PDA

Zobacz pełną wersję : Merytorycznie na temat filmowania D750



Maciek N
08-03-2015, 15:39
Od kilku dni mam przyjemność testować D750 i myślę że taki temat jest tu potrzebny aby wycisnąć maksymalną jakość obrazu i dźwięku z tego body.
Pochwalę się kilkoma spostrzeżeniami które odróżniają ten model np. od D800. Zaznaczę że nie testowałem go jeszcze w terenie.
1. posiada osobne menu dla filmu. Dzięki czemu łatwiej znajdziemy potrzebne ustawienia.
2. ISO. To co uzyskiwałem w modelu D800 na iso 2500 teraz jest na poziomie 5000. Piszę o obrazie praktycznie bez zauważalnego szumu.
3. 1080 60p/50p to coś czego brakowało w D800 i przyznam że jakość z takim ustawieniem jest powalająca.
4. Monitor nie dość że odchylany to znacząco łatwiej ustawić na nim ostrość niż na D800. Wedle mojej oceny nie ma potrzeby używania dodatkowego monitora dla ustawienia ostrości.
5. Dźwięk. Tu też miłe zaskoczenie. Nawet bez dodatkowego mikrofonu szum jest znacząco niższy niż w D800 choć nadal nie tak czysty jak w kamerach.

To były plusy, teraz rozczarowania:
1. 1080 25p to nadal migotanie przy panoramie choć może trochę znośniejsze. W Canonie tego nie zauważam.
2. AF to nadal bezużyteczny, pulsujący dodatek.
Wieczorem dalsze spostrzeżenia...

Maciek N
08-03-2015, 17:51
Zauważyłem 3 nowe funkcje.
1. elektroniczne ,,manualne" sterowanie przesłoną. Jest bardziej płynne (nie widać przeskoków) lecz mało użyteczne ponieważ chodzi wolno, z pewnym opóźnieniem co uniemożliwia szybką reakcję w niespodziewanej sytuacji. Może być przydatne przy drobnej korekcji obrazu jednak w reportażu przy częstej zmianie warunków oświetleniowych radzę wyłączyć.
2. automatyczne sterowanie iso. Co prawda jest znane z innych modeli jednak w tym wypadku chodzi płynnie! Reakcje rozjaśniania i ściemniania obrazu zbliżone do kamer. Brawo!
3. Jeszcze wrócę do dźwięku. Pojawiły się 2 opcje ,,wide" i ,,voice" Używają drugiej opcji poziom szumów w cichym pomieszczeniu ulega znaczącej redukcji. ,,Wide" podejrzewam lepiej się sprawdzi na głośnej sali.
Przy otwieranym monitorze pojawił się przycisk z literką ,,i" Jeśli użyjemy go w trakcie podglądu video to włącza się (w części obrazu) podręczne menu w którym są najważniejsze ustawienia wideo. Bardzo dobre rozwiązanie! Coraz bardziej jestem przekonany że ta puszka została stworzona głównie dla filmowców:)

lucek92
09-03-2015, 14:19
A korzystasz z "zebry"? To chyba też nowość jeśli chodzi o filmowanie Nikonami.

Maciek N
09-03-2015, 14:24
Jest zebra, ale przyzwyczaiłem się oceniać obraz bez niej:) Może się przydać w silnym słońcu...

Maciek N
12-03-2015, 18:46
Moje ostatnie testy skupiły się na uzyskaniu względnie dobrego dźwięku. Odwiedziłem kilka sklepów, przetestowałem kilka mikrofonów. Wszędzie panuje opinia że to wszystko pic na wodę i z lustrzanki dźwięk zawsze będzie do d...y
Jeśli chodzi i sam mikrofon to najbardziej obiecujący okazał się Rode Stereo VideoMic Pro.
Efektu takiego jak z kamer z panelem XLR może nie uzyskałem ale śmiało mogę napisać że jest nieźle.
Na początek chciałem uzyskać czysty (bez szumów) Dźwięk w pomieszczeniach. Okazuje się że jest to możliwe.
1. W mikrofonie ustawiamy wzmocnienie na +20.
2 W menu D750 czułość mikrofonu na 10
3. Zakres głosowy na ,,voice"
4 Aby dobrze słyszeć w słuchawkach efekty naszej pracy, głośność należy ustawić na 20-25 w zależności od słuchawek.
W większości wypadków nagrań w domach takie ustawienia powinny zdać egzamin.
Uwaga na przestery! Jeśli poziom dźwięku wchodzi na kolor żółty to jest już ryzyko przesterów.
Niestety przy tak dużym wzmocnieniu mikrofonu jest słyszalna praca aparatu. np. AF, lub dotyk do body. Jak nic nie ruszamy to jest czysto.

Ketosz
12-03-2015, 19:32
Ja czekam aż zostanie wprowadzona możliwość konfigurowania automatycznego wzmocnienia mikrofonu, gdzie ustalam maksymalne wzmocnienie, a automat reaguje jedynie jego obniżaniem w przypadku mocniejszego sygnału. Dzięki dobremu algorytmowi dałoby się używać automatu eliminującego przesterowania, a który niepotrzebnie nie wzmacniałby szumu i zbędnych cichych dźwięków.

Maciek N
12-03-2015, 20:40
raczej to nie pojawi się wraz z nowym oprogramowaniem w D750 więc trzeba sobie jakoś radzić.
Manualne sterowanie nie jest tak kłopotliwe jak by się wydawało. Stosuje je z powodzeniem w kamerach. Nie mam zaufania do automatów. Jeśli chodzi o wesela to mam 2 ustalone poziomy. Jeden to przygotowania i kościół a drugi to sala balowa. Nigdy nie miałem kłopotów z końcowym efektem.
Najważniejsze że poziom dźwięku wyświetla się na monitorze i że można go korygować w trakcie nagrywania. To już prawie jak w kamerach:)

himi
13-03-2015, 13:51
Ależ bym dużo dał za peaking w d750, albo choć funkcjonalny ,,zoom'' środkowym w czasie nagrania:)

nikof5
14-03-2015, 13:15
Witam od kilkunastu dni jestem posiadaczem D-750.Mam pytanie odnośnie mikrofonu kierunkowego Sennheiser ME 66,czy ktoś próbował podłączyć ten mikrofon do D-750 przez jack 3.5mm z zasilaniem bateryjkowym.

Ketosz
20-03-2015, 20:06
Kupiłem właśnie D750 i wszystko pięknie, tylko zaczynam już odkrywać dziwne rzeczy jeśli chodzi o filmowanie.
Kręcenie używając automatyki ekspozycji (tryb A) zostało mocno poprawione względem D800 i D610 - zmiana jasności jest przyjemnie płynna, ale jest kilka dziwnych rzeczy:
1. Poza trybem M nie ma możliwości wyłączenia Auto ISO (można ograniczyć zakres ale i tak da niższe wartości w razie potrzeby).
2. Używając blokady ekspozycji, jak puścimy przycisk, ekspozycja skacze do właściwej, zamiast płynnie przejść, jak przy ciągłej pracy.

