PDA

Zobacz pełną wersję : D 5100 szkło do macro.



zaza67
28-01-2015, 19:05
Poszukuje niedrogiego obiektywu do macro . Posiadam juz heliosa + pierscienie ale to za malo . Moze podpowiecie co byloby dobre a zarazem nie drogie / sklaniam sie w strone ruskich obiektywów /

Yabby
28-01-2015, 19:45
Używam vivitara 28mm f2,8 montowanego na odwrotkę, co daje mi powiększenie 2:1, jak dołożę pierścienie maksymalnie wyciska 5:1 ;)

TOP67
28-01-2015, 20:27
Jeśli masz heliosa z pierścieniami, to żadne szkło nie da większej skali odwzorowania (a zwłaszcza tanio). Pozostaje mieszek lub odwrotne mocowanie.
Poczytaj jeszcze o tym szkle. http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=257551
Albo kup canona, tam mają szkło 5:1

Dark
28-01-2015, 20:36
Masz spory wybór, ale wszystko zależy od potrzeb. Jak chcesz mieć pomiar i dużą skalę odwzorowania, to pozostaje wspomniany Venus. Jest jeszcze Nikkor Micro 60/2.8D, Tamron 60/2 i starsza wersja Tamron 90/2.8 (najlepiej na pierścieniach).

Jeśli nie straszne Tobie manuale i brak pomiaru światła (kłopotliwe przy fotografowaniu w naturze), to jest kupa szkieł. Moje ulubione to Takumar 50/4 i Industar 50/2.8. No i wspomniana odwrotka (najlepiej Vivitar 28/2.8 lub Takumar 28/2.8 ). Swoje spostrzeżenia opisałem tutaj:
http://www.terrarium.pl/blog/16/entry-44-super-multi-coated-macro-takumar-1450/
http://www.terrarium.pl/blog/16/entry-41-industar-61l3-mc-2850/
http://www.terrarium.pl/blog/16/entry-75-odwrocone-obiektywy-w-makrofotografii/

TOP67
28-01-2015, 20:39
VENUS nie ma styków, więc nie będzie pomiaru z D5100.

nyny1
28-01-2015, 22:06
A moze cos powiekszalnikowego na M39?
Poslalem PW.

pozdro

zaza67
28-01-2015, 23:02
Dzieki za naprowadzenie na wlasciwe tropy . Duzo tego czytania . Jutro poczytam i dam odpowiedz na co sie zdecydowałem .

Dark
28-01-2015, 23:09
VENUS nie ma styków, więc nie będzie pomiaru z D5100.

Fakt. To tym bardziej zawęża pole wyboru. Jeśli dopiero zaczynasz zabawę w makro i chcesz fotografować w terenie ruchliwsze okazy, to odradzam szkła bez pomiaru światła. Chyba, że walisz lampą "na sztywno", aby uzyskać podobny poziom naświetlenia kadru. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale "na bezrybiu i rak ryba"...

W zeszłym roku zrobiłem taką eksperymentalną sesję Nikon D70s i wspomniany Industar 50, z dwoma lampami SB-900 w których regulowałem moc błysku w trybie manualnym:

http://www.terrarium.pl/blog/16/entry-507-co-aktualnie-w-trawie-piszczy/

zaza67
29-01-2015, 10:55
Podoba mi sie ten industar 50 . Ale jako ze to tez 50 to bedzie lepszy od heliosa ?

TOP67
29-01-2015, 10:59
To nie obiektyw robi zdjęcie, tylko fotograf. Jak chcesz skali 1:1, to dowolny obiektyw makro (wygoda) lub dowolny obiektyw ok 50 mm plus pierścienie. Jak chcesz większych skali, to odwrotne mocowanie i obiektyw ok 28 mm

zaza67
30-01-2015, 18:08
Po przeczytaniu wszystkich linkow i odpowiedzi . Narazie pobawie sie pierscieniami i heliosem . Po probie przylozenia go odwrotnie do pierscieni fajnie to wychodzi :) .
Mam jeszcze jedno pytanie .
Jaki zakupic pierscien odwrotnego mocowania do heliosa bo posiadam pierscienie na gwint org. radzieckie i chce go zastosowac wlasnie z tymi pierscieniami .
Dziekuje za odpowiedzi.

Yabby
01-02-2015, 00:29
Masz pierścienie m42 to reszta zależy od średnicy filtra heliosa, u mnie w vivitarze jest 49mm więc kupiłem przejściówkę 49mm/m42. Sprawdź i poszukaj czy są takie dostępne.

zaza67
01-02-2015, 10:16
Dzieki juz zakupiony :)