PDA

Zobacz pełną wersję : B/W; Cz/B - jak sobie radzicie



admin
07-06-2004, 10:06
Poniewaz dzial wydaje mi sie lekko niedowartosciowany, postaram sie naciagnac potrzeby i zapytam Was jak radzicie sobie ze zdjeciami czarno-bialymi w kontekscie usuniecia koloru?. Jakimi programami pracujecie przy takim dzialaniu? Czy korzystacie np. z mieszania kanalow czy w wiekszosci wypadkow wystarcza Wam usuniecie koloru i lekie podciagniecie/obnizenie np. kontrastu. Ja mam swoj schemat ale ciekaw jestem Waszych pomyslow w tym wzgledzie.

maroo
07-06-2004, 10:48
Co prawda uważam, że robienie czarno-białych zdjęć cyfrówką, to lekka pomyłka (zbyt mała rozpiętość tonalna), ale jak już muszę, to zjeżdżam z nasyceniem do zera i ewentualnie w razie potrzeby kręce kontrastem.
Robię to w Gimpie.

Pzdr

Tr0n
07-06-2004, 10:52
Ja najczesciej pracuje w gimpie. Zdjęcia czarnobiałe próbowałem tez robić w Nikon Capture. Na dzień dzisiajszy wystarcza mi usunięcie koloru i zabawa z kontrastem. ale mam jedno zdjęcie z którego chcę wyciągnąc więcej. Sa jakies pluginy do gimpa które ponoc usprawniaja prace ze zdjeciami b/w.

CyfraL
07-06-2004, 11:10
Orginalny nie jestem, bo jak wiekszosc ludzi, ktorych fotografia ciagnie za reke, korzystam z PS CS. Po usunieciu koloru (Desaturate) lubie bawic sie mieszaniem warstw. Mnozenie odwrotnosci identycznych warstw daje ciekawe efekty (jasniejsze fragmenty jasnieja, ciemne ciemnieja). Pomagam sobie czesto poziomami. Oczywiscie niezastapione tez jest mieszanie kanalow (monochromatycznie) i suwaki jasnosc kontrast. http://www.luminous-landscape.com/tutorials/b-w_better.shtml bedzie ciekawym poczatkiem dla osob, ktore zaczynaja przygode z elektorniczna korekcja zdjec (heh, czyli dla mnie tez :) )

Kekacz
07-06-2004, 11:55
Jest taki swietny plugin/filtr do Photoszkopa: "Convert to B&W PRO".
Rewelka.
Symuluje użycie klisz roznych wykonawcow, wbrew pozorom uzytkownikom cyfrowek tez sie to moze przydac, oraz uzycie filtrow kolorowych na obiektywie.
Szybko, latwo i przyjemnie. Wyniki tez sa baardzo zadowalajace. Jeden z mankamentow to, ze za darmo mozna sie pobawic 30 dni tylko. Czas mi jeszcze nie minal i nie sprawdzalem jak mozna obejsc ten problem. Oczywiscie nie poruszam kwestii lekarstw roznorakich bo i tak nie ma ;-)

admin
07-06-2004, 12:18
Musze przetestowac ten plugin. Jesli upraszcza zabawe z plikami to jest on dla mnie. Ja mam krotki schemat najprostszych dzialan na kolorze. W wiekszosci przypadkow dziala calkiem przyzwoicie. Nie wiem czy efekt jest zadowalajacy, ale mnie znacznie lepiej przyjac takie zdjecie niz po usunieciu koloru jako ostateczna opcje:

http://www.d70klub.digital.pl/tutorials/bw.htm

admin
07-06-2004, 12:31
Swietny ten plug-in. Przyjemne okno i sporo opcji. Dzieki za podpowiedz, dziala i podoba mi sie bardzo...

Tr0n
07-06-2004, 13:43
Tylko ta cena photoshopa :(

admin
07-06-2004, 13:53
Koszmar. Niby trudno wycenic czyjas wartosc intelektualna, ale ceny oprogramowania sa faktycznie na bardzo wysokim poziomie... Zreszta wedlug mnie to bodziec do hamowania rozwoju bardzo wielu dziedzin.

