PDA

Zobacz pełną wersję : kiev - psix



nin
07-05-2007, 19:52
czesc

mial kiedys ktos doczynienia z tymi oto bagnetami?
czy sa jakies przejsciowki czy idzie taka zrobic
czy jakos latwo mozna przerobic obiektyw lub nawet mocowanie w body kieva
a moze ktos ma dokumentacje techniczna tych bagnetow (tokarka frezarka i cyk pyk)

? ? ?

Niedzwiedz
07-05-2007, 20:04
kiev 60 ma ten sam bagnet co psix

wkrass
07-05-2007, 20:57
Rozumiem, ze twoj kiev ma stare mocowanie, tzw. B.
Czyzbys chcial uzywac z nim szkiel z mocowaniem p-six?
O adapterach mocowania p-six do kieva B lub odwrotnie nie slyszalem.
Slyszalem zdaje sie natomiast o wymianie calego mocowania.
Jezeli chcialbys miec mocowanie p-six, to moze by tak np. zakupic adapter p-six ---> mamiya (okolo $30) i sprobowac zainstalowac go na stale w jakis sposob?

Jacek_Z
07-05-2007, 21:18
pisałem ci już w twoim wątku jak to sie robi.
1. odkręcasz oryginalny bagnet z obiektywu pentacona
2. kupujesz pierścienie macro do tego kieva i przecinasz je w odpowiednim miejscu (ślusarz) Musisz sobie pomierzyć ile mm pierścienia zostawic przy obiektywie by ci sie zgadzała skala odległości. W ten sposób łapiesz nieskończoność.
3. dokręcasz ten odcięty kawałek z bagnetem do obudowy obiektywu pentacona. Tam było cos jeszcze kombinowane, ale ślusarz da sobie radę.

O ile pamiętam nie szło przerobić Flektogona 50 mm.

PS
posiadam po tej operacji dwa (bo miałem 2 pierścienie makro, potrzebowałem do 2 obiektywów) niepotrzebne gniazda bagnetu kieva - to są te odcięte części z drugiej strony pierścienia makro. Mogą się przydac najwyżej posiadaczom pentacona gdyby chcieli wkładać obiektywy kieva.

nin
07-05-2007, 21:29
dzieki Jacku bede kombinowal - bo mimo ze pracowalem w slusarstwie 2 lata to nic z tego nie rozumiem : P

kluczem jest pierscien makro do kieva do ktorego moge dospawac bagnet pentacona z APARATU
i tak oto na moj prosty rozum mam przejsciowke kiev - psix

tylko skad zdobyc bagnet a raczej mocowanie z apartu psix ? chyba z jakiegos popsutego
nie wiem jak to tam wyglada dokladnie ale w zenicie wystarcza 4 sruby odkrecic i ma sie w reku mocowanie M42
od cala filozofia


edit: Jacku mam Flektogona 50 juz przerobionego :]

Jacek_Z
07-05-2007, 21:31
ale wtedy zwiększysz odstęp o parę cm i będziesz miał obiektyw makro :-D
nie złapiesz nieskończoności


ja ci dałem przepis jak przerobic obiektyw pentacona, a nie body kieva.
by zrobic tak jak ja piszę to potrzebujesz pierścieni kieva.

nin
07-05-2007, 21:33
wiec przytne pierscien makro i przytne mocowanie od psixa (frezarka lub tokarka) i scale z tym ze hmm no faktycznie bedzie to nadal kilka mm wyzej niz zero
musial by mi to ktos narysowac z ta nieskonczonoscia

edit: Jacku juz zrozumialem
ja natomiast polecialem dalej i mysle o sklechceniu uniwersalnej przejsciowki ktora bede wkrecal jak mi sie spodoba
a obiektywy nadal beda psisowskie no i nie bede musial kupowac do kazdego pierscienia makro ;)

Jacek_Z
07-05-2007, 21:39
kiev jest grubszy niz pentacon. baza jest inna.
obiektyw pentacona powinien iść wgłąb kieva.
dlatego tak tego nie zrobisz. musisz odkręcić elementy obiektywu (bagnet) pentacona - zyskujesz parę mm.

nin
07-05-2007, 21:41
a jak jest ze srednicami
z tego co piszesz to psix ma wieksza od kieva ? bo jak mniejsza to przeciez to zaden problem

Jacek_Z
07-05-2007, 21:43
mysle o sklechceniu uniwersalnej przejsciowki ktora bede wkrecal jak mi sie spodoba
a obiektywy nadal beda psisowskie no i nie bede musial kupowac do kazdego pierscienia makro ;)

nie da się.
nie pamietam czy łapałem nieskończoność. Ja stosowałem do ludzi (cali i portrety) więc miałem pare metrów - to się dało uzyskać.

nie szło dostosować szerokokątnego Flektogona 50 mm. właśnie z powodu dystansów i zabudowania tego flektogona z tyłu - tylna soczewka bardzo cofnieta.
Sonnar 180/2.8 - się dało. Biometara 120 o ile pamiętam też.

Jacek_Z
07-05-2007, 21:44
a jak jest ze srednicami
z tego co piszesz to psix ma wieksza od kieva ? bo jak mniejsza to przeciez to zaden problem

różnice w średnicach były niewielkie. nie da się zrobić jednego wewnątrz drugiego bez zniszczenia.

nin
07-05-2007, 21:45
dalo sie najwyrazniej a poprzedni wlasciciel mowi ze to byl jego ulubiony obiektyw :P

kurcze zbuduje taka przejsciowke ! :D

nin
09-05-2007, 12:44
faktycznie ta 50 jest przerobiona tak jak Jacku mowiles
dodatkowo do aparatu dorzucil 3 pierscienie macro 2 filtry kolorowe (dob bw) i wezyk spustowy
aparat zadbany a najbardziej jestem zadowolony z matowki z klinem i tej 50 (co jest szerokim katem tak naprawde)
kasety ma z okienkiem z czego jedna robi 13 klatek (sprawdzalem zostawia sobie po 2mm na kazdym numerku a nie zaczyna sie od 1 tylko od startu na duplexie

ogolnie sprzet zadbany - nic tylko cykac....

Maciej
09-05-2007, 15:23
To rób i pokaż efekty!

quadalcanal
23-06-2007, 19:03
ja mam adapter z kieva /gwint/ na p-six. jest facet co robi takie za b rozsadne pieniadze.