To kilka uwag na szybko, porównam to jeszcze z D810 ;)

Maciek N
22-03-2015, 12:20
Cofam moją wypowiedź na temat nieprzydatności (elektrycznej, manualnej) przesłony. To jednak bardzo pożyteczna funkcja szczególnie gdy pracujemy w jednym pomieszczeniu i potrzebne są płynne niewielkie korekty związane z przemieszczaniem się lub stopniową zmianą natężenia światła.
W przypadku ślubów dzieje się tak np. gdy młodzi wchodzą do kościoła i przechodzą z bardzo jasnego wejścia do ciemnego kościoła. Podobnie na sali balowej gdzie przemieszczając się musimy co jakiś czas korygować przesłonę nie przerywając nagrania. Sprawdziłem tą funkcję podczas nagrywania koncertu. Tu było trochę trudniej np. gdy trzeba było zrobić przejazd ze sceny na ludzi ale w większości wypadków ta funkcja zdaje egzamin.

Ketosz
22-03-2015, 17:36
Też uważam, że to świetna opcja. Mam jednak problem z używaniem do tego przycisków z przodu korpusu D750, bo nie potrafię w wygodny sposób korzystać z dolnego przycisku Fn przy sposobie w jaki trzymam aparat. Jakoś to nowe umiejscowienie przycisków przy bagnecie D750 mi nie pasuje :(
Dobrze, że w przeciwieństwie do D810 dodali też możliwość sterowania przysłoną przy pomocy tylnego wybieraka - świetna opcja, tyle że trzeba tą funkcję włączać za każdym razem jak się uruchomi aparat i nawet zapisanie wszystkich ustawień pod U1 czy U2 tego nie zachowuje.

Maciek N
08-06-2015, 11:02
Teledysk nagrany D750
https://vimeo.com/130010280

Zbinek
11-06-2015, 02:19
A miałem właśnie prosić, żebyś podał jakiś link do swoich filmów. Dzięki. Filmik przyjemny. Obrazek również. Chodzi mi po głowie ta 750-tka. Pomyślę.

Maciek N
12-06-2015, 12:14
Żeby sprawa była jasna to napiszę że D800 czy D610 obraz będzie podobny. Różnica jest w tym że:
- D750 lepiej się sprawdzi w trudnych warunkach (większe iso)
- D750 ma 60p co przydaje się w spowolnieniach.
- D750 posiada odchylany ekranik który ułatwia pracę i ,,nie upokarza" przy nietypowych ujęciach.
Tego wszystkiego brakuje innym modelom Nikona a jest bardzo pomocne w pracy operatora.
Jedynie D810 ma 60p i pewnie D4.

Michal Szipluk
11-08-2015, 14:14
Podzielam zachwyt Maćka N - jestem użytkownikiem D750 od niedawna, mam za sobą kilka imprez z tym sprzętem i powiem że D800 którego mam też i chyba będę się go pozbywał jak raz zobaczyłem jak nagrywa D750 to D800 odłożyłem na półkę i tak już sobie leży.

kondziu
10-09-2015, 08:26
Maćku N czy pozostałe teledyski "More from Błysk" po zakończeniu zamieszczonego filmu to też D750?

Maciek N
10-09-2015, 09:40
Nie, to w większości był D800, czasem Canon Mark II

kondziu
10-09-2015, 12:14
Nie, to w większości był D800, czasem Canon Mark II

Masz może jeszcze coś wykonane D750.

Maciek N
10-09-2015, 12:42
z rzeczy które mogę upubliczniać to na razie nie mam.

harb
12-09-2015, 21:52
z rzeczy które mogę upubliczniać to na razie nie mam.

Macku swietne filmiki, scenariusz, ale tez WB na co szczegolnie zwracałem uwagę , gratuluje, chce sie ogladac takiego " Kotleta " pozdrawiam :)

Maciek N
13-09-2015, 11:20
Dziękuję. Dodam że BW zawsze na auto. Nie wiem dlaczego ale w filmie jest znacznie lepiej z kolorami niż przy zdjęciach.

raf_b
23-10-2015, 23:43
Koledzy, podpowiedzcie mi jak sobie radzicie z łapaniem ostrości przez obiektyw? Czy tylko ręcznie, czy automat? Jeśli automat to jakie nastawy? Wstępnie potrenowałem filmowanie, ale bardzo krótko. Mam nadzieję w przyszłości pokręcić wesela czy teledyski jak Maciek N :) Czy na salach weselnych doświetlacie czymś? jakiś panel led, coś?
Maciek, czy za miast ww. mikrofonu zewnętrznego nie myślałeś o rejestratorze?

Maciek N
26-10-2015, 11:32
OSTROŚĆ tylko ręcznie. Filmując z małą GO ustawiasz ostrość w trakcie filmowania. Filmując szerokim kontem przymykasz w miarę możliwości przesłonę i ustawiasz ostrość na zamierzoną odległość. W trakcie filmowania starasz się filmować w tej odległości. Jeśli chcesz naprawdę skuteczny AF to zainteresuj się lustrzankami SONY.
DŹWIĘK
Używam mikrofonu zewnętrznego + zestaw bezprzewodowy. Spinam to w jeden przewód i podpinam do D750. W efekcie mam 2 niezależne kanały. Jeden to mikrofon zewnętrzny a drugi to zestaw bezprzewodowy podpięty do miksera lub mikrofon typu klips. Nie ma problemu z synchronizacją. Nie ma problemu z przesterami. Sterowanie kanałami jest ograniczone. Oba kanały można wysterować z poziomu lustrzanki. Wyrównanie kanałów odbywa się na przełącznikach mikrofonu i w sterowaniu zestawem bezprzewodowym. Czasem nie da się uzyskać idealnie równych poziomów i trzeba zrobić korektę w postprodukcji.
Generalnie to się sprawdza. Zrobiłem w ten sposób cały sezon ślubny i kilka zleceń firmowych.
Dlaczego zestaw bezprzewodowy a nie rejestrator? Głównym powodem jest to że w trakcie filmowania masz pełną kontrolę i możesz tym dźwiękiem sterować. Do D750 możesz podpiąć słuchawki, do tego wyświetla Ci się poziom na monitorze.
O jakości Dźwięku z rejestratora dowiadujesz się po nagraniu. Dla mnie jest to nie do przyjęcia ale wielu filmowców stosuje to rozwiązanie z powodzeniem.
OŚWIETLENIE
Sale balowe zazwyczaj nie mają oświetlenia sprzyjającemu filmowaniu. Zawodowcy stwarzają sobie warunki sami. Oznacza to że trzeba mieć trochę doświadczenia i kilka rodzajów oświetlenia. Stosujesz je w zależności od potrzeb.
Jest osobny temat więc nie będę się powtarzał http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=262925
Powodzenia

raf_b
26-10-2015, 15:48
Dzięki, już trochę więcej doczytałem m.in. Twoich postów w innych tematach. A powiedz mi jeszcze, bo trochę testowałem ręcznie ostrość i chyba nie mam wprawy... za nim trafię, to mam nieostrość, czy to kwestia praktyki i ćwiczeń? Czy po prostu potem się to wycina? Bo jak statyczne ujęcia przy stołach, to ok, ale jakieś najazdy, to co? trzymasz się po prostu jak cyrkiel jednej odległości od tańczących? Zazwyczaj jednak się ruszają :)

