PDA

Zobacz pełną wersję : WPP odbiera I nagrodę Giovanniemu Troilo.



Sławol
05-03-2015, 11:39
Właśnie mi wpadło w oko podczas przeglądania Sieci:

http://digitalcamerapolska.pl/wydarzenia/1720-world-press-photo-odbiera-i-nagrode-giovanniemu-troilo

Jacek_Z
06-03-2015, 21:29
Tu też o tym piszą. http://www.optyczne.pl/8100-news-World_Press_Photo_-_w%C5%82oskiemu_fotografowi_odebrano_nagrod%C4%99. html
i
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,17531552,Skandal_w_zwiazku_z_World_Press_ Photo__Jury_pozbawilo.html#Prze
Swoją drogą - facet na zdjęciu (ten co ma pare kg nadwagi ;)) ma światło od dołu. Kto ma tak nisko okna? Chyba fotograf ustawił coś od dołu. Takie światło od dołku zawsze robi dziwny (fajny) klimat.

EDIT - teraz przeczytałem, że w samochodzie był zamontowany flash.
Prawdziwie nieustawione zdjęcia :)

Najsmutniejsze, że zdjęcia odebrano nie przez to, że było ustawką, ale dlatego, że jakieś z nich było zrobione w innym mieście. Czyli - za kilka lat ustawka to nie będzie problem. Zresztą pewnie już wcześniej na WPP były ustawki, tylko tego nie udowodniono, bo były mniej ewidentne.

Sławol
09-03-2015, 02:19
Światło od dołu mógł dawać mały telewizor ustawiony na podłodze :mrgreen:

A o tym, co się odstawia w konkursach to aż szkoda gadać...

fafniak
09-03-2015, 09:05
Myślę że mylicie dwie sprawy.
Zakładacie że zdjęcia muszą być "prawdziwe"=nie pozowane. O ile jest to prawdą w szeroko rozumianym reportażu, który ze swojej natury opowiada o jakimś zdarzeniu obserwowanym "tu i teraz" o tyle w formach dokumentalnych opowiadających o szerszym problemie - pewne "ustawki" są niezbędne. Po prostu nie ma szans na obserwację człowieka w jego mieszkaniu bez jego akceptacji/zgody a także nasza obecność jako fotografa tak czy inaczej wprowadza zaburzenie do codziennego życia. Nawet jakbyśmy zdecydowali się obserwować żyjąc w tym samym mieszkaniu.
Zdjęcie w samochodzie... tu sprawa jest trudniejsza i ciężko mi jednoznacznie opowiedzieć sie po którejś ze stron ;)
Największym mój sprzeciw wzbudza wykreowanie, przez autora zdjęć, nieprawdziwej historii o mieście i facecie który jest na zdjęciu. To jest faktyczna manipulacja i chyba dlatego odebrano mu nagrodę. A zły opis (gdzie jakieś zdjęcie zostało wykonane, jest tylko pretekstem.
Takie moje zdanie

morzon
09-03-2015, 10:12
Myślę że mylicie dwie sprawy.
Zakładacie że zdjęcia muszą być "prawdziwe"=nie pozowane. O ile jest to prawdą w szeroko rozumianym reportażu, który ze swojej natury opowiada o jakimś zdarzeniu obserwowanym "tu i teraz" o tyle w formach dokumentalnych opowiadających o szerszym problemie - pewne "ustawki" są niezbędne. Po prostu nie ma szans na obserwację człowieka w jego mieszkaniu bez jego akceptacji/zgody a także nasza obecność jako fotografa tak czy inaczej wprowadza zaburzenie do codziennego życia. Nawet jakbyśmy zdecydowali się obserwować żyjąc w tym samym mieszkaniu.


Przykładem choćby doskonałe Karczeby Adama Pańczuka.