Zobacz pełną wersję : Jakie parametry tych zdjęć?
leszek00
04-02-2015, 17:56
Witam, znajomy miał ostatnio studniówkę i robił gość zdjęcia. Chciałem zapytać jakie mniej więcej parametry są tych zdjęć ?? Chodzi mi o Iso, przysłonę, czas, czy one są z lampą czy bez ?
Dodam, że były robione prawdopodobnie d700. Z góry dziękuję za pomoc.
1)
https://www.facebook.com/116046291846514/photos/ms.c.eJw90ccRwCAMBMCOPMqh~;8YMCjx3TpwMdkgLDEqUNMLP y67tWFvbx2EaeGIZJ7Rh7WXnNgGWLdfVrzn9REByv2H6idvwzD XvsPay2VjozkfquvfT7lesPHZeO8fJGfH2SdLk1vtk91nv4z3v XH0ma2~;vfNR7nGd5~;ZXTnGeQyu2559~;9zk2uY~;4HZb2~;g v~_5EFh0.bps.a.709681689149635.1073741881.11604629 1846514/709681905816280/?type=1&theater
2)
https://www.facebook.com/116046291846514/photos/ms.c.eJw90ccRwCAMBMCOPMqh~;8YMCjx3TpwMdkgLDEqUNMLP y67tWFvbx2EaeGIZJ7Rh7WXnNgGWLdfVrzn9REByv2H6idvwzD XvsPay2VjozkfquvfT7lesPHZeO8fJGfH2SdLk1vtk91nv4z3v XH0ma2~;vfNR7nGd5~;ZXTnGeQyu2559~;9zk2uY~;4HZb2~;g v~_5EFh0.bps.a.709681689149635.1073741881.11604629 1846514/709681975816273/?type=1&theater
3)
https://www.facebook.com/116046291846514/photos/ms.c.eJw90ccRwCAMBMCOPMqh~;8YMCjx3TpwMdkgLDEqUNMLP y67tWFvbx2EaeGIZJ7Rh7WXnNgGWLdfVrzn9REByv2H6idvwzD XvsPay2VjozkfquvfT7lesPHZeO8fJGfH2SdLk1vtk91nv4z3v XH0ma2~;vfNR7nGd5~;ZXTnGeQyu2559~;9zk2uY~;4HZb2~;g v~_5EFh0.bps.a.709681689149635.1073741881.11604629 1846514/709682422482895/?type=1&theater
CzlowieQ
04-02-2015, 18:56
chyba nie da sie sprawdzic tych paarametrow. wiekszosc (o ile nie wszystkie) zdjecia z neta maja wymazane dane typu iso, przyslona, czas itp. jest tylko rozmiar
leszek00
04-02-2015, 19:04
też właśnie szukałem exifa, ale może ktoś robił podobne zdjęcia i wie mniej więcej jakie parametry
Takie zdjęcia można zrobić przy kilku ustawieniach aparatu. Dodatkowo widać, że były dopalane lampą. Światła nie brakowało, więc iso wcale nie było jakieś kosmiczne żeby wydobyć tło. Głębia dość spora i kadry szerokie, więc pewnie jakieś UWA było w użyciu.
Coś powyżej f/5.6, ISO max 800-1200, a czas zgodny z synchronizacją lampy, ale dość krótki, bo się ludki w tle nie porozmazywały więc pewnie krócej, niż 1/125.
leszek00
04-02-2015, 19:59
Pytam, bo próbowałem kilka razy. np. ISO 500, F/5.6, czas 1/80. Przedni plan doświetlony, ale za to tył ciemny i nie widać kolorów z tyłu. Zdjęcia robiłem D7100. Może gdybym ISO zwiększył by pomogło ??
Przy robieniu zdjęć z takich warunkach czas otwarcia migawki nie ma praktycznie wpływu na jasność drugiego planu. Jedynie ISO i przysłona.
Poza tym to, jak drugi plan jest doświetlnoy zależy też od tego, jak mocno świecisz lampą, w którą stronę odbijasz, czy masz założony jakiś modyfikator itp.