Maciek N
26-10-2015, 22:25
przypuszczam że nie masz szkła o szerokim koncie. Czym szersze tym mniejsze ryzyko że że będzie nieostro. Jeśli do tego przymkniesz przesłonę do 5-8 to już prawie wszystko masz ostre:)
Oczywiście trzeba mieć trochę wprawy, ale w ogólnym zarysie działa to tak jak piszę. Szerokim można szaleć ustawiając na samym początku odległość. Na stałkach lub tele trzeba się bawić ostrością. Czy to wytniesz czy uznasz za zamierzony efekt zależy od Ciebie i twojej wizji.

raf_b
26-10-2015, 23:22
Fakt, próbowałem na stałce 50 mm i na zoomie 16-85. Spróbuję zatem wziąć jeszcze raz zoom i popróbować na 16. Dzięki :)

Zom53
28-10-2015, 21:03
Witam. Nabyłem przed kilkoma tygodniami D810 i w ramach sprawdzania korpusu czy wszystko działa sprawdziłem czy nagrywa filmy. Podobnie postąpiłem kiedyś, gdy nabyłem D300s stwierdzając ,że kręci filmy i na tym się skończyła moja przygoda z filmem. Filmy z D300s niestety nie były najlepszej jakości.
Postępując zgodnie z instrukcją obsługi D810 nakręciłem kilka filmików stwierdziłem, że jakość zdjęć jest o niebo lepsza od D300s i watro by się tym zająć.
Niestety nie mam w tym temacie żadnego doświadczenia.
-po pierwsze nie wiem dlaczego nagrany filmik źle się odtwarza w VIEW NX 2 tzn. troczę "szarpie". (Obiektyw N60/2,8D).
- przy prowadzeniu korpusu na statywie wyraźnie odczuwa się moment kolejnego przesunięcia.
Może ktoś coś podpowie.

Maciek N
29-10-2015, 10:25
Podejrzewam że masz statyw z głowicą która nie daje płynnych ruchów w pionie lub poziomie. Jeśli chodzi o szarpany podgląd to ustaw większą ilość klatek na sekundę np. 50 lub 60 i będzie ok
Mam jeszcze prośbę. Sprawdź w swoim body czy jest możliwość podglądu (zbliżenia) w trakcie filmowania. Chodzi o przycisk po prawej stronie ekranu LCD. Znajduje się wybierak wielofunkcyjny. Na samym środku wybieraka jest przycisk.

docxxx
29-10-2015, 11:37
Maciek, jakiej glowicy uzywasz do panningu? Mam niezłą Manfrotto MVH500AH, ale apetyt rosnie w miare jedzenia i widze, ze nie jest super precyzyjna.
Wkurzaja mnie te (delikatne) przeskoki przy poziomej pracy. Tzn. moze nie przeskoki, ale widac prace rak, oddechu itd. Rozumiesz?

Kupilem sobie nawet to poniżej, ale nie zawsze mam czas na odkrecanie/przykrecanie sprzetu. No i udzig na pewno grubo ponizej body + 70-200.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/10/SEVENOAKElectronic360DegreePanoramicTrip-2.jpg
źródło (http://g04.a.alicdn.com/kf/HTB138hkHVXXXXcyXpXXq6xXFXXXs/SEVENOAK-Electronic-360-Degree-Panoramic-Tripod-Ball-Head-for-iPhone-6-Plus-GoPro-Hero-4-3.jpg_640x640.jpg)

michasacuer
29-10-2015, 12:08
A af w Sony przypadkiem nie "pompuje"? Bo to jest chyba detekcja kontrastu, musi najpierw przylecieć skalę. Fajny AF jest w DAFie Canona

Zom53
29-10-2015, 14:08
Dzięki Maciek N za podpowiedzi. Zamieniłem głowicę MN 141RC na kulową SIRUI i ruch (w poziomie oczywiście) jest bardziej płynny. Widzę , że w poście 30 ktoś pokazał w co się trzeba zaopatrzyć.
Jeżeli chodzi o obrazek z filmu to jest super mogę go śmiało porównać np. do wyświetlenia na monitorze ostrego zdjęcia formatu A3 . Nie wiem czy to dobre porównanie, ale jak wcześniej powiedziałem nie miałem jeszcze do czynienia z filmem. Ustawienia mam takie: 1920 X 1080; 1080p/60 Heigt Qality; priorytet przysłony; autoISO; obiektyw N24/2,8D i N16-85DX (ustawiony na 16mm).
Jak chodzi o to "szarpanie" to przypomina to zdjęcia poklatkowe i dzieje się tylko w VIEW NX2 bo w Windows Media Plaier film leci płynnie.
Jeżeli chodzi o środkowy przycisk wybieraka , to u mnie po naciśnięciu w czasie nagrywania obraz na LCD powiększa się 50; 100; lub 200% w zależności od wyboru w Menu (funkcja f2 elementy sterujące).

Maciek N
29-10-2015, 23:46
Maciek, jakiej glowicy uzywasz

Używam kilku głowic wideo w zależności od urządzenia. Najtańszą jaką mam to Manfrotto 701. Posiada idealny ruch w pionie i poziomie z płynnym startem. Stosuję ją wraz ze slidekamerą ale można ją stosować z powodzeniem na statywie.
Nie znalazłem tańszej i równie udanej głowicy.

- - - - kolejny post - - - - - -


Ustawienia mam takie: 1920 X 1080; 1080p/60

Pamiętaj że 60 kl/s w sztucznym świetle może powodować migotanie. Rozwiązaniem może być utrzymywanie migawki na poziomie 100 lub zmniejszenie liczby klatek do 50

docxxx
30-10-2015, 10:12
Używam kilku głowic wideo w zależności od urządzenia. Najtańszą jaką mam to Manfrotto 701. Posiada idealny ruch w pionie i poziomie z płynnym startem. Stosuję ją wraz ze slidekamerą ale można ją stosować z powodzeniem na statywie.
Nie znalazłem tańszej i równie udanej głowicy.


Mam też 701 i jest o klasę niżej niż wspomniana 500. Ble
W takim razie pozostaje łyknięcie małpeczki przed każdym zleceniem ;)

Zom53
02-11-2015, 09:31
Mam jeszcze takie pytanie: czy mając podpięty obiektyw z VR-em można go używać do filmowania?. Czy ciągłe załączony VR nie ulegnie awarii?.

docxxx
02-11-2015, 09:46
Można i nawet pomaga. Tylko niepotrzebne ubarwia też zapis audio.

MichalakMariusz
30-12-2015, 11:26
Macku N. - śledziłem kiedyś watki z Twoja osoba na temat filmowania nikonami. Proszę powiedz mi jak z perspektywy czasu oceniasz pracę D750 pod kątem filmowania ?? Inaczej: czy kupiłbyś po raz drugi D750 czy zainwestował w coś innego typu Panasonic Lumix czy np Sony 7S ? Posiadam sigmę 20mm 1.8 i dwa nikkory starej wersji 35 mm 1,2 D i 50 mm 1,4 D czy i jak sprawdzą się na początek ? Szukam aparatu jedynie do kręcenia krótkich teledysków coś jak twoje podziękowanie dla rodziców, przygotowania i tp.

