PDA

Zobacz pełną wersję : chyba problem z LR



robcok
03-01-2015, 13:38
Witam
Mam taki problem, posiadam D5100, ostatnio zakupiłem od forumowego kolegi 35mm 1.8 AFS Nikkora. Posiadam też kita 18-105, ale wcześniej nic takiego nie zauważyłem, może dlatego, że nie robiłem w takim oświeleniu jeszcze zdjęć albo coś się stało ze sprzętem (body, obiektyw lub sam komp albo win7 albo LR 5). W sylwestra robiłem zdjęcia stałką, w body wszystko wygląda ok (po za tym, że większość fotek nieostrych ale to z mojego błędu - za długi czas migawki ustawiłem, no wiadomo alko - myślałem że będzie ok bo w body wyglądało ładnie)
Po skopiowaniu odrazu odpalilem LR i co się okazało: plamy niebieskie/zafarby na prawie co drugim zdjęciu robionym w pokoju, w któym świeciły specjalne lampki kolorowe sylwestrowe.
Na zdjęciach z innego pokoju jest ok, na fotkach z dworu o godz 24 jest ok. Tylko te lampki w pokoju.
Na obiektyw był założony filr UV. Po wyeksportowaniu zdjęć z LR do JPG (robiłem w RAW) tak samo plamy/zafarby niebieskie.
Mam zainstalowaną wtyczke ze strony nikona do plików raw, żeby dało się je przeglądać kitowym odtwarzaczem zdjęć (systemowym) i właśnie przez ten program windowsowy nie ma tych plam, zafarbów na zdjęciach.
W LR mam wyłączone te dwie strzałeczki przy historiogramie.
Może mam jakąs funkcje włączoną o której nie wiem.
Może ktoś pomoże co to może być?
http://przeklej.org/file/xMgrl5/DSC.0163.jpg

adrianek32
03-01-2015, 14:02
do dupy ten serwis kod prawidłowy a za każdym razem mam informacje: Nieprawidłowy kod z obrazka!

robcok
03-01-2015, 14:20
http://zapodaj.net/480684e3cb10f.jpg.html
może teraz będzie łatwiej
albo tu jest oryginalny raw a puszki
http://we.tl/AEw0NpkkWM

SerU
03-01-2015, 20:26
Bo ta wtyczka wyciąga jpega z rawa - stąd ta różnica. Jeśli użyjesz View NX, to po załadowaniu rawa będziesz miał to samo, co w podglądzie windowsa. LR nie czyta ustawień picture control z puszki - ot cała tajemnica.

A jeśli chcesz się pozbyć tych niebieskich plamek, to pobaw się hue i saturacją purpury (podpowiem: przesuwaj je w lewo) - to nie niebieski robi te cyrki.

Inna sprawa to to, że zdjęcia są strasznie skaszanione.

robcok
04-01-2015, 19:11
ok dzieki za odpowiedz, już sobie poradziłem własnie zmieniając wartości tymi suwakami :)
Zdjęcia, wiem że kaszana bo jestem amatorem i cały czas się uczę, teraz dodatkowo doszedł alkohol i panika jak to podczas takich impez ;) następne fotki będą lepsze. Jakbym mógł prosić o jakieś wytyczne jak fotografować w takich warunkach to bym się nie obraził ;) Nie mam zew lampy dodatkowej ani statywu. Tylko puszka + 18-105 + 35 1.8

SerU
05-01-2015, 00:24
Jak chcesz mieć dobre zdjęcia z takich imprez, to obawiam się, że bez lampy zewnętrznej się nie obejdzie - może być manualna. Technika, tak w skrócie: ustaw na 1/2 mocy albo mniej, wal w sufit lub nawet lekko do tyłu/na boki, ISO w zależności od tego, ile chcesz tła na zdjęciach (im wyższe, tym więcej widocznego tła), przesłona zależna od okoliczności (ilośc osób w kadrze), czas w sumie dowolny, ale nie szybciej niż 1/200. Czas nie ma praktycznie znaczenia na doświetlenie/niedoświetlenie kadru w takich warunkach, a przy dłuższych czasach (pół sekundy i dłużej) zaobserwujesz ciekawe efekty na zdjęciach. Potem szlifuj ustawienia i technikę, kąt ustawienia palnika, zoom i całą resztę... Tego się nie ogarnia w 3 minuty ;)

robcok
05-01-2015, 09:45
hmm to bede musial zakupic lampe i zaczac sie bawic :) zdjecia robilem bez lampy bo foty z wbudowana lampa mi nie odpowiadaja bo twarze osob sa poprzepalane..ogolnie sporo fajnych fotek wyszlo nawet ale to nie jest to co bym chcial miec ;)
jaka byscie polecili lampa niedroga na poczatek do amatorskiego uzytku?