mbodniak
29-12-2014, 02:35
Jak w temacie. Posiadam D80, więc konstrukcja i matryca nie nowa. Czasami nie mam możliwości skorzystania z lampy albo po prostu tego nie chcę, a z ISO wyjeżdżam do góry. I tutaj zaczynają się schody, ale też coś dla mnie średnio zrozumiałego. Jeżeli w obrabiam plik RAW to podbijając cienie w ACR pojawia się banding i zaszumienie, które dla mnie jest czymś logicznym wręcz i normalnym. I tutaj jest pewno ale... jeżeli z ACR wyeksportuję plik do JPEG, to w późniejszej obróbce z ciemnymi miejscami radzę sobie w PS CS6 stosując korektę w Dopasowania -> Cienie/Podświetlenia i banding i sam szum jest mniej dokuczliwy, pomimo zastosowania większej korekcji aniżeli w ACR. Dlaczego tak jest? Czy w RAW podbijając cienie podbijam też szum, a w JPEG podbijam "wykastrowany ze śmieci i informacji" zawartych w cieniach obrazek?