Maciek N
30-12-2015, 14:04
Proszę powiedz mi jak z perspektywy czasu oceniasz pracę D750 pod kątem filmowania ??.
Jeśli zajmował bym się tylko filmem to w tej chwili króluje SONY i tu bym celował. Ponieważ zajmuję się również fotografią to dla mnie najlepszym wyborem jest właśnie Nikon 750.
Brakuje mi w D750 powiększenia obrazu w trakcie filmowania pod przyciskiem OK. Podobno jest tak w D810 ale nie ma odchylanego monitora co w filmie bardzo się przydaje.
Przydało by się także niezależne sterowanie kanałami audio. To podobno ma SONY w dodatku z wyjściami XLR (na specjalnym kablu)
SONY ma także użyteczny AF.
Podsumowując: Do filmowania zdecydowanie SONY, ale gdyby Nikon w D750 udostępnił opcje powiększenia obrazu w trakcie filmowania to został bym z Nikonem!
Może następca D750 będzie miał tą funkcję? Niestety trzeba poczekać ze 3 latka.

Ketosz
30-12-2015, 18:28
Niestety D810 też nie pozwala na powiększanie obrazu podczas nagrywania. Najlepszym wyjściem jest monitor podglądowy, ale to kolejny sprzęt do zamontowania, noszenia i zasilania - jak dostanę mój nowy zakup, to zobaczę o ile lepiej się pracuje ;)

Johny42
30-12-2015, 20:38
Niestety D810 też nie pozwala na powiększanie obrazu podczas nagrywania. Najlepszym wyjściem jest monitor podglądowy, ale to kolejny sprzęt do zamontowania, noszenia i zasilania - jak dostanę mój nowy zakup, to zobaczę o ile lepiej się pracuje ;)
W poście 32 Zom53 napisał: "Jeżeli chodzi o środkowy przycisk wybieraka , to u mnie po naciśnięciu w czasie nagrywania obraz na LCD powiększa się 50; 100; lub 200% w zależności od wyboru w Menu (funkcja f2 elementy sterujące)."

Wypowiedź dotyczyła D810, więc ktoś musi się mylić ;)

Maciek N
31-12-2015, 10:41
No właśnie, dobrze jakby ktoś w końcu rozwiał tą wątpliwość. Funkcja powiększenia obrazu rozwiązała by problem podglądu. Niepotrzebne były by lupki monitory itp.
Generalnie jakoś sobie radzę bez tych dodatków ale zdarzają mi się małe nieostrości. Na szczęście rzadko:)
Nikon mógł by wprowadzić tą funkcje wraz z nowym uaktualnieniem oprogramowania puszki. Piszę w nadziei że to forum jest czytane przez producenta.

Ketosz
31-12-2015, 12:01
Wczoraj właśnie specjalnie sprawdziłem, czy może przeoczyłem tą możliwość w D810 i niestety można mieć powiększanie kadru w LV, ale podczas nagrywania już nie - czyli jest tak samo jak w D750.

Maciek N
31-12-2015, 13:52
Dziękuję Ketosz. Sprawdź jeszcze czy masz ustawienie powiększenia w przypadku robienia zdjęć. Być może włącza się tą funkcję w menu?

Ketosz
31-12-2015, 14:50
Funkcja powiększania kadru w LV działa tak samo w trybie zdjęciowym i filmowym i powiększa to co widzi matryca, a nie to co będzie rejestrowane (czyli nie powiększa np. 1:1 obrazu 1080p, tylko pełną rozdzielczość matrycy) - dlatego pewnie nie da się tego robić podczas nagrywania.
Jakby się zastanawiać filmowo nad D810, to w porównaniu z D750 ma kilka minusów - podstawowy, to że tryb filmowy LV obcina to co widzi matryca (pewnie kwestia skalowania rozdzielczości); drugi dla mnie istotny, to brak osobnego menu filmowego i jak w D750 mam osobno do filmowania ustawiony płaski albo neutralny profil, tak w D810 trzeba pamiętać żeby się przestawić z ustawień zdjęciowych (brak jest też tej opcji w menu podręcznym); kolejnym jest brak możliwości sterowania przysłoną tylnym wybierakiem (jedynie klawiszami funkcyjnymi) i oczywiście brak ruchomego ekranu.
Pod względem filmowania D750 jest zdecydowanie bardziej funkcjonalny niż D810, jedynie jakość obrazu jest podobna.

Maciek N
31-12-2015, 15:22
W kamerach jest taka funkcja np. w Panasonicach nazywa się ,,FOCUS ASSIST" Bardzo przydatne. Myślę że w D750 jak i wyższych modelach też by się dało to zrobić ale Nikon nie wziął takiej funkcji pod uwagę. Nie sądzę aby to był jakiś problem techniczny. Raczej rozwiązanie programowe.

kondziu
04-01-2016, 00:22
Maćku N jakich obiektywów używasz przy filmowaniu D750, który polecasz na początek, może wstawisz kolejny filmik z D750?

Maciek N
04-01-2016, 11:58
coś tam z czasem wstawię:).
Jeśli chodzi o obiektywy to ja używam takich które mają stabilizację. Do monopodu zakładam Sigmę 70-200 (najnowsze wydanie). Do ujęć z ręki i steady Nikor 16-35. Te dwa to w zasadzie podstawa w moich produkcjach. Używam całej gamy obiektywów do slidekamera. Najczęściej 50mm f1.4, 85mm f1.8.
Nie wiem który polecić na początek. Ja uznałem że mogę zacząć filmować lustrzanką odkąd użyłem 16-35. Stabilizacja na poziomie kamery. Przymykając przesłonę można nie martwić się ostrość.
Są różne sposoby filmowania lustrzankami. Niedawno byłem z ekipą w której wszystko filmowali ze statywów naramiennych jasnymi stałkami. Cały czas bawili sie ostrością ze średnim skutkiem. Dla mnie obraz nie do przyjęcia ale może jestem już za stary na twórcze rozwiązania:roll:

Ketosz
04-01-2016, 14:23
Jak pojawiły się nowe możliwości (np. filmowanie lustrzankami) to większość zachłysnęła się filmowaniem z przesadnie małą głębią ostrości i niestety niektórym jeszcze tak zostało ;)
Ja z powodzeniem używam 24-120mm - nie jest może mały i lekki, ale za to bardzo uniwersalny i przede wszystkim ma też stabilizację :)
Kupiłem go właśnie pod kątem uniwersalności i stał się w zasadzie najczęściej używanym przeze mnie obiektywem i do zdjęć i do filmowania - jakbym ja miał wybrać jeden uniwersalny na początek, to właśnie ten.

