PDA

Zobacz pełną wersję : SB - 800 Kompensacja ekspozycji



step.tom
15-08-2005, 13:15
Witajcie mili Państwo.

Od niedawna posiadam SB 800 oraz wiele pytań na które do końca nie mogę znależć odpowiedzi ( uprzedzę uwagi - mam instrukcję ale w wersji D czyli German a to nie mój ulubiony język )ale do rzeczy. Czy normalnym jest przy moich ustawieniach:

1.Puszka - M / ognisowa 50 mm / czas 1/10 / f 5,6
2 SB - TTL / palnik na wprost/ zoom 50 / f 5,6


(i teraz moje pytanie) .....nad kreską zasięgu lampy mam wartości 1.0 - 11 co oznacza o zasięgo błysku lampy od 1 do 11 metrów. Dobrze mówię. Teraz chcąc zwiększyć moc błysku czyli doświetlić fotografowany obiekt w SB przyciskiem SEL wybieram korekte EV a + / - zwiększam EV powiedzmy 1 2/3. Następuje zwiększenie siły błysku i większe doświetlenie obiektu. Natomiast a LCD SB 800 zakres zasięgu lampy podawany nad kreską się zmniejsza 0.6 - 6.3 m. A wydaje mi si, że powinno być odwrotnie. Skoro zwiększam moc błysku to zwieksza sie zasięg pracy lampy?

Prosiłby o pomoc w zrozumieniu tego jakże banalnego problemu :?

Pozdrawiam

Gamling
15-08-2005, 13:20
Nie zwieksza sie bo informujesz lampe ze musi blysnac mocniej zeby oswietlic obiekt oddalony tak samo jak wczesniej. Wiec zeby oswietlic cos dalej musi blysnac jeszcze mocniej.

step.tom
15-08-2005, 13:29
Nie zwieksza sie bo informujesz lampe ze musi blysnac mocniej zeby oswietlic obiekt oddalony tak samo jak wczesniej

Nie zwiększa się wręcz się zmniejsza. Im bardziej zwiększam moc ( +EV ) tym bardziej się odległość zmniejsza :roll:
Ok niech SB pokazuję większą moc i EV ale nie powinno to zmieniać zasięgu lampy nie prawdasz?

Co innego gdy w SB 800 ustawie M wtedy mogę przeliczyć moc z odległośi i przysłony ale w TTL :?: Nie bardzo to Twoje tłumaczenie rozumie :cry:

Lolas
15-08-2005, 13:31
Zwiekszajac moc zmniejszasz zasieg, bo moc lampy jest ograniczona - nie da sie jej zwiekszac bez konca. Dlatego w danych warunkach osiagnales juz maksimum i chcac uzyskac mocniejsze doswietlenie musisz zmniejszyc odleglosc od fotografowanego obiektu.

Gamling
15-08-2005, 13:36
Dokladnie. Tak samo sie dzieje gdybys przymknal przyslone o podana wartosc. Zasieg lampy spada bo jej maxymalna moc jest ograniczona.

step.tom
15-08-2005, 13:37
Witaj Lolas


Zwiekszajac moc zmniejszasz zasieg, bo moc lampy jest ograniczona - nie da sie jej zwiekszan bez konca. Dlatego w danych warunkach osiagnales juz maksimum i chcac uzyskac mocniejsze doswietlenie musisz zmniejszyc odleglosc od fotografowanego obiektu.

Przy jakichkolwiek ustawieniach s i f dodawanie EV na SB powoduje zmniejszenie odległości. Mówisz, że w danych warunkach osiągnąłem maximum .... . Przy minimum tez SB zmniejsza odległość :?:

Gamling
15-08-2005, 13:42
Bo minimalna moc lampy tez jest scisle okreslona. Nie moze bylysnac slabiej i tyle.

step.tom
15-08-2005, 13:44
Dokladnie. Tak samo sie dzieje gdybys przymknal przyslone o podana wartosc. Zasieg lampy spada bo jej maxymalna moc jest ograniczona.

Spox Dzięki Panowie. Gamling i Lolas
Jakiś świątaczny tępak mnie naszedł. Wszystko jasne. Z pustego i Salomon nie naleje.

Dzięki
Ale skoro tak ładnie mnie oświeciliści to mam jeszcze jedno pytanie.Zrobię tylko mały teścik aby się upewnić i zaraz warcam

Gamling
15-08-2005, 13:45
Nie ma sprawy ;)

step.tom
15-08-2005, 14:09
No więc jestem ponownie.

Pytanie dalej z zakresu SB-800. Jest tryb pracy PRT (błyski stroboskopowe)
Doczytałem o podziale:
1. Moc błysku 1/8 - 1/128
2. Czestotliwości błysku 1-2 - 20-100 Hz
3. Ilości błysków 1-90 w zależności od powyższych parametrów

Informacja ogólna dla tego trybu mówi o zalecie trybu przy wykonywaniu zdjęć szybko poruszających się obiektów. Podane powyżej dane mogą tworzyć dość znacznę liczbę możliwych ustawień ale chciałbym przejaskrawić problem i moje pytanie. Aby efekt o który mi chodzi był widoczny muszę usawić:
SB-800 RPT 1/32 / błyski 3-4 / 10 HZ
Puszka f 6,3 s 1/4
I jak przy takich ustawieniach wykonywać zdjęcia objektów w ruchu i to bez poruszenia?

