Zobacz pełną wersję : Drukarka Epson L800 - przekręcone, krzywe wydruki
Kłaniam się,
pod koniec tamtego roku kupiłem L800 z przeznaczeniem do druku zdjęć mniejszych formatów i zastosowań biurowych. Okazało się niestety, że drukarka przekręca lekko w prawo (zgodnie z zegarem) wydruk w stosunku do arkusza papieru. Oczywiście przy wydruku zdjęć bez ramek tego nie widać, ale jeśli są rameczki albo drukuję np. dyplom z ramką albo jakieś inne grafiki z liniami równoległymi do krawędzi papieru, to już wtedy widać przekręcenie.
Drukarka została wysłana do serwisu na gwarancji, ale ponoć ten typ tak może robić ze względu na zaciąganie papieru tylko jedną rolką...
Czy może ktoś z forumowiczów sprawdzić u siebie, czy wydruki tez są przekręcone?
Joe
u siebie nie zauważyłem tego typu problemów, a ostatnio drukowałem na a4 sporo okładek, które wymagały przycinania z każdej strony, więc zapewne by mi się taka przypadłość w oczy rzuciła.
Takie przekręcenie występuje, gdy drukarka krzywo łapie papier.
Mam nadzieję, że serwis wyprostuje zaciąganie papieru, bo nie wyobrażam sobie krzywych wydruków oddawanych klientom...
Nadzieja prysła... Dla ciekawych test (http://srv.internetdsl.pl/9a24b26c/Epson%20L800%20test.pdf) do wydrukowania bez ramek i skan (http://srv.internetdsl.pl/9a24b26c/Epson%20L800%20krzywy%20wydruk.jpg) wydruku z mojej drukarki.
Zdecydowana większość drukarek A4 i A3 pobiera papier jedną rolką (o ile nie mają np. tzw.air feed), więc tłumaczenie, że ten typ tak ma jest lekko naciągane. Za poprawne ułożenie papieru (o ile nie jest masakrycznie skrzywiony już podczas pobierania) odpowiada registracja. W tym Epsonie jeśli mnie pamięć nie myli prostowanie papieru odbywa się w górnej prowadnicy papieru, która go "prostuje" za pomocą rolek osadzonych na trzech sprężynach (lewa, środkowa, prawa). Jeśli jedna z tych sprężyn niedomaga (szczególnie któraś ze skrajnych) efekt w postaci "kopniętego" obrazu będzie widoczny. Inny powód to "skręcony" szkielet/rama drukarki na skutek upadku/rzutu pudełkiem na odległość podczas transportu/magazynowania itp.
I teraz gorsze wieści: sam tego raczej nie naprawisz, bo poza ewentualnymi częściami potrzebujesz także serwisowe oprogramiwanie Epsona do ustawienia m.in. pozycji pierwszego pixela (first dot position adjustment) i innych regulacji, gdyż korektę "kopniętego" obrazu można także w pewnym stopniu realizować programowo.
Pewnie się zastanawiasz dlaczego serwis tego nie naprawił...cóż...istnieje coś takiego jak specyfikacja produktu i zakres możliwych "odstępstw od ideału". Jeśli przesunięcie w okolicach 1mm mieści się w granicach błędu dostaniesz info z serwisu, że wszystko jest OK. C'est la vie...
Dziękuję za odpowiedź z bardzo ciekawymi informacjami. Sam tego nie będę próbował naprawiać gdyż drukarka jest na gwarancji więc pojechała do drugiego serwisu.
W każdym razie nie odpuszczam i jeśli ta wizyta nie rozwiąże problemu, to będzie oznaczało że Epson, zasłaniając się tolerancją parametrów, poważnie narusza interes klienta nie informując go o tym przed zakupem...
Pragnę tylko zameldować, że drukarka została wymieniona (już chwilę temu) na nową. Co prawda też lekko kosi wydruki, ale jest to już do zaakceptowania.
Pozwolę sobie odświeżyć temat zapytując użytkowników Epsona L800 i L805 - jak to u Was wygląda ? Czy faktycznie to taki powszechny problem?
Ostry600
19-03-2017, 19:11
Mam L1800 i też zdarza się że jest krzywo. Co bardzo dziwne nie zawsze. Czasem też ramka nie jest skośna ale nie równa za to. Ilość białego z jednej strony jest większa a z drugiej mniejsza. Najlepsze ze dzieje się tak przy wielu koniach tego samego. Na niektórych jest ok na innych krzywo :(
Ostry600 - pytałeś w serwisie o to ?
Ostry600
24-03-2017, 22:28
Nie pytałem. W sumie osłabienia dostaje na myśli o serwisie Epsona. Po moich doświadczeniach mam wrażenie że znam się lepiej od nich. A prawie się nie znam.
Obawiam się jednak że niedługo mnie to czeka bo powstał nowy problem. Na papierze zwykłym i jakości standardowej co jakieś 2 cm drukarka zostawia pusty pasek. Przy wysokiej problem znika. Dodam że stało się to teraz czyli przy końcu drugiego zestawu tuszy.
rzadko (nawet bardzo rzadko) drukuje z obramowaniem ale zrobiłem przed chwilą test i moja (jak na razie) drukuje prosto a mam ją dwa lata więc pewnie bym to już wcześniej zauważył.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.