Ketosz
11-02-2016, 00:37
Odkryłem właśnie przykrą rzecz - zauważyłem, że podczas filmowania obraz na ekranie jest jaśniejszy na tyle, że ekspozycja zaczyna być ciemniejsza bardziej niż bym sobie tego życzył.
Pomyślałem, ściemnię ekran i będzie ok - no i tu się okazało, że korekcja jasności wpływa na wszystko z wyjątkiem LV - można sobie dawać na -5, a i tak będzie dalej jak było :-x
Trudno mieć histogram cały czas włączony, a zebra tylko częściowo pomaga.
Mam od niedawna monitor podglądowy i dam sobie radę, ale korzystając z ekranu w aparacie wolałbym żeby dobrze pokazywał ekspozycję.
Jutro sprawdzę czy D810 ma inaczej, ale pewnie będzie tak samo :?

Ketosz
11-02-2016, 18:59
Muszę zwrócić honor Nikonowi - nie zauważyłem, że w podręcznym menu w trybie LV jest indywidualna opcja jasności monitora - jest ona niezależna od ustawienia w pozostałych trybach. Jest bardziej skomplikowanie, bo ewentualnie w dwóch miejscach trzeba wprowadzać korekcję, ale za to można mieć inne ustawienie do LV, a inne do menu i podglądu ;)

smokofilo
12-02-2016, 00:47
Witam wszystkich
Jestem od kilku dni szczęśliwym posiadaczem D750 i zgadzam się z tym so opisał Maciek N. Używam Nikonów do zdjęć i filmów. Do tej pory filmowałem D7100. Różnice techniczne są baaardzo duże, ale jedna mnie szczególnie zastanawia. W D7100 możliwy był wybór pomiędzy filmowaniem w trybie progresywnym i z przeplotem. W D750 pozostał tylko tryb progresywny. Różnice są widoczne przy odtwarzaniu dynamicznych scen na telewizorze, a szczególnie przy konwersji do DVD, a to dlatego, że telewizor lubi tylko przeplot bo tak jest skonstruowany. I tu mam pytanie do fachowców. Czy próbował ktoś konwersji filmu nagranego w trybie progresywnym do DVD i z jakim skutkiem, jak w takiej sytuacji pozbyć się "szatkowania" filmu. Poza tym D750 jest super.

pawel
12-02-2016, 02:11
To jest logiczne żeby nagrywać zawsze progresywnie, a przeplot dodać dopiero na ostatnim etapie edycji jeśli ma to być do TV.
Do progresywnego materiału zawsze dodasz przeplot ot tak. Natomiast usuwanie go wiąże się zawsze ze stratą jakości - nie ma powrotu. Między innymi dla tego MZ. nagrywanie materiału źródłowego z przeplotem jest bez sensu w dzisiejszych czasach.

- - - - kolejny post - - - - - -

I tak z tego co mówisz, na TV nie oglądasz surówki tylko jakiś przekonwertowany format. Podczas renderu zaznacz, że ma być z przeplotem jeśli to jest Ci potrzebne i tyle. A przynajmniej pliki źródłowe nie będą popsute ;)

smokofilo
12-02-2016, 16:31
Z jednym się zgodzę, że przeplot można dodać ot tak. Zrobienie teledysku progresywnie nie stanowi problemu, ale zrobienie z tego DVD, ogólnie MPG2 czy MPG4, to już inna bajka. Nie zrobisz płyty bez przeplotu. Przy eksporcie do MPG2 lub MPG4 muszę dodać przeplot, i tu właśnie jest moje pytanie. Jak to zrobić i czy jest to w ogóle możliwe, aby z formatu progresywnego uzyskać poprawny obraz na DVD czy BR. Paweł, jeżeli znasz tajniki takiej konwersji, to bardzo Cię proszę zdradź je na tym forum.

smokofilo
12-02-2016, 18:04
Dodam jeszcze bo może ma to wpływ, że obrabiam filmy w programie Edius 6,5. Próbowałem różnych ustawień i nadal klatkuje.

jet
12-02-2016, 23:32
Witam, po przeczytaniu tego topicu zamówiłem dzisiaj sobie d750 właśnie w celu filmowania imprez/wesel oraz fotografowania jako drugi fotograf u boki mojej żony ;)
Pozostaje kwestia obiektywu na początek... Zona posiada Nikkora 28mm 1.8, 50mm 1.8 i 85mm 1.8 więc będę mógł od niej coś tam pożyczać, ale myślę żeby na początek kupić sobie jakąś 35, co myślicie? na oku mam 3 wersje i nie wiem która wybrac, pomożecie? :)
http://www.ceneo.pl/65741 Nikkor AF 35mm f/2D 1319zł
http://www.ceneo.pl/28810954 Nikkor A fS fX 35mm f/1.8G ED 2000zł
http://www.ceneo.pl/32696935 Sigma A 35mm f/1.4 DG HSM Nikon 3070zł
czy może uważacie ze taki obiektyw na początek to błąd i powinienem się zastanowić nad czyms innym? :) czy brak stabilizacji obrazu nie przekreśla tych propozycji?

pawel
13-02-2016, 00:01
Nie znam tego konkretnego programu, używam Aftera i Premiera. Zastanawiam się, co w ogóle może tu mieć wpływ. Na pewno na brak płynności może wpłynąć niewłaściwy framerate, w TV i DVD potrzeba 25fps.
Na pewno również sama konwersja FPS może zwalić płynność, jeśli zamieniamy inaczej niż wielokrotność (np z 50 na 25 jest super, z 24 lub 30 na 25 - problem).
Jeszcze można by sprawdzić w programie, czy właściwie interpretuje pliki źródłowe pod kątem przeplotu jako progressive (w Adobe to jest opcja "interpret footage').
U mnie sam przeplot wystarczy ustawić podczas finalnego renderu na górny (upper field first) i to wszystko, przeplot jest.

Już nic więcej co mogło by tu mieć znaczenie nie przychodzi mi do głowy.

Maciek N
13-02-2016, 13:36
czy brak stabilizacji obrazu nie przekreśla tych propozycji?
Ja używam do filmowania obiektywów ze stabilizacją. Głównie 16-35 F4 VR i 70-200 VR f2.8. Wyjątkiem jest slidekamera. Tu najlepiej sprawdzi się 50mm f1.4
D500 będzie miał wbudowaną stabilizację w body. Wówczas każdy obiektyw będzie dobry.

smokofilo
13-02-2016, 22:10
W zasadzie co nie przypniesz będzie dobre pod warunkiem, że wiesz co chcesz uzyskać. Konieczny jednak jest stabilizator, statyw i slider, że nie wspomnę o wysięgniku. Ja używam od 8mm do 70-200. Filmując np. D7100 zakładałem Samyanga 8mm (czyli 12mm) i bez problemu robiłem to z ręki. Oczywiście przysłona na poziomie 5,6 i wszystko ostre. Podobnie z Sigmą 17-50/2,8 ale już ze stabilizacją i bez szaleństwa. Do dynamicznych ujęć konieczny jest stabilizator i to nie taki za 600zł, którego nie można wyważyć. Rewelacyjnie wychodzą ujęcia ze slidera z obiektywem np. 90/2,8 makro Tamrona, którego ja używam. Wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Wgłębiam się w filmowanie D750-tką i po przeleceniu możliwych ustawień chyba udało mi się znaleźć odpowiednie do konwersji progressiv na przeplot.

jet
14-02-2016, 14:10
Dzięki za odpowiedzi :) polecicie jakis dobry stabilizator?

