Zobacz pełną wersję : fotografowanie produktowe - problem z odwzorowaniem kolorow
Witam !
mam pytanie do specjalistów od fotografii.
Obecnie robie zdjęcia produktów - lampy domowe.
mam zbudowane małe studio dobrze doświetlone, aparat nikon d5100 z obiektywem sigma f 2.8.
Mój problem polega na tym ze robiąc zdjęcie lampie w kolorze srebrnym satynowy na zdjęciu lampa wygląda jakby nie była srebrna tylko mosiężna a dokładniej porostu żółta. Oczywiście na moim komputerze wygląda to dobrze czyli lampa jest srebrna ale już na innym komputerze czy telefonie zzdjęcia są żółte. Co mogę z tym zrobić. Z góry dzięki za pomoc.
Za mało danych. Co znaczy "studio dobrze doświetlone"? Czym konkretnie świecisz, w jaki sposób? Jak ustawiasz balans bieli? Może odbicia od ścian dają zafarb? Masz skalibrowany monitor?
No i pokaż przykładowe zdjęcie :)
Wygląda na problem z balansem bieli.
Drugą sprawą jest to, że aparat na swój własny sposób prztwrza kolory.
Aby mieć idealnie odwzorowane kolory musisz mieć porządne oświetlenie, ktorego współczynnik odwzorowania barw (CRI) wynosi przynajmniej 90.
Do tego zdjęcia musisz robić w RAWach, a następnie wywołać je z profilem, który został stworzony w oparciu o wrornik.
Inaczej kolory będą takie jak to sobie wymyślił Nikon.
Kolejną sprawą jest monitor. Jak nie masz skalibrownego porządnego monitora, to nie będziesz widzieć poprawnych kolorów.
Napisał że na telefonie i innym kompie wygląda źle- nieskalibrowany monitor.
Napisał że na telefonie i innym kompie wygląda źle- nieskalibrowany monitor.
Tylko, który jest źle skalibrowany... Bez porównania ze skalibrowanym lub bez kalibracji własnego nie będzie wiadomo.
studio mam w kolorze aktualnie szarym.
co do oświetlenia to jest to światło stałe, 5 żarówek o mocy 125W = 600W barwa 5500k do tego parasolki i własnej roboty softbox. Lampy oświtlają powierzchnię 1,5m.
dwie żarówki z góry, dwie z przodu i jedna z boku.
o kalibracji monitora nie mam pojęcia.
kilka zdjęć
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/02/ef313457c3434b67-1.jpg
źródło (http://images55.fotosik.pl/378/ef313457c3434b67.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/02/3d013e42f8df4f9f-1.jpg
źródło (http://images55.fotosik.pl/378/3d013e42f8df4f9f.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/02/5577918be5277473-1.jpg
źródło (http://images53.fotosik.pl/532/5577918be5277473.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/02/a23f121fcdb08ebe-1.jpg
źródło (http://images64.fotosik.pl/900/a23f121fcdb08ebe.jpg)
To zdjęcie robione było na ciemny tle z obiektywem kitowym 18/55 nikona
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/02/1cc49fab33d777e7-1.jpg
źródło (http://images55.fotosik.pl/378/1cc49fab33d777e7.jpg)
balans bieli robiłem już kilka razy (pomiar), robiłem zdjęcia na automacie i na manualu, już tyle kombinacji różnych a i tak ten żółty gdzieś się wkrada.
dla przykładu zdjęcie tego samego produktu mojego znajomego, i wszędzie wygląda to zdjęcie tak samo.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img10.allegroimg.pl/photos/oryginal/50/93/85/84/5093858429)
jak to mówią z czegoś tam bata nie ukręcisz. Zawsze może sprawdzić wydruk.
Dużo masz tych Lamp do sfotografowania? Zrobię ci je po 50 netto.
ta lampa jest jakimś lakierem malowana że taki kolor wychodzi- da się to zrobić.
Dużo masz tych Lamp do sfotografowania? Zrobię ci je po 50 netto.
ta lampa jest jakimś lakierem malowana że taki kolor wychodzi- da się to zrobić.
w tej chwili ok 1500 zdjęć. a poza tym zainwestowałem już 5000 zł w sprzęt także chce sam to obczaić :)
Dużo masz tych Lamp do sfotografowania? Zrobię ci je po 50 netto.
w tej chwili ok 1500 zdjęć. a poza tym zainwestowałem już 5000 zł w sprzęt także chce sam to obczaić :)
To daje tylko 75 000 zł za usługę, Kolega zarobi a Ty odpoczniesz
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/02/61wakacje-1.gif
źródło (http://emotikona.pl/emotikony/)
To daje tylko 75 000 zł za usługę, Kolega zarobi a Ty odpoczniesz
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/02/61wakacje-1.gif
źródło (http://emotikona.pl/emotikony/)
może masz racje :) dawno wakacji nie miałem...
a tak poważnie, ma ktoś jakąś rade dla mnie ?
