli niedowierzasz opisom, na pewno znajdziesz jakiegoś sprzedającego, który mieszka nieopodal i będziesz mógł przed zakupem pooglądać sprzęcik.

Szukałem dzisiaj, znalazłem aż 8 pozycji
http://www.allegro.pl/search.php?string=F80&category=8968&country=1

pebees
19-08-2005, 13:44
muszę jakoś rozwiązać ten problem /u mnie kasa jest, tylko żona zaczyna być wrogiem lustrzanek analogowych:)/
Pokaż jej kilka zdjęć z komapktów cyfrowych i kilka slajdów z analoga, problem się sam rozwiąże :)

nikonfan
19-08-2005, 13:45
muszę jakoś rozwiązać ten problem /u mnie kasa jest, tylko żona zaczyna być wrogiem lustrzanek analogowych:)/

Oj to będzie problem. Moja żona jest bardziej tolerancyjna, a tak z drugiej strony to zdjęcia na papierze chyba nie kosztują aż tak dużo.

pebees
19-08-2005, 13:46
Nie oszukujmy się też - przy użyciu średniej klasy filtra Hoya [ze dwa razy tańszego] nie zobaczymy różnicy na fotkach popełnionych kitowym zoomem. Przynajmniej do formatu 40x60cm :wink:

Nie zgodzę się z Tobą. Właśnie ostatnio sobie porównałem, jak to wygląda, nie dość, że z tanim (40 zł :D) UV aparat czasem się gubi z AF, to zdjęcia nie są na tyle ostre co bez tego szkiełka. Zdjąłem w cholerę, będę zakładał tylko w trudniejszych warunkach, jako ochronę przed piachem czy kamieniami.

nikonfan
19-08-2005, 13:50
Przeszukaj Forum. Conajmniej kilka już razy było, na co zwracać uwagę przy kupnie sprzętu

Szukałem ale nic nie mogę zanleźć, wyświetla mi się po kilka tycięcy postów.
Może ja nie umiem "kopać" w postach ?
Nie wiem, mam prośbę o wrzucenie paru linków do tematu zakupu używanego aparatu.

zgredek
19-08-2005, 14:15
Nie oszukujmy się też - przy użyciu średniej klasy filtra Hoya [ze dwa razy tańszego] nie zobaczymy różnicy na fotkach popełnionych kitowym zoomem. Przynajmniej do formatu 40x60cm :wink:

Nie zgodzę się z Tobą. Właśnie ostatnio sobie porównałem, jak to wygląda, nie dość, że z tanim (40 zł :D) UV aparat czasem się gubi z AF, to zdjęcia nie są na tyle ostre co bez tego szkiełka. Zdjąłem w cholerę, będę zakładał tylko w trudniejszych warunkach, jako ochronę przed piachem czy kamieniami.
Tego nie neguję - zauważ, że jako tańszą alternatywę podałem filtr Hoya...

pebees
19-08-2005, 14:21
Tego nie neguję - zauważ, że jako tańszą alternatywę podałem filtr Hoya...
Chyba nie rozumiem - najpierw piszesz, że nie zauważy się różnicy, a gdy ja piszę, że ją widać, to Ty na to, że tego nie negujesz :) Zaplątałem się chyba :)

zgredek
19-08-2005, 14:28
Tego nie neguję - zauważ, że jako tańszą alternatywę podałem filtr Hoya...
Chyba nie rozumiem - najpierw piszesz, że nie zauważy się różnicy, a gdy ja piszę, że ją widać, to Ty na to, że tego nie negujesz :) Zaplątałem się chyba :)
Pisałem o filtrze znacznie tańszym od B+W. Jako przykład dałem filtr Hoya, który nie kosztuje, jak Twój przykładowy 40,-PLN.

nikonfan
19-08-2005, 14:28
Nie na temat
zgredek mam pytanie do Ciebie.
Czy byłeś na giełdzie foto w Katowicach na ul. Warszawskiej ?
Jest tam coś ?

pebees
19-08-2005, 14:31
Pisałem o filtrze znacznie tańszym od B+W. Jako przykład dałem filtr Hoya, który nie kosztuje, jak Twój przykładowy 40,-PLN.
Aha, a ile kosztuje?

