Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : Wybór drukarki do domu + jakość foto



tomlid
02-02-2015, 17:24
Witam wszystkich serdecznie po raz pierwszy na forum.
Jestem nowym użytkownikiem i proszę o pomoc w podjęciu właściwego wyboru. Mój cel to drukarka do kwoty 1300zł max. Podstawowe wymagania to druk na cd, fotki 10x15 w jakości fotolabu ale jednocześnie tania eksploatacja, stąd mam kilka wariantów do wyboru i pytań, więc:

1. Canon IP7250 (320zł) - drogie oryginały, tylko 4 kolory foto
2. Brother DCP-J925DW (600zł) - tani kombajn, tylko 4 kolory, ponoć super duliny po 7,5zł, dobra 3letnia gwarancja producenta
3. Cannon MG7550 (740zł) - drogie org. ale na+ dodatkowy szary tusz foto i czarny pigmentowy
4. Epson L800(1050zł) - największy wydatek ale za to super tanie tusze org., kiepski do pism ale nie ma tragedii
Ceny, które podałem netto (zwrot VAT) z dokupioną gwarancją rozszerzoną od usterek (ach te głowice) 3 lub 4 lata łącznie

-Czy jakość odbitek na ip7250 i brother będą porównywalne na org., a jak na zamiennikach printlab vs. dulin ?
-Czy zdjęcia z drukarek 4 kolorowych w ogóle nie nadają się do przehandlowania bo wątpliwe parametry wydruku ?
-Czy uzasadnione jest dopłacenie do lepszej jakości foto w epson l800 zakładając że 80% tuszu pójdzie w odbitki dla rodziny i znajomych za opłatą ale czy oby się to nie skończy klapą - reklamacją za 6 lub 12 miesięcy, że wszystko poblakło nawet w albumie foto (wiem że atrament do l800 to nie to samo co claria ale zakładam, że co najmniej jak najlepszy zamiennik, czytałem trochę zagraniczne testy angielskie i ruskie, nie do końca je rozumiem)
-A może kompromis 6 kolorowy Canon MG7550 i lepsze B&W ale dla klienta na np PrintLabie, tylko pewnie tutaj blaknięcie to już tragedia?

Nadmienię, że do własnych celów (początkowy "F"otograf > Pentax K200D + dwa wspaniałe obiekty do fotografowania - moi synowie ;) + szukam dobrego obiektywu np od zenita ) chciałby podrukować w A4 w ramki, może jakieś ładne bryki z internetu na ścianę do ich pokojów itp. A jak się rozwinę to będzie A3+ i pigmentówka np pro-100

Przepraszam za rozbudowaną formułę posta i proszę o radę co kupić.

kakikow1
02-02-2015, 22:11
polecam L800 cena odbitki 10x15 to 30 groszy ;)

tomlid
02-02-2015, 22:46
Ktoś mnie jednak przestrzegał, że L800 to taka zabawka na rynki typu Liban itp gdzie za 300$ (jak kogoś stać) to się jarają, że ma fotolaba a prawda jest taka, że tusz tani bo "rozwodniony" a sprzęt mocny na 3000 wydruków a potem kaput.
Chciałem polecieć na rozszerzonej gwarancji tzn ubezpieczeniu ale się właśnie pokapowałem, że prawie u każdego sprzedawcy (agito, komputr... itd) warunki ubezp. nie obejmują naprawy/wymiany głowicy bo traktują to jako element o słabej żywotności albo eksploatacyjny. Jak kupie taką gwarancje to się na takie warunki godzę więc pozostaje chyba tylko zakup brutto bez zwrotu Vat i wtedy 2 lata "rekojmi" albo Brother z 3 letnią gwarancją producenta. Tylko tak się już nagrzałem w sumie właśnie na tego epsona l800 za 900zł netto tylko, że ciągle się martwię o trwałość wydruków barwnikowych na tej "zubożałej" wersji clarii.

kakikow1 możesz podać więcej informacji o jakości pracy drukarki i samych wydrukach jeśli posiadasz dłużej L800?

madzik86
03-02-2015, 00:47
Bierzecie też pod uwagę l810 albo l850? Już chciałam kupić l800 ale natknęłam się na te dwa nowe modele, niewiecie czy będą miały lepszy wydruk czarno-biały niż l800?

mini21
03-02-2015, 01:26
Witam.
Podepnę się pod temat, gdyż nie ukrywam, że trochę mnie interesuje.

Planuje zakup nowego urządzenia i też kierowałem się w stronę L800, jednak mam wątpliwości w kwestii wydruków B&W.
Czy nie są one obarczone jakimś zafarbem (a niestety, obawiam się że z powodów technologicznych tzn. braku dodatkowego szarego tuszu właśnie są)?
Czy szarości na zdjęciach kolorowych faktycznie są szare?

