PDA

Zobacz pełną wersję : SB 800 Korekta ekspozycji



step.tom
15-08-2005, 20:22
Witam ponownie

Widzę, że moje pytania nie cieszą się popularnością. Albo są za trudne albo nie ma komu na nie odpowiedzieć. ( moja sugestia po znikomej ilości odpowiedzi na mój problem w tym wątku ) .SB 800 ...... (http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=12762)

Niestety instrukcja mi nie pomoże, tak więc padło na Was.

Przy wykonyawniu zdjęcia z SB 800 przy niedoświetleniu sceny na LCD lampy pokazuje się info o wartości niedoświetlenia EV ( str. 33 instrukcji). Np. 1 2/3 EV. Informację tą rozumiem jako brak wystarczającego swiatla w ilości 1 2/3 EV. Chcąc zwiększyć ilość światła w lampie SEL i +/- zwiększam moc EV o wspomnianą wartość 1 2/3 EV. i robię zdjęcie. Efekt- zdjęcie takie jak przedtem czyli niedoświetlone a na wyświetlaczu wartość niedoświetlenia EV wynosi 2 2/3 EV. Skorygowałem więc wartość przysłony o 2 działki i poprawka zostałe przez lampe przyjęta. Następne zdjęcie było poprawnie naświetlone. Lecz tylko zmiana przysłony i wartości ISO wpłynęły na korekte ekspozycji a czas nie. Czemu tak sie dzieje. Czy korygować mam tylko ustawienia przysłony czy jest jakiś parametr w SB 800 którym też mogę korygować wskazania lampy i tym samym zwiększać jej moc :?:

jaromir
15-08-2005, 20:44
Źle zrozumiałeś instrukcję. Informacja o której mówisz pokazująca się na lampie to jest informacja o niedoświetleniu wynikającym ze zbyt małej mocy lampy (czytaj ze zbyt dużych wymagań operatora :lol: ). Tego nie da się skorygować zwiększając moc błysku bo to właśnie mówi o tym ile tej mocy zabrakło lampie. Natomiast odpowiednio kręcąc przysłoną lub czułością zmniejszasz wymagania co do siły błysku i otrzymujesz zdjęcie poprawnie naświetlone.

irekka
15-08-2005, 21:08
Fajenie byłoby korygować na plus maksymalna moc :-). Gdy zabraknie światła musisz zwiększyć dziure w obiektywie lub ISO. Czasem tego nie skorygujesz bo błysk trwa bardzo krótko. Zreszta na tym polega urok zdjeć robionych za pomoca lampy, że pozwalają na uchwycenie tego krótkiego momentu w czasie, a bez lampy takie zdjecie byłoby niewykonalne. Sam mam gdzieś zdjecia kropli wody robione zenitem przy czasie synchronizacji bodajże 1/60 sekundy.

step.tom
15-08-2005, 22:20
Witaj jaromir

Źle zrozumiałeś instrukcję.
Jeszcze nie mam ( tzn mam ale wersję D) ale dzięki uprzejmości ludzi mam obiecane)

Zrozumialem tłumaczenie dzięki. Tyle,że parametry ekspozycji ustawione przez aparat są na tyle "małe", że lampa "wydala" z mocą błysku ( jak dołoże na LCD lampy ) i odpala mocniej, nie mniej aparat nie rejestruje tych większych błysków jako korekta EV. I tyle.
Ale widzę, że tez masz SB 800 to pozwolę się Ciebie zapytać o jeszcze jedno.

Pomieszczenie w którym wykonam zdjęcie jest ciemne, b. ciemne. W manualu kręcenie pokrętłami na niewiele się zda bo nie ma co mierzyć no może przy 1" coś by było. Ale też wiem, że za chwilę będę musial wykonać fotkę osoby w ruchu. Głównym źródlem światła będzie SB800 a kadr nie powinien być poruszony ( bez statywu - z ręki).Jakikolwiek czas nie nie wybiorę to wg puszki niedoświetle. I tu moje pytanie. Jakim wyliczeniem mam się posłużyć by wyliczyć czas przy przysłonie ca.5,6 ? Czy mam posłużyć się intuicją lub jak kto woli eksperymentować?