W ogóle to bym chętnie pożyczył dobry filtr na mój obiektyw wlaśnie kitowy i porównał sobie :)

zgredek
19-08-2005, 15:08
Pisałem o filtrze znacznie tańszym od B+W. Jako przykład dałem filtr Hoya, który nie kosztuje, jak Twój przykładowy 40,-PLN.
Aha, a ile kosztuje?
Oczywiście zależy od typu i średnicy... Np. Hoya UV HMC 62mm ok. 100,-PLN.



Nie na temat
zgredek mam pytanie do Ciebie.
Czy byłeś na giełdzie foto w Katowicach na ul. Warszawskiej ?
Jest tam coś ?
Byłem, ale dość dawno - teraz z czasem jestem trochę na bakier. Wielka impreza to to nie jest, ale można znaleźć cosik fajnego. Np. stałym bywalcem był człowiek z dużym wyborem lampek Metza... Ja body tam nie szukałem. Raczej szkiełek.

Co do wcześniejszego pytania. Przytoczę IMHO bardzo fajny fragment publikacji [dot.F3] w necie Sławka Skrobały:
"[...]Przy kupnie aparatu, nie należy przejmować się zbytnio jego wyglądem. Jeżeli jest to używany egzemplarz, to z zasady wiadomo, że był intensywnie eksploatowany. Należy zwrócić uwagę na to czy: przy naciąganiu filmu nie ma zgrzytu, lub delikatnego pisku i trzasku. Jeżeli takie objawy występują to mamy gwarancję, że aparat mocno orał i może paść. Jeżeli motor nie chodzi zbyt głośno, równomiernie i zdecydowanie to powinno być OK ! Jeżeli wydobywa się z niego metaliczny dźwięk, niezdrowy to należy o takim egzemplarzy zapomnieć. Te uwagi dotyczą również innych motorów: MD 11 i MD 12 do Nikonów FM, FE, FE 2, FA, FM 2, FM 2N. Obecnie na rynku pojawiają się egzemplarze w dobrym stanie, które nie służyły w prasie, gdzie aparaty giną w dość szybkim tempie. Migawka, jak wspomniałem, jest z folii tytanowej. Jest to bardzo niezawodny element aparatu, wytrzymały. Jeżeli ma barwę szarą, prawie czarną i matową, to powinna być w bardzo dobrym stanie. Migawka pozbawiona tych atrybutów, była sporo używana, ale nie jest to stan agonalny. Świadczy to tylko o intensywnym użytkowaniu. O wytrzymałości migawki niech świadczy fakt, że parę lat temu były w sprzedaży filmy, które wypadały z kaset - wadliwy sposób zaczepiania tychże. Znam ludzi, którzy wytrzepywali migawki z aparatu jak kurz, po stosunku z owym filmem. [...]

Poza tym najlepszym doradcą jest zdrowy rozsądek :D - otarcie na obudowie, to nie problem; wgniecenie? hmm... aparacik mógł nieźle lecieć; coś lata w środku - bez komentarza...
Często oglądając sprzęt można się nieźle "napalić". ZŁOTA ZASADA: Każdą wątpliwość traktuj równoważnie z rezygnacją z zakupu.

gALL
19-08-2005, 15:14
jeśli masz zasoby finansowe na zabawę analogiem to zakup jak najbardziej sensowny, jeśli przeczówasz, że mozesz usłyszeć od bliskiej Ci osoby, że robisz za dużo zdjęć a to sporo kosztuje to raczej cyfra

Gorzej jak zona sie dowie ile kosztowala cyfra, zabije na miejscu.

