Zobacz pełną wersję : Jak uzyskać skalę 1:1?
spiritus
30-12-2014, 18:56
Potrzebuję zrobić zdjęcie jednego przedmiotu w skali 1:1 i go później odrysować w programie na komputerze. Dam radę to zrobić przy pomocy 18-105? Przedmiot ma wymiary ok 10cm na 3cm
Redskull
30-12-2014, 19:30
Zrób fotkę na około 50mm ogniskowej i postaw sobie linijkę w tle. W programie dopasujesz skalę 1:1 po skali linijki
speccom_eu
30-12-2014, 19:47
Odwzorowanie i wielkość dopasujesz np. w PS. Samo zdjęcie nie ma większego znaczenia. Ważny jest wydruk lub sposób w jaki chcesz to pokazać by było realnych wielkości.
spiritus
30-12-2014, 21:02
To popróbuję z tym. Dzięki
Gootchio
02-01-2015, 00:59
Zrób fotkę na około 50mm ogniskowej i postaw sobie linijkę w tle. W programie dopasujesz skalę 1:1 po skali linijki
Ale przecież skala odwzorowania w płaszczyźnie tematu będzie inna od skali odwzorowania w płaszczyźnie linijki?!
speccom_eu dobrze gada.
Redskull
02-01-2015, 09:58
Przepraszam, powinienem napisać "postaw linijkę obok fotografowanego przedmiotu"
Wojtek0910
09-10-2018, 11:20
Witam,
Mam nie co inny problem ale podepnę go pod ten wątek.
Mam detal sfotografowany jak poniżej:
15255
karta która znajduje się na zdjęciu jest moją skalą.
Długość obucha tego młotka (zielona strzałka) jest OK, natomiast długość trzonka po zastosowaniu tej samej skali nie zgadza się- jest za długi.
Podejrzewam że ma na to wpływ cień który rzuca ten trzonek.
Dlatego moje pytanie brzmi jakiego typu obiektywu powinienem użyć do takich zdjęć i jak obliczyć z jakiej wysokości powiino być robione zdjęcie przedmiotu o grubości x ?
Witam,
Mam nie co inny problem ale podepnę go pod ten wątek.
Mam detal sfotografowany jak poniżej:
karta która znajduje się na zdjęciu jest moją skalą.
Długość obucha tego młotka (zielona strzałka) jest OK, natomiast długość trzonka po zastosowaniu tej samej skali nie zgadza się- jest za długi.
Podejrzewam że ma na to wpływ cień który rzuca ten trzonek.
Dlatego moje pytanie brzmi jakiego typu obiektywu powinienem użyć do takich zdjęć i jak obliczyć z jakiej wysokości powiino być robione zdjęcie przedmiotu o grubości x ?
Odpowiedź masz w postach powyżej. Wystąpiły tu dwa poważne błędy:
pomiarowy: skalę odwzorowania (karta) masz na podłożu, pomiar obucha (poziomo) wyżej o grubość obucha, pomiar długości trzonka po skosie (z lewej wyżej, z prawej niżej)
perspektywiczny: ponieważ nie znam kształtu narzędzia to nie jestem pewien jak jest duży ale wygląda na duży.
Aby sobie ułatwić robotę trzeba zminimalizować błąd perspektywy. Poszukaj najdłuższego obiektywu jaki znajdziesz (powiedzmy 300 mm), dodatkowo odsuń tak aparat aby młotek wypełniał tylko część kadru (aby zmniejszyć kąt obserwacji). Tak aby wykorzystać tylko tyle rozdzielczości matrycy ile trzeba. podpowiem Ci, że najwygodniej przymocować młotek do ściany (podłoża w pionie). Można go ewentualnie podeprzeć na półeczce. Tak aby nie mieć problemów z fotografowaniem (a i oświetlaniem). Dążyłbym do tego aby odległość fotografowania była co najmniej 20 x dłuższa od narzędzia.
Można oczywiście zrobić to nawet UWA i obliczyć błędy perspektywy. Prościej jest jednak te błędy zminimalizować (i ewentualnie odjąć po obróbce matematycznej). Przy układzie jaki zaproponowałem błąd wynosiłby tylko 5% różnicy w grubości trzonka i obucha.
Pozdro
Wiesiek
Wojtek0910
09-10-2018, 12:16
"Błąd perspektywy"- no właśnie nie wiedziałem jak to fachowo nazwać.
Może zacznijmy od eliminacji tego czynnika.
Po pierwsze obiektyw 300mm
Jakieś jeszcze sugestie??
Z góry dziękuję za zainteresowanie
"Błąd perspektywy"- no właśnie nie wiedziałem jak to fachowo nazwać.
Może zacznijmy od eliminacji tego czynnika.
Po pierwsze obiektyw 300mm
Jakieś jeszcze sugestie??
Z góry dziękuję za zainteresowanie
Jaki jest cel tej roboty?
Czy to już geodezja czy tylko dokumentacja z jakąś dokładnością?
Pozdro
Wiesiek
poniżej masz rysunek dlaczego źle mierzysz
15257
Wojtek0910
09-10-2018, 12:40
Wkłady piankowe na narzędzia typu właśnie młotek, klucze płaski itp.
Tolerancja w milimetrach ;)
ogólnie radzę sobie z przedmiotami płaskimi jednak jak przedmiot jest "gruby" jak młotek to błędy są coraz większe.
