PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie najlepsze mocowanie do płyt kartonowo gipsowych?



manfred
29-01-2015, 12:19
Posiadam ściankę z płyty kartonowo gipsowej. Dodatkowo z jednej strony od wewnątrz jest ta ścianka wzmocniona płytą paździerzową. Teraz potrzebuję zamocować na tej ściance uchwyt pod głośnik vbl200 wraz z głośnikiem o wadze 5 kg. Zastanawiam się czy zastosować wkręt typowy do regipsów https://www.google.pl/search?q=wkr%C4%99ty+do+p%C5%82yt+gipsowych&espv=2&biw=1280&bih=675&tbm=isch&imgil=jZQoqGb9UqqQaM%253A%253BUD80nIEkhfFhdM%253Bh ttp%25253A%25252F%25252Fporady-montera.eu%25252Fwkrety-fosfatowane-do-plyt-g-k&source=iu&pf=m&fir=jZQoqGb9UqqQaM%253A%252CUD80nIEkhfFhdM%252C_&usg=__mkQcRLiwPpaINc503MNubiqZohE%3D&ved=0CEMQyjc&ei=nwjKVNuVDIGuONS3gfgE#imgdii=_&imgrc=jZQoqGb9UqqQaM%253A%3BUD80nIEkhfFhdM%3Bhttp% 253A%252F%252Fporady-montera.eu%252Fwp-content%252Fuploads%252F2012%252F07%252FDSCN0512_0 51.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fporady-montera.eu%252Fwkrety-fosfatowane-do-plyt-g-k%3B900%3B675 czy raczej dla pewności użyć takich wkrętów https://www.google.pl/search?q=ko%C5%82ki+rozporowe+do+p%C5%82yty+karton +gips&espv=2&biw=1280&bih=675&tbm=isch&imgil=OnERpyNaG-gSZM%253A%253BUZ4vkbRMS8eAhM%253Bhttp%25253A%25252 F%25252Fwww.zamocowania.pl%25252Fkartongips.php&source=iu&pf=m&fir=OnERpyNaG-gSZM%253A%252CUZ4vkbRMS8eAhM%252C_&usg=__Av0sgY-naG8QVQZKzJWN8lnfu7A%3D&ved=0CDIQyjc&ei=5gjKVMagN8KhPI6qgPAN#imgdii=_&imgrc=OnERpyNaG-gSZM%253A%3BUZ4vkbRMS8eAhM%3Bhttp%253A%252F%252Fww w.zamocowania.pl%252Fgrafika%252Fkolki%252Fmini%25 2Fmolly_kolki_sruby_do_pustych_przestrzeni.jpg%3Bh ttp%253A%252F%252Fwww.zamocowania.pl%252Fkartongip s.php%3B220%3B220

kiemlo
29-01-2015, 12:34
Użyłbym kołków rozporowych.

manfred
29-01-2015, 12:37
Czyli tych drugich. Chyba najlepsze rozwiązanie choć i tak siły działają na wyrywanie w przypadku takiego mocowania i ściskanie.

andrstac
29-01-2015, 12:41
Zdecydowanie tych drugich - to "kotwy Molly"

Kiedyś zawiesiłem na tym (8 szt kołkow) 42 calową ciężką plazmę na pojedynczej płycie GK. Wisiała kilka lat do następnego remontu.

Jedna uwaga - skoro płytę masz podwójną to musisz dobrać taką kotwę, która pierwszą część tulei (tę nie rozprężną) ma odpowiednio długą, aby część rozprężna rozłożyła się za płytami. Tu (http://www.zamocowania.pl/kartongips.php) na pierwszym rysunku jest to pokazane - wymiar L1

Onsajt
29-01-2015, 19:23
Do szajsu w postaci ścianki G-K w celu zawieszenia czegoś cięższego niż obrazek używa się kołków typu Molly i nie ma co kombinować...

manfred
29-01-2015, 19:25
Wiem kolego Onsajt ja dodatkowo wspomogłem się 1 cm płytą to pewnie konia z wozem utrzyma. Muszę poszukać w Castoramie kołków zmierzyć i wiertać ile sił :-)

Onsajt
29-01-2015, 20:10
Wiem kolego Onsajt ja dodatkowo wspomogłem się 1 cm płytą to pewnie konia z wozem utrzyma. Muszę poszukać w Castoramie kołków zmierzyć i wiertać ile sił :-)

Utrzyma
Kołki działają zasadniczo na ścinanie, a a G-K w tym układzie jak tarcza.
A wiercenie to raczej symboliczne w tym... :) nawet ręczną da radę.

grzegorzps
29-01-2015, 21:09
Masz do wyboru z mocowaniem plastikowym lub metalowym.
Przy plastikowych masz dwa punkty podparcia, w metalowych masz 4, a ja kupiłem nawet z pięcioma.
Myślę, że jeszcze lepiej rozłoży się nacisk po skręceniu.

manfred
29-01-2015, 21:16
Nie tutaj nie ma opcji oszczędzania wybiorę najlepszy i taki, który będzie na tyle długi aby w połączeniu płyty KG z paździerzem czy jak ją tam zwał objął obie.