ALF
19-08-2005, 17:26
nie oszukujmy się...puszki nikona z zakresu F 70, 80, 90, 801 sa bardzo podobne i nikt nie zauważy różnicy w zdjęciach, co najwyżej w ergonomii

:shock: :shock: :shock: No to chyba przesada !

ani odrobiny przesady :P
wszystkie wymienione puszki są z grupy zaawansowanej i są bardzo podobne jkościowo...różnią się dosłownie szczegółami (ten nie ma podglądu GO, tamten nie obsługuje szkieł manualnych itp.) różnią się głównie ceną zakupu...wybierając swój aparat wybrałem najtańszy + dokupiłem sporo osprzętu (2 obiektywy i statyw)...
F70 można kupić w naprawdę idealnym stanie gdyż były one używane głównie przez zamożniejszych amatorów oraz przez zawodowców jako zapasowe body...a można je kupić naprawdę tanio...np. http://www.allegro.pl/show_item.php?item=60688048

Zoidberg
19-08-2005, 17:42
Hmm... Nikonfan a może kupiłbyś ode mnie? Tylko, że ja mam obiektywy jak w podpisie. Do body i 50-tki mam pudełka i wszystko jak należy. Może wtedy wymieniłbym F80 na F100 :)
Jakbyśmy się dogadali co do ceny to i wilk byłby syty i... wilk byłby syty. Co Ty na to?

[ Dodano: Pią 19 Sie, 2005 ]
"Skoro spłodziłem ten minielaborat, to jeszcze dwa zdania do Pana Zoidberg'a...
używam MF], ale same porónywanie parametrów technicznych to nie wszystko... Każde body trzeba wziąć do ręki."

Nie kuś Zgredek, nie kuś :) A ma ktoś w okolicach Gliwic F100? Może jak potrzymam to się jednak skuszę :)

Bo analog będzie mi służył do FOTOGRAFII a cyfra - do robienia zdjęć.
To hasełko to już niemal slogan i zawsze miło połechtać swoją próżność: MAM ANALOGA! :mrgreen: , ale...
1. Ciągle w sieci odnajduję nowe fotogalerie prezentujące zdjęcia popełniane cyfrówkami na poziomie, do którego - po kilkunastu latach intensywnych ćwiczeń- baaardzo chciałbym się zbliżyć.
2. Co to za analog, co elektroniki ma tyle samo co cyfrówka?
:wink:
Koniec. Ufff...[/quote]

Tak, masz rację. Może bardziej mi chodziło o to, że jednak według wielu fotografia klasyczna ma w sobie to coś czego nie ma cyfra. Jak ktoś kiedyś na tym forum napisał "Zjęcia z cyfry choć ładną są jednak jekieś takie...cyfrowe". A pozatym czasami lubię te napięcie czekania na odbitki - wyszły, nie wyszły, jak wyszły. To jak czekanie na spotkanie z kobietą.:)

darzur
19-08-2005, 22:04
5. I na koniec wybacz, ale i tego punktu nie mogłem sobie darować - przypinanie filtrów B+W [jednych z najlepszych i drogich] do 28-100mm to dość oryginalny pomysł...


Hmm... a ja przypinam i działa... i nie gryzą się ze sobą....

nikonfan
19-08-2005, 22:54
mysla caly czas o tej gieldzie ale jakos tak dziwnie;
nie lubie rzeczy uzywanych i chyba mialbym duze opory zeby cos takiego (aparat) tam kupic.

ALF
19-08-2005, 22:57
najtrudniejszy pierwszy krok :mrgreen:

nikonfan
19-08-2005, 23:04
Czym sie rozni F 70 od F 80 ?