Maciek N
14-02-2016, 23:00
http://www.slidekamera.pl/

raf_b
07-03-2016, 01:41
Myślę ciągle o obiektywie... ma być żyleta foto, ale może przy okazji jakiś film na małym weselu. Kusi Tamron 15-30mm f/2.8 VC USD ale cenowo lepiej stoją Sigmy, np. Sigma 18-35 f/1.8 EX DC HSM Art. I teraz pytanie: czy ta stabilizacja w obiektywie jest jednak niezbędna przy filmowaniu, rzecz jasna używając jakiegoś flycama? Sigma nie ma stabilizacji dlatego mam dylemat.

GonzoG
07-03-2016, 09:26
Myślę ciągle o obiektywie... ma być żyleta foto, ale może przy okazji jakiś film na małym weselu. Kusi Tamron 15-30mm f/2.8 VC USD ale cenowo lepiej stoją Sigmy, np. Sigma 18-35 f/1.8 EX DC HSM Art. I teraz pytanie: czy ta stabilizacja w obiektywie jest jednak niezbędna przy filmowaniu, rzecz jasna używając jakiegoś flycama? Sigma nie ma stabilizacji dlatego mam dylemat.

18-35 tańsza, BK to obiektyw DX, a nie pełnoklatkowy i do FX nie widzę sensu jego kupowania.
Jak już to Sigma 24-35/2.


A stabilizacja przy nagrywaniu z ręki, czy nawet na ramiennego riga jest niezastąpiona. Jedynie przy ustabilizowanym mocowaniu (flycam, gimbal stabilizowany, czy statyw) może być niepotrzebna.

Maciek N
07-03-2016, 17:07
czy ta stabilizacja w obiektywie jest jednak niezbędna przy filmowaniu
To zależy jaki chcesz osiągnąć efekt i czy nie przeszkadza ci galaretowaty obraz. Znam wielu filmowców którzy stosują szerokie kąty bez stabilizacji, więc pewnie da się.
Ja uważam że stabilność i płynność ruchu to podstawa. Nawet ze steady zdarza się drobne potknięcie, szturchnięcie itp. Stabilizacja powoduje że takie ujęcia są najczęściej użytkowe.
Ciężko założyć że taki obiektyw będziesz stosował tylko ze steady. Potrzeby cały czas się zwiększają i prędzej czy później ta stabilizacja Ci się przyda.

raf_b
07-03-2016, 21:09
Dzięki. Czyli wybór jest chyba jeden - Tamron.

prz3mo
09-03-2016, 13:20
Macku N. - śledziłem kiedyś watki z Twoja osoba na temat filmowania nikonami. Proszę powiedz mi jak z perspektywy czasu oceniasz pracę D750 pod kątem filmowania ?? Inaczej: czy kupiłbyś po raz drugi D750 czy zainwestował w coś innego typu Panasonic Lumix czy np Sony 7S ? Posiadam sigmę 20mm 1.8 i dwa nikkory starej wersji 35 mm 1,2 D i 50 mm 1,4 D czy i jak sprawdzą się na początek ? Szukam aparatu jedynie do kręcenia krótkich teledysków coś jak twoje podziękowanie dla rodziców, przygotowania i tp.

Poczytaj i przejrzyj w sieci materiały z Panasonica G7 (albo GH4). Ja do takich okazjonalnych video kupiłem G7 (kiedyś miałem G6). Cena za ten niepozorny korpusik jest nieduża, ale możliwości video ogromne.
BTW, mam też D750, ale choćby taka funkcja jak focus peaking, która jest MEGA przydatna przy video zdecydowała, że w kwestii video wszedłem w kolejny system, tj. m4/3 panasonica.
Za pomocą nawet taniej przejściówki można podpiąć szkła Nikona do Pasikonika (mam takową). Oczywiście nalezy pamiętać, że m4/3 ma crop x2 (przy rozdziałce 4k w G7 nawet ok. x2.1)

Maciek N
06-04-2016, 12:25
Zastanawiam się nad kupnem wizjera LCD. Czy może ktoś polecić coś co da się przyczepić do odchylanego monitora w D750?
Przejrzałem oferty i zastanawiam się nad czymś takim: http://allegro.pl/wizjer-lcd-viewfinder-3-video-dslr-do-canon-nikon-i5888533229.html
Może ktoś używa i może potwierdzić że da się to przymocować NIE do obudowy aparatu tylko do obudowy odchylanego LCD?
Rozważę wszelkie inne sprawdzone w boju propozycje.

Maciek N
06-04-2016, 12:59
albo coś takiego: http://allegro.pl/show_item.php?item=5643588213&msg=Tw%C3%B3j+e-mail+zosta%C5%82+wys%C5%82any.&msgtoken=048a25b10f8bf5405c1e387864ffa85323220a144 4b540a86acf77d00be2ff62
Czy ta przyklejana ramka będzie pasowała do obudowy odchylanego LCD?

docxxx
07-04-2016, 13:14
Maciej, sam nie używałem, ale jak kupisz to daj znać czy warto.
EDIT:
A rzuć okiem na to:
http://cheesycam.com/canon-60d-swivel-lcd-viewfinder-swi-view/

Turek85
13-04-2016, 10:27
Ja używam tego :
http://allegro.pl/show_item.php?item=6087640424
niestety te przyklejane nie zdały egzaminu, przewaznie słąbo trzymała ramka i po czasie mi sie odklejała :/

Jeszcze mam pytanie, jak wygląda u was picture control ? jak wyglądaja u was suwaki, żeby ten obraz był jak najlepiej edytowalny potem

Ketosz
14-04-2016, 18:33
Ja używałem podobnego wizjera, mocowanego do aparatu i niepozwalającego na ruszanie ekranu, ale i tak nie byłem zadowolony z rozdzielczości, więc kupiłem monitor podglądowy i wreszcie da się odpowiednio kontrolować obraz.
Zresztą obciążenie odchylonego ekranu wizjerem będzie pewnie raczej niepraktyczne, nie mówiąc już o stabilizowaniu aparatu dociskaniem głowy do wizjera.

Co do ustawień nagrywania - ja zwykle używam najbardziej płaskiego profilu jaki znalazłem (AlvaroYus) i łatwo można później korygować nagranie LUTami do konwersji zapisu log na rec709, trzeba tylko pilnować nasycenia.

Maciek N
14-04-2016, 20:22
zbieram od jakiegoś czasu informacje i z tego co czytam to jest spory kłopot z przymocowaniem wizjera do ruchomego monitora D750. W czwartek jadę kilka sztuk testować i napiszę co o tym sądzę.
Dodatkowy monitor z założenia odpada. Dodatkowe urządzenie na baterie bleee.
Mam już mikrofon, zestaw audio, wiszące kable. Moim zdaniem dość!

docxxx
14-04-2016, 22:29
(...) Dodatkowe urządzenie na baterie bleee.
Mam już mikrofon, zestaw audio, wiszące kable. Moim zdaniem dość!

Dokładnie, mam to samo. Co chwilę coś z kablem lub na baterie.
Dochodzę do wniosku, przed którym się broniłem jak mogłem. otóż:
a może pieprznąć to wszystko i kupić kamerę?
Jedną, którą wezmę pod pachę i opitolę całe zlecenie.
Pewnie będzie mi żal tej jakości DLSR, ale do tańszych zleceń, czemu nie...

