PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z ostrością



bazyli
23-12-2014, 21:12
Niedawno robiłem zdjęcia koleżance. Dziś przeglądam je i na większości moja modelka ma nieostrą twarz. Modelka siedziała na fotelu w ciemnym dosyć pomieszczeniu, 1.5 m od niej stała parasolka z lampą nikon sb 900. Stałem od modelki też jakieś 1.5 m dalej. Mam nikona d7000 i używałem wtedy 50tki. Czasy migawki ustawiłem szybkie i przysłonę na 5 lub okolice. Fotel, na którym siedziała wyszedł ostry a jej twarz nie. Co może być przyczyną? Ostrzyłem automatycznie. Ten problem często mnie męczy. Ktoś mi podpowie co robię źle?

zgera
23-12-2014, 21:36
Ostrość ląduje nie tam gdzie powinna.
Przyczyny:
1. Błąd operatora.
2. Back Fokus, czyli ostrość za obiektem.
3. Niewłaściwe używanie pól AF-u.
Nie wiem co i jak robisz, może masz problem znany w D7000, a może nie umiesz go obsługiwać.
Używaj trybu AF-S i środkowych pól autofokusa.

bazyli
24-12-2014, 11:56
Pole autofokusa ustawiałem na oko modelki. Uzywałem AF -S.

ecml
24-12-2014, 12:15
Jak pisał zgera (pkt. 2), może problem z BF? Przy przysłonie w okolicach f5 i większości fotek nietrafionych to chyba jedyna sensowna możliwość. Zrób test na FF/BF.