NetShop zdjęcie twojego znajomego jest bez zafarbów bo to prawdopodobnie "dzieło" photoshopa. Przy produktach o odcieniach szarości zdjęcie przekształca się z RBG na skalę szarości a następnie ponownie w RGB i nie masz już dominanty barwnej.
też tak uważam że photoshop działa, ja tak samo go używam ale tylko do obróbki typu zmiana wielkości, kadrowanie i znak wodny. To w takim razie powinienem robić zdjęcie w RAW ?
no i jeszcze jedna sprawa, jak to robić skoro u mnie wygląda dobrze :)? a na innym lapku już nie
a tak poważnie, ma ktoś jakąś rade dla mnie ?
Przede wszystkim to sprawdź dokładnie jaką barwę mają te świetlówki, których używasz.
Później - najlepiej przy zdjęciu tylko z lampą błyskową, bez żadnego innego światła sprawdź barwę ścian.
Farba może wydawać się szara, ale to nie oznacza, że jest neutralna.
Jak ustalisz barwę światła będzie łatwiej obrobić zdjęcia.
Poza tym, zdjęcia obowiązkowo robione w RAWach. Balans bieli później ustalasz na komputerze.
Koledzy powiedzcie mi jak wyświetlają się u Was te dwa zdjęcie
bez obróbki
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/02/a23f121fcdb08ebe-1.jpg
źródło (http://images64.fotosik.pl/900/a23f121fcdb08ebe.jpg)
i po obróbce w PS
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/02/66939b167a8c8e6a-1.jpg
źródło (http://images53.fotosik.pl/629/66939b167a8c8e6a.jpg)
Pierwsze wpada w żółć, na drugim lampa jest srebrna.
A tak naprawdę zainwestowałeś pare tysi PLN-ów w sprzet a nie masz pojęcia o podstawach!!!
Już samo pytanie czy robić w RAW-ach świadczy o tym ze nie wiesz po co masz lustrzankę, a bierzesz się za fotografie produktową na której chcesz zarabiać.
Czarny duży aparat nie zrobi z Ciebie fotografa.....
kolego uczę się na bieżąco, zdjęcie do RAW oczywiście że robiłem już wcześniej tylko że ich obróbka zajmuje trochę więcej czasu, a mi zależy na szybkich fotkach, nie muszą być na poziomie profesionalnego studia, chodzi mi o wyeliminowanie tej żółci, liczyłem na pomoc np, przy ustawieniach aparatu.
A sam piszesz że druga fotka jest srebrna, a zdjęcia to tylko jpg. drugie mniej nasycone, więc nie musiałem mieć RAW dlatego też pytam.
... kopic Photoshopa tylko do ...
obróbki typu zmiana wielkości, kadrowanie i znak wodny
... respekt.
kolego uczę się na bieżąco...
więc wujek google i temat "balans bieli" oraz podstawy Photoshopa no i trochę wiedzy na temat kalibracji monitorów...
PS uważam, że aparat powinno się kupować wprost proporcjonalnie do swojej wiedzy fotograficznej. Prosty sprzęt wcale nie musi dawać gorszych fotek, a wręcz często lepsze i szybciej!
kolego uczę się na bieżąco, zdjęcie do RAW oczywiście że robiłem już wcześniej tylko że ich obróbka zajmuje trochę więcej czasu, a mi zależy na szybkich fotkach
Pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł..... :)
Szybciej ustawisz poprawnie balans bieli obrabiając RAW-a, niz uratujesz skopanego jpg.
Reprezentujesza typowe podejscie, "szybko zarobić, mało sie narobić"...
Z tego co piszesz mozna wnioskowac że jeszcze nie potrafisz robić powtarzalnie poprawnych jpg-ów, (a juz chcesz trzepać kaskę) wiec jedyne wyjscie to RAW.
Większośc z nas, posiadajac nawet duzą wiedzę (której ty nie masz) a pracuje tylko na RAW-ach, i to nawet robiąc tylko fotki okolicznościowe.
Pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł..... :)
Szybciej ustawisz poprawnie balans bieli obrabiając RAW-a, niz uratujesz skopanego jpg.
Reprezentujesza typowe podejscie, "szybko zarobić, mało sie narobić"...
Z tego co piszesz mozna wnioskowac że jeszcze nie potrafisz robić powtarzalnie poprawnych jpg-ów, (a juz chcesz trzepać kaskę) wiec jedyne wyjscie to RAW.