Mam pewne doświadczenia z CISS'em "niefirmowym", który nawet po profilowaniu dawał zafarb i chciałbym się ustrzec tego przed zakupem.

kakikow1
03-02-2015, 14:25
Pracuje już na drugiej drukarce ( jedna szkolna na potrzeby koła fotograficznego ) w sumie wydrukowałem już ok 600 a4 i ok 1000 10x15 jakość wydruku obiektywnie jest dla mnie ok cena za zdjęcie to ok 30 groszy za 10x15 a a4 to ok 2-2.5 zł zależy od papieru ;) jakość B&W jest taka sobie niestety nie drukuje ich w dużych ilościach . jak wydrukuje te 3000 a4 to dam znać czy padła głowica jeszcze daleko do tego ;)

jozeko
03-02-2015, 15:48
Używam L800 od lipca 2012, generalnie jestem zadowolony. Niestety wydruki z tej drukarki tak jak i z każdej innej z tuszami barwnikowymi są podatne na zjawisko metameryzmu, zabarwienie odbitki mocno zależy od oświetlenia w jakim oglądamy wydruk. Nie ma mowy o neutralnym wydruku fotografii B&W używając oprogramowania dostarczanego przez producenta. Do wydruków B&W używam "QuadToneRip", który drukuje tylko za pomocą czarnego atramentu, jeżeli do tego dobierze się odpowiedni papier (używam papieru "PermaJet") wydruki są fantastyczne, w każdym oświetleniu są czarno - białe. Dobre wyniki daje też drukowanie na papierze Ilforda Gold Mono Silk.
Jeżeli chodzi o trwałość wydruków to trudno coś o tym mówić, moje najstarsze wydruki z tej drukarki mają niespełna trzy lata, na razie są ok. Trzeba też mieć na uwadze, że jeżeli chce się uzyskać wydruki dobrej jakości to niezbędne staje się stworzenie profili dla każdego z używanych papierów, nawet jeżeli są to papiery Epsona.
Używam również drukarki Canona Ip8750 (A3+) z sześcioma tuszami. Różnica w jakości wydruku z tej drukarki a L800 jest naprawdę niewielka, natomiast szarości wydają się być bardziej neutralne niż te z drukarki Epsona, mówimy oczywiści o wydrukach kolorowych. Wydruki B&W niestety neutralne nie są, w świetle żarowym są lekko czerwone, a przy świetle fluorescencyjnym robią się zielone.

tomek s
03-02-2015, 16:58
Może się przyda i jeszcze ktoś zdąży:
http://www.druk.medikon.pl/pl/nowosci/news04/dzien-druku-fotograficznego-medikon-2015-info?utm_source=fotomaniak.pl&utm_medium=artykul&utm_campaign=techmaniak.pl#close
Pozdr

mini21
03-02-2015, 17:06
Tomek - na warsztaty jestem już zapisany, tyle że mam w tym dniu szkolenia w ramach programu UE i nie wiem czy uda mi się stawić.

Trochę jestem zawiedziony, gdyż liczyłem że. L800 będzie "lekiem na całe zło" a tu się okazuje że zafarb i tak jest :(
Nie wiem na ile jest on widoczny, ale u mnie na px730 z tuszami inkmate cienie wyglądają jak siniaki....

Żeby tak Canon wprowadził jakiegoś "szaro-tuszowca" z Ciss'em...

tomek s
04-02-2015, 10:57
Ja też od pewnego czasu zastanawiam się nad jakąś drukarką do domu i z tego co czytam tu i tam, to wygląda na to, że jeśli chodzi o kolor to w L800 będzie najlepiej (w tym budżecie), BW niestety będzie gorsze niż w Canonach 6-kolorowych. Okazuje się, że ciężko znaleźć złoty środek, ja więcej drukowałbym w kolorze, więc bliżej mi do Epsona, drugi znaczący argument to niskie koszty na oryginałach, w Canonie trzeba kombinować z zamiennikami.
Szkoda, że L800 jest taka ascetyczna, brak skanera, wifi i innych udogodnień, które są w Canonach Pixmia.
Pozdr

mini21
04-02-2015, 13:33
Dlatego ja myślę o tych nowych 810 czy 850 (jak dobrze pamiętam) - chociaż mają skaner, bo wifi chyba nie.

