Zobacz pełną wersję : Ujeżdżenie - zdjęcia ruchu z rozmytym tłem
Cześć,
temat dotyczy jazdy konnej ;)
Próbowałem ostatnio robić zdjęcia z czasami rzędu 1/20, 1/30, śledząc konia w jego ruchu. Chciałem otrzymać ostrego konia i rozmyte tło.
Niestety nie udało się, koń albo jeździec zawsze były gdzieś poruszone.
Czy da się w ogóle zrobić takie zdjęcie?
Coś jak rig shot ;)
Spróbuj być względnie blisko obiektu, ustawić jak największy zoom, i czasy w granicach 1/200s by obiekt sam w sobie się nie rozmazał. Jeśli będzie się względem ciebie szybko poruszał to uzyskasz rozmazane liniowo tło. Tym większe im będziesz bliżej i im większy będziesz miał zoom.
Dzięki, spróbuję. Niestety(?) mam tylko to co w podpisie.
To masz stabilizację, możesz spróbować 1/100 przy maksymalnym zoomie. Możesz też spróbować robić zdjęcie samemu będąc w ruchu, np z samochodu :)
To nie jest takie proste jak np. z samochodem. Samochód nie zmienia swojego kształtu. Koń niestety tak. Jeśli koń biegnie z prędkością 30km/h, to jego kopyta poruszają się z prędkością 60 km/h (chwilowo to może być więcej). Do tego dochodzi ruch w pionie, ruch głowy itp. O ile rozmazane nogi dodają dynamizmu, to jednak głowa powinna być ostra.
Zacznij od ćwiczeń w prowadzeniu, tak żeby uzyskać ostry tułów i jeźdźca. Robiąc w serii, wybierzesz te ujęcia, gdy głowa jest ostra. A nogi na końcu. A do tego jeszcze dochodzą różne rodzaje chodu. Próbuj takiego, gdy grzbiet najmniej podskakuje.
TOP67 dobrze pisze, auta to mały pikuś przy koniach ;) Moim zdaniem problem główny to ruch konia i jeźdźca w każdą stronę. Zad idzie do przodu, głowa do tylu i na bok, do tego ruch w pionie. Jeździec oprócz tego, że siedzi na poruszającym się koniu to sam też się rusza.
Prędkości nie są takie duże (w ujeżdżeniu), pewnie 5-15km/h.
Nogami konia bym się nie przejmował, gdyby tylko reszta była ostra. Może 1/100 albo 1/200 wystarczy do zatrzymania ruchu, nie próbowałem tego bo myślałem ze wtedy tło nie będzie rozmyte.
Spróbuj być względnie blisko obiektu, ustawić jak największy zoom, i czasy w granicach 1/200s by obiekt sam w sobie się nie rozmazał. Jeśli będzie się względem ciebie szybko poruszał to uzyskasz rozmazane liniowo tło. Tym większe im będziesz bliżej i im większy będziesz miał zoom.
Zastanawiam się czy lepiej użyć zoom czy jednak odwrotnie. Bo przy zoomie muszę jednak stanąć trochę dalej niż mógłbym przy szerokim kącie, do tego minimalna przesłona wynosi 2.8 zamiast 1.8 ...
Czy da się w ogóle zrobić takie zdjęcie?
Dać się da, lepiej lub gorzej. f/6,3 1/90s 38mm
http://mojeswietokrzyskie.pl/images/inne/piknik_kawaleryjski_2014_58.jpg
źródło (http://mojeswietokrzyskie.pl/images/inne/piknik_kawaleryjski_2014_58.jpg)
pozdrawiam
Takie rozmycie jak w 7 w http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?p=3336663 chciałbym mieć...
Śmiem twierdzić (choć nieśmiało ;)), że złapanie całego konia ostro (podczas panoramowania) na mocno rozmytym tle (gdy ten jest np.w kłusie) jest praktycznie niemożliwe (grzywa/ogon/kopyta/nogi - coś zawsze zostanie uchwycone nieostro).
Mowa oczywiście o efekcie prosto z aparatu a nie z ps-a :)
Proponowałbym jednak uzyć max zoom-a (70mm), wył.stabilizację, nie przejmować się ogniskową tylko metodą prób i błędów dobrać czas do tempa czterokopytnego.
