PDA

Zobacz pełną wersję : Ostre zdjęcie od A do Z



manfred
03-01-2015, 05:35
Czy aby wykonać ostre zdjęcie krajobrazu z przedmiotem, który znajduję się 50 cm od obiektywu, aż po nieskończoność ;-) Muszę mieć statyw i wykonać podwójne zdjęcie. Tzn ostrość ustawiona na pierwszy plan a następnie na ten drugi. I dopiero złożenie tego w PS da mi to co chcę uzyskać. Czy jest jakiś inny magiczny sposób. Statyw w moim przypadku odpada ze względu na dodatkowy ciężar, czas i warunki terenowe.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/u/146172764/Nikon/Ostro%C5%9B%C4%87.jpg)

fafniak
03-01-2015, 10:56
Bardzo dużo zależy od konstrukcji obiektywu.
Zobacz jak konkretne szkło oddycha przy tak dużym przeostrzeniu.

manfred
03-01-2015, 10:58
Nie mam za bardzo wyszukanego szkła ot w góry zabieram 18-70 nikona.

TOP67
03-01-2015, 11:08
Jeszcze wyjaśnię, co miał na myśli Fafniak.

Tradycyjny obiektyw (przykładowo 50/1.8D), w trakcie zmiany ostrości zmienia też kąt widzenia. Im bliżej wyostrzymy, tym kąt mniejszy. Powoduje to powiększenie obrazu (głównie tła). Z takiego obiektywu nie zrobisz łatwo stackingu ostrości.

Dlatego w kinematografii ostrość zmienia się skracając ogniskową, a nie odsuwając soczewki. Jest to z kolei bardzo nielubiane przez fotografów (słynne narzekania na 70-200/2.8 VR II).

Edit. Dla zainteresowanych. Transfokator (http://pl.wikipedia.org/wiki/Transfokator)

manfred
03-01-2015, 11:10
Czyli nie ma na to rady? Jedynie hiperfokalna i nic poza tym?

TOP67
03-01-2015, 11:41
Można, tylko trzeba przeskalować zdjęcia.

manfred
03-01-2015, 18:12
O masakra a możesz jaśniej.

TOP67
03-01-2015, 18:20
Zdaj się na programy, powinny to zrobić same. Najważniejsze, żeby nie zmienić perspektywy. Jeśli przedmiot w pierwszym planie nie będzie ekstremalnie blisko obiektywu, to zmieniając ostrość, perspektywa zbyt się nie zmieni.

stig
13-02-2015, 12:45
W PhotoShopie jest mechanizm, który łączy „bracketking” ostrości. Tu masz wyjaśnione: https://www.youtube.com/watch?v=UOs-JMmBo4A
Obawiam się jednak, ze bez statywu może być trudno.