Większośc z nas, posiadajac nawet duzą wiedzę (której ty nie masz) a pracuje tylko na RAW-ach, i to nawet robiąc tylko fotki okolicznościowe.
kolego nie wypowiadaj się na temat tego czy pracuje dużo czy mało, bo nic o mnie nie wiesz, nie robię zdjęć okolicznościowych raz w tygodniu i potem je tydzień mogę obrabiać,
mam do zrobienia 50 lamp po 3-4 zdjęcia i mam na to pare dni.
także twoje mądrości są mi zbędne......
Dzięki wszystkim za rady, już sobie poradziłem z tym tematem.
wątek uważam za zamknięty.
Czyli podjąłes sie zrobienia ok. 200 zdjęć, komercyjnie, w pare dni nie mając o tym większego pojęcia. Bo jesli nawet nie wiesz co to balans bieli, (bo tu był głowny problem tych zdjęć) to twoja wiedza jest nikła jeśli nie żadna. I chcesz mi powiedziec ze nie jest to "szybka kasa za mało roboty"....
Typowe myślenie, kupie duzy czarny aparat, wydam sporo kasy na lampy, i musi przecież wyjśc, inwestycja sie musi szybko zwrócić.
A gdy polegles na podstawach, to wbijasz na forum i pomóżcie koledzy.... Nie musze Cię znac by to tak ocenić....
ZgReDoL sfolguj....
rozumiem Twoje odczucia, ale na forum jest mnóstwo osób:
mam ..... jak mam .... idt.
Szybko i zaraz bo mam zamiar robić suuuuper fotki.
"Sorry taki mamy klimat"
Powinna chyba powstać rubryka SZYBKIE ODPOWIEDZI na pytania bez odpowiedzi!!!
I uważasz ze nie należy reagować? Mamy pozwalać na taką "bylejkaość"? To forum ma/miało swój poziom. Dzielimy się radami, ale rozumiem gdy jest to w przypadku gdy ktoś wykazuje jakiś poziom chociaż minimalnej wiedzy i chce się czegoś powoli nauczyć.
A tu facet podejmuje się zlecenia, nie mając o tym pojęcia, a potem chce by mu na szybko podstawy i gotową receptę na jego zrealizowanie podać. Żenua, jak to gimbusy mówią, a to gdzies taki poziom myslenia autora wątku.....
mamy! Ja po prostu milczę. Widać to po ilości postów. Choć chwilami.................
ale dział jak wyżej by się przydał.
I uważasz ze nie należy reagować? Mamy pozwalać na taką "bylejkaość"? To forum ma/miało swój poziom. Dzielimy się radami, ale rozumiem gdy jest to w przypadku gdy ktoś wykazuje jakiś poziom chociaż minimalnej wiedzy i chce się czegoś powoli nauczyć.
A tu facet podejmuje się zlecenia, nie mając o tym pojęcia, a potem chce by mu na szybko podstawy i gotową receptę na jego zrealizowanie podać. Żenua, jak to gimbusy mówią, a to gdzies taki poziom myslenia autora wątku.....
jakiego zlecenia, o czym ty tu piszesz? prowadzę własny sklep internetowy i sam robię zdjęcia.
Nie wypowiadaj się na tematy o których nie masz pojęcia.
Nie potrzebuje picować zdjęcia godzinami, bo jutro już może być niepotrzebne.
Dlaczego zawsze na forum musi trafić się jakiś pajac który będzie się wymądrzał nie na temat......
Poprosiłem o pomoc i ją uzyskałem i tyle w tym temacie....
PS głównym problemem nie był balans bieli.
jakiego zlecenia, o czym ty tu piszesz? prowadzę własny sklep internetowy i sam robię zdjęcia.
Nie wypowiadaj się na tematy o których nie masz pojęcia.
Nie potrzebuje picować zdjęcia godzinami, bo jutro już może być niepotrzebne.
Dlaczego zawsze na forum musi trafić się jakiś pajac który będzie się wymądrzał nie na temat......
Poprosiłem o pomoc i ją uzyskałem i tyle w tym temacie....
PS głównym problemem nie był balans bieli.
Przypuszczam, ze od tego Pana, którego nazwałeś pajacem, mógłbyś się dużo nauczyć.
jakiego zlecenia, o czym ty tu piszesz? prowadzę własny sklep internetowy i sam robię zdjęcia.
Nie wypowiadaj się na tematy o których nie masz pojęcia.
Nie potrzebuje picować zdjęcia godzinami, bo jutro już może być niepotrzebne.
Dlaczego zawsze na forum musi trafić się jakiś pajac który będzie się wymądrzał nie na temat......
Poprosiłem o pomoc i ją uzyskałem i tyle w tym temacie....
PS głównym problemem nie był balans bieli.
Z twoich wypowiedzi można było wnioskować ze podjąłeś się zlecenia. Miałeś kilka możliwości by wyjaśnić ze to na własny użytek. Ale nie wpadłeś na to, ze takie postawienie sprawy w pewnym sensie pozwoli na większą wyrozumiałość.