ALF
19-08-2005, 23:38
zobacz tutaj
http://www.photozone.de/2Equipment/nikoncamera.htm#Mid

nikonfan
20-08-2005, 23:17
Różnice wyglądają na niewielkie, czy F80 to następca F70 ?

gALL
20-08-2005, 23:38
Tak.

zgredek
22-08-2005, 08:45
5. I na koniec wybacz, ale i tego punktu nie mogłem sobie darować - przypinanie filtrów B+W [jednych z najlepszych i drogich] do 28-100mm to dość oryginalny pomysł...


Hmm... a ja przypinam i działa... i nie gryzą się ze sobą....
... hmm, podejrzewam, że nawet im razem dobrze :wink:

Nie w tym rzecz - każdy używa zestaw, jaki lubi [w ramach niestety tego na co go stać :mrgreen: ].
I pozostanę na razie "niereformowalny" przy swojej opinii, że różnica w jakości zdjęć nie ma w tym przypadku uzasadnienia w różnicy cenowej.
Dla mnie po prostu lepszym rozwiązaniem do tego szkiełka byłoby kupno dwóch różnych filtrów średniej klasy [np. polar + połówka] niż jednego z najwyższej półki.

nikonfan
22-08-2005, 08:54
A jakie to są szkła średniej klasy (firma) ?

zgredek
22-08-2005, 09:15
A jakie to są szkła średniej klasy (firma) ?
Np. marumi, hoya, tiffen...
Przy czym ważniejsze od metki jest rodzaj filtra - ważne by był szklany [jakość], w miarę jak najcieńszy [eliminacja winietowania] i wielopowłokowy [jakość i trwałość].
Polecam przestudiować opracowanie Alf'a nt. filtrów. To kapitalna robota.

nikonfan
22-08-2005, 11:49
A jakie to są szkła średniej klasy (firma) ?
Np. marumi, hoya, tiffen...
Przy czym ważniejsze od metki jest rodzaj filtra - ważne by był szklany [jakość], w miarę jak najcieńszy [eliminacja winietowania] i wielopowłokowy [jakość i trwałość].
Polecam przestudiować opracowanie Alf'a nt. filtrów. To kapitalna robota.

Opracowanie piękne i wyczerpujące ale jak dla mnie za mało jest informacji o filtrach z serii 80,81,82

darzur
22-08-2005, 16:45
Dla mnie po prostu lepszym rozwiązaniem do tego szkiełka byłoby kupno dwóch różnych filtrów średniej klasy [np. polar + połówka] niż jednego z najwyższej półki.

No może i tak. Ale kupowałem go takze z myślą o szkiełku klasy "nizszej" (bo przecież tańszym) czyli 50/1.8D. :)

Chris
22-08-2005, 17:13
Ja się zastanawiam nad zakupem F80 i do tego np. 50 /1.8 albo 28-70D.. czy to dobry zestawik jak dla początkującego..?? No i jeszcze cena...za ile warto brać używaną f80'tkę.?? może np. coś takiego..:F80-Allegro (http://allegro.pl/show_item.php?item=61492244)

darzur
22-08-2005, 18:46
Ja się zastanawiam nad zakupem F80 i do tego np. 50 /1.8 albo 28-70D.. czy to dobry zestawik jak dla początkującego..??

28-70D to wielu chciałoby mieć. Jest trochę duży, ale to chyba jedno z najlepszych szkieł Nikona. Zastanów się tylko czy jako początkującemu warto Ci dawać te bądź co bądź kilka tysięcy za szkło. Może na początek pobaw sie 50-tką, która też jest swietnym szkłem i na dodatek kilkanaście razy tańszym. Nawet jak sobie dokupisz do tego 24/2.8D i np. tamrona 90SP to będziesz jeszcze w połowie ceny 28-70. A mozliwosci będziesz miał już większe. Zaletą 28-70 jest AF-S a więc bardzo szybkie i praktycznie bezszmerowe ogniskowanie.

