PDA

Zobacz pełną wersję : 35mm 1.8 problem zdjęcia nocne - HELP



gracu
11-01-2015, 12:36
witajcie,

po krótce - NIKON D3100 + 35mm 1.8. Sytuacja zdjęcia nocne. Po powrocie do domu oglądam zdjęcia i dopiero na dużym ekranie widzę że coś jest nie tak. Mam różne przebicia/odbicia/duchy. Nadmieniam iż specjalnie zdjąłem filtr na obiektywie aby nie było załamań światła. Zdjęcia mają zaznaczone błędy. Prosze o pomoc czy to coś z optyka obiektywu nie tak, czy jakieś moje błędy. proszę o pomoc


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.com/a/img538/1673/rpKxZ0.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.com/a/img540/433/3AXm0n.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.com/a/img537/610/xSZ9aZ.jpg)

puciek
11-01-2015, 13:03
Na jakiej przysłonie robiłeś zdjęcia, założyłeś zaślepkę na wizjer i osłonę przeciwsłoneczną?

fafniak
11-01-2015, 13:03
filtr masz założony na obiektyw ?- bo tak to wygląda

Doczytałem że zdjąłeś .... jesteś pewny ?
Bo szczególnie fota 1 wygląda jak efekt "filtra"

nied0bry
11-01-2015, 13:28
Zauważyliście, że to są lustrzane odbicia jasnych punktów ze zdjęcia? :)

pozdr,
kris

advisor
11-01-2015, 13:58
gracu nie wiem czy to Tobie pomoże ale ja mam taki sam przypadek u siebie ale w moim przypadku to chyba raczej wina jednego "paprocha" i zastanawiam się gdzie bo jak robię czasami fotki nocą to mam takie coś czasami ale u mnie to jest tylko w jednym miejscu zależy pod jakim kątem aparat ustawiony mam pod padające światło i na kitowym też takie coś się dzieje

gracu
11-01-2015, 15:09
PUCIEK:
1) zdjęcia robiłem na przysłonach 1.8 - 10 i na każdym zdjęciu widać mniej lub bardziej, ale na każdym zdjęciu to jest.
2) nie zakładałem zaślepki i o tym nie pomyslałem - przećwiczę to :)
3) nie dawałem tulipana - też spróbuję

FAFNIAK:
1) specjalnie zdjąłem filtr - został w torbie - na bank :P :)

reasumując twierdzę że raczej to nie rąbnięta optyka w obiektywie a zwykłe moje błędy - mam nadzieję że zaślepka i tulipan coś poradzą - dzięki za dotychczasową pomoc Panowie. Jęsli jeszcze macie sugestie proszę dalej o ewentualne uwagi

puciek
11-01-2015, 15:13
35-tką możesz takie zdjęcia robić spokojnie na przysłonach od 5,6 do 8. Mniejsza nie ma sensu, a większa także. Przysłona 1.8 to mijanie się z celem. Sprawdź jak to wyjdzie z tulipanem i z zaślepką wizjera.

gracu
11-01-2015, 15:15
dzięki puciek za pomoc - tak też zrobię i napisze czy dało to efekty --- AVE

adriansocho
11-01-2015, 16:07
Hmm to nie są odbicia lustrzane, raczej wykazują symetrię wokół środka matrycy (albo dwa odbicia lustrzane). Dziwne.

gracu
11-01-2015, 16:39
adriansoho i co radzisz??

TOP67
11-01-2015, 19:33
To mogą być odbicia od matrycy. Na pewno zaślepka tu nie pomoże.

Migacz112
11-01-2015, 19:36
Hmm to nie są odbicia lustrzane, raczej wykazują symetrię wokół środka matrycy (albo dwa odbicia lustrzane). Dziwne.

Dobre spostrzeżenie. Na fotce nr.2 nad latarniami widać też, ale słabo, odbitą smugę pozostawioną przez światła auta. Może TOP67 coś powie :)

EDIT Miałem nieodświeżoną stronę i nie zauważyłem posta nademną :D Sorki

fafniak
11-01-2015, 20:04
a taki efekt może się pojawić na filtrze umieszczonym przed matrycą ?
Bo przecież nic więcej przed matryca nie ma

TOP67
11-01-2015, 20:07
Odbicie od filtra AA i potem od tylnej soczewki.

gracu
11-01-2015, 21:46
dzięki Top67 za znalezienie przyczyny ... a jaka recepta ... jak tego uniknąć??

gracu
12-01-2015, 12:40
Panowie pomóżcie jak zaradzić aby tego nie było

pan.lukasz
12-01-2015, 12:42
Panowie pomórzcie jak zaradzić aby tego nie było

pomagam: http://sjp.pl/pom%F3%BFcie

gracu
12-01-2015, 12:57
dzięki za korektę ;)

Glowa
21-01-2015, 00:12
Bardzo zaciekawił mnie ten wątek. Jakieś rady dla kolegi?

gracu
24-01-2015, 15:54
Glowa - a czy Ty mialeś z tym do czynienia - nikt nie podał mi recepty na to schorzenie :(

Marcinb78
24-02-2015, 23:07
Na niektórych zdjęciach również zauważyłem takie artefakty, ale tylko w przypadku mocnego słońca natomiast w zdjęciach nocnych tego nie widziałem.

SerU
25-02-2015, 01:08
Według moich obserwacji 35-tka jest dość wrednym szkłem jeśli chodzi o nocne wędrówki ze statywem-ma duże tendencje do łapania dziwnych blików i odbić bez względu na stopnień przysłonięcia obiektywu, przysłonę itp. - ten typ tak ma (przynajmniej moja sztuka) - dlatego na nocny plener zabrałem ją tylko raz - szkoda nerwów. I tak z reguły szkło się dość mocno przymyka w takich warunkach (mowa o robieniu ze statywu), więc jej jasność do niczego nie jest potrzebna.

Zawoj
18-03-2015, 22:38
Wygląda na fałszywe światło od strony wizjera.