Wystarczyło napisać, "koledzy handluje lampami, nie jest łatwo ,wiec chce sam robić zdjęcia, nie mam większego o tym pojęcia, pomóżcie" Ale po co, to przecież dla ciebie strata czasu, bo ty chcesz szybko, łatwo do razu gotowy przepis. Nawet jak ci inni dobrze doradzają.
I to ze nie chcesz "picować zdjęcia" tez świadczy jak podchodzisz do swoich klientów. Nawet tego nie rozumiesz ze dobre zdjęcie, zachęci do kupna i da ci wymierny zysk. Ale czego oczekiwać od osoby która jest dwa dni na forum i już zdążyła zwyzywać od pajaca innego użytkownika.
Dobra rada, następny problem porusz na forum onetu czy innej interii..... tam jest poziom dla takich jak ty. Tutaj sie szanujemy wzajemnie i z takim podejściem to szybko bana zaliczysz.
Drażnią mnie tacy ludzie jak Ty którzy, siedzą sobie przed komputerkiem i wypisują o innych różne rzeczy.
Nie rozumiem po co zacząłeś wypisywać to że się nie znam, że chce szybko i bez straty czasu ? co cię to obchodzi?
Potrzebowałem odpowiedzi na proste pytanie, nie chcesz pomóc to nie odpowiadaj, a nie piszesz o tym że nie znam podstaw fotografowania? do czego ci to potrzebne ? chyba żeby pokazać na forum jaki to ty jesteś super ********y.
Skończmy ten temat.
NetShop - przystopuj. Wpadasz na forum bo potrzebujesz natychmiastowego ratunku a pomagających obrażasz i pouczasz. W swoich postach jednoznacznie pokazujesz, że nie znasz elementarnych podstaw fotografii a jednocześnie oczekujesz, że w dwóch zdaniach dostaniesz receptę na zdobycie umiejętności, do których inni dochodzili latami.
Źle zacząłeś i jeśli chcesz jeszcze tu nieco poprzebywać, to zdecydowanie zmień zachowanie.
GaijinPawel
19-02-2015, 12:04
No i jaki był w końcu problem z tymi zdjęciami? Autor już tego nie napisał tylko się uniósł za komentarze. Rozumiem że ja człowiek wydaje kupę kasy to oczekuje efektów. Ale do tego trzeba cierpliwości i często pokory żeby były wyniki. Czasami ktoś ma wrodzony talent, ale to tylko czasami.
Nie jestem skory do kłótni, w ogóle tego nie chcę, ale niestety w tym przypadku się nie dało.
Nie mogę powiedzieć żeby mi ten kolega w czymkolwiek pomógł.....
W zasadzie powiedział tylko że pierwsze zdjęcie żółte drugie srebrne, szkoda że na tym nie skończył.
Dowiedziałem się za to wiele ciekawych rzeczy o sobie tylko po co się pytam ?
Inni jakoś potrafili normalnie napisać że trzeba zwrócić uwagę na to czy na tamto.
A jeden taki zaczyna nagle pisać o moich umiejętnościach a raczej ich braku, a po co ? czy tego dotyczyło pytanie, po co prowokuje?
PS
Rozwiązaniem problemu było w PS w opcji koloru selektywnego zmniejszyć poziom żółtego.
Wystarczy spojrzeć na zdjęcia na pierwszej stronie, teraz wyglądają dobrze.
Dlatego tak zareagowałem że takich jak ty jest ostatnio coraz więcej na tym forum. Przychodzą, nie używają szukajki, chcą szybko konkretnych odpowiedzi, recept, nawet nie opisując dokładnie sytuacji. W większości tych zachowań wynika ze zwykłego lenistwa, pójścia na łatwiznę. Ma być szybko, łatwo i z zyskiem. I co tez niestety się zdarza, jak w twoim przypadku, po zwróceniu uwagi w kulturalny sposób taki uzyszkodnik strzela focha, wyzywa innych, nie zachowuje podstaw kultury. To forum ma swoje zasady, odpowiedni poziom i jak możemy tak dbamy aby podobni tobie nie zaniżali jego jakości. Przez takich jak ty już wielu wartościowych forumowiczów odeszło z tego miejsca, bo nie akceptowali ze robi się tu poziom onetu i gimbusowej dyskusji.
Myślę ze ty swój problem rozwiązałeś i mam nadzieje ze już tu nie zawitasz więcej.
P.S.
Zaimki: ty, tobie, ciebie itp celowo pisze z małej litery. Nie zasłużyłeś sobie na szacunek.
Pzdr Kończę z tobą bo i tak nie pojmiesz mojej intencji.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.