A teraz coś dla poprawienia nastroju ;) :
http://www.johnbrunjes.com/wp-content/uploads/2014/05/JBE_1460.jpg
Śmiem twierdzić (choć nieśmiało ;)), że złapanie całego konia ostro (podczas panoramowania) na mocno rozmytym tle (gdy ten jest np.w kłusie) jest praktycznie niemożliwe (grzywa/ogon/kopyta/nogi - coś zawsze zostanie uchwycone nieostro).Ale nieostry koń nie jest problemem, wręcz przeciwnie. Jeśli kolega dąży do takiego efektu jak w podanym linku, to nieostrość jest wręcz pożądana :-)
Koń i jeździec powinni być ostrzy...
Koń i jeździec powinni być ostrzy...
I dlatego podajesz jako wzorzec zdjęcie z całkowicie nieostrym koniem? Jak się kiedyś zdecydujesz co chcesz, to przepis na zdjęcie już dostałeś...
Chodziło mi o stopień rozmycia tła
Ale nieostry koń nie jest problemem, wręcz przeciwnie[...]
Ależ oczywiście :)
Osobiście podobają mi się takie zdjęcia (w cwale):
https://ezstorageblog.files.wordpress.com/2013/05/horse-racing.jpg
http://micadams.com/wp-content/uploads/2013/05/horse_race.jpg
Chodziło mi o stopień rozmycia tła
Widzę, że to sprawia Ci wielką trudność, ale w kilku słowach: Stopień rozmycia tła jest ściśle związany z ostrością konia... Jak widać na podany przez Ciebie przykładzie, autor zdjęcia zrezygnował z ostrego konia na rzecz dużego rozmycia tła. Na moim zdjęciu zrezygnowałem z dużego rozmycia tła, bo chciałem ostrego konia. Można jeszcze próbować czegoś pomiędzy tymi dwoma przykładami. Proste jak świński ogon...
Możesz próbować jeszcze rozmycia w photoshopie, ale marnie to widzę czytając ten wątek.
kajmakowa
22-03-2015, 13:33
Jeśli mogę, to pokażę, że jednak się da
http://fc05.deviantart.net/fs70/f/2011/322/2/b/be_free_by_nancy94-d4gk81z.jpg
Zdjęcie zrobione metodą prób i błędów, wybrane jedno z dziesięciu. Pomijam tu oczywiście jakość, ale w porównaniu z 3-punktowym autofokusem starego Olympusa, aparat Autora wątku powinien sobie dać radę w nieco lepszych warunkach
Jeśli mogę, to pokażę, że jednak się da
Niestety nie pokazałaś. Koń prawie ostry, ale rozmycie ni jak się ma do przykładu wskazanego przez autora wątku.
Pozdrawiam
kajmakowa
22-03-2015, 19:14
Zbyt duża odległość i mała ogniskowa, aby rozmycie wyszło u mnie tak wzorcowo, jak np na zdjęciach podlinkowanych przez popi-ego :)
Oddaję więc głos bardziej doświadczonym użytkownikom i zamykam się na powrót. Chyba na nic tu dobre chęci, a fakt faktem, że Autorowi wątku pozostaje już w końcu zrobić to panoramowanie. Zostało wyjaśnione przez wszystkich dostatecznie dobrze.
Z piątku:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t1.0-9/10403683_420269004802426_2512194251871813645_n.jpg ?oh=3129aede8f194ef94dff77017ff9b50a&oe=55B57CD5&__gda__=1438341311_f1bc794e3375593924ef75bc8f6ee2a d)
1/60s - f/7.1
Te konie to są ostre, ale tylko w rozmiarach do netu. Dużego kalendarza czy plakatu to z tego nie będzie.
Masz na myśli rozdzielczość/obróbke/wyostrzenie? I o których zdjęciach mowa?
I o których zdjęciach mowa?O wszystkich tu podlinkowanych.
Moja uwaga ma zwrócić uwagę na fakt, że każdy co innego uzna za akceptowalną ostrość/nieostrośc.
Nie, ok :) Choć miałem nadzieję, że masz na myśli rozdzielczośc ponieważ ostrośc (jak wspomniałaś) jest kwestią bardzo subiektywnie postrzeganą przez różnych odbiorców.
Aczkolwiek po południu podlinkuję crop-a ze swojego zdjęcia ponieważ zdjęcie powyższe zostało już dwukrotnie pomniejszone i dwukrotnie wyostrzone tylko na potrzeby dyskusji.
Nie zmienia to oczywiście faktu, że (najczęsciej) zdjęcie docelowo ląduje i tak tylko w necie a nie na ścianie w pokoju.
Na marginesie: w wielu albumach (np.z końmi) widzę zdjęcia, które są bardzo kiepskiej jakości (wśród pozostałych o wysokim poziomie) i dziwię sie, że edytorzy wypuszczają "takie coś" w świat...
