PDA

Zobacz pełną wersję : Statyw



Tomas24
06-01-2015, 12:56
Witam, czy ktoś może mi doradzić jaki statyw do 500 zł, który będzie lekki, a stabilny. Chcę go zabierać w góry, na rower i spacery po mieście.

fotoarte
07-01-2015, 18:58
Polecam sprawdzony solidny statyw bez przepłacania -> http://www.triopo.pl/produkt/Triopo+C-258

kornikbp
07-01-2015, 19:02
Polecam Fotopro, naprawdę solidny sprzęt

http://www.ceneo.pl/17422762#tab=click

fotoarte
07-01-2015, 19:29
Fotopro -cena do jakości względem Triopo wypada mało atrakcyjnie.

kornikbp
07-01-2015, 22:19
Jeden i drugi to chińczyk :) Bardzo dobry jakościowo chińczyk. Na Triopo 2 lata, na Fotopro 6 lat gwarancji.
Porównania nie robiłem, bo nie miałem okazji "pomacać" w pobliżu. Kierowałem się opiniami internautów i jestem b zadowolony. A Ty porównywałeś może na żywo?

nikoniarz
07-01-2015, 22:19
Polecam Fotopro, naprawdę solidny sprzęt

http://www.ceneo.pl/17422762#tab=click

Wybieram się właśnie po ten model w sobotę- jakieś opinie, sugestie co do samego sprzętu? Będzie na tym wisieć spora masa, minimum 3-kilogramowy zestaw. Da radę? Chciałem model 684 ale nie jest dostępny na stanie.

kornikbp
07-01-2015, 22:22
ja mam ciut większy(cięższy) model 684. Bez problemu trzyma D800+grip+70-200

tutaj można poczytać
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=202045

nikoniarz
07-01-2015, 22:26
Właśnie zagłębiłem się w temat i ma takie pytanie- czym różni się głowica 52Q od 61G? Bo parametry widzę takie same, a statywowy zestaw z głowicą 61G jest 60 zł tańszy. Ktoś coś wie?

fotoarte
08-01-2015, 09:40
A Ty porównywałeś może na żywo?

Tak, posiadam taki i używam stale od 3 lat. Dobry sprzęt ;)

Tomas24
08-01-2015, 18:43
Dzięki Panowie, ale zamówiłem już statyw. Nie było odpowiedzi więc kupiłem mały i lekki nie czekając :) Pozdrawiam

kornikbp
08-01-2015, 19:13
Chociaż pochwal się jaki i opisz wrażenia po zakupie. Może komuś w przyszłości przyda się Twoja opinia :)

Tomas24
08-01-2015, 21:20
Kupiłem Manfrotto BeFree. Nie mam dużego porównania statywów więc mogę być kiepskim recenzentem :) Oczywiście po pierwszym plenerze opisze wrażenia.

nikoniarz
08-01-2015, 21:54
To może ja napiszę parę wniosków z dzisiejszych zakupów. Wybrałem się do sklepu po MGA-584N. Na miejscu okazało się, że statywów jest cała masa- kilkadziesiąt modeli. Również te, które na stronie były niedostępne. Po przejrzeniu oferty w interesującym mnie zakresie cenowym (450-600 zł) na "polu walki" zostawiłem Benro oraz Fotopro. W Benro nie wzbudziło u mnie zaufania mocowanie szybkozłączki. Nie wiem jaki to był model, ale to zupełnie nieistotne. Nie twierdzę, że to rozwiązanie jest złe, ale mnie po prostu nie przekonało. Kolejną rzeczą która okazała się w moim odczuciu mało wygodna to blokada nóg- zdecydowanie wolę wciskać by odblokować niż wyciągać. I tak oto zostały do wyboru dwa Fotopro- 584 + 52Q oraz 684 + 62Q. I tutaj mogę napisać o różnicach. Oba statywy stały kilka metrów od siebie. Oglądane naprzemiennie nie wykazywały wielkich różnic w solidności. Wydawały się prawie takie same. Sytuacja uległa zmianie gdy postawiłem oba obok siebie. O ile różnice w masywności tripoda były bardzo niewielkie (mam na myśli rozmiary nóg oraz ich łącznika), o tyle różnica w głowicach była już nie do pominięcia. 62Q ma większą średnicę kuli, a sam trzpień łączący kulę z uchwytem szybkozłączki jest przynajmniej dwukrotnie większej średnicy. Także ze sklepu wyszedłem z 684 +62Q.