Tr0n
07-06-2004, 14:21
ja uzywam Gimpa bo taniej - z systemów wole Linuxa ale Nikon niestety oficjalnie olał użytkownikow innych niz Windows i Mac. Co prawda mam całkiem niezłe narzędzia do zarzadzania zdjeciami pod Linuxem a i NEF mogę sobie przekonwertowac do TIFF ale na dzien dzisiejszy najbardziej brakuje mi automatycznie obracanych zdjęć i bezośredniej obróbki NEFa jak w oprogramowaniu Nikona

PS W chwili jak to pisze przyszedł i jeszcze jeden sposób na sprawdzenie zy zdjecie jest pionowe czy poziome - musze sprawdzić :)

admin
07-06-2004, 14:34
Ja do Gimpa robilem kilka podejsc i poleglem za kazdym razem. Stary juz jestem i trudno mi przekonwertowac myslenie spod znaku znakomitego skad inad systemu jakim jest Linux, na moje skostniale przyzwyczajenia do Gatesowskiej stajni... Wiem jednak jakim powodzeniem cieszy sie Gimp i bardzo dobrze to rozumiem.

Tr0n
07-06-2004, 14:38
Ja mam własnie odwrotnie. Np w sobote chciałem zrobić jedno zdjecie z 2 + kilka drobnych poprawek. Przez 2 godziny próbowałem to zrobic w Photoshopie az w koncu zrobiłem w 20 minut w Gimpie. Wydaje mi sie że photoshop jest zbyt zaawansowanym narzedziem na moje skromne potrzeby.

Tr0n
07-06-2004, 14:39
A próbowałes Gimpa pod Windowsem?? bo niekoniecznie musisz instalowac linuxa zeby mieć gimpa - link do wersji windowsowej gimpa
http://www2.arnes.si/~sopjsimo/gimp/stable.html

admin
07-06-2004, 14:47
Probowalem wlasnie pod winde bo o Linuxie mam takie pojecie jak o sportowych modelach Ferrari - fajne sa i juz. Dzieki za linke. Dla mnie wielka niewiadomoa byla juz sama instalacja Gimp'a a co dopiero praca na nim. Do PS'a juz sie przyzwyczailem i faktycznie jest to narzedzie nieco nad wyraz rozbudowane. Korzystam z opcji PS'a szacunkowo w 40% jego pelnych mozliwosci. Sadze jednak ze taki byl zamysl programistow. Dac narzedzie ktore zadowoli jak najwieksza grupe ludzi, kosztem nadmiaru opcji. Przy okazji mozna wyciagnac znacznie wieksze pieniadze ;)

Tr0n
07-06-2004, 14:48
UUU jak wykorzystujesz 40% opcji to jestes guru :wink:

admin
07-06-2004, 14:53
Tiaaa... Dla mnie jak pracujesz na Linuxie tos miszczu, bo ja bym w zyciu tego nie panial ;)

Powaznie mowiac to musze pogryzc tego Linuxa z lekka. Juz mnie korcilo kilka razy ale zawsze wybieralem okna z wygodnictwa :)

Tr0n
07-06-2004, 15:00
Jak zrobimy jakies spotkanko to przywioze laptopa i pokaze Ci że nie taki pingwin straszny jak go maluja ;) a i photoshopa bym pod linuxem uruchomił ;)

admin
07-06-2004, 15:09
Trzymam Cie za slowo :)

CyfraL
07-06-2004, 15:24
Co do wtyczki o jakiej wczesniej byla mowa. ******************************************** i dlatego sadze, ze jest warta tych pieniedzy ;)

Tr0n
07-06-2004, 15:27
No to się moderowanie chyba zacznie :D

Kaleid
07-06-2004, 15:28
Ok ludki ;) Prosimy o nie umieszczanie postów tego typu. Piractwo na forum nie bedzie tolerowane.