Pozdrawiam

Gamling
15-08-2005, 22:41
Jesli jest ciemno w pomieszczeniu to udzial swiatla zastanego bedzie na tyle maly lub zaden ze czas naswietlania nie ma zupelnie znaczenia. Poeksperymentuj sobie w jakims pomieszczeniu w trybie manualnym zeby zobaczyc jak sie miesza swiatlo zastane z blyskiem. Da Ci to o wiele wiecej niz czytanie instrukcji. Najlepiej zacznij od parametrow pozwalajacych na zupelne wyeliminowanie swiatla zastanego a potem rob zdjecie zwiekszajac ilosc swiatla zastanego stopniowo o 1 EV. Przekonasz sie wtedy jak to dziala. Potem mozesz jeszcze poeksperymentowac zmieniajac ilosc swiatla blyskowego w proporcji do zastanego (do tego wlasnie jest korekta mocy blysku lampy). Najlepiej do tych eksperymentow zapros sobie kogos zebys mial tez jakis ruchomy obiekt do cwiczenia "zamrazania blyskiem" - mozna z tego zrobic ciekawe warsztaty.

PS: i przeczytaj PW

step.tom
15-08-2005, 22:52
Dzięki

Powiedz mi jeszcze czy przy wykorzystaniu światła błyskowego udział przysłony w GO jest taki sam jak w przypadku światła zastanego?

Ps.PW-Re

Gamling
15-08-2005, 22:54
Identyczny.

jaromir
15-08-2005, 22:56
Drabinka zawsze pokazuje poprawną ekspozycję dla światła zastanego. Tzn. na drabince nie odczytuje się pomiarów dla lampy błyskowej. Inaczej mówiąc gdy zrównoważysz na drabince "do zera" to w tym momencie lampa nie jest potrzebna (uproszczenie) bo parametry które ustawiłeś dają poprawne oświetlenie. W pomieszczeniu, "olewasz" więc wskazania drabinki (to tak w uproszczeniu) i ustawiasz na aparacie taki czas i przysłonę jaką uważasz za stosowne. Automatyka iTLL dba natomiast o to aby lampa błysnęła taką mocą jaka jest niezbędna do prawidłowego naświetlenia zdjęcia. Oczywiście jeśli dobierzesz np. zbyt dużą przysłonę (wartość) lub zbyt mały czas to może okazać się że nie da się "wytworzyć" takiego błysku który spowoduje poprawne naświetlenie. Starałem się prosto wytłumaczyć ale nie wiem czy wyszło to na zdrowie.

step.tom
15-08-2005, 23:02
jaromir dzięki


Starałem się prosto wytłumaczyć ale nie wiem czy wyszło to na zdrowie.

Jeżeli jeszcze nie wyszło to na pewno wyjdzie. Jaśniej i konkretniej chyba nie można.
Nie pracowałeś w szkole? Dzięki

Pozdrawiam

irekka
16-08-2005, 07:26
To może jeszce dodam, że jak zacząłes "zabawę" z lampa warto wiedzieć o znaczeniu zdjęć na druga kurtynę. W przypadku gdy ilość śwaitła zastanego jest znaczna aparat robi cos takiego - naświetla najpierw tym co zastał, a potem to co brakuje dopala lampą. W przypadku synchronizacji na pierwsza kurtynę, od razu błyska tak, żeby naświetlić prawidłowo.

step.tom
16-08-2005, 17:37
Witaj

W przyszłum tygodniu spodziewam się porządnego statywu także do boju. I wtedy znowu zarzucę Was pytaniami. A na raziedzięki i

pozdrawiam