Zobacz pełną wersję : pentacon 4/200
primaevalherbarium
19-12-2014, 13:25
Jaki adapter ma byc do pentavona 4/200? Bo mam adapter m42 i jest za duzy...
Może ma gwint m39? Wystarczy nakręcić pierścień z jednej strony z gwintem wewnątrz 39mm a zewnątrz 42mm.
wasilewk
19-12-2014, 20:35
W latach 70-ch musiałem dorabiać taki pierścień z mosiądzu...
Pzdr.
Może ma gwint m39? Wystarczy nakręcić pierścień z jednej strony z gwintem wewnątrz 39mm a zewnątrz 42mm.
Niby tak, ale później jest niezła zagadka, jak ten pierścień pośredni zostanie w przejściówce M42-nikon, a nie na obiektywie - już to raz przerabiałem - nie dało się go już wykręcić i miałem na stałe przejściówkę m39-Nikon :)
Dobrze, że m42-nikon nie są drogie, więc teraz mam przy każdym szkle wkręcone na stałe.
A! Są jeszcze pakuły - ale z tym do hydraulika :mrgreen:
primaevalherbarium
20-12-2014, 21:06
Po ile kupie m39? W takivh cenach jak 42?
primaevalherbarium
20-12-2014, 21:21
H
primaevalherbarium
20-12-2014, 21:22
Dodalbym zdj tego szkla ale nie wiem jak sie dodaje.
Po ile kupie m39? W takivh cenach jak 42?
A to tak ciężko poszukać?
Redukcja M39-M42 -KLIK- (http://allegro.pl/adapter-redukcja-m42-m39-pewna-i-szybka-dostawa-i4902732438.html)
Adapter M39-Nikon F -KLIK- (http://allegro.pl/adapter-nikon-m39-i4904090380.html)
primaevalherbarium
20-12-2014, 21:32
Nie mam pewnosci ze to m39 nie wiem jak to sprawdzic
adriansocho
20-12-2014, 21:40
a) daj zdjęcie
b) zmierz miarką, suwmiarką, linijką średnicę zewnętrzną gwintu.
primaevalherbarium
20-12-2014, 22:09
Jak sie dodaje tu zdj?
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=132468
Oczywiście oprócz Imageshacka może być dowolny inny serwis umożliwiający wysyłanie i linkowanie zdjęć :)
primaevalherbarium
20-12-2014, 23:08
Bo to cos z gory da sie odkrecic
Wydaje mi się, jakby ten Twój pentacon nie miał całej "dupki" (taka charakterystyczna u Pentaconów 135 i 200 mm, dokręcana przy pomocy pierścienia o średnicy gwintu coś ponad 50 mm), która to posiada gwint M42. Jeśli masz szpoto kombinować i wydawać kolejne złocisze, to pomyśl lepiej nad Jupiterem 21M (200/4), który jest znacznie lepszy optycznie, pomimo gorszej konstrukcji mechanicznej.
Z tego co widać na fotkach, to brakuje tylnego elementu zakończonego gwintem m42 lub bagnetem typu EXKTA.Obiektyw ma preselekcyjną przysłonę,a wymieniając tylko tą część
łatwo było obiektyw przystosować do któregoś z systemów.Bez tego elementu zakończonego gwintem m42 nie połączysz go z żadną redukcją,chyba że jakiż mechanik dorobi
Ci taka redukcję z mocowaniem nikonowskim.
primaevalherbarium
20-12-2014, 23:55
Czy chodzi o tą dupkę?
primaevalherbarium
20-12-2014, 23:57
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http:// https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t34.0-12/10877498_820386094674027_1854666453_n.jpg?oh=edf27 7e942a9ab2ac58b493875380cb9&oe=54987B4A&__gda__=1419289562_1110408a7a0374feeb715266ad567f3 b)
Właśnie coś takiego,powinien być jeszcze pierścień z gwintem.
primaevalherbarium
20-12-2014, 23:58
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t34.0-12/10877498_820386094674027_1854666453_n.jpg?oh=edf27 7e942a9ab2ac58b493875380cb9&oe=54987B4A&__gda__=1419289562_1110408a7a0374feeb715266ad567f3 b)
primaevalherbarium
20-12-2014, 23:58
Pierscien z gwintem?
Do skręcenia tej "dupki" z obiektywem.
primaevalherbarium
21-12-2014, 00:04
No wlasnie jak probuje to sie zsuwa. Co mam zrobic? Bo mam go od pewnego pana ktory juz go nie poyrzebuje i ponoc ma do niego jakies wkladki. To jutro do niego pojde. A co jak nie bedzie mial?
primaevalherbarium
21-12-2014, 00:24
?
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t34.0-12/10877498_820386094674027_1854666453_n.jpg?oh=edf27 7e942a9ab2ac58b493875380cb9&oe=54987B4A&__gda__=1419289562_1110408a7a0374feeb715266ad567f3 b)
Właśnie o tą dupkę mi chodziło. Jak już koledzy wspominali przykręca się ją gwintowanym pierścieniem. Jak nie będzie pierścienia, to obiektyw jest niekompletny.
primaevalherbarium
21-12-2014, 16:55
Bo ten obiektyw dostalem od taty kolegi. Ponoc ma jeszcze do tego obiektywu jakies dodatkowe rzeczy, ale musze sie dopiero zapytac. A co jak nie bedzie mial? Mozna to jakos dokupic?
primaevalherbarium
21-12-2014, 21:57
??
primaevalherbarium
22-12-2014, 15:24
Up
primaevalherbarium
23-12-2014, 00:29
Ten pan nie ma tego pierscienia. Widzę ze mozna kupic na allegro. Ale teraz pytanie, ile ma miec mm?
Jak nie znalazł się oryginalny pierścień to pozostaje poszukać pośród znajomych tokarza który dorobi Ci to bez problemu.
Nie wiem gdzie na allegro znalazłeś taki pierścień ,bo ja nie trafiłem na coś takiego.Mam wrażenie,że nie wiesz dokładnie jak ma
wyglądać więc w wyszukiwarce wpisz sobie nazwę tego obiektywu i obejrzyj grafiki.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.