Jak oceniam sam statyw? Bez zarzutu. Całość bardzo estetycznie wykonana. Tworzywa sztuczne ograniczone do minimum. Wszystko działa płynnie i poprawnie. Czyżby brak minusów? Nie. Klucze dodawane do zestawu są nienajwyższych lotów. Dobrze, że przy ich użyciu nie trzeba niczego dokręcać z dużą siłą bo ich żywot byłby króciutki. Podobnie kiepsko prezentuje się pseudoskórzany paseczek- od razu go zdjąłem. Osoby używające kolców na spodzie nóżek również wg mnie mogą być rozczarowane- by ich użyć trzeba zdjąć gumowe osłonki które ciężko, a nawet bardzo ciężko zdemontować. Jeśli ktoś w trakcie jednej sesji będzie chciał używać i kolców i gumek (naprzemiennie, w zależności od podłoża) to odechce mu się jakiegokolwiek grzebania w tej kwestii, szczególnie zimą. Póki co zakupu nie żałuję.

Jeszcze jedna kwestia która poruszona była na początku wątku, czyli polecanie Triopo C-258 w miejsce Fotopro MGA-684N i argumentowanie niższej ceny przy podobnej (tej samej?) jakości- krótko to nie ta liga. C-258 to mikrus przy 684N. I tripod jest mizerny, i głowica. Ten Triopo nie ma porównania nawet do Fotopro FLA-584N. C-258 to sprzęt pod malutką lustrzankę sparowaną z niewielkim, max. półkilogramowym szkłem.

arek1
08-01-2015, 23:22
Kupiłem Manfrotto BeFree. Nie mam dużego porównania statywów więc mogę być kiepskim recenzentem :) Oczywiście po pierwszym plenerze opisze wrażenia.

A z jakim bodu z niego korzystasz? Jak sprawuje się z 70-200/2.8 bo widzę, że taki masz w stopce? Pytam bo też przymierzam się do zakupu BeFree, a nie maiłem jeszcze okazji go pomacać.

maniekk
08-01-2015, 23:47
czy można gdzieś kupić tego fotopro 684 ewentualnie 584 bez głowicy? Byłem prawie zdecydowany na triopo 3232, ale ten wygląda dosyć ciekawie. Mam głowice triopo B-2N.

nikoniarz
09-01-2015, 00:02
czy można gdzieś kupić tego fotopro 684 ewentualnie 584 bez głowicy? Byłem prawie zdecydowany na triopo 3232, ale ten wygląda dosyć ciekawie. Mam głowice triopo B-2N.

Niestety chyba nie. Nawet na stronie producenta tripody są tylko z głowicami. Trochę to dziwne, skoro same głowice są dostępne.

Tomas24
09-01-2015, 16:13
A z jakim bodu z niego korzystasz? Jak sprawuje się z 70-200/2.8 bo widzę, że taki masz w stopce? Pytam bo też przymierzam się do zakupu BeFree, a nie maiłem jeszcze okazji go pomacać.
Statyw dziś do mnie ma "przyjść". Dopóki z D750 nie zrobią porządku będzie podpinany D300s, sam jestem ciekawy jak będzie zachowywał się statyw po podpięciu body z 70-200. Generalnie w góry nie zabieram 70-200, ale na rower już pewnie spakuję. Napiszę wrażenia jak tylko będę miał okazję to sprawdzić.

maniekk
09-01-2015, 20:55
a co jeszcze brać pod uwagę do ok 400zł? Mam głowicę triopo b-2, zależy mi na mobilności, coś w miarę lekkiego i niedużego po złożeniu, opcjonalnie monopod mile widziany.

nikoniarz
09-01-2015, 21:39
a co jeszcze brać pod uwagę do ok 400zł? Mam głowicę triopo b-2, zależy mi na mobilności, coś w miarę lekkiego i niedużego po złożeniu, opcjonalnie monopod mile widziany.

Niestety ciężko doradzić nie wiedząc co na tym będzie wisieć. A to chyba główna cecha doboru sprzętu.

maniekk
09-01-2015, 21:58
nic cięższego niż d700 + 70-200 raczej nie przewiduję, na tą chwile d700 + leciutka tokina 17mm

nikoniarz
09-01-2015, 22:21
Jeśli nie przeszkadza Ci obsługa zatrzasków blokujących nogi to ja bym celował chyba w Triopo...

maniekk
09-01-2015, 22:33
to tak jak pierwotnie planowałem, triopo są zarówno na zatrzaski jak i nakrętki

nikoniarz
09-01-2015, 22:46
Może niejasno się wyraziłem- miałem na myśli zatrzaski blokujące kąt nóg. Mnie one nie leżą. Ale sama konstrukcja tripodów Triopo osobiście wzbudziła we mnie zaufanie. Ja zdecydowałem się na Fotopro bo i tak kupowałem cały zestaw z głowicą. I, jak już pisałem wcześniej, niesamowicie przypasował mi ergonomicznie w kwestii owych zatrzasków.