Marcin Jakubowski
17-02-2015, 12:30
a ja z perspektywy 6 miesięcy użytkowania - zdecydowanie polecę pixme pro 100 (kupioną na ebay USA), Od września jadę na zamiennikach od PC. Kolorowy wydruk bez zastrzeżeń. Super jakość, jak na razie nie zauważyłem aby fotki wystawione na działanie promieni uv traciły kolor (nie są za szybą, wiszą na ścianie), zobaczymy za dalsze 6 miesięcy. Nie przewiduję jednak żadnych problemów ze zdjęciami włożonymi w album. Jak te na ścianie zaczną blednąć to sobie je na nowo wydrukuję (jest to w końcu drukarka do domu). Rezultaty w druku czarno białym nie są takie jednoznaczne, wyniki zależały od podłoża, najlepsze efekty osiągałem na papierze sg-201. Wydruk był neutralny, bez zafarbu. Jednak na innych papierach (szczególnie na Gloss baryta 320 gsm od Harmana), wydruki były lekko ocieplone (sepiowe). Sytuacja dotycząca wydruków cz-b zmieniła się od stycznia, kiedy to przyszły do mnie tusze ze nowymi wersjami czarnych atramentów i nowymi wersjami obu magent (60 dol z przesyłką za 8*110 ml). Jest neutralnie, tak jak sobie to wyobrażałem od początku.

No i jak dla mnie, na potrzeby wydruku domowego najlepiej wypadają papiery fomeijet pro 300 i 265.

sama drukarka odpukać jest intuicyjna, głowica się nie blokuje (staram się drukować coś raz w tygodniu), napełnianie tuszy banalnie proste (wypracowałem sobie procedurę, która jest szybka, skuteczna i bezpieczna dla otoczenia).

Jak padnie głowica (co zapewne nastąpi), to nowe są stosunkowo tanio (70 dol) do wyrwania na ebay.

Miałem małe problemy z połączeniem wi-fi. Nie wiem czy była to wina drukarki czy też osx (który do niedawna miał wkurz... problemy z sieciami bezprzewodowymi). Pomogła, o zgrozo - jakże windowsem xp ;) zalatująca - reinstalacja oprogramowania.

pozdrawiam

digger-gp
20-02-2015, 14:45
Epson Expression Photo XP-55 za 126.99€ na amazon.de (6 ink'ów w technologi Claria Photo HD) Można spodziewać się pięknych wydruków kolorowych no błysku i satynie, pod warunkiem używania markowych papierów na których bym nie oszczędzał. B&W nawet na oryginalnych tuszach nie rzuci na kolana. Zamienniki InkThrift CL od Cone'go warte są rozważenia ze względu na obiecywaną porównywalną z Claria odpornością na blaknięcie - warto poczytać w necie i również poszukać europejskiego dystrybutora z Wrocławia.
Marcin Jakubowski.. Wszystko pięknie z tą Pixma 100 tylko ciekawe jak sprawdzi się tusz z Precision Colors pod względem nieblaknięcia wydruków.
Ja hasam na pigmentowej R3000 z IRK4nano żeby nie było że kryptoreklama.. Dysze w głowicy mi się nigdy nie przytykają BTW. Jednak przyznam że wydruki drukarką barwnikową maja to "coś" :)

P.S.Drukowałem też czas temu na 5-kolorowym Canonie A4 nie pamiętam nazwy.. W mojej ocenie jakość jest gorsza niż z 6-kolorowej epsonki claria.. Na przykład, na gładkiej powierzchni nieba widziałem ziarnistość która nie rzucała się w oczy na wydrukach z Epsona PX-650. Poza tym, ten Canon padł niedługo po tym ja zapodałem mu zamienniki.. Pokazał błąd i nie dał się reanimować(uszkodzona płyta główna). Znalazłem na angielskich forach że te Canony tak mają.. pochodzą 3 lata a potem wymiana(taki mechanizm zegarowy)

Marcin Jakubowski
20-02-2015, 23:46
ten epson też pewnie będzie spoko, wszystko zależy od tego kto jaki format chce drukować i ile ma miejsca w domu na tego typu graty ;)
Ja niestety mam niezbyt udane doświadczenia z epsonem (konkretnie 2880). Byc może coś się zmieniło obecnie w tej kwestii ale mój epson na tuszach kupowanych w inks (a więc u renomowanego dostawcy) ciągle przysychał, przeciekał, puszczał kleksy na wydrukach, chipy ciągle wywalało. Aż uległem.

Dopiero awaria dysku uświadomiła mi to, że wydruki zapewniają mi trwałość wspomnień w przypadku gdybyśmy wrócili z powrotem do epoki kamienia łupanego :) Dlatego wróciłem do drukowania moich fotek.
Przed zakupem badałem temat, padło na pixmę 100. O to co jest ukryte w albumie jestem spokojny. To co na ścianie - przez 6 miesięcy nie zauważyłem niczego niepokojącego. Zobaczymy co będzie dalej (nie omieszkam zdać relację). Płyta główna może paść, czy od zamienników, wątpię, prędzej głowice, z tym, że ja mam reseter, więc teoretycznie nie powinienem usmażyć dyszy. A jeżeli nawet to nie ma dramatu, wymianę przeprowadzę sam a nie za pośrednictwem serwisu.