PDA

Zobacz pełną wersję : Jak ustawiać opcje Auto ISO D7100 by obcja ta była najlepiej wykorzystana



Lessli
26-12-2014, 21:41
Witam!
Ponieważ od kilku miesięcy mam D7100, a nie wszystko jest dla mnie zrozumiałe dlatego zwracam się z prośbą o wytłumaczenie następującej kwestii. Nie tak dawno gdzieś w opisie D7100 wyczytałem ze istnieje możliwość ustawienia opcji Auto ISO w aparacie tak, by dobierany maksymalny czas ekspozycji był uzależniony od długości ogniskowej obiektywu szczególnie gdy chcę wykorzystać obiektyw typu zoom.(Chodzi mi o niedopuszczenie do poruszenia) Czy jest możliwość wykorzystania tego w trybie M ?
Jak jest to w jaki sposób ? W instrukcji na stronie 81 jest opis Automatyczny dobór czułości ISO, ale z opisu nie mogę
wywnioskować w jaki sposób się to robi. Chodzi mi o to, że są takie sytuacje, że w przypadku braku światła zdjęcia są niedoświetlone lub w przypadku ruchu poruszone. Czy można tak ustawić Auto Iso w aparacie żeby sam aparat przez zmianę ISO dobierał właściwą ekspozycję do mojej ustawionej przysłony i czasu w trybie M.
Pozdrawiam.

Przemek-83
26-12-2014, 21:54
Mam wrażenie ,że jesteś jednym z tych co uważają, że tylko tryb M jest jedynym słusznym na pokrętle. Skoro masz jeszcze problemy z obsługą to czemu nie korzystasz z prostszych trybów?... np A?
W 5100 z tego co pamiętam można ustawić zakres ISO ale czy AUTO ?

Haukarapora
26-12-2014, 22:05
Z tego co wiem ustawiając ISO w auto możesz korzystać z trybu M. Auto ISO dotyczy tylko samego ISO ustawianego automatycznie do Twoich "ręcznych" ustawień pozostałych parametrów ekspozycji.

sl011
26-12-2014, 22:11
Nie do końca rozumiem, co chcesz uzyskać, Lessli. Robisz w trybie M i oczekujesz, żeby aparat sam dobierał Ci ekspozycję? Jeśli chcesz mieć półautomat, to od tego są inne tryby, jak napisał Przemek.

Ark
26-12-2014, 22:42
W trybie M, ustawiasz czas i przysłonę na żądane wartości. AutoISO będzie tak dobierało ISO aby zapewnić Ci prawidłowo naświetlony kadr przy wyznaczonych przez Ciebie wartościach czasu i przysłony. Wartość ISO będzie zmieniała się zależnie od fotografowanej sceny, czas i przysłona nie ulegają zmianie.
__
Mobilnie

zgera
26-12-2014, 22:50
Witam!
Czy można tak ustawić Auto Iso w aparacie żeby sam aparat przez zmianę ISO dobierał właściwą ekspozycję do mojej ustawionej przysłony i czasu w trybie M.
Pozdrawiam.

Wystarczy włączyć auto-ISO i aparat skoryguje odchyłki w doborze ekspozycji w trybie M podnosząc ISO.
Takie rozwiązanie w trybie M jest bez sensu bo nadal o jednym parametrze decyduje aparat korygując błędy operatora, a przecież tryb M służy do tego aby utrzymać sztywne parametry.

AndBed
26-12-2014, 22:52
Jeśli nie czujesz się pewnie, a nie chcesz dopuścić do poruszenia, przepalenia czy niedoświetlenia to zafixuj jeden parametr. Ustaw aparat w trybie A bądź S, ustaw max wartość iso (jaka jest dla Ciebie akceptowalna - auto iso np. 3200) i reguluj jednym parametrem - albo przysłoną, albo czasem. Efekty są bardzo dobre a Ty zbiegiem czasu zobaczysz jak optymalnie dobierać poszczególne wartości aby zdjęcie było dobre. MZ szkoda katować się M skoro nie ma się doświadczenia. Lepiej popstrykać na półautomacie i cieszyć się fotami :) Wprawa przyjdzie z czasem :)

Ark
26-12-2014, 23:01
...Takie rozwiązanie w trybie M jest bez sensu...
Takie rozwiązanie nie jest bez sensu. Przykład? Fotografuję ptaki w locie. Ustawiam f/4, 1/800 s., włączam AutoISO i nie muszę martwić się o to czy będę miał prawidłowo naświetlony kadr. Oczywiście w granicach konfiguracji AutoISO. Osobiscie czesto fotografuję w ten sposób.
__
Mobilnie

AndBed
26-12-2014, 23:05
Ark tylko z tą małą różnicą, że Ty znasz poszczególne zależności między czasem, przysłoną i iso. Wiesz jaki efekt chcesz osiągnąć. A w przypadku kolegi... nie jest tak oczywiste.

sl011
26-12-2014, 23:33
Takie rozwiązanie nie jest bez sensu. Przykład? Fotografuję ptaki w locie. Ustawiam f/4, 1/800 s., włączam AutoISO i nie muszę martwić się o to czy będę miał prawidłowo naświetlony kadr. Oczywiście w granicach konfiguracji AutoISO. Osobiscie czesto fotografuję w ten sposób.
Przyznam, że nigdy tak nie robiłem. Ale na pierwszy rzut oka wydaje się, że łatwo w ten sposób prześwietlić zdjęcie, jak zabraknie ISO na minimalnym końcu. Wychodzi też taki półautomat ale nie do końca.
Skuteczniejsze byłoby chyba zastosowanie trybu A i auto iso z określonym maksymalnym czasem migawki 1/800 (chyba jest taki czas w ustawieniach auto iso).