maniekk
09-01-2015, 22:59
no nie ukrywam że chyba też z niego byłbym bardziej zadowolony, a dołączana głowica jak wypada w porównaniu do B-2N? Zawsze mogę spróbować ją sprzedać i kupić kompletnego fotopro

nikoniarz
09-01-2015, 23:01
Rzuć okiem jeszcze na tripod Benro A4570F (A-457EX). Oglądałem go wczoraj i jest to naprawdę solidna konstrukcja. Niestety dość spora. Ale zobacz, może Ci przypasuje.
Co do porównania głowicy B-2N i 62Q to niestety nie pomogę bo nie miałem okazji tej pierwszej oglądać. Pozostaje porównać parametry.

hostman22
09-01-2015, 23:19
Ja mam Benro A2970F z głowicą Sirui K-20x i złego słowa nie powiem :D. Mocno trzyma cyfrę jak i analogowy średni format. Nie orientuję się jakie są odpowiedniki takiego zestawu na dzień obecny (gdyż ten statyw jest już trochę ze mną ;) ). Na marginesie takiego zestawu bym nie zabrał raczej na wakacje czy wycieczkę, ale też pierwotna myśl zakupowa była inna, że ma być do wszystkiego "na lata" i obecnie spełnia pokładane oczekiwania.

nikoniarz
09-01-2015, 23:37
Parę moich odczuć odnośnie Fotopro tu (http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=3496615&postcount=53) i tu (http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=3497225&postcount=55)

jares
02-03-2015, 15:13
Jaki statyw i głowice polecacie do zestawu Nikon D5200 + Tamron 150-600 ?

nikoniarz
02-03-2015, 16:05
Jaki statyw i głowice polecacie do zestawu Nikon D5200 + Tamron 150-600 ?

Jakie fundusze wchodzą w grę? Coś pokroju Fotopro MGA-584 + 52Q to minimalne minimum...

kgsven
02-03-2015, 18:05
Co możecie polecić z manfrotto 494RC2 czy 496RC2 do Slik Pro CF634 tak nawiasem niepokoi mnie bardzo mała szerokość podstawy tej z gwintem w statywie ma niecałe 3cm i jaki by nie była kulowa głowica zawsze będzie wystawać szczególnie te powyżej co wymieniłem. Być może, może wystawać po za obręb nie wiem ja się nie znam to mój pierwszy komponowany zestaw na pewno wy macie w tym większe rozeznanie.

mike1112
06-03-2015, 12:25
Ja zastanawiam się nad dwoma statywami Fotopro MGA-584N + FPH-52Q lub Fotopro MGA-684N + FPH-62Q.
Różnica między nimi to wysokość jeden ma do 154 cm drugi do 164 cm. Ma też funkcje monopoda. Moje pytanie który będzie dla mnie lepszy, mój wzrost to 176cm? :) Ktoś używał? Jaka jest jakość tego modelu?

GonzoG
06-03-2015, 14:56
Ja zastanawiam się nad dwoma statywami Fotopro MGA-584N + FPH-52Q lub Fotopro MGA-684N + FPH-62Q.
Różnica między nimi to wysokość jeden ma do 154 cm drugi do 164 cm. Ma też funkcje monopoda. Moje pytanie który będzie dla mnie lepszy, mój wzrost to 176cm? :) Ktoś używał? Jaka jest jakość tego modelu?

Zastanawiam się nad samochodem - BMW 3 coupe czy BMW 5 kombi ??... mam 180cm, który będzie lepszy ??


Co do samych statywów - jest cała masa opinii o nich na forum - wystarczy chcieć poszukać (http://www.google.com/custom?domains=forum.nikoniarze.pl&q=MGA-684&sitesearch=forum.nikoniarze.pl&sa=Szukaj+Google&client=pub-000000000&forid=1&ie=ISO-8859-2&oe=ISO-8859-2&cof=GALT%3A%23CC9908%3BGL%3A1%3BDIV%3A%23999999%3B VLC%3A8A949E%3BAH%3Acenter%3BBGC%3A000000%3BLBGC%3 ACCE5F9%3BALC%3AFFFF66%3BLC%3AFFCC00%3BT%3AFFFFFF% 3BGFNT%3ACC9908%3BGIMP%3A223472%3BFORID%3A1%3B&hl=pl&s=&securitytoken=1425646258-d6163e08430fa3d2b1903c65678614c7ec708e48&do=dosearch&quicksearch=1&title=).

nikoniarz
06-03-2015, 16:05
Ja zastanawiam się nad dwoma statywami Fotopro MGA-584N + FPH-52Q lub Fotopro MGA-684N + FPH-62Q.
Różnica między nimi to wysokość jeden ma do 154 cm drugi do 164 cm. Ma też funkcje monopoda. Moje pytanie który będzie dla mnie lepszy, mój wzrost to 176cm? :) Ktoś używał? Jaka jest jakość tego modelu?