Tr0n
07-06-2004, 15:29
Władza przeszła na ciemną stronę mocy :D

CyfraL
07-06-2004, 15:30
Przeciez nie umiescilem na forum nic do byloby niezgodne z obecnie obowiazujacym prawem :D

Tr0n
07-06-2004, 15:34
Nie napisałes że przykładowo serial jest 12345678 tylko że serial przyslesz na maila - dla mnie to to samo - ale to zboczenie zawodowe ;)

admin
07-06-2004, 16:04
Panowie, nie ukrywam ze mozna sobie z tym poradzic w 3 minuty grzebania w necie, ale to prywatna sprawa kazdego.

Prosba, watek pozostanie ale bede wdzieczny za zalatwianie takich spraw w bardziej prywatny sposob, tak aby nad tym miejscem nie ciazyly niepotrzebne zarzuty o piractwo...

Postarajmy sie o to wspolnie.

oxbow
26-09-2004, 01:37
NIe chce zasmiecac forum nowym tematem, wiec doklejam sie tutaj.Panowie, ratujcie, jak wybrac obiekt z tla w photoshopie ?. Zrobilem kilka zdjec produktow i musze je powybierac do umieszczenia w katalogu. Fotografowalem na kontrastowym tle, wiec nie powinno byc zadnego problemu, pod warunkiem, ze sie wie jak :lol: Z gory dzieki

sailor
26-09-2004, 09:38
ja co prawda super laik jestem jesli chodzi o szopa ale jak zaden z guru sie nei odzywa to moze na cos sie przydam .. jak masz kontrastowy obiekt to najlepiej lasso magnetyczne i obrysowac dookola a poten ctrl-c i wklejasz to gdzie chcesz. tyle ja .. pewnie mozna jeszcze na sto tysiecy sposobow

BartekIgnasiak
26-09-2004, 10:42
Władza przeszła na ciemną stronę mocy :D

apropos ciemnej strony mocy.... sa tu jacys fani star wars???

Kaleid
26-09-2004, 11:16
Władza przeszła na ciemną stronę mocy :D

apropos ciemnej strony mocy.... sa tu jacys fani star wars???

Luke! Jo sem twoj tatinek!!

wasia
26-09-2004, 11:16
apropos ciemnej strony mocy.... sa tu jacys fani star wars???
Jasne ,ze sa , ale teraz nie maja czasu :D .
To tyle na razie.
Pozdro
Waldek

c2h5oh
26-09-2004, 12:26
apropos ciemnej strony mocy.... sa tu jacys fani star wars???

c2h5oh ze #starwars-pl na ircnecie pozdrawia :-)

oxbow
26-09-2004, 18:32
Władza przeszła na ciemną stronę mocy :D

apropos ciemnej strony mocy.... sa tu jacys fani star wars???

mam wszystkie wydania, ostatnie czeka juz w Polsce, bede mial 9-go :D

nevton
29-09-2004, 13:17
ja kozystam ze wszystkiego oprocz filtrow do mozajek i innych nie potrzebnych - ale czasami sie przydaja symulacje olowka czy jakies malarskie - ale baaardzo rzadko
a z retuszerskich opcji to ze wszystkich praktycznie raz tak - raz tak by nie popasc w rutyne :)

admin
29-09-2004, 13:54
Nevton, mam wiec do Ciebie jako fachowca konkretne pytania. Nie wiem czy znasz prace Andrzeja Dragana. Zawsze interesowal mnie taki warsztat bo jest on stricte PS-owy. Od czego, z pominieciem tematu i samej fotografii, radzilbys zaczac? Rzuc okiem na zdjecia Andrzeja: http://www.andrzejdragan.com

Krakus
09-10-2004, 12:19
Drogi Adminie!
Nie taki Linux straszny, jak go malują. Jest sobie taki pan, nazywa się Klaus Knopper i zrobił jednopłytową (czyli, że startuje wprost z płyty CD i tak działą) dystrybucję opartą o Debiana (cokolwiek by to nie znaczyło ;-) ). Nazywa się toto Knoppix - jest to Linux łatwy w użyciu i przyjemny w dotyku, a jeszcze w dodatku może działać po polsku i ma GIMPa 2.0 w sobie.
Pozdrawiam,