W zależności od szkła jakim się posługujesz i jego ostrości na pełnym otworze zacznij od maksymalnego otwarcia szkła, ISO 1200, czas 1/125 lub krócej, lampa w sufit jeśli nie masz softboxa założonego. Jak będzie za jasno, to przymykaj obiektyw/zmniejszaj ISO. Jak za ciemno, to ISO w górę, kompensacja błysku na +. Jak za jasno na 1 planie, ale tło OK, to kompensacja błysku lampy na minus itp. Tego się nie da opisać w dwóch zdaniach - trzeba próbować, a skoro fociłeś coś podobnego i nie wychodziło, to znaczy, że w zbyt małym zakresie zmieniałeś kluczowe parametry ekspozycji.
leszek00
04-02-2015, 20:30
Używam Sigmy 17-50 i do tego SB-700, na który mam założony dyfuzor i lampa skierowana do góry. Spróbuję następnym razem z wyższym ISO i przysłoną 2.8-3,2.
Czy jest różnica w tych samych warunkach, te same parametry DX, a FX ?
Czy jest różnica w tych samych warunkach, te same parametry DX, a FX ?
Jeśli mówimy o takich samych kadrach, to poza GO nie ma żadnej.
leszek00
04-02-2015, 21:22
Może u mnie problem jest przez dyfuzor na lampie ?? Czy raczej nie ?
Tak, jak pisałem - wszystko zależy od warunków. Jeśli używasz iTTL i lampie nie brakuje mocy, to dyfuzor nie powinien stanowić problemu. Poza tym z tego, co piszesz, to Twój problem to ciemne tło, więc daj kompensację błysku lekko na minus i podnieś ISO.
A najlepiej pokaż jakąś przykładową fotkę, bo na razie to taki lekki wykład o uprawie kukurydzy się robi. Strobing nie polega na założeniu lampy na sanki, skierowaniu palnika w górę, ustawienia trybu A i heja! ;)
nikoniarz
04-02-2015, 21:49
Pytam, bo próbowałem kilka razy. np. ISO 500, F/5.6, czas 1/80. Przedni plan doświetlony, ale za to tył ciemny i nie widać kolorów z tyłu. Zdjęcia robiłem D7100. Może gdybym ISO zwiększył by pomogło ??
Zbyt mało zastanego łapałeś. Także tak jak już tu zasugerowano- podbić ISO by złapać więcej zastanego w tle ale skompensować błysk, żeby przodu nie przepalało. Jak możesz, to pokaż jakieś fotki bo to one najwięcej "powiedzą".
Władca Pixeli
05-02-2015, 07:32
Przy robieniu zdjęć z takich warunkach czas otwarcia migawki nie ma praktycznie wpływu na jasność drugiego planu. Jedynie ISO i przysłona.
Poza tym to, jak drugi plan jest doświetlnoy zależy też od tego, jak mocno świecisz lampą, w którą stronę odbijasz, czy masz założony jakiś modyfikator itp.
Proponuję poczytać podstawy używania lampy błyskowej.
http://foto.jasiu.pl/03.html
Przy robieniu zdjęć z takich warunkach czas otwarcia migawki nie ma praktycznie wpływu na jasność drugiego planu. Jedynie ISO i przysłona.
Czyli jasność drugiego planu będzie taka sama w przypadku 1/250 i 1/20 ?
Proponuję poczytać podstawy używania lampy błyskowej.
http://foto.jasiu.pl/03.html
A ja proponuję przeczytać jeszcze raz dokładnie wszystko, co napisałem. W takich warunkach długość naświetlania nie ma wpływu na kadr, bo mówimy o zabawie, czy weselu, gdzie drugi plan jest ruchomy i raczej zależy nam na jego zamrożeniu, a nie rozmazaniu. To, co pokazałeś dotyczy statycznych scen (latarnia nie tańczy), albo rozmazywania tła. Ja podałem sposób na robienie zdjęć na czasach 1/125 sekundy i krótszych, gdzie światło zastane wydobędzie się większym ISO, otwarciem obiektywu i zmniejszeniem kompensacji, a to wszystko w linku przez Ciebie podanym też jest opisane. Co ciekawe, na każdym z tych zdjęć porównawczych poza wydłużeniem czasu autor poradnika także otwiera obiektyw i to o dwie działki.