Oba są identycznej jakości. Pierwszy zestaw jest tańszy, bardziej mobilny. Drugi zestaw jest ciut solidniejszy, ale i droższy. Czy warto dopłacać? Kwestia tego co będziesz na nim wieszał lub czy różnica w cenie jest dla Ciebie istotna czy nie. Podałeś póki co takie argumenty które spełniają oba zestawy.

kwiatek88
07-03-2015, 00:21
Mam ten mniejszy i mnie (też przy wzroście 176cm) w zupełności wystarcza. Co do jakości, też złego słowa nie można powiedzieć (w tym przedziale cenowym). Jedynie funkcja monopodu mi nie leży tzn. przekręcanie z jednego na drugi jest trochę upierdliwe i trwa. Dlatego ten wykorzystuję tylko jako statyw a monopod mam osobno. Ze swej strony zdecydowanie polecam.

nikoniarz
07-03-2015, 11:24
kwiatek88 ma rację co do jakości. Złego słowa nie można o niej powiedzieć- jest bardzo dobra. Odnośnie funkcji monopodu to jest ona faktycznie upierdliwa ale tylko w przypadku przykręcania samej głowicy bezpośrednio do nogi- trzeba odkręcić głowicę, śrubę montażową, później oba elementy przykręcić do nogi. Wszystko za pomocą klucza. Drugi sposób jest łatwiejszy i szybszy- wysuwamy głowicę centralną wraz z zamontowaną głowicą i przykręcamy całość bezpośrednio do odkręconej nogi. Wszystko bez jakichkolwiek narzędzi zajmuje może z 30 sekund. Minusem drugiego rozwiązania jest to, że monopod jest dość długi i mało "mobilny".

kgsven
17-03-2015, 00:58
Ja się jeszcze raz zapytam drodzy koledzy czy można zastosować głowicę o dużo szerszej podstawie niż podstawa w statywie czyli np. manfrotto 496rc2 szer. przeszło 6cm choć do końca nie mam sprawdzonych danych, na śrubę z podstawą 3cm

Wysłane z mojego ST26i przy użyciu Tapatalka

GonzoG
17-03-2015, 11:00
Ja się jeszcze raz zapytam drodzy koledzy czy można zastosować głowicę o dużo szerszej podstawie niż podstawa w statywie czyli np. manfrotto 496rc2 szer. przeszło 6cm choć do końca nie mam sprawdzonych danych, na śrubę z podstawą 3cm

Wysłane z mojego ST26i przy użyciu Tapatalka

Zazwyczaj można. Sama podstawa (o ile pelna w glowicy) nie ma żadnego znaczenia jeśli chodzi o montowanie.

Jedynie może to negatywnie wpływać na wytrzymałość całości.

kgsven
18-03-2015, 01:35
Wiadomo zamontuje się bez problemu ale właśnie tu chodzi o stabilności czy nie zostanie zachwiana, ty byś gonzo tak zrobił? Man... 494rc2 by najlepiej pasowała ale różnica cenowo z 496rc2 jest niewielka a możliwości dużo większe

Wysłane z mojego ST26i przy użyciu Tapatalka

GonzoG
18-03-2015, 02:53
Jak nie wrzucisz na tę głowicę 10kg i do tego źle wyważone, to nic się nie stanie.

Szeroka podstawa jest tylko po to, aby miała lepsze podparcie, choć często się zdarza, że duża tylko po to, aby wyglądała na solidniejszą.
A co do wyboru głowicy - dla mnie te głowice Manfrotto są bardzo mało praktyczne - niby kulowe, a tak naprawdę to na kuli ruch tylko w jednej płaszczyźnie.

kgsven
18-03-2015, 11:06
To co byś polecił do nóg Slik 634cf karbonowy lekki jak piórko nośność 3 kg, do sprzętu d300 i np 24-70 2.8 zastosowanie podróżnicze i bardzo mobilne

Wysłane z mojego ST26i przy użyciu Tapatalka