Chris
22-08-2005, 19:27
z tym szkłem to sie pomyliłem :oops: :oops: mialo być 28-75D(chyba.. juz sam nie wiem..)...sorki.. w kazdym razie moze faktycznei na poczatek ta 50..
ps.. ale wpadka z tym szkłem.. :oops: :oops: :oops:

darzur
22-08-2005, 19:41
z tym szkłem to sie pomyliłem mialo być 28-75D(chyba.. juz sam nie wiem..)

Może i się nie pomyliłeś. Był kiedyś chyba 28-70/3.5-4.5D. Dzisiaj najpopularniejszy jest chyba 28-100G. Jest całkiem miły chociaż totalnie nieostry na brzegach. Jeżeli chcesz dobre szkło za małe pieniadze to kup 50/1.8. Ja przechodziłem przez taniego zooma i teraz 50-tki prawie nie sciągam, chyba że potrzebuje szerokiego kąta, albo jakis portret strzelić. Z czasem zaczniesz się zastanawiać nad 24/2.8 i czymś w zakresie 90-105. Nie zapewnią Ci poręczności zooma ale będą albo o niebo lepsze, albo nieporównywalnie tańsze.

Chris
22-08-2005, 19:55
Dzisiaj najpopularniejszy jest chyba 28-100G
sporo już się naczytałem i chyba większą przychylność ma wśród użytkowników 28-80G niż 28-100G.
a z tym, czy sie pomyliłem czy nie to już sam się gubię.. :oops: :oops: w każdym razie zastanawia mnie teraz jeszcze wkestia zakupu uzywanego body F80..
a powiedz mi jeszcze , czy ta 50 wystarczy Ci..- nie brakuje jakiegoś zoomu??

darzur
22-08-2005, 20:06
sporo już się naczytałem i chyba większą przychylność ma wśród użytkowników 28-80G niż 28-100G.


Mozliwe. Szczerze powiedziawszy po zakupie juz nie czytałem opinii na jego temat. Wypstrykałem kilka filmów i przesiadłem się na 50-tkę..


w każdym razie zastanawia mnie teraz jeszcze wkestia zakupu uzywanego body F80..


Ja swoją 80-tkę kupiłem używaną rok temu za 900PLN.. Ma troche otarć na korpusie lampy, ale poza tym jest OK. Myślę, że teraz mozna go kupić taniej, a to naprawdę świetne body dla amatora. Ma praktycznie wszystko co znajdziesz w korpusach profi poza oczywiście pancerną budową. Ale i tak ze wszystkich plastików które miałem okazje trzymać sprawia najlepsze wrażenie.


a powiedz mi jeszcze , czy ta 50 wystarczy Ci..- nie brakuje jakiegoś zoomu??

Tak jak pisałem wcześniej. W zdecydowanej większości sytuacji starcza. Ale kiedy robię zdjęcia w pomieszczeniach na różnego rodzaju imprezach to często zakładam zooma dla szerokiego kąta. Dlatego też teraz poluje na 24/2.8D za jakieś rozsądne pieniądze. No i portret też robi się wygodniej na długim kończu zooma, bo po pierwsze nie wchodzisz człowiekowi na twarz, a po drugie mniejsze przerysowania.

ALF
23-08-2005, 00:03
Chris, zostaw kity na boku...lepiej kup tańsze body (F70, F801) i dokup tamrona 28-75/2,8 (na allegro dostaniesz za ok 1350zł + np F70 za 450zł = 1800zł za świetny zestaw!)...będziesz niewymiernie zadowolony...takie szkło zapewni ci sporą uniwersalność przy świetnej ostrości, pięknym bokehu i jasności w całej rozpiętości ogniskowych...przerabiałem już kity...teraz wolę poczekać - nawet rok/dwa, ale kupić dobre szkło :P

[ Dodano: Wto Sie 23, 2005 12:05 am ]
nikonfan, a co byś chciał jeszcze wiedzieć o tych filtrach konwersyjnych?