RAF7705
27-12-2014, 00:18
Nie chodzi o maksymalny a o określony czas 1/800, prawdopodobnie najlepszy do ujęcia ruchu na skrzydłach, f4 dla głębokości.
A ISO auto dla dobrania prawidłowej ekspozycji.

Ark
27-12-2014, 00:22
Nie chodzi o maksymalny a o określony czas 1/800, prawdopodobnie najlepszy do ujęcia ruchu na skrzydłach, f4 dla głębokości.
A ISO auto dla dobrania prawidłowej ekspozycji.
Dokładnie tak :-)

Edit:

Przyznam, że nigdy tak nie robiłem. Ale na pierwszy rzut oka wydaje się, że łatwo w ten sposób prześwietlić zdjęcie, jak zabraknie ISO na minimalnym końcu...
Na minimalnym końcu nigdy nie zabraknie, przyrodę fotografuje się w "specyficznych" warunkach ;-). Poza tym parametry, które podałem (głównie, czas) to pewne minimum. Ja głównie fotografuję w lesie/śródleśne polany, a tam prawie zawsze brakuje światła ;-)
__
Mobilnie

Lessli
27-12-2014, 01:55
Po przeprowadzonych próbach na aparacie doszedłem do następujących wniosków:
Ponieważ na ekspozycje maja wpływ : czułość, czas,przysłona, bo można powiedzięć, że przy stałej czułości mamy różne kombinacje przysłony i czasu (zmieniając czas i przysłonę). Jeżeli więc żeby nie poruszyć ustawiam czas na odwrotność ogniskowej obiektywu czas 1/200 sek, a oprócz tego chcę uzyskać głębie ostrości przy przysłonie np: F8 to przy określonej czułości mogę np niedoświetlić. Ponieważ określone sytuacje nie powtórzą się , więc zmiana czułości do następnego ujęcia nie ma sęnsu bo nie ma czasu na powtorne zdjęcie. Okazuje się że można sytuacje obrócić bo zamiast stałej czułości można przyjąć że ustawiam przysłonę i ona jest stała,a mogę zmieniać czas- ręcznie i zmieniać czułość ale za pomocą aparatu. Podobnie ustawić czas i on jest stały, a zmieniać recznie przysłone i czułość za pomocą aparatu. Po próbach okazuje sie że można do pewnej granicy, bo ograniczeniem jest górna granica czułości .
W D7100 można ustawić zakres czułości od 100 do np: 2500 przy której nie ma szumów(trzeba to doświadczalnie sprawdzić, lub wykorzystując cały zakres. W menu fotografowania -ustawieniach czułości ISO na ON a następnie ustawić max czułość np : 6400 a, normalna czułość ISO na 100 .
To co napisałem ma zastosowanie do D7100 a w innych aparatach np:D5100 nie ma. W pozostałych należy sprawdzić.

Przemek-83
27-12-2014, 08:29
To co napisałeś jest tak zagmatwane, że nawet trudno się to czyta.

ecml
27-12-2014, 11:07
Kolega pytał jak ustawić autoiso w d7100, dostał kilka "odpowiedzi", ale na szczęście sam wszystko zrozumiał i opisał jak potrafił. Nie czepiaj się, że to trochę zagmatwane. Swoją drogą, akurat w d7100 autoiso ma sens - elastyczna pod względem szumów matryca + automat biorący pod uwagę ogniskową, w niektórych sytuacjach całkiem nieźle się sprawują.

Seś@
27-12-2014, 15:23
Swoją drogą, akurat w d7100 autoiso ma sens - elastyczna pod względem szumów matryca + automat biorący pod uwagę ogniskową, w niektórych sytuacjach całkiem nieźle się sprawują.
A mógłbyś rozwinąć ten temat - Auto ISO + automat biorący pod uwagę ogniskową. Posiadam tę puszkę (D7100) ale może mi ten temat umknął.

piotrx25
27-12-2014, 15:24
Lessli - wszystko masz opisane w instrukcji na stronie 81.
Auto iso + czas otwarcia migawki zależny od ogniskowej sprawdza się w trybach A, P. Można ustawić najdłuższy czas lub automatyczny.

piotrx25
27-12-2014, 15:31
A mógłbyś rozwinąć ten temat - Auto ISO + automat biorący pod uwagę ogniskową. Posiadam tę puszkę (D7100) ale może mi ten temat umknął.
Programujesz jaki najdłuższy czas ma być użyty lub wybierasz automatyczny i następnie masz opcje "dłuższy, krótszy ". Ustawiasz to w menu - ustawianie czulosci iso. Dobrze działa z tele w trybach A, P.

Seś@
27-12-2014, 15:36
Programujesz jaki najdłuższy czas ma być użyty lub wybierasz automatyczny i następnie masz opcje "dłuższy, krótszy ". Ustawiasz to w menu - ustawianie czulosci iso. Dobrze działa z tele w trybach A, P.

Dzięki. Z tego nie korzystałem :-)