Zen
29-01-2015, 21:34
U mnie w domu większośc ścian jest wykończonych płytą G-K na stelażu metalowym. Jedynymi kołkami które polecam to tylko i wyłacznie te z pozycji 6 w linku http://www.budowlaniec.tv/testy-i-porady/kolki-do-pustych-i-pelnych-przestrzeni.html. Wiszą na tym nawet wiszące szafki kuchenne pełne talerzy kubków itp.
Wisi to wszystko już kilkanaście lat.

manfred
29-01-2015, 21:37
Czy w zależności co będzie w sklepie albo kołek stalowy rozprężny (parasolka) albo molly.

Zen
29-01-2015, 22:37
Czy w zależności co będzie w sklepie albo kołek stalowy rozprężny (parasolka) albo molly.

Przyznam że molly nie lubię i nie używam z powodu częstej słabej jakości gwintów. Gwint czesto sie zrywa zanim załamaniu ulegną blaszki. Jest to troche denerwujące.
Kiedyś zadałem sobie trud i uwiesiłem sie powoli na pojednczej parasolce zamocowanej na gołej płycie G-K 12mm.
na suficie. Wytrzymała mój cięzar prawie 90 kg.

manfred
29-01-2015, 22:59
No słuszne spostrzeżenie.

Wysłane listem poleconym

ekonet
30-01-2015, 09:20
Jeśli masz płytę OSB pod płytą g-k, to wkręć długie wkręty fosfatowane i po sprawie.

manfred
30-01-2015, 09:45
Jeśli masz płytę OSB pod płytą g-k,

Tak mam 1 cm grubą.

bajcy
30-01-2015, 10:08
Mogę Ci również polecić coś takiego jak kołki 4All firmy RawPLUG(KOLENER) bardzo dobrze się sprawdzają, przynajmniej tak twierdzą wykonawcy którzy to u mnie kupują.

manfred
30-01-2015, 10:15
Raczej jestem zdecydowany na parasolkowy. Zastanawiam się tylko czy rozwinie się ta "parasolka ponieważ wewnątrz mam wełnę akustyczną ale może nie bedzie problemu.

bajcy
30-01-2015, 10:22
powinny rozwinąć się bez problemu;)
Ale kup dobrej firmy, zazwyczaj są robione z lepszych materiałów niż te wersje tańsze.

manfred
30-01-2015, 10:24
No tak, tu nie ma co oszczędzać, ale i tak skazany jestem na to, co ma Castorama. W sumie 8 kołków to nie majątek.

bajcy
30-01-2015, 10:25
A nie masz jakichś typowych składów budowlanych koło siebie? Zresztą w Castoramie też są renomowane firmy.

manfred
30-01-2015, 10:28
Mam ale oprócz tego jeszcze muszę kupić maskownice do połączenia laminatu pod krzesło obrotowe, maskownicę do paneli bo muszę kable głośnikowe poprowadzić. Jest to wszystko w jednym miejscu i tak mi wygodniej. Zresztą jak zapodam 3 parasolki na 6 kg to nie ma bata na takie mocowanie.

ekonet
30-01-2015, 11:26
Tak mam 1 cm grubą.
To mało.

david
02-02-2015, 19:47
W kołkach Molly nie zerwiemy gwintu używając przeznaczonego do nich pistoletu. Jego koszt to ok. 35zł więc do jednego montażu średnio opłacalne chyba, że od kogoś pożyczymy :). Na 7 takich kołkach mam plazmę 50 cali na jednej płycie g-k. Przy rozprężaniu kołków Molly trzeba zachować wyczucie gdyż zbyt mocne dociągnięcie prowadzi do uszkodzenia płyty.

manfred
02-02-2015, 20:05
Kupiłem Molly i trzymają świetnie. Trzeba tylko pamiętać żeby dobrze je dobić do płyty aby zaczepy się porządnie wbiły. Oczywiście bez przesady.