PS Służę dalszymi informacjami

Wojtek J.K.
10-10-2004, 03:18
Nie wiem czy się orientujesz Piotrze, ale "Dragan style" ma dość bogatą literaturę na retuszowym forum dpreview - pewnych rzeczy można się tam dogrzebać. Główne wątki tutaj:

http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1006&message=9985403

Dla tych, co chcieliby spróbować "na szybko" :wink: jedna z metod (by freelancer54 & Jean Valentin AFAIK)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://atlas.walagata.com/w/sigimage/10green.jpg)

1. Sharpened using 3rd party sharpening filter
2. New adjustment layer: Hue/Saturation. Used to desaturate
3. New adjustment layer: Selective color. Used to adjust the overall color to yellow. See "Neutrals"
4. New layer and painted 100% black to cover up background and parts of shirt.
5. New layer, mode multiply 100%. Painted with 100% brush, color 9C452F
6. New layer, mode multiply 75%. Painted with 5% brush, color 482303
7. New layer, mode Overlay 50%. Painted color B48C78 with 5-10% brush
8. New layer, mode Overlay 100%. Painted color black with 5-50% brush. This is used as "burn" layer.
9. New layer, mode Overlay 60%. Painted color white with 100% brush.
10. New layer, mode Color 50%. Painted color 194442 with 100% brush.
Erased color in left eye lighten

Pzdrwm -
- Wojtek J.K.

admin
10-10-2004, 11:43
Krakusie, moze i on nie taki straszny. Problem w mojej chlonnosci umyslowej a i z drugiej strony w potrzebach... :)

Wojtku, dzieki za linki i przyklad, bardzo dobry zreszta. Musze sobie pocwiczyc kiedys na spokojnie, bo efekt jest godzien uwagi...

czarny
10-10-2004, 21:23
Nie wiem czy się orientujesz Piotrze, ale "Dragan style" ma dość bogatą literaturę na retuszowym forum dpreview - pewnych rzeczy można się tam dogrzebać. Główne wątki tutaj:

http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1006&message=9985403

Dla tych, co chcieliby spróbować "na szybko" :wink: jedna z metod (by freelancer54 & Jean Valentin AFAIK)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://atlas.walagata.com/w/sigimage/10green.jpg)

1. Sharpened using 3rd party sharpening filter
2. New adjustment layer: Hue/Saturation. Used to desaturate
3. New adjustment layer: Selective color. Used to adjust the overall color to yellow. See "Neutrals"
4. New layer and painted 100% black to cover up background and parts of shirt.
5. New layer, mode multiply 100%. Painted with 100% brush, color 9C452F
6. New layer, mode multiply 75%. Painted with 5% brush, color 482303
7. New layer, mode Overlay 50%. Painted color B48C78 with 5-10% brush
8. New layer, mode Overlay 100%. Painted color black with 5-50% brush. This is used as "burn" layer.
9. New layer, mode Overlay 60%. Painted color white with 100% brush.
10. New layer, mode Color 50%. Painted color 194442 with 100% brush.
Erased color in left eye lighten

Pzdrwm -
- Wojtek J.K.


hę? A znalazlby sie ktos co by na "polski" to przelozyl .. bo staram sie to jakos praktycznie wykozystac i wykladam sie mniejwiecej w srodku.
Dzieki

Minuano68
13-11-2005, 21:15
Czolem Koledzy - czy kiedykolwiek rzucila sie wam w oczy aplikacji pod tytulem 'optikverlabs' ? do znalezienia w sieci, swietny plugin do CS ktory w szybki sposob symuluje dzialanie wielu filtrow, blon filmowych (w tym B&W). Pozwala na szybkie osiagniecie poszukiwanego efektu, reszte mozna dociagnac w CS. Powodzenia :D

