PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka rozdzielczość zdjęcie do wielkiej fototapety?



imre2
20-12-2014, 19:35
Cześć! Na wstępie zaznaczę że mam nadzieję iż wybrałem dobry dział na to pytanie, chwilę się na nad tym zastanawiałem i chyba tu pasuje najbardziej. Do rzeczy: mam fotografię o parametrach 5615x3961, 300 DPI. Chciałbym z tego uzyskać fototapetę o wymiarach 503x259cm (szer/wys). Fototapeta w pokoju ok. 27 m2, wiadomo nikt z lupą przyglądał się jej nie będzie ale czy do dobrej jakości fototapety takie parametry zdjęcia wystarczą? Szczególnie martwi mnie szerokości fotografii. Za każdą opinię będę wdzięczny;)

motyl
20-12-2014, 20:12
...Fototapeta w pokoju ok. 27 m2, wiadomo nikt z lupą przyglądał się jej nie będzie ale czy do dobrej jakości fototapety takie parametry zdjęcia wystarczą?....
Odczucia co do jakości przy takim zastosowaniu zdjęcia to rzecz dość indywidualna.
Przygotuj plik do potrzebnych wymiarów i wykonaj wydruk fragmentu 50x50 cm lub większy. Przyłóż do ściany i oceń czy jest OK.

imre2
20-12-2014, 20:28
Sam pomysł dobry tylko jest mały problem (zapomniałem wspomnieć na początku tematu), iż to zdjęcie 'prawie' mam, a mianowicie to jedyne czym dysponuję:

http://pl.fotolia.com/id/38147643

ecml
20-12-2014, 20:57
5615x3961 to raptem ok. 22 megapiksele. Po przeskalowaniu do 503x259cm, po przykadrowaniu po dłuższym boku, rozdzielczość wychodzi niecałe 29dpi. Moim zdaniem, to zdecydowanie za mało na grafikę oglądaną z odległości mniejszej niż 10 metrów. Gdyby zdjęcie miało dużo mniej szczegółów, można by się pobawić w interpolację, ale w tym przypadku nic sensownego z tego nie wyjdzie.

Inna sprawa, że dużo zależy od technologii druku. Zapytaj w miejscu, w którym chcesz produkować tapetę, może się okazać, że te 30dpi wystarczy.

GonzoG
20-12-2014, 21:16
@ecml: - totalnie mieszasz 2 sprawy - gęstość druku (dpi wydruku), a ustawioną gęstość dla zdjęcia. To że zdjęcie na wydruku będzie miało efektywnie 29dpi nie oznacza, że będzie bardzo słaba jakość. Wszystko zależy od tego czym to będzie drukowane i jakich używają algorytmów skalowania wydruków. Ja już drukowałem obraz 60x40cm ze zdjęcia 500x380pix.


@imre2: Czy takie zdjęcie wystarczy - NIE. Zdjęcie ma znacząco różne proporcje boków do wymiarów tapety i jak będziesz chciał tak przeskalować to wyjdzie c****nia, no chyba, że lubisz mocno spłaszczoną wizję NY.
Albo przytniesz zdjęcie do panoramy, albo trzeba je powielić z jednej ze stron.

A czy rozdzielczości zdjęcia wystarczy - niestety póki nie zrobisz sobie próbki, to się nie przekonasz. Każdy ma inne oczekiwania odnośnie fototapet czy nawet samych wydruków.
Weź pierwsze lepsze zdjęcie - wytnij fragment na wydruk np. wspomnianej wcześniej wielkości - 50x50cm, wydrukuj i sprawdź.

ecml
20-12-2014, 21:23
@ecml: - totalnie mieszasz 2 sprawy - gęstość druku (dpi wydruku), a ustawioną gęstość dla zdjęcia. To że zdjęcie na wydruku będzie miało efektywnie 29dpi nie oznacza, że będzie bardzo słaba jakość. Wszystko zależy od tego czym to będzie drukowane i jakich używają algorytmów skalowania wydruków. Ja już drukowałem obraz 60x40cm ze zdjęcia 500x380pix.
Co to jest wg Ciebie "gęstość druku"? Czym różni się od "gęstości" zdjęcia? Jakie "efektywnie" 29dpi?
To Tobie się coś wymieszało - dpi to dpi! Argument "ja drukowałem" jest w tym przypadku wręcz śmieszny, sorry.
BTW, http://pl.wikipedia.org/wiki/Dpi







Imre2, masz wycinek ze środka tej konkretnej foty. Pobierz i wydrukuj na papierze A4. Zobacz czy taka jakość Ci wystarczy.