darzur
23-08-2005, 06:13
tamrona 28-75/2,8... takie szkło zapewni ci sporą uniwersalność przy świetnej ostrości, pięknym bokehu i jasności w całej rozpiętości ogniskowych...przerabiałem już kity...teraz wolę poczekać - nawet rok/dwa, ale kupić dobre szkło


Swojego czasu też się zastanawiałem nad zoomem, ale gdzie bym nie zapytał to praktycznie zawsze polecano mi stałki. A co możesz dobrego o tym tamronie?? Będzie porównywalny do zestawu Nikkorów 24/2.8, 50/1.8 i Tamrona 90SP?? Obawiam się że nie i przy wiekszych powiększeniach to wyjdzie.

nikonfan
23-08-2005, 08:03
nikonfan, a co byś chciał jeszcze wiedzieć o tych filtrach konwersyjnych?

Jak te filtry działają (co robią) ?
Jak i przede wszystkim kiedy ich używać ?
Czy A,B,C różnią się tylko intensywnością ?

[ Dodano: Wto 23 Sie, 2005 ]
Odnośnie F80, mam dylemat czy kupić F80+obiektyw KIT (28-80), czy lepiej F75 + lepsza optyka, np. taki http://www.sklepfotograficzny.pl/sklep.foto/prod137/

ALF
23-08-2005, 17:38
Swojego czasu też się zastanawiałem nad zoomem, ale gdzie bym nie zapytał to praktycznie zawsze polecano mi stałki. A co możesz dobrego o tym tamronie?? Będzie porównywalny do zestawu Nikkorów 24/2.8, 50/1.8 i Tamrona 90SP?? Obawiam się że nie i przy wiekszych powiększeniach to wyjdzie.

hihi...ja mam wszystkie 4 (tylko 24 to sigma) :wink: na powiększeniach 20-30 nie widać różnicy w ostrości, widać różnicę w bokehu (ale tu jak kto lubi - mnie odpowiadają wszystkie 4)...
24 używam do panoram i czasem architektury i ślubów
90 wyłącznie do makro
50 wyjątkowo do portretów
28-75 - najczęściej 50% nim robię...przy zachowaniu dobrych parametrów ma zdecydowaną przewagę poprzez uniwersalność :P a poza tym super stosunek jakość/cena :mrgreen:

[ Dodano: Wto Sie 23, 2005 5:52 pm ]


Jak te filtry działają (co robią) ?
Jak i przede wszystkim kiedy ich używać ?
Czy A,B,C różnią się tylko intensywnością ?

poszukaj fragmentu RODZAJE FILTRÓW KONWERSYJNYCH: oraz PRZYKŁADY ZASTOSOWAŃ FILTRÓW KONWERSYJNYCH:
tam masz odpowiedź na większość pytań...podałem przykłady najczęściej stosowane, pozostałe dla amatorów można sobie odpuścić :P
filtry te różnią się nie tylko intensywością ale również temperaturą barwową, a służą głównie do 2 celów:
korekcji barwowej światła (dla filmów do światła dziennego i sztucznego)
korekcji barwowej światła (dla podkreślenia efektów kolorystycznych...np. ocieplenie zdjęcia czy wyciągnięcie cieni albo stworzenie odpowiedniego nastroju)
przykładów można mnożyć i napisano na ten temat opasłe tomiska :wink:

darzur
24-08-2005, 16:06
na powiększeniach 20-30 nie widać różnicy w ostrości, widać różnicę w bokehu (ale tu jak kto lubi - mnie odpowiadają wszystkie 4)...

No tak, ale ja znaczków pocztowych nie oglądam. ;) Zdecydowaną większość zdjęć oglądam w formacie 1.8x1.2m, i często lubie sobie podejść żeby przyjrzeć się szczegółom. Podejrzewam, że tu zoom (zwłaszcza nieoryginalny) może wymiękać.


24 używam do panoram i czasem architektury i ślubów

Takie też dla niego przewiduję.