Vincente
17-11-2005, 18:00
Faktycznie ciekawy plugin. Przyjemne ziarenko generuje :)
Co do fotografii Cz/B to, moim zdaniem najlepsze efekty usyskuje się nie pluginami ale ręczną robotą. Wydaje mi się, że mieszanie kanałów i zabawa krzywymi to najlepsza metoda.
Ten plugin Convert to B/W Pro zaiste niezły, tylko cena ~ 100 $ skutecznie mnie odstrasza.

blekota
02-02-2007, 23:31
mała dygresja , czy da sie pracować na tiffie 16 bitowym w gimpie , bo u mnie sie upiera że musi go niestety zmiejszyc do 8bit

ulv
03-02-2007, 01:04
W forku Gimpa p.t. Cinepaint się da :-)

Pozdrawiam
Ulv

bugdi
03-02-2007, 13:03
ja używam nikColor efexa jak zwykle i dla mnie wystrcza w zypelnosci sa tu ruzne opcje B&W z wieloma funkcjami

D_Z_I_A_D_E_K
03-02-2007, 14:45
ja do usuwania kolorku uzywam PS C2S2.
na kolorowej fotcę tworzę nową warstwę (Layer==>New Adjustment Layer==>Hue/Saturation...)następnie zmniejszam maksymalnie saturację. Następnie klikam na tło i poziomami (levels) dla każdego koloru z osobna (RGB) reguluję odcięcie. jest z tym trochę roboty ale efekty bardzo dobre.

Borowa
03-02-2007, 15:13
Witam

Dla osób zainteresowanych stylem dragana znalazłem na sieci film prawie instruktarzowy - grafik w mojej firmir uzywajac tej pomocy przerobil zdjęcie
http://www.youtube.com/watch?v=bZyLBw6xDjs

milej zabawy

a ponoc Andrzej Dragan za swoją wiedzę chce 400 euro na necie za free.... :)

Pozdrawiam

Paweł

snake01
08-02-2007, 14:27
Elo :P
Wszedłem na stronke borówy, zdjecia klasy 1, jak nie lepiej, ale z 2 strony musisz miec dobry sprzet, bo i pod woda byly trzaskane fotki :) Gratuluje, nie tylko zdjec, ale i zwiedzenia tych wszystkich miejsc. czlowieku jestes chyba bogiem fotografi :) ja mam fotki na www.fotogalerie.pl użytkownik snake01 - w sumie mam lusterko tylko 2 tyg, ale jak na to to chyba zdjecia sa dobre. czekam na werdykty tych lepszych ;)

Trevor
08-02-2007, 14:45
Ja zawsze jak chcę mieć B&W to robię to na poziomie wołania w UFRAW, generalnie saturation na lewo (max albo parawie max) a później się bawię jeszcze WB, np twarze wyglądają super po podniesieniu WB na max.
W symulację klisz i tak dalej narazie nie bawiłem się, a w sumie wartoby popróbować, może ktoś pracowity pokaże jakieś przykłady?

snake01
11-02-2007, 12:40
Elo, pobrałem gimpa, rzeczywiście dobre b/w da sie robic ale nieotwiera mi wiekszosci zdjec :/ wczytuje wczytuje i nic:/ da sie to jakos obejsc np zmienic jpg na bmp albo cos w te klimaty?

aldus
14-02-2007, 22:00
Najczęście stosowane przeze mnie 2 metody w PS:
1.
a) wczytać obrazek,
b) konwesja do przestrzeni Lab,
c) kanały a i b do kosza,
d) konwersja do skali szarości,
e) nowa warstwa przez kopiowanie
f) tryb mieszania "mnożenie" lub "mnożenie odwrotności", zależnie od tego czy powstały obrazek jest za jasny czy za ciemny,
g) ostateczny szlif za pomocą suwaka "krycie".
2.
a) wczytać obrazek,
b) wcisnąć D - czarny kolor narzędzia,
c) utworzyć warstwę korekcyjną w trybie "mapa gradientu",
d) jeśli efekt jest zadowalający - idź do punktu e), jeśli nie - idź do punktu f),
e) spłaszcz obrazek; idź do punktu g),
f) utworzyć warstwę korekcyjną w trybie mieszania kanałów i podziałać suwakami do osiągnięcia zadowlającego efektu (zaznaczyć pole "monochromatycznie"); idź do punktu e),
g) konwersja do skali szarości.