Na marginesie: w wielu albumach (np.z końmi) widzę zdjęcia, które są bardzo kiepskiej jakości (wśród pozostałych o wysokim poziomie) i dziwię sie, że edytorzy wypuszczają "takie coś" w świat...Pomijając edytorów, którzy nie znają sie na swojej robocie to to jest zagadnienie bardziej skomplikowane niż sie wydaje. Przez lata współpracowałem z pewnym bardzo dużym wydawnictwem i poznałem sposób myślenia pana odpowiedzialnego za wybór zdjęć na kalendarze. Pomińmy kwestie mnie dotyczące (jaka modelka, jak ubrana, jakie otoczenie itd). W kwestii jakości zdjęć - co innego plakat czy kalendarz jednoplanszowy, gdzie duże zdjęcie (widać detale, nieostrości itd) ogląda się cały rok i zobaczy się w nim każdą wadę (jak już się coś raz zobaczy to denerwuje to coraz bardziej, z miesiąca na miesiąc ;)), a co innego zdjęcie do netu, które jest małe, nie widać tak w nim wad i ogląda się je prze minuty, a nie przez miesiące. Przez to, że jest różne zastosowanie tych zdjęc to ich dobór w konsekwencji powinien być inny. Inne są kryteria. W dużym kalendarzu jakość jest bardzo istotna. Nawet jak zdjęcie ma "wyraz", ale jest złe technicznie to nie przejdzie. W necie, na miniaturach wady znikają, a ważniejszy jest przekaz.
Nie myslałem o tym w ten sposób ale cały czas człowiek sie uczy - bardzo cenna wskazówka (dzięki!).
Jeśli jednak jakość ma być pierwszorzędna (wspomniany całoroczny kalendarz) i zdjęcie oscyluje w granicach 50x70cm to dopiero nowe C z matrycami 50Mpix dadzą odpowiedni efekt wizualny (pomijam jakąkolwiek interpolację a jedynie to co wypluwa matryca), który ktoś chciałby podziwiać z bardzo bliskiej odległości.
Nawet 800setka daje max mniej więcej 40x60cm...
Oczywiście mam na myśli "super" efekt a nie "tylko optymalny".
No i oczywiście mogę się mylić ponieważ do tej pory jakoś dało się żyć bez takich wlk matryc (także "troszke" się czepiam ;)).
O wszystkich tu podlinkowanych.
Moja uwaga ma zwrócić uwagę na fakt, że każdy co innego uzna za akceptowalną ostrość/nieostrośc.
Miałeś rację (biję się w pierś): dziewczynę mam ostrą (jakkolwiek to brzmi ;)) a głowę konie już nie aż tak (następnym razem skrócę czas do 1/80s).
Wszystko ma swój rytm. Ruch aparatu nie może być liniowy, ale zgodny z rytmem obiektu. Koń i jeździec ma martwe punkty. Trzeba to zaobserwować i wstrzelić się w bezruch. Nogi mają być rozmyte, bo jak to wygląda, jak tło rozmyte i obiekt zamrożony. Dodatkowo - blisko podejść do obiektu, co da większe rozmycie tła. Można wtedy użyć krótszego czasu, by zamrozić ruch.
Wszystko się da.
Trening czyni mistrza :)
Chciałbym spróbować panoramowania z 70-200 (fajny zakres ogniskowych dla pełnej klatki) ale muszę najpierw gdzieś dorwać tego "klocka"...
Tło rozmyte, ale przede wszystkim trzeba pamiętać, by ustawić ostrość na rzęsach konia :twisted:
Pozdr.
Nie na rzęsach bo żrenica wyjdzie nieostro :P
Z takimi rzęsami to możliwe ;)
https://dl.dropboxusercontent.com/s/mrgojogizm1luq7/DSC03388_rz%C4%99sy.jpg?dl=0
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/mrgojogizm1luq7/DSC03388_rz%C4%99sy.jpg?dl=0)
No, dlatega tak fajna jest precyzyjna korekcja af w aparacie (która, nota bene, nie powinna - moim zdaniem - służyć do poprawiania "wadliwej" optyki tylko do wykorzystywania jej w podobnych syt.).
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xta1/v/t1.0-9/11252173_441717552657571_8393579157673209518_n.jpg ?oh=1cdadc13896175d4dbc49e010a8d6557&oe=55DA6A94&__gda__=1439680541_3b37c8513af974df0274ea538b7afc0 5)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.