90 wyłącznie do makro

No dla mnie to jeszcze będzie portretówka.


50 wyjątkowo do portretów


W tej chcwili jak sama nazwa wskazuje to dla mnie obiektyw standardowy, czyli praktycznie do wszystkiego gdzie nie jest za wąski. :)


28-75 - najczęściej 50% nim robię...przy zachowaniu dobrych parametrów ma zdecydowaną przewagę poprzez uniwersalność :P a poza tym super stosunek jakość/cena

No własnie uniwersalność to główna zaleta zooma. Ale obawiam się, że psioczyłbym na niego tak jak na swojego obecnego kita. A niestety nie mam mozliwości przestrzelenia choćby jednej rolki testowej.

ALF
24-08-2005, 21:07
90 za ostra do portretu...przynajmniej ta od makro :P
podjedź do kogoś z forum...wielu ma tego tamronka i strzel szpulkę testową :wink:

darzur
24-08-2005, 22:41
90 za ostra do portretu...przynajmniej ta od makro :P
podjedź do kogoś z forum...wielu ma tego tamronka i strzel szpulkę testową :wink:

Nie istnieją za ostre obiektywy. :) Każdemu brakuje raczej ostrości. A rozmyć można zawsze później.

ALF
25-08-2005, 03:58
90 za ostra do portretu...przynajmniej ta od makro :P
podjedź do kogoś z forum...wielu ma tego tamronka i strzel szpulkę testową :wink:
Nie istnieją za ostre obiektywy. :) Każdemu brakuje raczej ostrości. A rozmyć można zawsze później.

powiedz to modelce, której każdy przyszcz i pory skóry bedzie widać :mrgreen:

darzur
25-08-2005, 06:28
powiedz to modelce, której każdy przyszcz i pory skóry bedzie widać

Eee tam... Zawsze może się wytapetować jak nie chce mieć pryszczy. :D

Konrad G.
30-08-2005, 15:15
Czy ktoś z Was używa MB-16 ? Warto jest kupić tego batery packa do F80 ? na Alegro jest taki za 170 zł i się zastanawiam nad nim ...

Riki
30-08-2005, 15:20
Ja używam tego zestawu i powiem tylko tyle- super ergonomia, pewniej się trzyma aparat no i tanie paluszki do zasilania . Gdybym miał kupować powtórnie uczyniłbym to bez waczania. JESTEM ZDECYDOWANIE NA TAK

Czornyj
30-08-2005, 15:55
Kupujesz MB-16 i do tego zestaw aku GP i do usranej śmierci masz świety spokój, żadnych zasmarkanych drogich baterii litowych! A do tego zestaw wygląda bardziej "profi" i piekne kobiety błagają cie, żebyś im zrobił zdjecie!!! :lol:

Konrad G.
30-08-2005, 16:08
Hehe tak jak w tym kawale ze statywem ?? :lol:

Czornyj
30-08-2005, 16:52
:lol: Wiesz co kotku, teraz mam zmagazynowane tyle energii, że moja rura może sie krecić bez ustanku i moge trzaskać tak długo, jak długo mi sie podoba jedynie z małymi przerwami na zmiany, no i on stał sie duuużo wiekszy i masywniejszy :lol:

Konrad G.
30-08-2005, 17:10
"tylko muszę podczepić statyw i możemy zaczynać" hahaha :D

krystek
12-09-2005, 13:52
jeszcze pol h temu siedzialem na tym watku, z powaznym zamiarem kupienia f80. pech chcial, ze przed chwila przeszlo oberwanie chmury, wiec zlapalem moja f801 i wybieglem z domu. teraz naszla mnie refleksja, ze chyba jednak f80 nie jest aparatem na moje sytuacje ;]

gALL
12-09-2005, 15:47
E tam, robie F80 od paru lat, w lato i zime, w slonce i deszcz/snieg ...