Maciek N
14-04-2016, 23:29
Własnie sprzedaję 2 kamery FHD. Chcesz to się dogadamy:mrgreen:
Nie ma porównania jeśli chodzi o jakość obrazu. Chyba że kupisz kamerę z dużą matrycą i obiektywami za 50 tyś albo i więcej.
Są cięższe, mniej poręczne, choć mają swoje zalety.
Biorąc pod uwagę że lustrzanką można także robić zdjęcia, to stosunek możliwości do ceny jest nieporównywalny.
Na razie wybieram lustrzanki, ale w przyszłości kto wie...

Ketosz
15-04-2016, 02:14
No akurat do reporterki lustrzanka jest bardzo nieporęczna i żeby wykorzystać możliwości, to potrzeba osprzętu, który ogranicza lekkość i mobilność - pozostaje iść na kompromis albo z kontrolą i jakością obrazu (follow focus, monitor, rekorder), albo z ergonomią i masą (rig, przeciwwaga).
Mój pełny zestaw do filmowania lustrzanką waży jakieś 5kg, z czego sama przeciwwaga to 2kg, a jeszcze kilka rzeczy pewnie do tego dołożę ;)
Konfiguracja jest dosyć wygodna i nie męczy, ale nie wyobrażam sobie biegania z takim zestawem wśród przypadkowych ludzi :D

Maciek N
15-04-2016, 15:05
Niepotrzebnie uwierzyłeś producentom sprzętu że mają jedyne słuszne rozwiązanie na pracę z lustrzanką. Ja robię reportaże na co dzień używając głównie monopodu, mikrofonu i zestawu bezprzewodowego. Nic nie dźwigam bo sprzęt opiera się o podłogę.
Gdy trzeba się przemieszczać to mam lekki plastikowy naramienny statyw do którego mogę doczepić monopod.
Czy to jedyne słuszne rozwiązanie? Oczywiście NIE. Jest wiele innych, ale nie po to pracuję małą lustrzanką żeby dźwigać 5 kilo przez wiele godzin pracy!

Ketosz
15-04-2016, 16:07
Ja wiem, że się da lekko, bo sam się bawiłem mając tylko podparcie i mikrofon na sankach + ewentualnie wizjer na ekranie - ale lustrzanka z racji konstrukcji jest mało ergonomiczna (przy filmowaniu) i jak się chce mieć możliwość wygodnej pracy z kontrolą i sterowaniem ostrością, to zaczyna się zabawa. AF jest praktycznie bezużyteczny (piksele AF na matrycach i odpowiednie silniki dają nadzieję, że to się w końcu zmieni) i żeby wygodnie ostrzyć zaczyna się kombinowanie, a do tego wyświetlacze mają taką rozdzielczość, że czasem trudno o precyzję. Stąd potrzeba dokładania kolejnych rzeczy, bo żeby założyć follow focus, potrzeba riga, a jak jest rig, to można kolejne rzeczy i tak leci ;)
Akurat rzeczy w które się bawię pozwalają mi na używanie tego wszystkiego, ale jak miałbym robić reportaż, to też bym się ograniczał do niezbędnego minimum, godząc z pewnymi ograniczeniami, a zyskując prostotę i lekkość zestawu.
Nie ma jednego słusznego sposobu - można korzystać z niezbędnego minimum i robić świetne rzeczy, a można też mieć tonę klamotów i nawet nie wiedzieć jak ich używać ;)

sv
18-04-2016, 10:59
AF jest praktycznie bezużyteczny (piksele AF na matrycach i odpowiednie silniki dają nadzieję, że to się w końcu zmieni)

To się już zmieniło: w 1Dx mk II masz DualPixel AF i możliwość wybierania punktu ostrzenia palcem na ekranie (lub joystickiem). Działa bardzo dobrze zarówno dla obiektów statycznych jak również dla obiektów znajdujących się w ruchu (śledzenie).

docxxx
18-04-2016, 11:51
Widziałem DAF w akcji na YT. Bardzo fajnie to działa. Pewnie w 1DxMk2 jest dopracowany, bo w 7DMk2 nie działa w FHD dla 60fps :(

sv
18-04-2016, 13:28
W 1Dx mk II DAF działa zarówno w 4k/60p jak i w 1080/120p
Jeżeli masz ochotę, to zobacz jak to działa w naszym teście 1Dx mk II:

https://vimeo.com/159457272

Ketosz
18-04-2016, 23:31
W weekend testowałem czy coś jest lepiej w działaniu AF przy wideo w D5 - i niestety dalej kiszka - zmiana punktu palcem na ekranie jakby nic nie dawała i aparat zwykle dopiero po pojawieniu się jakiegoś większego ruchu zauważa że coś się zmieniło - prawdopodobnie wprowadzenie dotykowego ekranu nie poszło w parze z odpowiednim oprogramowaniem ;)
Niestety do DualPixel AF Canona, to jeszcze długo będzie daleko. Zobaczymy co przyniosą nowe matryce Sony z punktami AF.

docxxx
21-04-2016, 00:28
W 1Dx mk II DAF działa zarówno w 4k/60p jak i w 1080/120p
Jeżeli masz ochotę, to zobacz jak to działa w naszym teście 1Dx mk II:


Obejrzałem wasz test. Po seansie pomyślałem sobie: boshhhhh, jaki ten Nikon jest biedny w trybie filmowania :(

Maciek N
24-04-2016, 19:32
Maciej, sam nie używałem, ale jak kupisz to daj znać czy warto.
Po pirwszym zleceniu z wizjerem Viewfinder GGS SWIVI S2 postanowiłem podzielić się spostrzeżeniami.

Generalnie nie mam zastrzeżeń do samego wizjera. Dobrze wykonany. Niestety mam spore wątpliwości czy do ekranu D750 powinno się cokolwiek przyklejać.
Chodzi o to że każdy wizjer jest zbyt ciężki żeby mechanizm otwierania ekranu działał poprawnie. Komfort pracy znacznie spada. Ocena ostrości trochę się poprawia, ale nie tak jak się spodziewałem.
Rozdzielczość ekranu jest ograniczona i powiększenie 3x nie daje takich efektów jak przy zewnętrznym monitorze.
Po zdjęciu wizjera pozostaje na monitorze przyklejona szybka w której wszystko się odbija. To także zmniejsza komfort pracy gdy nie korzystamy z wizjera.
Raczej nie polecam tego wizjera do D750.