Najlepiej w takich warunkach zacząć tak:
Szeroki kąt, najlepiej to UWA (<=16mm na DX)
Czas 1/100-1/200
Przesłona f/4-f/5.6
Auto ISO, pomiar centralny lub matrycowy.
Kompensacja zastanego gdzieś na -1 - -2 EV
Lampa oddzielnie od kompensacji zastanego +0 - +1 EV.
A później już dokładniej ustawiasz.
Czyli jasność drugiego planu będzie taka sama w przypadku 1/250 i 1/20 ?
A stopień zamrożenia drugiego planu będzie taki sam przy 1/250 i 1/20 sekundy? Czy robiąc zdjęcia ustawiasz tylko czas?
Uwielbiam, jak ktoś cytuje wybiórczo zdania wyrwane z kontekstu nie kwapiąc się nawet do przeczytania całości wątku i zaznajomienia się z przykładowymi zdjęciami zamieszczonymi przez autora wątku.
Gdybyś nie zauważył, to już w mojej pierwszej odpowiedzi zwróciłem uwagę na zamrożony ruch na drugim planie sugerując czasy szybsze niż 1/125 sekundy, ale zgodne z synchro dla lampy, czyli pozostaje nam przedział 1/125-1/200 (ew.1/250) sekundy. Czy dla tego przedziału zmiana czasu otwarcia migawki wniesie coś do sposobu ukazania na zdjęciu drugiego planu? Nie!
Gdyby autor zamieścił jako przykłady zdjęcia z rozmazaną galaretą robiącą za drugi plan, to od razu bym mu zasugerował wydłużenie czasu nawet do sekundy, ale niestety pytanie było nieco inne.
I jeszcze jedna rzecz: poradnik na foto.jasiu.pl ma łaaadnych kilka lat (z bodaj 2007 roku), i powstał kiedy powszechny był strach przed podnoszeniem ISO, bo albo go brakowało, albo niemiłosiernie szumiało. Fotograf wolał zaryzykować poruszone zdjęcie używając długiego czasu żeby coś "ugrać". Ba! Hasło "dragging the shutter" powstało w czasach analogów, ale skoro się tak powołujecie na ten poradnik, który napisał Niel van Niekerk wiele lat temu, może warto nieco poszerzyć horyzonty i zaznajomić się z tym, jak zmieniło się jego zdanie na ten temat... Bo nagle okaże się, że "dragging the shutter" nie jest już takie trendy, lecz...passe.
However, with TTL flash on a D-SLR, you have more flexibility than this. And I’m of the opinion that the phrase “dragging the shutter” is archaic in the era of TTL flash photography.
i dalej:
With a wide aperture, and a high ISO, I allowed ambient light to register, and give context to my photographs. And then I added TTL flash to it, and exposed correctly for my subjects, opening up shadows and controlling contrast and cleaning up skin tones.
Całość -TUTAJ- (http://neilvn.com/tangents/dragging-the-shutter-revisited/) żeby mnie ktoś nie posądził o wybiórcze cytowanie.
Władca Pixeli
06-02-2015, 03:23
Całość -TUTAJ- (http://neilvn.com/tangents/dragging-the-shutter-revisited/) żeby mnie ktoś nie posądził o wybiórcze cytowanie.
"Hence you can equally well use your aperture and your ISO and your shutter speed, to allow more or less available light in, independent of your (TTL) flash exposure. (Obviously we have to work within reasonable ranges.)" :mrgreen:
No to uzywaj "equally" dlugich czasow chcac zmrozic drugi plan-powodzenia. ;) W dalszym ciagu nie odniosles sie do meritum problemu, ktory w tym watku poruszyl autor. Masz cos wartosciowego do dodania, czy dalej masz zamiar czepiac sie zdan wyrwanych z kontekstu?
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.