Wkłady piankowe na narzędzia typu właśnie młotek, klucze płaski itp.
Tolerancja w milimetrach ;)
ogólnie radzę sobie z przedmiotami płaskimi jednak jak przedmiot jest "gruby" jak młotek to błędy są coraz większe.
Nie musisz w ogóle robić fot przedmiotu.
Ja bym wziął blok z plasteliny i wcisnął przedmiot. Następnie na ksero i jest. Ewentualnie możesz fotografować odcisk jeśli zależy Ci na dokładności a dalej go obrysować. Rozumiem, że musisz mieć jakiś plik wektorowy do CNC. Przy tej zaproponowanej metodzie nie ma możliwości powstania błędu (poza pomiarowym). Na pewno są modelarskie materiały do odcisków (jakieś gipsy ale też silikony), glina ceramiczna na 100% też byłaby dobra (i tania)
Możesz sprawdzić jedną i drugą ścieżkę. Fotografia z odpowiedniej odległości też powinna być dobra.
Przyszła mi jeszcze do głowy fajna modyfikacja metody fotograficznej gdzie nie trzeba długiego obiektywu. Po prostu cień na kalce. Umieszczasz przedmiot na ramce z kalki (ale w pionie). Oświetlasz diodą punktową z odległości paru metrów. Po drugiej stronie ramki masz aparat na statywie. W rezultacie masz "masz portret sylwetkowy" bardzo dokładny i być może do zwektoryzowania z automatu.
Pozdro
Wiesiek
Wojtek0910
09-10-2018, 12:59
O tym wiem- w tym przykładzie mocno zgrubnie to zobrazowałem.
Problem jest w tym, że jeżeli długość obucha jest prawidłowa trzonek wychodzi nawet 2cm za długi.
Próbuję teraz również na podświetleniu o zimnej barwie.
Dodatkowo musze kupić aparat który będę do tego wykorzystywał (tylko do tego) i kompletnie nie weim co wybrać.
Maksymalna odległość z jakiej mogę wykonywać zdjęcie to 1,5m. Czy im większa odległość tym dokładność osiągnę większą?
O tym wiem- w tym przykładzie mocno zgrubnie to zobrazowałem.
Problem jest w tym, że jeżeli długość obucha jest prawidłowa trzonek wychodzi nawet 2cm za długi.
Próbuję teraz również na podświetleniu o zimnej barwie.
Dodatkowo musze kupić aparat który będę do tego wykorzystywał (tylko do tego) i kompletnie nie weim co wybrać.
Maksymalna odległość z jakiej mogę wykonywać zdjęcie to 1,5m. Czy im większa odległość tym dokładność osiągnę większą?
Masz trzy drogi - tę z odciskiem zrobisz w każdych warunkach i jak napisałem być może ksero(skaner) wystarczy. Wtedy aparatu nie musisz kupować. Instalacja z LED-em wymaga po prostu korytarza, nic więcej. Też prościzna.
Najprostszym i najlepszym źródłem światła równoległego jest... słońce. Akurat kapryśny rodzaj oświetlenia więc go nie wykorzystasz.
Co do zakupu to stare lustro za 400-700 zł wystarczy, fajny byłby do tego obiektyw 70 mm makro (bez dystorsji) ale można wziąć nawet budżetową 50/1,8
Jak chcesz to wpadnij do mojego studia to pokażę Ci jak zrobić realizację z diodą (u mnie to jest bardzo łatwe bo mam dużą wysokość). Tylko musisz się wstrzelić w chwilę gdy będę akurat trochę wolniejszy.
Pozdro
Wiesiek
Wojtek0910
09-10-2018, 13:29
Masz trzy drogi - tę z odciskiem zrobisz w każdych warunkach i jak napisałem być może ksero(skaner) wystarczy. Wtedy aparatu nie musisz kupować. Instalacja z LED-em wymaga po prostu korytarza, nic więcej. Też prościzna.
Najprostszym i najlepszym źródłem światła równoległego jest... słońce. Akurat kapryśny rodzaj oświetlenia więc go nie wykorzystasz.
Co do zakupu to stare lustro za 400-700 zł wystarczy, fajny byłby do tego obiektyw 70 mm makro (bez dystorsji) ale można wziąć nawet budżetową 50/1,8
Pozdro
Wiesiek
Coś więcej co kolego na temat "korytarza" mógł byś napisać?
Z góry dziękuję!
Coś więcej co kolego na temat "korytarza" mógł byś napisać?
Z góry dziękuję!
Już napisałem! Przeczytaj tylko... No dobra - jeszcze raz.
Na końcu ciemniejszego korytarza umieszczasz lampkę z silną punktową diodą. W drugim końcu masz ramkę formatu Twoich wkładów. W ramce jest szkło jednostronnie zmatowione. Ramka jest umieszczona w pionie. Najtrudniejsze jest przymocowanie przedmiotu aby też trzymał się pionie. Ale to też nie jest jakieś skomplikowane - najprościej obrócić ramkę tak aby dało się przedmiot oprzeć na dwóch sąsiednich bokach. Za ramką stoi aparat na statywie i fotografuje cień przedmiotu na matówce (i oczywiście cień ramki).
Pozdro
Wiesiek
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.