Dave01
16-12-2016, 00:01
Cześć wszystkim ! Mam Pytanie do wszystkich filmowców d750 od niedawna, którego i ja jestem posiadaczem. Do momentu zakupu byłem podekscytowany jego zakupem, ale niestety po zakupieniu i nagraniu video przeżyłem spore rozczarowanie jakością filmów. Niewiem, czy to przez monitor o rozdzielczości 5k którego używam, czy moze przez zakupiony obiektyw nikkora(używany) 24-70mm f2.8( zdjęcia wychodzą ładne), czy przez ustawienia, czy to moze wada aparatu. Otóż spodziewałem sie super jakości, gdzie obraz bedzie ostry i krystaliczny, natomiast jest jakby zamglony, nie ostry, i noe mówię tu o szumach ISO czy cos, szczerze to chyba nagrany dobrym smartphonem lepiej wyglada. Doradźcie co moze byc nie tak, próbowałem zmieniać i edytować profil obrazu no i moze troszkę lepiej, ale jednak tez szału nie ma. Jestem rozczarowany bo sprzęt sporo kosztował i oczekiwałem znacznie więcej. Z góry dzięki za porady

Maciek N
19-12-2016, 16:14
z tego co piszesz wychodzi że to obiektyw. W tym temacie umieszczałem kilka linków do moich filmów z D750. Możesz porównać. Osobiście jestem bardzo zadowolony z jakości obrazu. Używam głównie Nikonów 16-35 f.4, 50mm f1.4, 85mm f1.8 i Sigmę 70-200 f2.8

Kiosk
23-12-2016, 20:25
Witam wszystkich!To mój pierwszy wpis na tym forum.
Szukałem odpowiedzi na mój problem ale nie doczytałem się jego rozwiązania we wcześniejszych wypowiedziach.

Wcześniej pracowałem na Lumix gh4, teraz przerzuciłem się na nikona d750.
W lumixie ustaiwienia klatek odbywały się w menu i po nagraniu od razu był podgląd w slow motion. Żeby motować materiał wystarczyło go wrzucić do okna programu.
W d750 ustawiam 1080p i 60 fps i odtwarza mi się w naturalnej prędkości.. Gdy importuję materiał do Premiera CC widzę że ma 60 fps ale również odtwarza się w normalnym tempie.

Proszę, powiedzcie co robię nie tak!

Kojocisko
23-12-2016, 21:01
W Premiere domyślnie masz normalną prędkość odtwarzania. Żeby spowolnić lub przyśpieszyć ujęcie, musisz to zdefiniować dla zadanego fragmentu timeline.
60fps po prostu pozwala na płynniejsze slow motion. Ale nie definiuje tego a priori. Po prostu masz jeszcze płynniejszy ruch przy normalnej prędkości odtwarzania.

Kiosk
23-12-2016, 21:20
Rozumiem, dziękuję!

Walde
02-03-2018, 10:45
Może jeszcze ktoś obserwuje ten wątek? ... Chciałbym poradzić się u kolegów, jako być może przyszły użytkownik d750. Wyczytałem, że największa możliwa długość klipu video to 30 min. I co dalej? Czy trzeba wtedy ponownie wdusić START, czy dalej jest kontynuowane nagranie do nowego pliku. Domyślam się, że nagrywa do nowego, ale czy robi to BEZ GUBIENIA KLATEK? Mam przykre doświadczenia z innymi sprzętami, a czasami potrzebuję nagrywania non-stop ponad 30 min i bez gubienia klatek.

docxxx
02-03-2018, 11:10
29.59 dla jakości normal i
19.59 dla jakkości high

Tak, trzeba od nowa wciśnąć przycisk nagrywania i oczywiscie w czasie od wylaczenia i do ponownego wlaczenia nagrywania tracimy cenne sekundy, a przy tym material.
Dlatego tego trzeba wyrobic w sobie nawyt wylaczania i wlaczania w odpowiednim momencie. Odpada wiec nagrywanie "longiem" lub "zostawie tu kamere i niech sobie nagrywa".
Bo to przerywanie to nie to samo co dzielenie plikow np. po 4GB ze wzgledu na ograniczenia systemu plikow.

Walde
02-03-2018, 11:33
29.59 dla jakości normal i
19.59 dla jakkości high

Tak, trzeba od nowa wciśnąć przycisk nagrywania i oczywiscie w czasie od wylaczenia i do ponownego wlaczenia nagrywania tracimy cenne sekundy, a przy tym material.
Dlatego tego trzeba wyrobic w sobie nawyt wylaczania i wlaczania w odpowiednim momencie. Odpada wiec nagrywanie "longiem" lub "zostawie tu kamere i niech sobie nagrywa".
Bo to przerywanie to nie to samo co dzielenie plikow np. po 4GB ze wzgledu na ograniczenia systemu plikow.

Dzięki za szybką podpowiedź. Trochę mnie zmartwiłeś, ale może warto zmienić nawyki.

docxxx
02-03-2018, 11:41
Jak jeszcze nie wdepnąłeś w Nikona, albo jeśli nawet, ale nie masz rozbudowanej szklarni Nikona i chcesz tylko filmować, to ja odradzam ten system.

Walde
02-03-2018, 14:06
Właściwie to wychodzę z filmowania, nowych zleceń nie szukam, zostało mi tylko kilka cyklicznych imprez rocznie. Natomiast szukam pierwszej lustrzanki full frame w tym przedziale cenowym. Z możliwością okazjonalnego filmowania w jakości zapisu, za którą nie wstyd wziąć wynagrodzenie (4K nie wymagane). Może Canon 6D Mark II? Zbiera mniej gwiazdek w opiniach :(

To co byś mi poradził w świetle tych kryteriów?

docxxx
02-03-2018, 15:05
Gdyby nie szklarnia i zdjęcia, to Nikon nie bo:

1. Za maly bitrate, choć fullframe nadrabia jakością na wysokich czulosciach
2. brak 4K/60fps (może ktoś nie potrzebować tej rozdzielosci, ale mamy swietny zapas do kadrowania)
3. Brak focus peakingu (D850 ma, ale tylko w FHD)
4. Nieużywalny autofocus


Dlatego też uważam, że do wideo Nikon jest średni i zostaje w tyle za pozostalymi, a z drugiej strony jest to najlepsza puszka do foto + video.
Nie ma drugiej takiej puszki, ktora ma takie wysokie czulosci do zdjec, tak elastyczne rawy i AF.

Canona nigdy nie mialem i sie nie wypowiem.

FrankWoody
23-03-2018, 13:03
Cześć!

Chciałbym rozpocząć przygodę z filmowaniem, mam już D750, chciałbym rozpocząć przygodę z filmowaniem, potrzebuję ogniskowej 24 mm do ujęć z ręki, rozważam następujące warianty.

- Stałka sigmy (Sigma 24mm f/1.8 EX - mam możliwość kupna po okazyjnej cenie i się zastanawiam - czy to duży kompromis w porównaniu z 24 MM 1.4 ART? Przez brak stabilizacji w body pewnie do filmów potrzebny byłby stabilizator - np. taki http://feiyu-tech.pl/a2000

- Zoom Sigmy 24-70 MM 2.8 ze stabilizacją.

Która z tych opcji lepiej się sprawi do ujęć z ręki?

pozdrawiam

docxxx
23-03-2018, 14:01
Bardzo waznym czynnikiem jest to, czy bedziesz chcial uzywac manualnie AF, tzn. krecic z reki z followfocusem (bo AF LV w Nikonie nie nadaje sie do niczego).
A poza tym, wedlug mnie najbardziej uniwersalnym obiektywem do krecenia jest Nikkor 24-120 f4. Tym szklem idzie sfilmowac kazda impreze.