Widziałem kiedyś w TV jak pstrykacze z ul. Wiejskiej korzystają z tego trybu ale chyba nie na takich parametrach. Im większy czas tym wizualny efekt styroboskupu się zmniejsza.
Czegoś pewnie nie wiem . Powiedzcie mi proszę czego :?: Tylko łagodnie.

Pozdrawiam

Gamling
15-08-2005, 14:22
Ja nie uzywam stroboskopu ale chyba powinienes zrobic to tak zeby zminimalizowac wplyw swiatla zastanego. Wtedy wszystko co zostanie oswiatlone przez strobo bedzie ostre.

step.tom
15-08-2005, 14:37
Tak masz rację ale jak to zrobić ?

Aby pozbyć się światła zastanego trzeba by czas zapodać rzędu 1/40, 1/60 a przy tym czasie zamiast efektu strobo jest "ściana błysku" jeden potężny. Jakie parametry powinienem dobrać na SB 800 przy założeniu że 0 EV mojej sceny to s 1/40 i f 5,6 ( światło w większości pochodzi od jarzeniówki i troche zwykłych żarówek - miejsce to holl urzędu - obiekt poruszający się w kierunku fotografującego) :?: no i wkomponować te nieszczęsne błyski strobo?

irekka
15-08-2005, 21:02
Dlaczego uważasz, że przy tym czasie to bedzie ściana błysku ?
Generalnie czas jaki ustawisz musi pokryc błyski, jeżeli będzie krótszy to nie wszystkie błyski wejda do ujęcia, jezeli bedzie dłuższy to będziesz miał wiekszy udział światła zastanego. Moc błysków niestety trzeba ustalic eksperymentalnie. Ilośc błysków jakie chcesz zależą od prędkości przedmiotu poruszajacego się - przy wolnym obiekcie nie ma sensu błyskać np 6 razy bo różnice będa niewielkie. Moc pojedynzcego błysku to 1/ilość błysków. jak napisałem wcześniej nie da się tego zmierzyć - tylko doświadczalnie ustalić. Lampa ma też swoja skonczoną energię - jeżeli zdecydujesz sie na 32 błyski to musisz sie liczyć z tym, że lampa będzie błyskała 1/32 swojej maksymalnej mocy a z tym sie ścisle wiąże zasięg. To tak w skrócie.

step.tom
15-08-2005, 22:38
Witaj ponownie


Generalnie czas jaki ustawisz musi pokryc błyski, jeżeli będzie krótszy to nie wszystkie błyski wejda do ujęcia, jezeli bedzie dłuższy to będziesz miał wiekszy udział światła zastanego.

Tak z tym się zgadzam


zdecydujesz sie na 32 błyski to musisz sie liczyć z tym, że lampa będzie błyskała 1/32 swojej maksymalnej mocy a z tym sie ścisle wiąże zasięg. To tak w skrócie.

32 to siła błysku a nie ich ilość; podałem jako przykład moc 1/32 ilość błysków 3-4 i czestotliwość 10Hz.

Tak wg ustawień mojej puszki rejestruje 3 błyski na zdjęcie. Ale przy f= 6,3 i s=1/4
Jak przy takim czasie nie poruszyć zdjęcia. Jak zwiększe czas do 1/50 ( fotografowany obiekt jest nie poruszony - to istotne dla mnie) to te 3 błyski czy jak ustawie 2 czy 5 zlewają się w jedną kurtynę światła. Tego nie wymyślam tylko tak zrobilem. Jak co to proszę sprawdź sam :?: Poprostu chciałbym się doszukać w tym trybie zalet podczas fotografowania obiektów w ruchu. Ale coś tego nie Qumam.

Pozdrawiam

irekka
16-08-2005, 07:44
Ten przykład jaki podałem 32 błysków jest hipotetyczny - chodziło tylko o zademonstrowanie zależności ilośc błysków a moc lampy. Siłę błysków jak napisałem wczesniej da się ustawić tylko ekperymentując. Z lampa błyskowa nie da sie poruszyć zdjęcia. Ale przy zdjęciach stroboskopowych i długim czasie lepiej korzystać ze statywu, bo o ile poruszający się obiekt ma byc złapany w kilku fazach ruchu, to juz statyczne tło powinno w kazdej z tych faz być niezmienne. Gdy aparat Ci drgnie to tło będzie wyglądało jak nieostre. Po pierwsze musisz zwiększyc czas pomiędzy błyskami. Dla idącego człowieka 3 błyski przy 10Hz wyłapia za małą róznicę w ruchu. Daj 5Hz i zobacz róznicę. Oczywisie musisz skorygować czas w korpusie. Stroboskop pozwala na fajne efekty. Ale ten efekt szybko się nudzi. Zdjęcia zrobione gdy obiekt porusza się w strone aparatu wyglądaja zazwyczaj kiepsko, lepiej gdy ruch jest prostopadły.

step.tom
16-08-2005, 17:33
Witaj irekka

I zarazem dzięki. Masz niestety rację eksperymentować, ćwiczyć bo tylko trening czyni mistrza. No ale bez uwag można by eksperymentować do us.......

PS. Sprawa instrukcji dalej aktualna

Pozdrawiam