PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki filtr połówkowy do 24-70



caliber50
02-04-2015, 11:21
Witam

Dotychczas fotografowałem DX-em. Ostatnio zakupiłem D610+Nikkor 24-70. Wczoraj na krótkim plenerze, założyłem filtr filtr połówkowy szary Hitech ND 0.9 Grad Soft (85x110). Niestety na 24mm pojawia się winieta, dopiero od około 28mm jest OK. Moje pytanie jest zatem takie. Jaki filtr połówkowy polecacie, tak żeby nie winietował na 24mm. Dodam, że w planach mam zakup obiektywu szerokokątnego (16-35 lub jeśli uzbieram więcej funduszy to 14-24) więc chciałbym aby zakupiony filtr nie winietował również na 14mm. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

GonzoG
02-04-2015, 11:32
Bo do szerszych szkieł z gwintem 77mm używa się filtrów 100mm, a nie 85mm.

A jak chcesz filtr do 14-24, to jeszcze większe - 150mm (Lee, Haida, Nisi), 165mm Lucroit.
I tylko i wyłącznie filtry płytkowe, bo żaden UWA f/2.8 do Nikona nie ma gwintu.

caliber50
02-04-2015, 13:15
Bo do szerszych szkieł z gwintem 77mm używa się filtrów 100mm, a nie 85mm.

A jak chcesz filtr do 14-24, to jeszcze większe - 150mm (Lee, Haida, Nisi), 165mm Lucroit.
I tylko i wyłącznie filtry płytkowe, bo żaden UWA f/2.8 do Nikona nie ma gwintu.

Dziękuje za odpowiedz.
W takim razie, które filtry 150mm polecacie ? Jaki uchwyt (Lee, Nisi) ?
Czytałem w innym poście, że Harb polecał właśnie uchwyt Nisi (do 14-24)

bryk77
06-04-2015, 12:54
Zanim podejmiesz jakąś decyzję sprawdź ceny holdera i samych filtrów (150x150mm) do Nikona 14-24/2.8. Możesz być niemiło zaskoczony...

rapala
03-07-2015, 12:14
Odgrzeję temat...Czy ktoś z Was posiada ten zestaw http://www.photo4b.pl/index.php?p322,filtr-polowkowy-szary-hitech-nd-0-9-grad-soft-85x110 + http://www.photo4b.pl/index.php?p217,uchwyt-holder-pierscien-adapter-77mm-cokin-p i może potwierdzić ,że przy N 24-70 przy ogniskowej 24 nie bedzie winietował ? Pytam ponieważ nigdy nie używałem tego typu systemów a następny przedział System H 100 to już znacznie większy wydatek.

GonzoG
03-07-2015, 12:32
Wlasnie o takim rozmiarze filtrów i winietowaniu pisze autor wątku.

rapala
03-07-2015, 15:23
A czy zastosowanie holderu szerokokątnego www.photo4b.pl/index.php?p255,uchwyt-holder-szerokokatny-cokin-p-slimnie byłoby jakims rozwiazaniem ?Minusem jest możliwość stosowania tylko jednego filtra. Wiem że dobrym wyjściem byłby system 100 ale to już koszty razy trzy .

GonzoG
03-07-2015, 17:02
Wątpię. Holder szerokokątny winietuje na 17mm w sigmie 17-50/2.8, a to odpowiednik ok 26mm.