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/12/ab56ic-2.jpg
źródło (http://oi61.tinypic.com/ab56ic.jpg)

D_Z_I_A_D_E_K
20-12-2014, 23:19
ostatnio drukowałem fototapetę dla córki do pokoju. Ściana 440x250, plik z D700, uwierz mi wyszło mega zaje..ście.
oczywiście ze zdjęcia nic nie wynika ale jako taki ogląd jest :)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/t31.0-8/10669089_973126719380314_3674093247766775488_o.jpg )

ecml
20-12-2014, 23:23
ostatnio drukowałem fototapetę dla córki do pokoju. Ściana 440x250, plik z D700, uwierz mi wyszło mega zaje..ście.
Wierzę. Dużo w przypadku wydruków zależy od własnych wymagań. Trzeba też pamiętać, że subiektywnie inaczej będzie wyglądać w niższej rozdzielczości łąka, plaża, góry, generalnie plener, a inaczej miasto.


//EDIT
Faktycznie dobrze to wygląda. W ogóle ładne zdjęcie :)

D_Z_I_A_D_E_K
20-12-2014, 23:29
powiem więcej, ja kropek na niej nie widzę, nawet z odległości 20cm, ale kosztowało mnie 1300

ecml
20-12-2014, 23:38
Najlepszy dowód, że na wydrukach nie warto oszczędzać. Tym bardziej, że tapety nie zmieniamy przecież co tydzień.

zbyszekD7000
20-12-2014, 23:41
Jakoś specjalnie się przygotowuje zdjęcie do takich celów?

ecml
20-12-2014, 23:43
Jakoś specjalnie się przygotowuje zdjęcie do takich celów?
W większości przypadków nie, ale warto poprosić o specyfikację techniczną firmę, która zajmie się produkcją.

zbyszekD7000
20-12-2014, 23:44
Powiem tak, wygląda to rewelacyjnie :)

D_Z_I_A_D_E_K
20-12-2014, 23:56
Jakoś specjalnie się przygotowuje zdjęcie do takich celów?

zdjęcie musi być perfect.
Mały nie wystemplowany pryszczyk na twarzy widoczny na monitorze urośnie do rangi mega pryszcza na fototapecie. :)


Faktycznie dobrze to wygląda. W ogóle ładne zdjęcie :)

moja 10 latka zafascynowana jest Japonią

rotor
21-12-2014, 02:16
można wiedzieć, gdzie drukują takie cuś?

D_Z_I_A_D_E_K
21-12-2014, 10:04
ja robiłem tu (http://www.fototapety24.net/)

GonzoG
21-12-2014, 13:33
Co to jest wg Ciebie "gęstość druku"? Czym różni się od "gęstości" zdjęcia? Jakie "efektywnie" 29dpi?
To Tobie się coś wymieszało - dpi to dpi! Argument "ja drukowałem" jest w tym przypadku wręcz śmieszny, sorry.
BTW, http://pl.wikipedia.org/wiki/Dpi


Ewidentnie nie masz zielonego pojęcia co to jest DPI, bo pomieszałeś gęstość pikseli (Pixel per Inch - PPI) , gęstością wydruku (Dots per Inch - DPI), który w rzeczywistości nie ma nic wspólnego , pikselami.
A argument z wikipedią jest żałosny. Nawet nie będę tam zaglądał, co ktoś sobie na wymyślał...

A czym się różni DPI druku od DPI zdjęcia?? Zdjęcie nie ma DPI. Jest ten parametr podawany w celu wyliczenia wymiarów wydruku.
Zdjęcie może mieć co najwyżej gęstość pikseli (jak ekrany) - PPI.
Co najwyżej PPI mozesz sobie wyliczyć na podstawie rzeczywistego kadru, albo na podstawie wielkości matrycy.
W pierwszym przypadku - wielokrotnie mniej niż 29PPI, w drugim około 3000 PPI.

ecml
21-12-2014, 13:59
Jak piszesz, nie zajrzałeś nawet co to dpi, jak się ma do ppi, nie znasz lub nie rozumiesz podstawowych pojęć. Bez urazy, z mojej strony EOT, niestety nie potrafię Ci pomóc.