snake01
14-02-2007, 22:57
Witam
Wiem ze sami profesjonalisci tu sa (oprocz mnie) wiec nie bedzie problemem poinstruowanie mnie jak zrobic dobre b/w oraz niewiem jak sie to nazywa ale to tez czarno biale tylko ze tylko kontury widac. Czekam na odp :D pozdro

madmips
14-02-2007, 23:03
też nie jestem specem, ale robię tak jak aldus w p.1 tyle, że zamiast nowej warstwy koryguję to krzywymi.

aldus
14-02-2007, 23:44
niewiem jak sie to nazywa ale to tez czarno biale tylko ze tylko kontury widac
Jeśli oczekujesz jakiejś sensownej podpowiedzi to wyraź się jaśniej, albo posłuż jakimś przkładem, żebyśmy dokładnie wiedzieli o co chodzi.

Sławek
15-02-2007, 00:05
Mam przeczucie, że chodzi o high lub low key :) .

Czornyj
15-02-2007, 00:07
Mam przeczucie, że chodzi o high lub low key :) .

...w kwestii hajkija to do działu tutoriali ;)

glisek
15-02-2007, 00:38
sie watek ozywil po smierci klinicznej :D
to ja napisze, ze od kiedy mam Capture NX uzywam tylko tego.
Fakt nikomu sie moje foty nie podobaja, ale za to jak latwo osiagnac zamierzony cel :)
Kilka razy robilem w PS CS2, cos mieszalem na warstwach, desaturacjach, gdzies krzywe pokrzywilem a pekaly, ale nigdy nie udalo mi sie tego zrobic dwa razy tak samo :)
Dlatego zostaje Capture NX, filr do konwersji do BW i zabawa w opcjach tego filterka.

aldus
15-02-2007, 10:46
Kilka razy robilem w PS CS2, cos mieszalem na warstwach, desaturacjach, gdzies krzywe pokrzywilem a pekaly, ale nigdy nie udalo mi sie tego zrobic dwa razy tak samo :)
Fakt, nieraz zdarzały mi się problemy z powtórzeniem wcześniejszej obróbki, zwłaszcza jeśli była skomplikowana. Warto w takich sytuacjach pamiętać, że wiele palet z menu Obrazek->Dopasuj ma przyciski Zapisz i Wczytaj, pozwalające na zapisanie i późniejsze wczytanie bieżących ustawień w danej palecie.

snake01
15-02-2007, 16:31
Witam
Mniej wiecej chodzi mi o takie zdjecia (sorry za uzycie czyjejs foty)

http://img133.imageshack.us/img133/2396/aania5bg5.jpg

http://psychodelic.org/~sailor/forum/akt/a/s_DSC_6489.jpg - bardziej o to zdjęcie.

Czy są potrzebne jakies specjalne "maszyny" czy dam rade jakos to wycudowac ?? moim nikonkiem d50

glisek
16-02-2007, 01:58
to drugie z cytowanych zdjec bylo robione z tego co wiem D70, wiec raczej na pewno nie sprzet tu jest "waskim gardlem"

snake01
16-02-2007, 11:37
ale mnie nie chodziło o aparacik :) tylko o to jak to robić, nie wiem może ustawienia lampy czy jakaś obróbka w jakimś programie :D

glisek
16-02-2007, 19:23
znajac zycie, to na pewno z jedna, dwie lampy, ciemne tlo, ponetna modelka. Do tego wszystkiego umiejetnosc opanowania tego podstawowego zestawu ;) i na koniec PS lub podobne oprogramowanie.
Wydaje mi sie, ze cytowane fotki po wyjsciu prosto z karty wygladaly, nieco gorzej :)
Zreszta wiekszosc tych super fotografii jakie tu mozna poogladac przechodzily przez maszynerie do obrobki cyfrowej.

snake01
16-02-2007, 19:34
w takim razie bedziemy jakos cudowac :) moze cos sie uda :) dzieki za rade